1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полуматура

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Tammie, 11 февруари 2010.

  1. guitar

    guitar Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    18

    Па ние на полуматура одиме во Охрид да славимеи таму сме 3 дена, така да кога ке појдам , ке биде мислам некаде ов мај, и во аввтобусот е многу жешко знам кога бевме во четврто одд, јас си го прегреав телото бев во тренерки па кога се вратив на доктор морав да одам, затоа кога ке појдеме ке си облечам тексесни шорцеви не многу кратки ке ставам маицка поширочка во нив и патики конверз, да си бидам комотна и одозгора можеби тенко џемперче, па ке го соблекувам. Ама вечерта кога ке стигнеме треба да сум во фустанче и штикли сакав да носам бидејки ке имаме само вечера и така, славиме, утредента ке шетаме во град ке си земам фустанче не многу кратко, на ригички памучно и пак ке си одам со конверс патики , бидејки ке одиме , да си бидам комотна, со врзана косичка, и потоа вечерта пак славиме ама тогаш ке имаме диско па викам некое фустанче како за во диско и да си земам низки кондурчиња да можам да играм, утредента пак ке шеткаме малку и полека ке се враќаме и постоа пак ке се облечам во некои шорцеви и маичка, патики или фак во тренерки, само се плашам да не е топло, не смеам никогаш телото да го прегреам.
    Затоа две фустанчиња реков. А може некои такви да ми предложив, едното како за свечеан вечера, а другото за во диско, јас не сум одела во диско никогаш и не знам какви се носат.. И сакав да ви кажам се срамам малку да одам во шорцеви , јас се дпилирам, се средувам и си носам ама да не ми се смеат, срамно ли е?? Бидејки ако е многу жешко а и во автобусите е спарно нема климо.. :sweat: Доктотрот ми кажа многу е опасно пак да го прегреам телото...

    И сите ве сфаќам за тоа што ми го пишавте, и јас мсилам дека глупаво изгледа во штикли, и мајка ми вика дека ми е рано, вика не одиш на свадба, па да носиш фустани со шљокици и штикли очи да извадиш со нив, ама овие со мене што учат девојчиња викаат дека сме глупи ако не носиме штикли, и сите за нова година кога бевме натех=гнале штикли, јас бев во кондурчиња така кремасти, во бата мама мислам дека ми ги купи, и тие цела вечер не ме оставија на мира, ме оговараа, ме оговараа, многу непријатно ми беше, а после тоа, смао јас знам што збборуваа машките, викаат леле види ги , како жени да се па во штили.. Еднаш исто така ми се смееја отидовме на екскурзија во Пелинце, и сите мои друагрки беа во фармерки ,ташни како за во град, со лачињ од аксесориз, такви големи, со туш на очи, сенка , кармини во школо така не доаѓаат, а јас бев со врзана коса, во високо репче, патики и тренерки , ранец со тоа што земав дља си јадам, и сите ми се смееја, а машкиве па на нив и мсе смеат викаат лел види ги со олкави торби, ама мене сепак непријатно ми е кога така ме гледаат... :(
     
  2. Dayse

    Dayse Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    И јас сум годинава полуматурантка па планирам да носам некое фустанче памучно не некое свечено :D и сандалки на полна пета.

    Може некои предлози да ми дадете? :)
     
  3. Siksi

    Siksi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    305
    и јас сум полуматуранкаа :D
    не лагам нешто свечено , но не и просто сепак во ЦАР САМУИЛ не носат :D се шалам ... гледајки од предходните генерациии тука во Струмица стварно многу се дотеруваат за полуматурата :?:
    јас сакам некое фустанче , ама за штикли нз :D ми се допагат овие !
     

    Прикачени фајлови:

    На teddytea му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Предлог до сите полуматурантки.

    Значи како минатогодишна полумтурантка можам да ве посоветувам да купите нешто класично со детаљ од вашиот личен уникатен стил. Класичното никогаш не излегува од мода. Јас кога повторно би била полуматурантка би се облекла слично, но ќе направев голема грешка ако се облечев во нешто што беше тренди таа сезона.

    Значи, немојте да купите облека која е моментално модерна! Таквата мода поминува за една сезона, а кога ќе се гледате по неколку години...

    Најдобар предлог е доколку носите фустанче да си купите некое поедноставно( воопшто не ми се допаѓаат сатенски фустани, фустани со бисерчиња, светки..) од едноставна причина што ќе можете да го носите повторно во најразлични комбинации. И да не носите фустанче, да носите сукничка и убава маичка, или панталони уште поекономично. Ќе си ги изнаносите.

    За штикли, искрено јас носев и не се каам бидејќи така сакав. Ако не сакате, немора со сила.

    Но, најважно е ако пред полуматурата сте се облекувале спортко или по лежерно да си вметнете нешто такво во изгледот. Екстремна транформација не е баш добредојдена.

    Се надевам дека ви се допаднаа моите совети. :)
     
    На Mati333 и Siksi им се допаѓа ова.
  5. Mati333

    Mati333 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    И јас годинава сум полуматурантка.Мајка ми мислеше дека е добро уште од сега да почнам да барам фустан бидејки тогаш цените ке скокнат.Се согласувам со неа бидејки сите што тогаш ке купат ке одберат нешто што само летоска ке биде во мода и така не ке можат да го носат за повеќе пригоди.Некој можеби ке мисли дека е прерано но јас планирам да носам нешто класично,во светли бои лесен и некој фустан што ке привлече доволно внимание.
     
  6. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Не знам дали имам сликовито прикажано што носев јас на полуматура, а ако се повторувам се надевам нема да ми замерите. :)
    Фустанчево го шиев, го најдов на нет и го сошив исто такво. Нема шљокици, ни циркони никаде, на каишот има една панделка од истиот материјал како каишот. И тоа е тоа... Плус ми послужи и за други прилики, како на пр. за на свадба од каде што и е сликава.

    На нозе, еве што носев. Јасно мислам се гледа и колку се високи и какви се.

    Немој да ме сфатите погрешно, не ви солам памет, не сакам да помислите ни дека изигравам светица.
    Сега облекувам и висока штикла и се, ама едно сфатите. Славите полуматура т.е. го заокружувате осумгодишното образование, па така и изгледајте...
     

    Прикачени фајлови:

    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Од моите досегашни можни разговори со осмоодделенки, па и мало мањи девојчици понесени од занесот, дојдов до заклучок, дека со денешниве горенаведени нема разбирачка.
    Не.
    Уште да почнат и долги фустани да се шијат за полуматура, е тогаш биче весело. Богами.

    WhiteAngel имала одлична комбинација.
    И што дека не е опната во 10ка штикла ?
    Тоа не ја прави помалку убава и помалку елегантна, напротив. А оние кои си го всадиле тоа во главите, дека штиклите ќе им дадат нишка женственост - е уште од старт сте зезнати лејдис, само тоа ќе кажам, бидејќи рјечи су сувишне во случајов, најискрено. :)

    И пак ќе кажам: се' е до родителот и како тој ќе се постави и дали всушност ќе го помине тестот, башка и притисокот кој факт е дека му го наметнувате.
    И јас корнев коси за штикли и (пре)елегантни фустани, за кои тек сега сфаќам, како би изгледала ако не дај Боже облечев нешто од тој калибар, ама мајка ми беше таа која ме пресече и направи да изгледам баш како што му доликува на едно 14 годишно девојче, а пак да се чувствувам и елегантно и женствено.
    Треба да ви покажат малце заби, па тогаш ќе имаме баш полуматуранти во права смисла, а не типични wanna be матуранти. |(
    Толку имав да кажам, и не ми е воопшто гајле дали некој/а ќе се чукне по/во глава и ќе подразмисли малце, а ич пак дали ќе ми се налутат.
    Реалност е, нема место за љутки.
     
    На Cake.pops, kika13 и WhiteAngel им се допаѓа ова.
  8. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    И јас бев лани полуматурантка и мој совет е да не носите многу високи штикли, бидејќи стварно мнооогу ќе ве болат нозете, значи јас и моите другарки на рамно што бевме и така не болеа нозе а камоли па на штикли да бевме,а тие што беа на штикли после пола саат ги соблекоа и боси шетаа...
    Исто така не се замарајте премногу уште сега да барате фустани и не знам што, сепак една вечер е...
    Јас се зезнав многу, го направив моето фустанче малку посвечено и сега не можам да го носам :worried: , единствено на свадби...
    Значи и со наједноставно фустанче можете прекрасно да изгледате, сепак се работи за полуматура, а не матура! :!: :)
     
  9. Justinlove

    Justinlove Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2012
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    12
    .
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Следниот пат повеќе :D
    Се надевам ви помогнав ;)
     
  10. Melody13

    Melody13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    215
    И јас годинава сум полуматурантка..Големото нешто. |( Ама сепак сакам убаво да изгледам. Со девојчињава од класов колку шти имаме разговарано не сакаат да се џинџаат со 300 чуда и повеќето планирале да си се облечат така, полежерно, сега ќе видам како се. Морам да искоментирам за ланската генерација. Навистина беа како теткици. Ајде штиклите, ама облекле сатенски фустани и што ти не! Не можам да го сватам тоа! Што се однесува до мене имам неколку идеи од слики што ги пробаркав на нет, ама се сомневам дека негде ќе најдам такво какво што си замислувам.
    Белово фустанче ми е сон :inlove: А за штикливе да не ме разберете погрешно, прекрасни ми се и затоа ги постирав. Знам дека се превисоки. :P Јас си планирам мноогу помиски или пак на плута, но овој модел ми е прекрасен.



    Едит: Комбинациите на Џастинлов ми се прекрасни :clap: , само последното некако ми е прекратко.. :*
     

    Прикачени фајлови:

    На Justinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Јас какво лепотиче сум нашла, ехх да сум полуматурантка сегаа...


    А ете и цветно едно,кое ми е преубаво исто така.
     

    Прикачени фајлови:

    На belieber и FortuneTeller.xD им се допаѓа ова.
  12. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Еве ви некои кои сакате да не се толку детски и едноставни.
     

    Прикачени фајлови:

  13. Justinlove

    Justinlove Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2012
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    12
    [​IMG]
    да е малце подолго :clap:
    [​IMG]
    ова ми е сон.. исто и ова малце подолго :$
    [​IMG]
    без тоа горното
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    се надевам ви дадов идеја :)
    ама за мене слабо..
    ќе си почекам до следната година па ќе видам дали ќе ми се допаѓаат тогаш :lol:
     
    На Melody13 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Melody13

    Melody13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    215
    ааах.. :inlove:
     

    Прикачени фајлови:

    На Justinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Melody13 и crazylady им се допаѓа ова.
  16. antonina

    antonina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    809
    Пол:
    Женски
    полуматурантки еве нешто слатко и едноставно, секако во комбинација со балетанки :!: :)
     

    Прикачени фајлови:

  17. it.1.girl

    it.1.girl Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2012
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    1
    Годинава сум полуматурантка сите девојчина од мојот клас сакаат за полуматура да носат балетанки па кажете ми дали да носам и јас балетанки или штикли. :$
     
  18. antonina

    antonina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    809
    Пол:
    Женски
    зависи,ако си висока носи балетанки или на плута а ако си пониска некои штикли на полна пета.
    take a look ;)
     

    Прикачени фајлови:

  19. Justinlove

    Justinlove Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2012
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    12
    [​IMG]
    [​IMG]
    ^Позадината не е битна :lol: ^
    [​IMG]
    [​IMG]
    :)
     
    На Anonnimna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]