1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полот на бебето - да го знаеме или не?

Дискусија во 'Бременост' започната од Svetle, 22 ноември 2009.

 1. Svetle

  Svetle Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Здраво!
  Јас сум бремена со второ дете. За првото не сакав да знам дали е машко или женско беше изненадување :) имаме прекрасен син. Моете прашање кон вас е дали мислите дека е подобро да се знае полот на детето пред да се роди или поубаво е тоа да биде изненадување? Зошто мислите така?
   
 2. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  203
  Ние и за двете деца саквме да го знаеме полот. А сега, на 4Д ехо, сакаш нејќеш, сам ќе си го видиш полот. Немам коментар зошто сакавме да го знаеме полот, но едноставно - љубопитство беше во прашање, а и не гледавме причина да го чекаме раѓањето, зашто и самиот момент на дознавање на полот ни беше изненадување.
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  ние пак и за двете деца сакавме изненадување (најбитно е да се живи и здрави) :D
   
  На violetbeauty13 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Zage

  Zage Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Zdravo.Za prvoto dete sakavme da znaeme sto pol e,no se do 9 mes ne se gledase,sekogas bese svrteno karlicno.I konecno vo 9 mes ni kazaa deka e masko.Sega sum bremena so vtoro dete,se uste e rano za toa no bi sakala da znam.Edvaj cekam da mi kazat sto e,mnogu sum ljubopitna,no naj vazno e da e zivo i zdravo
   
 5. sanja83

  sanja83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Порано уште кога не бев мажена, си реков дека кога ќе останам трудна не сакам да го знам полот на детето, сакам да биде изненадување на денот на пораѓај да дознаам, но сега кога останав трудна уште одма бев љубопитна да видам што е машко или женско, и во 28 недела од бременоста ми кажаа дека е женско!
  Мислам дека тоа се е индивидуално, ако несакаш да знаеш предвреме треба да си кажеш на докторот да не ти кажува, иако во последно време на сите трудници им кажуваат какво дете очекуваат!
   
 6. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  Pa jas mislam deka sega koga ima aparati za da se znae zosto da ne,mislam deka niedna nema da izdrzi do kraj za da neznae,,,,,,,doktorot da znae a majkata ne ,e nemozeeeeeee,
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Јас мислам поубаво е да не се знае, нека биде изненадување. Не е битен полот, битно е да е здраво и живо :)
   
 8. bebebio

  bebebio Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  13
  Zdravo ! Mene ginekolog mi kaza deka nosam devojce, sekogas koga odam na pregled mi zboruva vo zenski rod za bebeto, taka da nema utka :) iako mene i na maz mi ni e najvazno da e zivo i zdravo. Iako veke torbicata mi e spremna za vo bolnica so rozevi alista, ia da bide masko jas i maz mi podednakvo ke se raduvame :D :P
   
 9. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Не ми е важен полот, само нека е живо и здраво.
  Сеуште сум млада за деца, меѓутоа мислам дека ќе останам на сегашново мислење-дека превреме не сакам да го знам полот, сакам да биди изненадување. :)
   
 10. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Jas odvaj cekav da doznam sto e bebeto ,ne za drugo tuku za da kupuva,m alista:))))))
  Posto moeto bebe se kriese do 7 mesec ,kupiv se na zolto:)))))
  Vo sedmiot mesec KONACNO go fativme i se namesti ubavo da se vidi deka e MASKO!
  EEEE togas mu kupivme i nesto plavo :lol:
  Jas licno,mnogu sakam da go znam polot...ne mi bese bitno i za vtoroto nema da mi bide bitno sto ke bide (zdravje boze koga ke bide vtoroto na pat)ama SAKAM da znam ..me kopka i nemozam da sum mirna duri ne znam...toa e do covek ...
  Sekako najvazno e da e zivo i zdravo !!
   
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.756
  Допаѓања:
  102.344
  Пол:
  Женски
  Кога останав бремена несакав да знам што пол е , но потоа кога правев ехо 3 пат , докторот не сакаше да каже зашто не беше сигурен а и беше рано ама јас добро видов дека е женско и си ќутев :D Потоа дознав дека кога ке одам во болницата овде треба да имам алишта со мене и бидејки не ми се допаѓаат многу неутралните бои , докторот само ни потврди во 22 недела дека е девојче :D И така до сега имам скоро се земено розево , и мислам дека немаше да издржам а да не знаам до крајот што е :D :D
   
 12. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.958
  Допаѓања:
  5.576
  најдобро е да биде изненадување , да е живо и здраво па останатото е божја волја нели :D
   
 13. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.930
  Пол:
  Женски
  Познавајќи се, не би можела да издржам до крај а да не дознаам. :lol:
  Сакам предвреме да знам каков пол е, да знам какви алишта да купувам, сили или розевки. :angel:
  Што било само да е здраво и живо, ама сакам да си знам што е. :)
   
 14. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.715
  Ooo јас на последнава контрола не можев да издржам и си прашав одма: А се гледа какво е бебето ? :D
  И гинекологот само ме утеши дека најверојатно се работи за машко и ми го покажа доказот за тоа (неговото мочкало :lol: ).
  Се надевам ќе остане машко до крај :rofl:
   
  На caroline.costa му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Buttterfly

  Buttterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  630
  Допаѓања:
  776
  Се сеќавам дека пред да се роди братучед ми сите мислевме дека е женско :D
  Мама накупува алиштенца за женско,тетка ми ( мајка му ) беше сигурна дека е женско ( така и кажал докотрот ) и та на на на се роди машко детенце :D
  О Боже,колку се смеам, сега а тогаш сите со подзинати усти бевме - како бе тоа ?? :D

  Зависи кој колку е љубопитен,некој сака некој не сака да го знае полот на бебето :)
  Сепак,можеби е подобро да се знае - за да се биде спремен :D
  Можеби не,незнам - рано е за мене :D
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.894
  Допаѓања:
  198.320
  Пол:
  Женски
  А бе јас викам какво сака нека биде, само здраво и живо да е. А и не верувам додека не видам со свои очи. Колку сака нека биде лекарот сигурен, 100% сигурни ќе бидеме кога ќе излезе :D
  Имало случаи кога докторите се убедени во полот, и на крај излегло спротивното :lol:
   
  На blond му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sanji4ka21

  Sanji4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  88
  Уште кога останав бремена сакав да го знам полот на бебето и во 16 недела од бременоста ми кажаа дека е машко,а мојот матичен ми кажа дури кога бев во 8 месец бидејки било карлично поставено и не се гледало.
   
 18. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.756
  Допаѓања:
  102.344
  Пол:
  Женски


  само живо и здраво нека е па не е важно :) за машко бебе е некако полесно да откриеш ( околу 16 недела ) дали е навистина машко , бидејки како што рече блонд му се гледа мочалото :lol: јас прв пат кога бев 13 недела ми кажа докторката дека изгледа е женско. Потоа бев на 18 недела и тогаш ми кажа истото али рече пак рано е неможам да кажам :) Па на 23 недела бев на 4д и таму се се гледаше убаво дека нема ништо `помеѓу нозе` :lol: Инаку јас од самиот почеток без да прашам си гледав на екранот дека нема ништо , и јасно си се гледа па еве и еден сај за пример :lol: :hai:

  http://baby2see.com/gender/external_genitals.html
   
 19. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.007
  А јас знаев уште пред него , еми нели ти реков а? :D Мамо Блонд а тој шо си погодил што добива? :wasntme:
   
 20. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Jас кога бев на контрола,околу 5месец,прашав и ми кажаа дека е женско :) а сите знаете кога ке ви велат,а личиш за машко-женско во стомакот,нема врска,а мене ме отупеа дека машко носам ]:) и на крај женско се роди :lol: