1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полот на бебето - да го знаеме или не?

Дискусија во 'Бременост' започната од Svetle, 22 ноември 2009.

  1. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Јас за двете дечина го знаев полот пред да се родат,не ни беше важно какви ке бидат воопшто но ете љубопитност друга причина неможам да наведам,до по душа мажот никако не сакаше да го знае полот ни на едното ни на другото ама што да прави со ова љубопитно жениште ;).За првото не прашав ја туку докторот си ме праша дали сакаш да знаеш какво е и јас готово се стопив срце јуначко не можеше да рече не и ми кажа мажот ми сакал или не си слушна сам бидејки беше со мене,па потоа ке ме утепаше изгледаше вака :envy: а за второто исто не сакаше да знае и ми рече ако те прашаат речи не и прашај си кога не идам јас.Ттака и беше се до 5 месеци додека не појдовме на 4д ехо во систина и докторката еве вака рече;какво дете имате и јас викам момче е баш убаво ова е девојченце ете ти пак мажот не се изненди.А мислам дека е многу поубаво да биде изненадување ама и усте десет деца да родам не верувам дека ке чекам додека се родат пошто сум многу љубопитна по природа посебно за овие работи.
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    еве нешто што најдов на интернет:


    Доколку сте бремена, постојат одредени знаци по кои ќе можете да препознате кој е полот на вашето новороденче.

    Кои се овие знаци?

    Колку се тие релевантни?

    Да признаеме дека правени се анкети за препознавање на овое знаци, но шансите се 50%, 50%. Но се разбира , најсигурната метода е да се направи снимка, но сепак некои родители не сакаат однапред да знаат кој е полот на детето. Еве неколку можни знаци дека носите момченце!!!

    1. Висок или низок плод

    Најпрепознатлив знак е дека, машките плодови, се носат ниско. Но има и многу жени кои ќе го негираат овој фактор. Не постои ниту некоја посебна причина, зошто машкиот плод може да биде пониско поставен…

    2. Доколку урината има порозева боја

    Впрочем, може и од бојата на урината да се погоди , дали носите момче или девојче. Доколку бојата е порозева – тогаш е машко. Па доколку не ви е мачно, проверете си…

    3. Слатко и кисело

    Едни од забележливите знаци дека имате момче се: немате многу апетит, но сакате постојано јадењето да го дегустирате и да биде вкусно. Доколку е девојче, ќе имате поголема потреба од слатки јадења.

    4. Десната брадавица

    Големината на брадавиците, е еден од 100% најточните методи за проверка на полот. Десната града е поголема во тој случај. Иако повеќето жени и природно немаат изедначена величина на гради, сепак, доколку ја забележите таа необична промена, можете да се надевате дека е вистински знак.

    5. Клучот на мистеријата

    Тестот навистина се однесува на вистинскиот ваш, личен клуч. Ова малку преоѓа во суеверие и делува чудно но го земаме во предвид… Доколку кога го земате клучот, го фаќате за округлата страна , тогаш е машко, а доколку го фаќате на врвот, тогаш се работи за женско, па проверете.

    6. Прашајте некое дете

    Се претпоставува дека, за полот на детето , можете да дознаете така што ќе побарате помош од мало девојче. Доколку покаже наклоност и се упати кон вас, тогаш е момче, ако не тогаш е девојче.

    7. Ладни стапала

    Ова не се работи за тоа какви ви се стапалата, во текот на бременоста. Се вели дека, жената која има ладни стапала, има поголема веројатност децата да и бидат машки. Непознат е до сега фактот некоја мајка која има само синови, да не пати од оваа појава.

    Овие факти кои ги наведовме, не мора да се сфаќаат премногу сериозно , и здраво за готово, сепак, доколку проверувате, се надеваме дека барем ќе ви биде забавно.
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Нема врска сето ова, еве јас на пример
    1, Го носев високо цело време и родив машко дете

    2, :) Не гледав што и како мочам

    3, Не да имав апетитттт, фантастичен се поправив цели 37кг :P

    4, Кај секој човек кој е деснак е поразвиен цел десен дел од тело, кај некого е воочливо а кај некого не толку....како и да е не ги студирав брадавиците какви ми се

    5, Клучевите ги мавам по ташната секогаш и секогаш различно ги фаќам

    6, Не сум побарала помош од дете

    7,Ладни стапала и дланки си имам арно ама во бременост како резултат на хормони и циркулација 500 ми беа многу топли и ми одеше саклет

    Дали ќе е машко или женско си зависи од генетика. Мажот секогаш носи само х хормон (машки беше ако добро паметам) а жената х и у е тука е битката кој ќе преовлада повеќе.
     
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^обратно жената носи х хормон а машот х и y. што значи мажот е одлучувачот ;)
    ако се спои хх е женско
    ако се спои хy е машко
     
  5. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Па, мислам оти нема да сакам да знам, бар не на почеток. Таму негде при крај, тогаш веројатно ќе сакам да знам. :D
    Али тоа ми е размислување сега, кога би останала бремена понатака, како што сум си љубопитна, може да ми се смени размислувањето. :D
     
  6. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Како и да е си има стручни лица и за тоа (еве на пр. Златушко ќе не просветли) , ама ова што го напиша пишав дека не држи вода
     
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Режимот на исхрана на идната мајка дефинитивно има влијание врз полот на бебето, што таа ќе го зачне. За да забремените со девојче, конзумирајте редовно храна богата со калциум и магнезиум како например овошје, сирење, ориз и зелен зеленчук, а најмногу и редовно спанаќ, марули, зелка.

    За момче пак е важно не тоа што јадете, а што да НЕ јадете – избегнувајте храна што содржи калиум и натриум во која група припаѓаат бананите и компирите. Специјалната диета ќе проработи ако ја почнете барем 9 месеци пред да забремените.

    За да ги зголемите шансите за момче или девојче важен е и моментот на зачнување. За девојче треба да правите секс 3-4 дена пред овулација. Причината е во тоа што машките сперматозоиди пливаат побрзо но и умираат побрзо. Женските пак се побавни но и поиздржливи. Па така, ако имате секс точно пред овулација, ќе се обезбедите само со сперматозоиди со Х хромозом, односно хромозомот што дава девојче и тие ќе имаат поголема предност да ја оплодат зрелата јајце клетка.

    За да забремените со момче, важно е да го знаете денот на овулација, а ако го погодите и часот, малиот јунак ви е „врзан во крпче“ и спремен за штркот:)
    Изворно
     
  8. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Се едно ми беше, само да е здраво и живо. А инаку од сам старт имав некоја интуиција што носам, па ќе видиме со сигурност кога бебуш ќе не израдува дали сум била во право.
     
  9. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Во право е Сноу. Жената е носител на икс хромозомот, а мажот и на икс и на ипсилон. Он одлучува какво ќе биде бебето. Ако е икс ќе биде женско, а ипсилон машко.
     
  10. DramaQueen1

    DramaQueen1 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    156
    Сеуште ми е рано за да бидам мајка, но кога би била бремена би сакала тоа да биде изненадување, само нека е здраво и живо, но сега мислам така но кога би била бремена не би издржала да не дознаам што е полот. :lol:
     
  11. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    јас со нетрпение чекав да дознаам таква сум си лјубопитна :rofl:
     
  12. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    И јас сум љубопитна,со нетрпение го чекам следниот преглед кој ми е закажан за први и се надевам дека тогаш ќе го дознаеме полот.Што е да,нека биде само само живо и здраво :)
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Ние сакавме да го знаеме полот на бебето. Тој ден отидов сама на гинеколог. Бев во 16-та недела. Откако гинекологот го вклучи мониторот, видов дека нешто штрчи меѓу нозете на бебето. Се израдував. Многу сакав да имам машко, а цело време мислев дека носам женско. После тоа гинекологот ми кажа дека 99% е машко. Ми вика - Што ти значи мајстор, а? Откако излегов од ординацијата му се јавив на маж ми и му кажав дека бебето е машко. Многу се израдува.
     
  14. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    А која недела го донавте полот ? :D
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Јас го дознав полот во 16-та недела. На 4D-ехо се дознава во трет месец.
     
  16. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Jas sum 14 nedela i so netrpenie cekam da mi go kazat polot,,,se nadevam za dve nedeli deka ke moze da vidi
     
  17. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    Кој ќе чека :$ :$ :$
     
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас го дознав полот во 12 недела кога бев на првиот скрининг за мерење на нухалната вредност и приската, тогаш ми кажаа дека е момченце и после во 22 недела се потврди на 4д скринингот ;)
     
  19. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    Јас во понеделник сум на испитувања,минатиот пат лекарот ми рече рано е уште да се види што е иако беше многу упорен да ѕирне :D се надевам сега ке видам што душиче носам. :)
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  20. fionas

    fionas Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    10
    Мене полот ми го кажаа во 14 недела, потоа во 18 недела кога правев амниоцентеза уште еднаш се потврди и сега сме 100% сигурни дека е дечко...