1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полот на бебето - да го знаеме или не?

Дискусија во 'Бременост' започната од Svetle, 22 ноември 2009.

  1. Arendelle

    Arendelle Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2017
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    7.404
    Пол:
    Женски
    Мене не ме држеше срце сакавме да знаеме. Околу 16 недела мислам беше кога го дознав полот и за двете деца. Како кажаа од прва така и беше, немаше промашување.
     
    На Meckicja и mal.ecka им се допаѓа ова.
  2. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Јас сум во конфузија, во смисла на тоа дека во деветта недела докторот рече рано е но мислам дека е машко 90 проценти сум сигурен дека е машко. во 12та недела одам на преглед но кај друг доктор на дежурство и тој вели дека е женско... последен пат во 13та недела одам на приска и докторот вели машко...Не ми е јасно, излегува дека секој си има различна перцепција и како во моментот види си кажува.. како е можно пред пет дена да ми речат дека најверојатно е женско а после пет дена да ми кажат дека е машко....чудно.. :) da e zivo i zdravo kakvo i da e///
     
  3. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Мене во 11+6 ми кажа дека е машко и кога бевме пак на контрола во 16+5 ми потврди дека е машко :inlove: @lylaby сигурно на следното ехо ќе видат што е. Какво и да е нека е живо и здраво :)
     
    На lylaby, mariz и Bebulleee им се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    До кај 10-12недела половиот орган изгледа слично... затоа најдобро ке се потврди во 16та кога поубаво е развиено. Тоа што изгледа куре во 12та, може да е и куре или клиторис.. Мене во 12та ми рекоа машко, а испадна во 16та девојче, девојче имам сега :) Затоа накај 16та не бараат куре, туку сенката од тестиси за да се потврди дали е машко.. :)
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    На следниот преглед ке се види. Со исклучок ако е завртено во некоја положба да не се гледа.
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Рано е. Се е шпекулација до кај 16/17 недела. Уживај :) или е машко или е женско :)
     
    На podravka и lylaby им се допаѓа ова.
  7. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Па тоа си велам, како докториве си дозволуваат да шпекулираат...ако не си сигурен подобро е да ќутиш....
     
  8. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Јас знаев и пред да ми каже доктор.
     
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Jas imam eden Tup ginekolog ako mozam taka da recam. Jas sakav zensko a maz mi masko. Pa eve 5ti pat bevme na ginekolog . I ni vikase de masko e deka zensko e jasno se gledase za 20ta nedela. Na 21 nedela otidov u gak kade Glavnata direktorka me pregleda i rece ako ova na nego mu e zensko neka se obesi Samo neka e zivo i zdravo
     
  10. Lilly.

    Lilly. Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki
    Dali na obicniot eho aparat se gleda polot na bebeto?
    Utre sum na pregled kaj maticniot i voedno vleguvam vo 18ta nedela....ne znam dali moze da me vidi 4D ili moram da cekam do 20-21va nedela koga se pravi vtorata priska pa togas da me vidi 4D??
    Nekoj da spodeli iskustvo
     
  11. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Може да види на обично ехо
     
    Последна измена од модератор: 26 јули 2018
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Се гледа, ама тоа зависи од многу фактори. Дали е бебето наместено за да се види, дали докторот е добар за да види, исто и дали апаратот е добар. На приска не може да се види пол, може само на скрининг.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    20.853
    Пол:
    Женски
    Мене во 12 недела ми рече дека му личи на машко и во 17 недела ни потврди, сега сум во понеделник за втор скрининг кај др доктор и ќе го прашам и него :) ама сигурно е машко. Само да се живи и здрави, па што ќе ни дај Господ тоа :)
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    За поголемиот во 16та недела дознав. Немаше потреба докторот да каже. Одма се виде дека нешто има измеѓу нозињата. :lol:

    За помалиот дознав во 19та недела. Апла се гледаше дека бебето има куЛе. :rofl:
     
  15. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Во 14 недела ми рекоа дека најверојатно е девојченце, а во 16 недела дека со сигурност е момченце. Само нека ми е живо, здраво, право, не е важно дали е момче или девојче, секако ќе ми биде најсакано.
     
    На Среќичка му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Кога најрано можат да кажат за полот на бебето?
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Рано може да ти кажат и во 10та недела, ама најверојатно нема да им е точно. После 16та недела отприлика, ама обично на вториот скриниг околу 20та недела кажуваат за сигурно. Пред 4от месец често грешат.

    Јас во 16та недела инсистав да ми кажат што е, докторот ми викаше нема шанси да се гледа сега, јас му викам ајде види може ќе видиш, и после ехото ми вика 99% е женско. И тоа ми го потврдија на следниот скрининг. Се зависи од моментот, некогаш убаво ќе видат, некогаш не се гледа и само погодуваат. Ама пред 16та недела изгледаат премногу слично за да некој може да каже каков пол е детето, дури и да е со 4д. Не дека не може да погодат, ама можноста за грешка е огромна.

    Иначе на баш на прашањето дали да се знае полот, јас не гледам зошто да не се знае. Може е интересно при пораѓај да дознаеш, ама јас не би оставила да чекам до тогаш, кога месеци претходно можат да кажат.
     
  18. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Значи јас си сонувам дека на прв скрининг ќе знам што носам па и нека е 4Д.(facepalm)
    Иначе нема шанси да издржам а не знам цели 9 месеци, или некој близок да знае ама да не ми кажува, има руско мачење да им приредам додека не ми кажат :P Од друга страна мислам дека би било двојно повозбудливо искуството на породување ако не знаеш што ќе пречекаш во раце хехех
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Li-Li

    Li-Li Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    Јас бев на контрола на 1 јули точно 12 недела. Го гледаше на ехо се супер мерки му правеше докторката и на 4D го видов. Е сега за пол ја прашав рече уште е рано на следна контрола ќе ми каже за 4 недели. На сликичките од 4D што ми ги даде не знам дали нешто јас сама си бладам или стварно гледам куре. На сликичката е со свиткани дигнати нозе во профил и гледам една точка како штрчи нагоре. Многу сум нестрплива сакам веќе од мерак да почнам да купувам облека. Маж ми истото го гледа што и јас само во збунка сме сеуште и само ме кара рано било да почекам да кажат што е па тогаш да му купам нешто од мерак.:lol:
     
  20. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.992
    Пол:
    Женски
    Ако толку ти е мерак купи нешто во некоја универзална боја како бела или жолта. :)
     
    На Li-Li и piksooki им се допаѓа ова.