1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полот на бебето - да го знаеме или не?

Дискусија во 'Бременост' започната од Svetle, 22 ноември 2009.

  1. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Најбитно да е живо и здраво... :)

    Али добро е да се знае за да знаеш дали да купуваш облека за машко или девојЧе :D
     
  2. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    ја ова недела сум на контрола и треба да ми кажат какво ќе е ама да ви кажам тоа ич не ме загрижува тоа, битно ми е да ми е се ок со бебето а што ќе биде дали момче или девојче јас ќе си го сакам тоа ќе биде мое ангелче
     
    На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Познавајќи се себеси, нема да издржам 9 месеци за да го научам полот на бебето! :D
    Да може да се види, сигурно ќе побарам и бојата на очите да ми ја кажат! :lol:
     
  4. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Јас немам бебе, но кога ќе имам, не сакам да го знам полот, сакам да го исчекам, да го родам, и самата да видам што ееееееееееее уфуфуфуф едвај чекам хаха
     
  5. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Мислам сега незнам ,но на следното одење се надевам дека ќе знам,па ќе ви кажам,мислам јас сакам да знам,мислам полесно е имиња,облека,бои за во соба...итн. (се надевам дека и двете сњ или машки или женски,нека се живи и здрави па какви се такви се)но како и да е сакам да го знам полот :)
     
  6. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Не сум тип што сака неизвесност, не би можела да одам на контоли 9 месеци без да прашам што ке биде.Предчуствував дека ке биде момче а и ми беше желба и фала му на бога ми се исполна желбата, ни кажаа околу 16 недела, а уште пред да ни кажат првите работи ги купив на плаво, едноставно си предосекав.
    Се смеевме со татко ми како викале кај муслиманите
    Нека е живо и здраво само машко да е :lol:
     
  7. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Уште две недели до следната контрола едбај чекам да си го видам бебчето ,би требало тогаш и да ми кажат дали ке биде момче или девојче,радозналоста не убива ама битно е се да е ок .
    За прво дете и не е толку битно кој пол ке биде е за второ мислам желбите се поизразени .
     
  8. baby.buterfly

    baby.buterfly Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    dobro....ne deka ne sakam i jas da vidam koj e polot na moeto bebence....baska prvo mi e......ali mojot drag soprug ne sakam da znae dodeka ne se porodam.....(potajno vo sebe saka da e zensko...ne deka ako e masko nema da go saka,ali....)i ja na neoj nacin se soglasiv da go doznaeme polot koga ke se porodam,ali nekako pa me kopka..... :?:
     
    На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Радознала сум си па си прашав и за двете.
    За првото не ми беше битно какво ке биде, а второто сакав да ми биде исто како првото (девојче) бидејки се 18 месеци разлика се па сметав дека повеке ке се дружат. Немало врска, тандем се сега :D
     
    На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
  10. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    ЈАСУСТЕ НА 12 Г,Н, БЕВ ВО РЕМЕДИКА НА 4Д ЕХО И ДОКТОРКАТА КАЕРИНА НИ ПОКАЗА СЛИКА НА ПЛАЗМА ЕКРАН И НИ ВИКА Е ПА НЕ ГЛЕАМ ДЕКА НЕСТО СЕ МАНКА ЗЕНСКО Е АПРВОТО Е МАСЖКО ТАКА ДА СЕ ПОГОДИЈА
     
    На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    194
    Ептен бев радознала што ќе е зошто сакав момичка,а излезе ерген,инаку пред да одеме на преглед се договоривме со маж ми да прашаме што ќе е,и кога уклучија ехото и кога видов веќе со мои очи дека е машко не ни прашав и мојот маж место не го држеше и тој праша и надвор му велам нели го виде јас и затоа не прашав и така ептен сум среќна сега што е машко
     
    На IvanaJenner му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    А кога најбрзо се дознава полот? која недела? Ве молам за одговор.тука читам некој во 7 месец некој 16 недела па не ми е јасно?
     
    На Eleonorastrumica му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    194
    зависи какво е ехото и како е завртено бебчето,моето во 4 месец мислам дека се виде
     
    На Neodlucna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Поинтересно е да не се знае. Вака знаеш унапред и шо? Барем јас многу си сакам изненадувања, така да би издржала до самиот крај. :) Иако порано си викав што побрзо да дознаам, и поинаку мислев, ама сега не, поубаво е изненадување 100 пати! Ако не го променам дотогаш пак мислењето. :lol:
    Братучетка ми е трудна, веќе 8-ми месец и й таа и мажот и не сакаат да знаат што е. :)
    И интересно цело време си нагаѓаме, чекај машко ќе е, не женско е. :D
    Едвај чекам да се породи па да видиме кој погодил. :)
    Баш пред некој ден купуваше облека, и што има врска машка или женска облека, и онака прво шпихозни се купуваат, за бојата исто нема врска. Си купи бели, жолти, па бело со црвени и сини точки...облека што одговара и на женско и на машко. Кога ќе се роди и онака ќе дознаат сите, па ќе добијат полно облеки во розева или сина боја. :)
    Јас не сакам да знам, го сакам моментот кога чекаш, ти го носат и прашуваш што е. :inlove:
     
  15. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Јас сакам да го знам полот пред се да знам што да купувам зашто ако не знам без обзир на бојата не ја ни сакам розова ама фустан ќе купев :rofl: посекако и ќе беше смешка ми рекоа дека е машко во 17 недела ама беше многу лошо завртено и докторот не беше 100% сигурен па сега го чекаме прегледот во 20 да видиме дали ќе сака да се сврти , во 13 кога бев за даунов синдром беше инат толку голем што докторката не можеше да го сврти да му измери нухална транслуценца не па пол да види :P
     
  16. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Нормално дека сакам да знам. Ќе ме копка, нема да издржам додека да се роди. Плус тоа од практични причини заради купување облека и за името.
     
  17. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Мене ми беше буквално сеедно што ќе биде бебето. Јас имав претчувство дека е машко, додека маж ми беше цврсто убеден дека е девојче.
    Докторот без да го прашам кажа дека е женско. По него и докторот кој ни е пријател ни кажа дека е цуцка, исто без да прашаме, а и последно докторката на скринингот потврди, пак без прашање.
    Според мене кога доаѓа моментот да кажат што е треба да прашаат докторите прво дали сакаат родителите да знаат за кој пол се работи.
    Инаку во Чаир кога даваат изваштај со мерки за бебето горе пишува и пол, така да.... кој знае да чита секако дознава.
     
  18. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Кога отишла братучетка ми на ехо, уште пред да седне му кажале на докторот дека не сакаат да знаат, инаку кај нас без осет си кажуваат без да прашаат дали сакаат да знаат родителите.

    Затоа кој не сака да знае, пред да седне ќе си каже. :D
    А за име, ќе си смислиш и за машко и за женско, не е страшно.
     
  19. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    10.072
    Па би сакала да знам од практични причини.
    Изненадување ќе биде секако, дали после 9 недели или после 9 месеци. А како напредува технологијава, тешко и сам дека нема да заклучиш кој пол е гледајќи го на ехо.
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.660
    Пол:
    Женски

    Мене ми кажа 16 недела дека е женско ама не беше сигурна , и дознав на 22 недела кога и правев скрининг :)