1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Положби за спиење во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 3 јули 2012.

  1. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    Јас си купив перниче за стомакот ,и си спиев така со него на страна [​IMG]
     
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Освен на страна со 4 периници околу мене, под мене и до мене никако поинаку не ми беше згодно.
    А перниците се навистина добра работа за во бременоста, помагаат и олеснуваат.
     
  3. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    последните недели ич неможев удобно да спијам :( на страна само ама и така тешко ми беше ,на грб само на почетокот од бременоста спиев
    стомакот огромен ми беше , едвај се движев мислам :$
     
  4. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    :lol: јас правам цели акробации во кревет додека се наместам за спиење и потоа кога ќе треба да станам од кревет :lol: знам дека е корисно да се спие на лева страна ама на мене ми е попријатно на десна страна.... а ова колковиве колку ме болат кога лежам...уф......
     
  5. ceki89

    ceki89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    И јас на почетокот спиев на грб но др.ми рече на лева да спијам али сега како сум се отежнала рамената ептен ме болат и плус навечер секој час менувам положба на спиење пошто цело време на лева страна неможам така да се менувам де на лева де на десна...ама и крстот многу ме боли последниов месец изгледа поради тоа што бебенцето тежи доста :)
     
  6. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Спиење, ШТО Е ТОА ?????????????? Нема спиење легнувам кај 2 станувам кај 5 и толку, како и да се свртам боли и тешко ми е , нема шанси да се наместам за нормално , хронично ненаспана сум овие денови , а допрва .....еееее нема спиење се договориме 1 година од сега ќе заборавам на спиење , па после
    ќе видиме ... кој те прашува :) , тешко ми е а тек 36 недела ...
     
    На Marija_981 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ceki89

    ceki89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Лелеее... значи ние не смееме да се жалиме а :) :) да сме задоволни колку толку а :) знам како ти е мене ми се случи една вечер така али сега добро е...
     
  8. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    еххехе е да во право си :D
     
  9. lepadama

    lepadama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    157
    Ух јас маки мачев додека да се навикнам да спијам на страна,зашто пред да останам бремена моја омилена положба на спиење беше на стомак,па сега ми нема резон да ја практикувам истата.
    Сега веќе како поминува времето најудобо ми е на страна,т.е.како што расти бебето и клоца така јас си се местам во положба која во тој момент ми е најудобна.
     
  10. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    И јас мислев дека спиењето ќе ми биде проблем, ама кога ми се спие, ништо не ми го расипува сонот. Да не се ноќните будења за тоалет, можам да спијам од 10 до 10 :)
    http://www.bertoni-eu.com/products/bed% ... astfeeding
    Мене оваа перница ми брка ептен работа за спиење, се отвара како полумесечина и со неа си фаќам пози, еве 36 недела сум и немам проблем со спиењето, денски пред тв ми е понезгодно да се наместам, околку навечер со спиењето.
     
  11. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    и што пари е?
     
  12. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    јас си спијам свртена на лево и на грб. Баш ми е пријатно и спијам како бебе :tmi: Добро уште имам мало меше за понатака ќе видиме. Сега за сега не користам никакви помагала ;)
     
  13. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    и јас пробав со перници, ама мн ми сметаат, од една страна едвај се вртам, па и плус ми тежи кебето о јорганот, ноке дури пцујам од мака,еххе
     
  14. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    хехее пцујам бе вика :lol: ајде уште малце не се жали... :P
     
  15. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ехех е да пцујам ами како , мажево ми вели дека и си зборувам самата :lol:
     
  16. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    мојов не ни спие со мене и јас само си зборам :) дека јас пуничка и според твојава табела 5ти месец едвај се местам :lol:
     
  17. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    хехех имаш време, почекај допрва ке видиш ич нема да можиш да најдиш соодветна положба :D јас до пред една недела ич немав мака, ама ете почна ;)
     
  18. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Јас ја земав оваа Бертони од СитиМол за 900 денари, ама мислам дека има и во стружанка.
    После планирам да ја користам и за доење, а има лепенка од внатрешната страна да биде залепена и да може да се користи и како меко душече за бебето.
    Единствена мана е што мора цела да се пере, нема патент само за навлаката како тие во Енци Менци, ама па тие беа околу 3000 денари :worried:
     
  19. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Ми дадовте утеха тука сите..мислев само јас..последниве две недели , а 34 недела сум, ми е ноќна мора....А буквално последниве два дена полудувам...И сама си зборам, и пцујам, и го будам маж ми да ме носи да се породам...буквално мислам дека ќе завршам во Бардовци...Не само што немам положба НИКАКВА, туку и а легнам и се наместам некако, толку силно ме мава бебец што другиот ден ме боли цел стомак...Секој ден е се појако и појако моево девојче и не ми дава мира..Не сум знаела дека во бременост толку ќутек ќе јадам :D ...Еве ја ноќта доаѓа а мне ми е ноќна мора...Хронично ненаспана...Ништо не помага...НИШТО
     
  20. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Јас уште на почетокот на бременоста купив таква перница за спиење од Стружанка, околу 600 ден. На почетокот спиев со неа, потоа ја баталив, ама последнава недела пак ја вратив во употреба и многу ми помага во спиењето и при вртење, процедура е додека се свртам од една на друга страна. :D
    Перниците од Стружанка се погломазни, овие од Бертони се момали и помеки, е сега кои се поудобни не можам да кажам.