Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помала должина на ембрионот

Дискусија во 'Бременост' започната од Betiboop210, 1 мај 2015.

 1. Betiboop210

  Betiboop210 Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Здраво мили форумки.Имам голем проблем и вчера цел ден не сум спиена.Бремена сум шеста недела и три дена.Вчера бев првпат на ултразвук и ми кажаа дека бебето е 3,89 милиметри а треба да биде еден милиметар поголемо.иначе пред три-четири недели имав вирусна бронхопневмонија и морав да пијам сумамед антибиотик.Гинекологот ми кажа да дојдам за една недела ама срцево не ми издржува една недела да не мислам и да не плачам.Дали има некој искуство совет да ми даде и дали е бебето мое уште живо.Гинекологот ништо не ми објасни и некако негативно одма се постави за абортус.Ви благодарам однапред за одговорите.
   
 2. *цветче*

  *цветче* Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2015
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  1.247
  Пол:
  Женски
  Освен да лежиш, да одмараш, да пиеш фолна киселина и да се храниш здраво, во моментот ти никако не можеш да влијаеш на големината, должината итн. на ембриончето. Воопшто немој да се секираш, само одмарај се и стрплива биди до другиот преглед, а ако лекарот е негативен и ти предизвикува паника, наредниот преглед направи го на друго место. Големината во оваа почетна фаза не мора да значи ништо, може оплодувањето настанало подоцна, може лошо да е измерено... Ние на почетокот бевме назад дури до девет дена, двапати прокрварев, примав трамадол за болки додека исфрлав камења од бубрези па сега еве со господ напред ја тераме 29та недела... пак ќе ти речам да се стрпиш, на наредната контрола веќе може ќе слушнеш и срцева реакција:inlove:, но сепак мора да помине време. поздрав :*
   
  На Betiboop210 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.755
  Пол:
  Женски
  Mila arno ti vika feminkata pogore,odmorajsi,ne napregajse,folina kiselina.
  Jas vo 12nedela od bremenosta krvarev(ne mnogu ama imav krv) vo druga nedela bebeto bese izmereno deka ne e so nedelite,taka pokasno vese zacneto.
  Eve ja ssga ima 15meseci i zdrava i super e :)iako se rodi predvreme poradi toa sto jas ne odmarav dobro,sama bev pa se jas pravev.

  Ne se sekiraj mila,odmarajsi dobro i narednata kontrola ke bide se vo red :)
   
  На Betiboop210 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Betiboop210

  Betiboop210 Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Fala za sovetot.. Od vcera pocnav da pijam Tifol i vitamini i minerali Pregnancy care se vikaat.Mene najveke mi e strav od antibioticite da ne sum mu nashtetila na bebeto ,ama ke vidime. Sekoj den ke se molam zaso edvaj zabremeniv imam prevrtena matka ...
   
 5. Betiboop210

  Betiboop210 Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Neka vi e cestito i na dvete :) Da bidat zdravi i zivi i da si se raduvate na ushte decinja :)Fala vi za pozitivnosta stvarno mi beshe potrebna barem malku
   
 6. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.755
  Пол:
  Женски
  Na ovie kontroli sto ti vikase ginekologo za bremenosta?znam deka si vo pocetna bremenost ama ako ne e nesto vo red mislam ke ti kazese direkno deka ne e vo red.

  Znam deka se grizis normalno e,ako si do tolku nemirna odisi pak na pregled nemora da cekas do narednata kontrola,ke razjasnis sto e da se smiris malce :)
  Iako mislam deka ako bese nesto ke ti zakazese najbrza kontrola vo brz moment.
   
 7. Betiboop210

  Betiboop210 Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Mi rece embrionot ti e pomal za 1 milimetar.I mi vika ako imas bolki i krvarenja ke ti najdam dobar doktor za abortus.I posle mi kaza ke cekame do cetvrtok da dojdes da vidime dali ke ima srceva akcija i dali e porasnato.Ako nema nishto ke sum trebala da go abortiram. A ne mi kaza ni vitamini i nishto shto da pijam .Jas sama na svoja raka si zemav Tifol i multivitamini za trudnici.
   
 8. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.760
  a zosto da abortiras ako ne porasne plodot??? a da si odis kaj drug doktor na pregled? ili vtoro mislenje da vi slusnes.??
  kako be taka bez da objasnat i da kazat sto e i kako e,odma za abortusi zboruvaat,boze mili.
  ne se nerviraj,odmaraj,pij vitamini,dobri se tie pregna care i jas gi piev i uste gi pijam i hrani se zdravo i se ke bide vo red
   
  На Kaetana и Betiboop210 им се допаѓа ова.
 9. Betiboop210

  Betiboop210 Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Pa sakav ushte denes da odam ama mislam deka ne rabotat zaradi praznikov pa ke moram da cekam do ponedelnik za da zakazam na drug ginekolog... Ako znaete nekoj da mi preporacate vednash bi otishla i privatno bi platila ..
   
 10. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.755
  Пол:
  Женски
  Pa kako taka za abortus spomenal toj?..
  Barajsi i drugo mislejne mila ne sedi kaj nego,ete praznikov ke mine i ne cekaj do kontrolata odi kaj drugi ginekolig.
   
 11. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.976
  Немој воопшто да се нервираш, еве јас да те охрабрам ќе ти кажам кога останав бремена и тоа еден ден пред да добијам мензис сум останала бремена и отидов на гинеколог кога ми каснеше 3 недели и замисли немаше ништо на Узв, само една црна точка, но, гинекологот беше толку позитивен што ми рече дека сум останала многу покасно бремена и затоа е сеуште рано да се види, а нормално по последна М бев 7 недели што нели треба да се види ембрион, арно ама кај мене беше друга приказна. Ми закажа повторно за една недела до 10 дена да одам и отидов за точно 10 дена и си го видов ембриончето со срцева реакција. А тие 10 дена не знаеш каков стрес секој ден се нервирав, само во тоа мислев дали ќе се појави нешто на следната контрола или ништо нема да биде. И еве Господ така сакал, само верба во него и се ќе биде во ред, не грижи се. ти ја пуштам целата среќа на свет :)
   
  На Betiboop210 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. *цветче*

  *цветче* Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2015
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  1.247
  Пол:
  Женски
  На приватно во секое време имаш гинеколог на располагање, дури немора ни да се јавиш во Систина или Ремедика, можеш директно да си отидеш. Може само ќе почекаш малку ако лекарите се итно на операција или сл. А инаку ако веќе си си земала тифол, земи си и магнезиум од 250 и витамин Ц од 1000мг и тие сите пиј си ги по еднаш дневно, другите витамини за трудници (инаку и јас пијам Pregnancy Care) се даваат од второто тромесечје, дека ги содржат сите можни витамини и доволна доза на фолна киселина, но содржат и Омега 3, па на почетокот мојата матична мене не ми ги даваше. Како и да е пиј или едното или другото, немој и Тифол и мултивитамини за трудници. Се ќе биде во ред. ;)
   
 13. Betiboop210

  Betiboop210 Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Fala mnogu ... Ke vidam shto ke napravam vo ponedelnik ke odam na drug ginekolog.. Pa ke ve izvestam se nadevam so pozitivni vesti .. :*
   
 14. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.951
  Допаѓања:
  237.386
  Просечните димензии за полна шеста недела се 4 мм. НА шеста недела и 2 дена ти веќе си ги имала овие димензии што не е некоја паника или толку страшно бидејќи тоа е само просек кој не е кај секого ист и ништо чудно да е бебчето зачнато некој ден покасно.
  Така да околу милиметрите потруди се да останеш смирена бидејќи од почетокот на секоја бременост сите се некој ден/недела плус минус, а со тоа и милиметрите.

  Докторот ти го испита ли нивото на ХЦГ во крвта за да види дали хормонот има достигнато потребно ниво кое одговара за оваа недела, а потоа при нареден преглед да устврди рамномерно дуплирање?
  Во оваа фаза од бременоста тоа е многу важно.

  За сите медикаменти и невообичаености на почетокот на бременоста важи правилото се или ништо.
  Односно доколку дојде до бременост таа ќе си се одвива правилно или воопшто нема да додје до истата.
  Понеделник пут под ноге и кај друг доктор. У меѓувреме правиш веќе она што е потребно, остани смирена, пиј витамини и мирувај.
  Ти ја пуштам сета среќа и со добра мисла да се читаме во труднички муабети.
   
  На Betiboop210, joy1 и Angel.Heart им се допаѓа ова.
 15. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.755
  Пол:
  Женски
  Mila bese li na ginekolog?
  Sto ti kazaa?
   
  На Betiboop210 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. IveBrajan

  IveBrajan Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2014
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  592
  Дали е тој доктор нормален??? Под итно да го смениш (што и да е исходот). Нашиве гинеколози подалеку од мерки на ембрион и не разбираат. Кај мене тоа постојано се менуваше, те за недела напред беа димензиите, те за недела назад, те таман, си расте бебуш ко што ќе му се ќефне. За еден милиметар ти спомнал абортус? Без да види дали ќе се јави срцева акција? Никаква професионалност! Не се секирај се ќе биде во ред :*
   
  На zalosna и Betiboop210 им се допаѓа ова.
 17. Betiboop210

  Betiboop210 Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Bev vo Remedika.Mi zemaa krv za da vidat hormonite.Hormonite mi bea 2040 shto e za treta vo cetvrta nedela .Embrionot mi bese 1,5 mm shto odgovara za treta vo cetvrta nedela.Mi kaza izgleda sum zabremenila pokasno koga mi bile neplodni denovite ama i toa se slucuvalo . Pa sega treba da odam na 18 maj i da vidat dali ke ima srceva akcija,pa so Gospod napred se nadevam deka se ke bide vo red.Vi blagodaram za se moi milichki ke ve izvestam na 18 se nadevam na dobro :)
   
  На Kaetana, Maceto123, zalosna и 3 други им се допаѓа ова.
 18. Betiboop210

  Betiboop210 Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Mili moi devojki... Vcera dobiv krvarenje i moraa da me iscistat.. Mnogu sum tazna..Srceto mi e skrsheno.
   
 19. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.654
  Допаѓања:
  279.290
  Пол:
  Женски
  Жал ми е.Ајде биди храбра се случува ова и почесто од што можеш да замислиш.Природна селекција,божја воља.Направи си пап и брисеви да не случајно си имала инфекција,бактерија.Одморисе бар 5-6 месеци па ке работиш на ново бебче.Ке биде и тоа еден ден :)
   
  На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Betiboop210

  Betiboop210 Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Fala ti za podrshkata.. Mi znaci mnogu... Moram da imam jaka psiha i pozitivna misla pa za pola godina ke probuvam pak ..
   
  На girl-miri, joy1 и irenna им се допаѓа ова.