1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полуматура

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Tammie, 11 февруари 2010.

  1. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Фризурки. :wasntme:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  2. TeddyS

    TeddyS Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    121
    E , aj сега јас да ви кажам :lol:

    Овие работи што ги постирате на слики се многу убави,многу се радувам што ви се допаѓаат вакви работи. :up:

    Сепак let's face it..во Македонија можеш да најдеш одреден број на убави работи.Овие што вие си ги имате замислено , ги нема. :shake:

    Знам , сум ги поминала овие работи пред скоро време, сите сакавме да изгледаме уникатно, секој на свој начин. Но кога разгледав по продавници, што како има ... :x

    Значи, во Македонија се носи таква облека за продавање,каква што е во мода,и ништо друго.

    90% од продавниците во градовите јас што ги прошетав,
    исклучок:Скопје,Гостивар,Куманово,и југоисточниве градови.
    донеле тоа што мислат дека е во мода, нели.. овие морнарските фустанчиња, цветни многу малце видов,ташнички со циркони и незнам што,фустанчиња со висок струк,и штикли со платформа, и се наоѓаше по некоја римјанка (повеќето на платформа)..

    Толку да се немало бре, уникатна продавница, каде што човек може да си избере според стилот..., не значи дека сите сакаме морнарски аутфит, или пак циклама розев фустан со циркончиња. :tmi:

    И верувале или не .. ми се чини имав постирано во темава :? , најобичната кошулка што ја најдов и црни фармерки си ги купив.

    И најбитните .. converse патичиња.Додека сите се жалеа од високите штикли што му правеа плускавци на нозете и ги стегаа.. јас зјапав во моите патичиња и сакав дури да си ги бакнам! :lol:
     
  3. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    леле девојки помагајте...оваа година сум полуматуранка а незнам што да носамммм :////
     
  4. Dayse

    Dayse Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    И јас сум годинава полуматурантка ^_^
     
  5. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Има време, не се сеќирајте. Јас во 5 до 12 се решив. Прво, видов пример од интернет, и бев решена, така да се облечам. Ама на крај ми се засвиѓа нешто скроз трето. Само моја препорака ви е, што поедноставно, толку по убаво. А сепак, нешто уникатно. Комплицирано, а уствари толку едноставно. х) Има убави предлози, низ предходните страници. :)
     
  6. lolita97

    lolita97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    37

    Овие модели за ПОЛУМАТУРА :^) сигурно се шегуваш... овие мене не ми се ни како за матура |(
     
  7. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    Ко бев полуматурантка пред 3 и пол години сите се изпозанесивме вакви такви, вервајте дека то не е голема работа како шо си замислувате сите..
    И јас се притресвав ваква таква ќе бидам..после сфатив дека џабе било се..фризури шминка незнам ни то шоо..
    Сега да сум едно фустанче, римјанчиња..косата пеглана и ништо друго, се е дур да влезиш в кафана, после никој не те гледа ни шо фустан носиш, ни шминкан дали си бил..
    Битно е само да си поминиш убо..То е моето мислење :) :)
     
    На Dayse му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    433
    Пред две години бев полу матурантка :)
    Сите бараа некој фустанчиња ко за на матура,а јас сакав нешто едноставно. Цел град го завртив и немаше стил кој не го пробав. На крајот си најдов едно обично фустанче од 800ден. Тегет со бели линии,некој морнарски стил(ама тогаш не беше излезен во мода кај нас) и беше целосно залепено за телото.
    Пошто мама кажа нема штикли,си го комбинирав со ниски сандалчина со ремчина во тегет,бела и црвена боја. И чантата ми беше во истите бои како сандалките. Знам дека носев и алки,бела и црвена и обични црвени обетчина.
    Беше едноставно,ама многу убаво. А плус и никој не беше облечен во тој стил :)
     
  9. trendafil1

    trendafil1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    20
    Јас сум оваа година полуматурантка и кога ќе ми текне ми се плаче. Не сум женствена ама ич, не сакам фустани, штикли и сега незнам што да права, напредна генерација сите на штикли ќе бидат качени и у фустанчиња, моиве другарки секогаш ми викаат дека треба да бидам по женствена ама не бе, како што вика татко ми направив фудбалер нема шанси јас да облечам фустан. Па ве молам помогнете знам дека има многу време до полуматура ама став ме фаќа!!! Да се наоѓав во некое друго школо или друштво ич немаше да се замарам ама тоа е, никогаш не сум се истакнувала пред другите и многу ми е глупаво ова се, искрено им завидувам на машките ич не му ја мислат, се надевам ме разбирате и дај помогнете кажете ми некој предлог!!!!
     
  10. Smurfette.M

    Smurfette.M Популарен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    1.072
    Допаѓања:
    621
    Јас за полуматурата носев црн фустан со бели цветчиња и бели штикли(не многу високи) :D
    Ако не сакаш да носиш фустан можеш да носиш кратки панталони и некоја кошула. Една другарка носеше црни шорцеви, сина кошула и сини штикли. :)
     
    На trendafil1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. anamariia.x3

    anamariia.x3 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    856
    Иако сеуште не сум полуматурантнка,јас вака би сакала да изгледам на полуматура:
    [​IMG]

    Цветно фустанче,шеширче,тенко џемперче и балетанки или сандали.perfect
     
  12. DarkRose

    DarkRose Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    21
    И јас годинава сум полуматурантка и се согласувам дека не треба нешто премногу накитено .. Но сепак мислам дека малку се претерува во врска со штиклите. Зошто не штикли? Океј не мора баш 12, ама некои така понормални штиклички ми се сосема во ред .. :)

    А што се однесува до облеката само бидете свои и носете си нешто што е ваш стил и во што ќе се чувствувате удобно. По неколку години дали ќе сакате да се сеќвате на полуматурата по тоа колку убаво сте си поминале или по тоа колку неудобно сте се чувствувале во превисоките штикли или тесното фустанче?
     
  13. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    [​IMG]
    Сандалкиве ми се ептен убави како за полуматура. :)
     
    На Monna.Monna и rossonerka им се допаѓа ова.
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Високи се бре, девојчулиња!
    Не ви солам памет, да се разбереме! Само си го искажувам мислењето, да не дојде после, а у, и беспотребни цитирања! :!:
    Потполно ве разбирам, и јас бев во истиот филм пред точно 4 години и само Господ знае колку војни водев со мајка ми бидејќи нели, ми забрани да носам високи штикли, вклучувајќи ги и оние на плута.
    На крај носев нешто у стилот на балетанка ама на плута од 3-4 сантиметри.
    Е сега овие што ги имаш постирано и оние наа претходните страници се превисоки, ко за полуматура, најискрено јас вакви на матура оваа година планирам да си носам.
    Кога би била плутата на пола од оваа, би биле баш совршени ко за едно девојче од 13/14 години.
    Ем ќе ви биде удобно, ем нема да имате нагони на соблекување на обувките после два саати носење.
    Исто штикла - 5 сантиметри максимум! Тотално невкусно е од страна кога се гледа, а впрочем, ќе видите и вие по некоја година кога че ги гледате самите слики.
    [​IMG]
    Што им фали на пример на овие?
    Не мора да се опнете во екстра високи плутани или уатевр штикли за да бидете привлечни, мислам please.
     
    На kika13 и Hipica им се допаѓа ова.
  15. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Јас мислев дека се убави во однос на самиот модел, како изгледаат, а не кажав нешто во однос на висината на плутата. :)

    Може и некоја слатка комбинација како на сликава:
    [​IMG] :inlove:
    [​IMG] - овие рамни сандалки се добри. :inlove: Море, повеќе од добри!
    [​IMG] може и нешто вакво - ем не се рамни, а ем убави.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  16. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Јас оваа година сум полуматурантка и прашањето "Што ќе носам на полуматура?" си го поставувам веќе доло време. Секако сакам да изгледам убаво, но не и премногу накитено или теткински. Сакам да носам штикли (секако не превисоки), но и си мислам на тоа дали ќе ми биде удобно. Скоро сите другарки од одделение планираат да носат штикли и тоа 10ка. Ајде вие ако може помогнете ми што да изберам? Некоја убава комбинација која ќе ми личи на годините.
     
  17. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    јас не сум против тоа полуматуранките да носат 10штикла се додека се тоа некои откачени сандали во боја -само да не се класични -бабински-теткасти
    има за вас многу гардероба и трба да бидете само креативни и да ја пуштите вашата имагинација
    искрено јас несакам да ве гледам цели во црна или бела комбинација, класични панталони и кошули или елегантни и долги фустани кога сега има толку многу бои и толку многу луди работи кои само вие можете да ги носите а ние постарите ви завидуваме на младоста и на стегнатото тело без многу мака стекнато
    еве една комбинација која јас мислам дека е идеална за оваа прилика
    [​IMG]
    која би ја носела во комбинација со ова [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] со ова[​IMG][​IMG]
    [​IMG] со ова
    [​IMG]
     
  18. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Абе женски, убаво си замисливте вие на какви штикли или плути сакате да се качите, ама кога ќе излезете во шопинг тешко дека ќе најдете.
    Зборувам од лично искуство: се е или превисоко, или рамно.
    Не сакам да ви кршам филмови и сл. ама размислувајте реално.
    Подобро да си одбрете нешто од нашите продавници отколку да се замислувате во комбинации од Гугл.
    Освен ако не планирате за полуматурскиот шопинг да одите во Њу Јорк. :D
     
    На BeYourself му/ѝ се допаѓа ова.
  19. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Хехе, да, знам, и јас сум свесна за тоа. Така да, најдобро ќе биде во Мај да си отидам на шопинг во ГТЦ, Рамстор, Веро или кај и да е и на лице место да си изберам. :)
     
  20. AvatarGirl

    AvatarGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    ве молам да ми кажете некој стил за полуматура бидејки ми остана усте малку време а јас сеуште немам одлучено што ке носам ве моламмм сакам да се облечам некако што ке е различно од сите ве молам да ми помогнете..побарзо