1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Положби за спиење во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 3 јули 2012.

  1. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    јас спијам и на лева и десна некогас кратко и на грб..па не можам се на лева ми трне раката..а и боли се.
     
  2. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Veke 3 nedeli imam problemi so spienjeto se custvuvam kako pregazena so kamion ...da mi bese meseto nekoe golemo ke kazev ajde od nego nemozam da spijam no edno sto nemozam da si najdam komotna polozba za nankanje , drugo ako spijam podolgo vreme na leva ili desna strana mi trne rakata pa me nosi do nervoza sto me tera da placam hahahha....dobro e sto mm e vikendas pa samo 2 do 3 dena prezivuva horor ahhaha....a i sto najmnogu me vadi od takt vikend koga ke zaspijam togas mm se rashrckuva i opet jovo na novo pocnuva se od pocetok baranje pozicija pa kebeto mi smeta pa ladno mie pa toplo.....kade mie krajot i jas sama neznam.....inaku i jas ja imam pernicata kako na Forko i dosta mi pomaga pernicata mi e sega mojata lepsa polovina hahahha .... :$
    A kiselinki sto si imam lele lele se zakasluvam od niv i me teraat da povrakam...sto li ne probav i jabolko i mentol bonboni koi go ladele zeludnikot i da ne jadam ljuto ni mnogu zacineto abre katastrofa....ama toa e se ke se izdrzi za nasite mali angelcinja .... :D

    p.s ako nesto znaete kako lek za kiselini ve molam da mi kazete..... :*
     
  3. amanta22

    amanta22 Активен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    земи си рупурут апчинја многу се ефикасни за киселини јас сум 8ми месец бремена ги пијам и не се штетни
     
    На sabatini му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски


    Ti blagodaram ke probam da gi najdam tuka... :*
     
  5. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    мене за кислени ми помагаше сода бикербона во чашка и ставааш вода и потоа лимонус кога ке почне да врие да ја испиеш битно е тоа што врие да се испие не е штетно воопшто
     
  6. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Spijam i na leva,i na desna strana,cel saat se tufkam v krevet dodeka ja pronajdam najidealnata pozicija.A kolku samo si spiev slatko na stomak...ehhh aj ke se izdrzi uste malce!
     
  7. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    и јас имам мука со киселини и се пробав немаше спас...на крај се спасив со маслинка.ке си ја изедес маслинката а семката со водичка голтни ја..и свиркај си :)
     
  8. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски

    Hahhahah ti blagodaram Forko uste toa mi ostana da probam haha se nadevam deka i jas kako tebe ke si svirkam pozzz :*
     
  9. Lepotice

    Lepotice Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    30
    Лекот з акиселини за мене е само ладно млеко и одма ми поминуваат, Од нисто друго. Поздрав.
     
  10. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    кога веќе се разви дискусија за киселини,пробајте со неколку зрнца ориз(така жив) ке си го испиеш и одма престануваат,барем мене многу ми помагаше тоа...а имав киселини неподносливи,како нешто да ми гори во желудникот
     
  11. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    да не се подречам нешто у последно време убаво спијам..арно ама тоа убаво се сведува на повеќето спиење на десна страна и на грб :worried: не можам многу на лева раката многу ми трне.. :sweat: јас мислам нема врска а која страна се спие битно не е на стомак..
     
  12. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Тоа со лежење на левата страна не е задолжително, туку секогаш кога ќе лежете на грб и ви се земе здивот, почнува да ви се лоши свртете се на лева страна, ќе осетите олеснување во истиот момент.
    Нема врска значи она дека мора само на лева страна да се лежи.
    Работата е што кога сте на друга страна свртени или на грб, бебето притиска , па затоа е добро тогаш да легнете на лево, за да има поголем доток на крв до срцето.
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Некаде прочитав за постелка заден и преден ѕид.Тоа нешто имало врска со спиењето...
    А што се однесува до раѓањето било многу по болно за оние кои постеката им била преден ѕид,зошто и како незнам.Одма се испаничив читам во мајчината книшка постелка заден ѕид,уф како ми олесна...
    Знае ли некој нешто за ова?Ако некој читал нека ми прати линк многу ме интересира!!!
     
  14. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски

    Aiiiiii jas imam postelka na preden zid ajde se nadevam deka toa ke nema vrska....hahahah....ne deka nema da se izdrzi ama ajde de ...haha...sega ke zemam da procitam dali ima nesto ....
     
  15. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Мене ми е на преден ѕид постелката и ме советуваше матичниот да спијам на десна страна за да се сврти буце со главчето надолу :rofl: мене ми одговара спиење на страна и сега за сега не ми треба перница. :rofl:
     
  16. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Во која поза спиете? Јас сум навикната да спијам на стомак и сега ми е страв, несвесно во текот на ноќта се ставам во таква поза на стомак :doh: Од кој месец почнавте да внимавате со позата за спиење?
     
  17. Katalea

    Katalea Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    200
    Труднички муабети

    Самото тело ке ти каже.. Јас до кај 12-13 недела спиев на стомак, иако избегнував за да се научам на страна, а и немав меше и не ми беше проблем. Е сега.. се би дала да можам барем една вечер да преспијам на стомак, зашто во моментов на ниедна страна неможам.. Тек кога ке се уморам и кога повеке организмот неможе да ми издржи, заспивам..од што морам :devil:
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    И мене не ми се познава и не ми е проблем, ама дека ми е страв па да си прашам :)))) Ајде значи да поуживам уште некоја недела на стомак, бидејќи секоја друга поза ми е проблем за заспивање :^) .
     
  19. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nikako ne ja biva...vrti se na levo,vrti se na desno,pa malce na grb i odma mi se mocka. Stani,pa legni,pak stani,pak legni...se dodeka sonot ne te sovlada.Ehhh aj ke se izdrzi,uste malce ostana...kako posle slatko ke si spijam na stomak!
     
    На SimonaTino, Mama25, Forko и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    не се спиеее ооо луѓеее :@
    многуу ми трнат рацете навечер дури ме печат од болка :doh:
    дај кажете некој спас :?: