1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полот на бебето - да го знаеме или не?

Дискусија во 'Бременост' започната од Svetle, 22 ноември 2009.

  1. Svetle

    Svetle Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Здраво!
    Јас сум бремена со второ дете. За првото не сакав да знам дали е машко или женско беше изненадување :) имаме прекрасен син. Моете прашање кон вас е дали мислите дека е подобро да се знае полот на детето пред да се роди или поубаво е тоа да биде изненадување? Зошто мислите така?
     
  2. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Ние и за двете деца саквме да го знаеме полот. А сега, на 4Д ехо, сакаш нејќеш, сам ќе си го видиш полот. Немам коментар зошто сакавме да го знаеме полот, но едноставно - љубопитство беше во прашање, а и не гледавме причина да го чекаме раѓањето, зашто и самиот момент на дознавање на полот ни беше изненадување.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    ние пак и за двете деца сакавме изненадување (најбитно е да се живи и здрави) :D
     
    На violetbeauty13 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Zage

    Zage Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Zdravo.Za prvoto dete sakavme da znaeme sto pol e,no se do 9 mes ne se gledase,sekogas bese svrteno karlicno.I konecno vo 9 mes ni kazaa deka e masko.Sega sum bremena so vtoro dete,se uste e rano za toa no bi sakala da znam.Edvaj cekam da mi kazat sto e,mnogu sum ljubopitna,no naj vazno e da e zivo i zdravo
     
  5. sanja83

    sanja83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Порано уште кога не бев мажена, си реков дека кога ќе останам трудна не сакам да го знам полот на детето, сакам да биде изненадување на денот на пораѓај да дознаам, но сега кога останав трудна уште одма бев љубопитна да видам што е машко или женско, и во 28 недела од бременоста ми кажаа дека е женско!
    Мислам дека тоа се е индивидуално, ако несакаш да знаеш предвреме треба да си кажеш на докторот да не ти кажува, иако во последно време на сите трудници им кажуваат какво дете очекуваат!
     
  6. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    Pa jas mislam deka sega koga ima aparati za da se znae zosto da ne,mislam deka niedna nema da izdrzi do kraj za da neznae,,,,,,,doktorot da znae a majkata ne ,e nemozeeeeeee,
     
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Јас мислам поубаво е да не се знае, нека биде изненадување. Не е битен полот, битно е да е здраво и живо :)
     
  8. bebebio

    bebebio Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    13
    Zdravo ! Mene ginekolog mi kaza deka nosam devojce, sekogas koga odam na pregled mi zboruva vo zenski rod za bebeto, taka da nema utka :) iako mene i na maz mi ni e najvazno da e zivo i zdravo. Iako veke torbicata mi e spremna za vo bolnica so rozevi alista, ia da bide masko jas i maz mi podednakvo ke se raduvame :D :P
     
  9. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Не ми е важен полот, само нека е живо и здраво.
    Сеуште сум млада за деца, меѓутоа мислам дека ќе останам на сегашново мислење-дека превреме не сакам да го знам полот, сакам да биди изненадување. :)
     
  10. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Jas odvaj cekav da doznam sto e bebeto ,ne za drugo tuku za da kupuva,m alista:))))))
    Posto moeto bebe se kriese do 7 mesec ,kupiv se na zolto:)))))
    Vo sedmiot mesec KONACNO go fativme i se namesti ubavo da se vidi deka e MASKO!
    EEEE togas mu kupivme i nesto plavo :lol:
    Jas licno,mnogu sakam da go znam polot...ne mi bese bitno i za vtoroto nema da mi bide bitno sto ke bide (zdravje boze koga ke bide vtoroto na pat)ama SAKAM da znam ..me kopka i nemozam da sum mirna duri ne znam...toa e do covek ...
    Sekako najvazno e da e zivo i zdravo !!
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Кога останав бремена несакав да знам што пол е , но потоа кога правев ехо 3 пат , докторот не сакаше да каже зашто не беше сигурен а и беше рано ама јас добро видов дека е женско и си ќутев :D Потоа дознав дека кога ке одам во болницата овде треба да имам алишта со мене и бидејки не ми се допаѓаат многу неутралните бои , докторот само ни потврди во 22 недела дека е девојче :D И така до сега имам скоро се земено розево , и мислам дека немаше да издржам а да не знаам до крајот што е :D :D
     
  12. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.014
    Допаѓања:
    5.919
    најдобро е да биде изненадување , да е живо и здраво па останатото е божја волја нели :D
     
  13. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Познавајќи се, не би можела да издржам до крај а да не дознаам. :lol:
    Сакам предвреме да знам каков пол е, да знам какви алишта да купувам, сили или розевки. :angel:
    Што било само да е здраво и живо, ама сакам да си знам што е. :)
     
  14. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Ooo јас на последнава контрола не можев да издржам и си прашав одма: А се гледа какво е бебето ? :D
    И гинекологот само ме утеши дека најверојатно се работи за машко и ми го покажа доказот за тоа (неговото мочкало :lol: ).
    Се надевам ќе остане машко до крај :rofl:
     
    На caroline.costa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Buttterfly

    Buttterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    776
    Се сеќавам дека пред да се роди братучед ми сите мислевме дека е женско :D
    Мама накупува алиштенца за женско,тетка ми ( мајка му ) беше сигурна дека е женско ( така и кажал докотрот ) и та на на на се роди машко детенце :D
    О Боже,колку се смеам, сега а тогаш сите со подзинати усти бевме - како бе тоа ?? :D

    Зависи кој колку е љубопитен,некој сака некој не сака да го знае полот на бебето :)
    Сепак,можеби е подобро да се знае - за да се биде спремен :D
    Можеби не,незнам - рано е за мене :D
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    А бе јас викам какво сака нека биде, само здраво и живо да е. А и не верувам додека не видам со свои очи. Колку сака нека биде лекарот сигурен, 100% сигурни ќе бидеме кога ќе излезе :D
    Имало случаи кога докторите се убедени во полот, и на крај излегло спротивното :lol:
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Уште кога останав бремена сакав да го знам полот на бебето и во 16 недела од бременоста ми кажаа дека е машко,а мојот матичен ми кажа дури кога бев во 8 месец бидејки било карлично поставено и не се гледало.
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски


    само живо и здраво нека е па не е важно :) за машко бебе е некако полесно да откриеш ( околу 16 недела ) дали е навистина машко , бидејки како што рече блонд му се гледа мочалото :lol: јас прв пат кога бев 13 недела ми кажа докторката дека изгледа е женско. Потоа бев на 18 недела и тогаш ми кажа истото али рече пак рано е неможам да кажам :) Па на 23 недела бев на 4д и таму се се гледаше убаво дека нема ништо `помеѓу нозе` :lol: Инаку јас од самиот почеток без да прашам си гледав на екранот дека нема ништо , и јасно си се гледа па еве и еден сај за пример :lol: :hai:

    http://baby2see.com/gender/external_genitals.html
     
  19. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    А јас знаев уште пред него , еми нели ти реков а? :D Мамо Блонд а тој шо си погодил што добива? :wasntme:
     
  20. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Jас кога бев на контрола,околу 5месец,прашав и ми кажаа дека е женско :) а сите знаете кога ке ви велат,а личиш за машко-женско во стомакот,нема врска,а мене ме отупеа дека машко носам ]:) и на крај женско се роди :lol: