1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Положби за спиење во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 3 јули 2012.

  1. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    И јас сум иста ко тебе,таман додека се сместам ајде до вц,како и да се завртам не ми е удобно.Жива ненаспана сум.А бебушот најактивен е навечер ме тестира до кога можам да издржам :)
     
  2. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    :D ме насмеа со тестирањево :)
     
  3. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Aaaa toa zadolzitelno...sekoja vecer se testirame :) koj pogolem inaet ke istera.Jas sum oven,bebusko zdravje isto taka ke e oven...eee jako ke bide ;)
     
  4. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    мешиња јас кога ке легнам на лева страна малово ке ме помодри од клоцање ,и мрда ,прета додека не се завртам на друга страна ,поточно на грб и ке се смири а на десна страна кога ке легнам се буни ама не толку, грбот ми е скаменет мислам , ви се случува на вас така кога лежите на страна?
     
  5. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    katalina колку си во право срце за ова спиењево,јас некако и сега знам да се стумбам на стомак и одма малово мрда ме алармира да не го смачкам,ама после...само на стомак спиење година дена
    Пепита И мене повеќе ми мрда на лева страна(ама не многу како што пишувате сите,мирничко е моево),на десна не сум приметила...
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    A zosto posle godina dena :?: Jas mislev posle poroduvanjeto ke mozam da si spijam na stomak.
     
  7. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    да.на лева не се буни толку ама на десна бунт се крева у последно време што не беше така до неодамна.а на грб да спијам не можам.така да мењавам странично.ај уште еднаш да ве прашам..дали ви трнат рацете навечер дури печат :doh:
     
  8. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Форко мене нозете ми трнат ако сум подолго време во иста положба ,а рацете ако се успијам легната обично на десната рака не можам да ја вратам во нормала , а онака да ми трнат не !

    Каталина можеби не една година ,ама до кај 6 месеци не можев на стомак да лежам ниту да спијам , од градите ако доиш а и си требаше време да ми се врати во нормала :(
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    мене левата рака дека цел ден на компјутер ми трне неколку мецеци ама не и да ме боли. прашав викаат нормално било кај некој.ама за навечер не се спие жими се.боли,пече последнава недела и тоа двете раце :doh:
     
  10. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    ако барем на грб ќе спиеме
     
    На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    искрено по малку се плашам де не е стиснато или можеби го налегнувам кога сум на лева страна ,понекогаш му терам инает :P ама не престанува додека не се завртам ,а читав дека е подобро да се спие на лева страна поради подобар проток на храна преку папочната врвца и слично ,ама така е Симона уште некој период на грб :sweat:
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
  13. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    јас веќе никако неможам да спијам, ниту во легната ниту во седечка положба, со денови сум ненаспиена...:(
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Jas na ovaa tema nezam sto da komentiram,od kade da pocnam :@ besna sum,veke cela nedela vo kreveton ne me sobira,se ukocuvam,me boli kicma,preponi,glava ,se! I strasno mi se jade,a ne stanuvam da jadam I mi se losi I uste duri br sednam da jadam-sega
    Sabajle kolku prespijam tolku,stanuvam kako so bik da sum se borela,nemozam odrazot da si go prepoznaam I psiha mnogu me mava poludev ima li beter od mene?
     
  15. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Ле ле со ова спиењево значи шо ;( Викат одмарајте се дури можите ама никој не кажува како :^) Значит незнам веке во која положба да се наместам и како да се свртам ццц, во однос што не сум сепак голема во стомаков, а можам да замислам како ми било да бев поголема ]:)
     
  16. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    јас немам спиено 5 дена како што треба и затоа синоќе ооохоооо си ја одморив душичката. се имам онесвестено од спиење. хехехе :) ајде уште малку
     
    На Forko и pepita82 им се допаѓа ова.
  17. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Еееее го гледав ова пред некој ден во Стружанка во ГТЦ и баш се смеев да си земам за спиење. Јас цел живот спијам на стомак или ако сум на страна тогаш морам да ја префрлам ногата и раката врз мм и кутриот само се жали секое сабајле дека нема спиено асално. Може ова ќе не спаси и двајцата :D
     
  18. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Лелееее ветрушка оваа доле како би ми се нашла,знам дека ја има ама јас таква барикада си правам со перници(уште пред да знам дека постои оваа)и спиењето ми е подобро...Кој ќе си ја земе ќе си ужива кој не мажите и перниците гушкај ;)
     
  19. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    јас си легнам на лево ... а во текот на ноќта ги поминувам сите поло#би .... не знам како да се одвикнам од тоа ... :?:
     
  20. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    Девојки пернициве ги има во Стружанка и се 590 денари. Не се со врзување како на сликите, него со лепенки, по една на секоја страна ама ич не држат, така да еден ден ако планирате да си го легнувате бебушот внатре, нема да успеете двата краја да ги споите. За спиење мене не ми помага многу, ама кога гледам тв ми служи како одлична потпора. За доење, за што иначе и е наменета оваа перница, сеуште незнам дали ќе ми користи, но не е лошо да се има дома. Јас не спијам навечер на неа затоа што кога ќе треба да се превртите на другата страна ќе се испоплеткате во неа, ни ваму ни таму, па во сред ноќ да ја местите пак, а јас ако се разбудам навечер, заспивање куку :lol: Во секој случај, ако не ништо друго, за дневна дремка, одмарање, гледање тв не е лоша :clap:
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.