1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Положби за спиење во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 3 јули 2012.

 1. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  Морав да ја отворам темата, зошто се изначитав се и сешто , а имам и еден проблем, па ми се потребни мислења од мамичките :)
  Вака , прво да кажам што читав :lol:
  Се изначитав за тоа дека трудницата треба да спие претежно на лева страна, поради што се овозможувало поголем доток на крв во плацентата.
  Додека спиењето на десна страна и на грб не се препорачливи.
  Е сега мојот проблем е што јас кога спијам на лева страна на моменти осеќам како да неможам да си земам воздух, буквално мислам дека ќе се задушам.
  Инаку тоа за со перниците мешу нозе и перницата за потпирање на стомакот го практикувам и многу ми помага.
   
  На SteLuna му/ѝ се допаѓа ова.
 2. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417
  И јас читав дека се препорачува да се спие на лева страна, ама па не можеш само на една страна да спиеш, ќе се укочиш. :tmi: Јас си спиев најмногу на грб, а на крајот на бременоста, кога веќе почна да ми тежи бебчето, спиев на страна. Најмногу ми фалеше спиењето на стомак ;)

  едит - мене најмногу ми помагаше кога ќе ја подигнев едната нога и ќе ја префрлев врз маж ми (сирот он што трпеше). перницата не ми беше баш ефективна :D
   
  На mimidjon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.767
  meU некогаш воопшто не може да се дојде до здив. Тргнувајќи од мене, мн ми е незгодно на грб дека бебуш
  знае до уста да ми дојде, па ја избегнувам, како и таа на стомак, мојата омилена положба за спиење. На лева страна, е на неа можам да дишам, и за да не се укочам скрос на скрос повремено менувам на десна страна меѓутоа пократко време. На поќетокот ми беше несфатливо ама сега не можам да замислам да не сум на лева страна со перница позади грб, друга меѓу нозе и под гради. Ма кого лажам, нема соодветно с од спиење, а мажево мое ме теши дека сега било ок, потака ќе било полошо. Колкава поддршка. |( ама па затоа кога ќе се потпрам на него добива наредба да не мрда дури не заспијам јасМорав да му вратам за огромната поддршка :lol:
   
 4. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  И кај мене е иста песна. Една перница меѓу нозе, една под гради и мешето. Едната нога врз маж ми, а кога не е дома, уште една перница за ногата да има кај да ја качам :wasntme:
  Е мене за сега ми е многу убаво и пријатно на грб кога сум легната, некако имам чувство како да го одмарам и грбот.
  А пак иронија на ова е што читав дека всушност од лежење на грб, грбот повеќе боли, а и хемороити се правеле |(
  Значи викате да си спијам како ми одговара, нормално освен на стомак не(додуша и да сакам не бива, ќе треба во воздух да ми биде телото :lol: :rofl: )
   
 5. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417
  што знам, мене најмногу ми пријаше спиење на грб (освен последниот месец), среќа ни хемороиди ми се појави, ни па некакви проблеми. Спиј си како ти е најкомтно и без гајле.
   
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  18.036
  Допаѓања:
  103.761
  Пол:
  Женски
  Јас пред да забременам обожавав да спијам на стомак и грб , но исто така и мене ми кажа гинекологот само на лева страна да спијам. И одвај некако се меств ту лево ту десно , имав страв дека ако заспијам на погрешна страна ке се случи нешто лошо на бебето :|
  тоа е мора да се издржи се за бебето нели :)
   
 7. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  Mене па никој не ми кажа како да спијам т.е. на која страна.
  Е сега додека спиеше ќерка ми со нас во соба, креветчето и` беше од мојата лева страна па некако се научив да спијам баш на таа страна. Случајно читајќи по форумиве прочитав дека требало да се спие на лева страна па некако и ми се погоди. :)
  Инаку спијам со три перници :tmi: , една под глава, една во прегратки (ја гушкам) и една меѓу нозе...се потам сама од себе, се нервирам и некако пернициве ме ладат.
  Едвај чекам да се породам и да си легнам на мојата омилена положба, на стомак.
  На грб не спијам, не можам, само на страна и ич не се оптеретувам дали била лева или десна....сега па како што е жешко нон стоп се превртувам...само што ми треба три мин. додека се свртам. :D
   
 8. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.026
  Пол:
  Женски
  Јас си купив перница од Стружанка. Таа била за доење, но мене ми е идеална за спиење, а потоа ќе ја искористам и за доење иако сеуште не знам како. :)
  А згодна е и кога ќе потпорасне бебчето, си лежи на неа, мене ми ја препорача другарка. И се пере во машина за перење алишта.
  Еве вака изгледа и е доста голема.
  [​IMG][​IMG]
  Истовремено имам потпора за грбот, и од напред ја префрлам ногата врз неа, и стомакот ми е потпрен врз неа.
  Еве вака нешто, само што е малку пократка.
  [​IMG]
  Е сега, има и една мана, претставува пречка за гушкање, ама може да се прилагодува. :)
  А и за потпирање е супер, за читање, гледање телевизија, а и за подолго патување на седиште ја ставам.
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 9. simonice

  simonice Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2012
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  99
  а колку пари си ја купи,и мене почнува да ми е теско спиењето и вртењето :*
   
 10. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.026
  Пол:
  Женски
  Перницата е 590 ден. од Стружанка. Имаше розова цветна мислам дека беше, сина со колички и жолта со мечиња.
  Бидејќи сеуште не го знаеме полот, јас купив жолта. :)
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  А некаде да не постои подолга? Баш како белата на сликата?
   
 12. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  1.052
  Супер ми изгледа перницава,ке размислам... Но мене не ми е проблем положбата ради стомакот( убаво си се договараме за тоа со бебето) :) туку заради киселините. И затоа спијам исправено,најмногу што може главата погоре,а се спуштам било на која страна или на грб ме убива ждрелото,стварно болкава е преголема,како печење нешто но и болка. Се извинувам знам дека ова не е темата,но да си се пожалам јас. И лек некој...? :|
   
 13. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  116
  За киселините пробај да се напиеш неколку голтки ладно млеко од фрижидер, мене само тоа ми помага... И лежи на лева страна обавезно за да не ти се качуваат киселините во хранопроводот :)
   
 14. Dreem.Girl

  Dreem.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  118
  морало на страна да се спие е неможам де :sweat: кога ќе легнам на грб цела се опуштам и ми поминува половината а на страна не :worried:
   
 15. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.606
  Допаѓања:
  768
  Пол:
  Женски
  Lele i jas sum istiot slucaj,mi zdosadi veke na strana,celata se zdrvuvam i me boli rbetot.A ako ja nalegnam ednata raka,pocnuva da mi otrpnuva(ova cesto se slucuva).Koga veke ne mozam da spijam vo mojata omilena pozicija na stomak,bar na grb da mozam da se opustam! :(
   
 16. saseiefi

  saseiefi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  78
  Mene za kiselinite mi dadoa rupurut odma pomaga slobodno mozat trudnici da go koristat
   
 17. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  558
  јас па воопшто неможам да спијам на грб, ако некогаш во сонот така легнам, цела се будам здрвена и се ме боли :( не дека ако спијам на страна се ми е погодено, хехех ама тоа е ке издржиме. Дури и кога се вртам ме боли мешко, и цела станувам па ја сменувам страната :D и се чувствувам како да се имам превежбано, секој дел ме боли...
   
 18. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  Љубица и јас сум иста. Неможам да свртам, ме боли ме кине стомакот. Па подстанувам,и така некако се свртувам. Спијам исклучиво на страна, на грб кога ќе легнам како оптегната се осеќам, почнува грбот ужасно да ме боли, а и стомачето ептен оптегнато ми е и ме боли. Во овие последни недели од бременоста, секоја положба е ужасна. Никако не е згодно, ама тоа е, за бебче све :*
   
 19. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  558
  хехе е да така е :) јас се мислам денски да поспијам во седечка положба, ама се зезам со мажево му викам да ме варди , да не паднам така, еххеех
   
 20. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  Не бе зашто да те варди, нека ти стави по едно перниче од двете страни, и нека си брка работа,ќе може слободно да си зачисти и ручек да си направи,а ти таман ќе си поспиеш, и да се навалиш на некоја страна,перничето ќе те задржи :lol:
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.