Полот на бебето - да го знаеме или не?

Дискусија во 'Бременост' започната од Svetle, 22 ноември 2009.

 1. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  283
  http://php.ringeraja.mk/index.php?page=CGCalendar
  Девојчиња, не знам дали календаров го има во друга тема, ама ај нека пробаат тие што родиле или веќе знаат сигурно, дали ние љубопитните треба да им веруваме на старите кинези? :)))
   
 2. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  283
  П.с мене ми излегува машко по календаров :))
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.913
  Допаѓања:
  118.333
  Пол:
  Женски
  Мене ми излезе девојче, а имам машко детенце... колку е точно?
   
 4. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  7.606
  Ма какво точно....ние машко чекавме да излези, а женско родив :rofl:
  И тоа со денешната технологија, 3-4Д, ама пусто така се сврти да во поодмината бременост не можевме да ја видиме, и остана на тоа од почетокот - машко :) Па за чудо, така и ја „носев“ - само стомак напред испрчен, тоа ни беше демек плус индикатор дека навистина е машко :D Се` додека анестезиологот не ме разбуди со зборовите „Разбуди се мајче, имаш прекрасна бела ќеркичка“, па си мислев дека ми го сменале бебето :@
   
  На IvanaJenner, koritsaki, kravce и 2 други им се допаѓа ова.
 5. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.108
  Ме наежи хихи, и јас имам случај на блиски кои им се случи истото, чекаа машко добија женско. Ништо не е 100% додека е во меше. Бидете внимателни при купување на облеки ислучиво во сина и розева боја :D
   
 6. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  7.606
  Најбитно во целата ситуација беше што ние бевме ИЗГОРЕНИ за женско, па 9 месеци се спремавме ментално дека не ни се исполнила желбата, и дека ќе имаме машко....кога се породив, мм 2 саати не можел да престани од плачење, прво од среќа, после од шок за женсково :D а јас, од што добив наплив на адреналин (оти ми се исполни желбата), нит болка осеќав нит ништо на интензивна :lol:

  Мање битно за боите, и онака најубаво е новороденче во бело, без разлика на пол :) А за после - ехееееееее, има време, уште 100 стила ќе промени :wasntme:
   
  На BellaS, koritsaki, Lacrimosa и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  283
  Јас цел живот се замислував со ќерки, веројатно дека имам сестра, па жени сме биле секогаш мнозинство во фамилијата. Откако сестра ми роди машко, некако станав неутрална за полот. Така што сеедно ми е од аспект на желбите за полот, ама сепак е голема љубопитност во прашање, заради филмовите што си ги правам во глава, да ми станат појасни :D
  Пред некој ден сакав од ДМ да си купам цуцла од пуста желба да купам нешто, или беа морнарски со бротчиња, или розеви со цветови, неутралните беа многу обични и безбојни :D Ако сум ваква за цуцли, тек за друго :D
  Мм сака ќерка, веќе ја вика по име, и замислува како ќе ја растеме и дека ќе била убава како мајка и 8) , а јас морам да неутрализирам и да го продолжувам истиот муабет и во машка варијанта за да го припремам дека може да биде и машко.
  Што вика Мoira, треба ментално да се подготвиме додека дојде бебето, се надевам следниот преглед ќе успееме да го задоволиме љубопитството.
   
 8. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.778
  Допаѓања:
  66.842
  Пол:
  Женски


  хахах јас не верувам на овие табели , кога бев бремена баш пробав да видам дали е точно каде излегуваше машко , каде женско.. :D
  на табелава ми излегува дека имам машко а нема врска имам ќерка :D
   
 9. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  и ние едвај чекаме да дојде време да дознаеме што ке ни биде бебенцето :)
  јас сум за тоа да се знае полот...
  искрено јас повеке би сакала да е женско, ама пак од друга страна сакаме и машко заради името кое многу ни се бендисува на двајцата :D
   
 10. ivanovicka

  ivanovicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  220
  Па искрено повеќе сакам да знам што бебушка носам најмногу заради спремање на стварите за бебушот затоа што ова бабиве само глупости може да ми изнакупуваат а вака ќе им кажам што и како и завршена работа. Димчев на скринингот во вторникот (13 недела ) рече дека е машко ама мене ме зачуди затоа што ми се чини дека е рано да се утврди со точност,ама и ако е нека е здраво и живо јуначе на мама

  Поздравче
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.913
  Допаѓања:
  118.333
  Пол:
  Женски

  Не е рано, органогенезата се завршува во 12 недела, така што веќе бебето е целосно формирано и ако е убаво поставено може да се види дали е машко или женско. Ама секако е најважно да се развива убаво и да биде здраво ;)
   
  На Lepaaa и ivanovicka им се допаѓа ова.
 12. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  јас едвај дочекав да ми го кажат полот , најмногу сакав да го знам заради спремањето
  Димчев на 4д ми кажа дека е женско, а Котларова пак пред некој ден истото ми го кажа само што овој пат јас видов со свои очии :) :)
   
  На Lepaaa и koritsaki им се допаѓа ова.
 13. ivanovicka

  ivanovicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  220

  супер значи да чекаме уште една лепотица мала принцеза нека расте весело и безгрижно во мамино меше :D
   
  На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
 14. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  1.152
  Денес дознав дека носам девојче. На пат накај дома плачев од толку што се возбудив.
  Маж ми сакаше машко но мислам дека не е разочаран. :?:
   
  На Lepaaa и koritsaki им се допаѓа ова.
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.778
  Допаѓања:
  66.842
  Пол:
  Женски

  супер :clap: , сега спремај се за шопинг по фустанчиња , сукнички , шнолчиња :)
  со лесно нека ти е , нека си расте само малата кукличка :*
   
  На cecilia му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  6.007
  Пол:
  Женски
  И јас дознав дека е машко. :) Немав дилема, уште од почеток сакав да знам чисто од љубопитност, инаку исто ќе се радував и да беше девојче. А чувствував дека е машко, инстинкт.
  А мм цело време викаше дека не сака да знае, па го предупредивме докторот да не кажува пред него, и после прегледот ми кажа само мене.
  Ама не додржа ни три саати, па бараше да му кажам. :D
   
  На Annath, koritsaki и Lepaaa им се допаѓа ова.
 17. vega80

  vega80 Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  11
  EE I JAS DOZNAV ,POSLE DVE LEPOTICI SEGA MASKO.TRETO PA MUSKO sto bi rekle,zdravo zivo pa ke se sviknuvame nekako so masko
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 18. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.750
  Би сакала да знам поради спремањето (кога би била бремена, секако :lol: ).

  А, имавме случка во фамилијата, кога и рекоа на една трудница дека бебето е машко, па тие се за машко изнакупија, а на крај излезе женско. :D
  Значи не можеш до в крај да и веруваш на технологијава. :^) :wasntme:
   
 19. simonice

  simonice Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2012
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  97
  И јас сакав да ми кажат,и за двете бремености,имам четири годишна керкичка,а сум 14 недела бремена на второ :inlove:
  уште во 11 недела ми го кажа полот :tmi:
   
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.966
  Пол:
  Женски
  Здравје,со господ напред...утре што се вели, кога ќе бидам бремена, сум ЗА да се знае полот на бебето.
  Зошто да не го знам,...јас си стојам на ставот дека не е важно што е само нека ми е живо и здраво. Па така да и да утнат докторите,нема да се разочарам.
  Мене,без навреда, ама многу ми е глупо тоа кога ќе чујам: не не сакаме да знаеме.
  Како можеш да не сакаш да знаеш нешто,за што расне во тебе? Дете, еј за сопственото дете се работи.