1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Померанец

Дискусија во 'Дом' започната од AnaMary, 1 декември 2011.

  1. ubavi tazni oci

    ubavi tazni oci Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Epa eve jas sum ekspert i se zanimavam so boo 15 godini.gi prodavam i doma cuvam 20 boo ali orginal gi kupiv od ceska. Edno 5000 evra imam odgleduvacnica a drugo bo e bo original koj tesko se naoga go imam jas.a ima i repliki a toa se pomeran i germanski spic.sto vo makedonija xisto boo nema.
     
    На mime87 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Померанец и германски шпиц ти се Анте и Анте Бораџијата. Две тотално различни раси со различни стандарди, но во иста ФЦИ група, односно во 5та ФЦИ група.

    Боо куче има едно на светов, а тоа е кучето Боо, така да барајте друго и на работ на светот ако сакате, нема да најдете. :P Добро, сега, можете да го ишишате вашиот померанец со таков фриз и ете ви, Боо куче имате. Шо раса? Боо! ]:) :rofl:

    Не ми се верува бе, Боо, Леси, Хачи, Рин-Тин-Тин, Рекс... :rofl: Тие кучиња се Померанец, Коли (Шкотски овчар), Јапонска Акита, Германски овчар и повторно, Германски овчар.
     
    На ubavi tazni oci му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Мал совет кога тролаш- држи се до оригиналната приказна ;)

    @Papillon.Papi, го заборави Скуби Ду :)
     
    На Papillon.Papi и kolovoz им се допаѓа ова.
  4. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    да додам што уште чува :^)...

     
  5. ubavi tazni oci

    ubavi tazni oci Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Devojko jas imam odgleduvacnica prodavam civava cay cay maltezari boo sar pej i mnogu mnogu drugi rasi zatoa koga ne znaes nesto ne mi objavuvaj ziti sve ne znaes koja sum i kakov mi e zivotot glupaca zboram na femina za mojot licen ljuboven zivot i zboram za rabotata a ako tebe ne ti se veruva ne veruvaj.pozdrav
     
  6. ubavi tazni oci

    ubavi tazni oci Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Inaku da imam 20 megutoa semeen biznis e od koga pocinaa mojte zatoa te molam ne mi se mesaj koga ne znaes
     
  7. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    А нели рече дека ги набавуваш од Србија сега велиш дека имаш одгледувачница?
    А и да имаш, реално повеќе од две раси не треба да чуваш.
    А случајно да не си онаа девојка која ја кажуваа од анимал мунди дека нема поима од расите, а ги продава, па користи различни идентитети.
    И баш поради фактот што постојано нудиш кучиња реално треба да знаеме каква си. Затоа што тоа го прават вистинските љубители на кучиња- детално проверуваат.
    И повторно огласи од ДЕСПИНА Карпош - овој пат со нов број и на друг портал како професионален набавувач на кучиња,овој пат е специјалист за ЧАУ-ЧАУ....девојкава без никакво кинолошко познавање,и со нелегална набавка,набавка на фермерски кучиња кој не ни наликуваат на расата повоторно објавува огласи, апелирале до АГЕНЦИЈАТА ЗА ХРАНА И ВЕТЕРИНА да го превземе случајот и да направи ревизија за сето ова пред уште неколку семејства да бидат преварени......
     
    Последна измена: 7 февруари 2015
  8. ubavi tazni oci

    ubavi tazni oci Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Vidi vaka jas od sekade nabavuvam od srbija madzarska bugarija ceska italija zavisi sto bara oazarot a ne se zanimavam so anima mundi int a sum ljubitel na zivotni mnogu tie mi se sve imam moznosti i cuvam poveke rasi taka sto gi razmnozuvam kupuvam dva para i gi laram prijavuvam vadam leglo i toa e na toj princip rabotam
     
  9. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за појаснувањето алелуја што има некој што навистина се разбира од погоре дотичната
    :)
     
    На smajlii и ubavi tazni oci им се допаѓа ова.
  10. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1932830-Pomeranian
    Огласов шири дезинформации... Ќе цитирам:
    -Прв болд: како чивавата е полесна од померанецот, а сепак, живее 15 години?

    -Втор болд: Срцеви мани добиваат и Кинг Чарлс Шпаниелите (иако се многу потешки од померанците), лесно умираат најголемата кучешка раса, а тоа е Ирскиот Волчји Рт кој живее 4-7 години. Проблеми со очите имаат сите минијатурни раси на кучиња БУКВАЛНО СИТЕ. Дисплазија на колкови? Озбилно? :@ Не ми е логично, како минијатурна раса на куче може да добие дисплазија на колкови? Дали воопшто човеков се информирал за дисплазија на колкови? (facepalm) Дисплазија на колкови е генетско пренослива болест која што е неизлечива. Оваа болест ја имаат САМО кучињата од среден до голем раст. Најмногу Лабрадорите. Исто така, Ерделите се склони кон оваа болест, како и Германската дога, Германскиот овчар, Англискиот Рт, Салуки, Борзои и останатите кучиња со атлетичарско градени тела специјализирани за услуги на луѓето како лов, заштита и сл. Кучињата придружници (што се воглавно минијатурни раси) се најотпорни од оваа генетско пренослива болест зошто нивните тела се градени за да седат во скутовите на сопствениците, а не да бидат екстремно физички активни.

    -Трет болд: секое трето кутре не доживејувало солидна старост? Мислиш на солидна старост над 50 години ор ват? Еве ви пример со Боо, тоа е чист Померанец кој што еве, пристигна старост од веќе 10 години. А погодете што? Не е само тој толкава старост! Бади, неговото братче е колку него... како така не умреле?

    И, да, на човеков огласите му ги следам уште од старт и забележав дека кога објавува ново легло, става слики од кучиња од пред 10 негови огласи наназад. Е, зар ова не е сумљиво? :^)
    Нека не ви рушат сонови ваквите сомови :P постои расата Померанец, Микеланџело чувал померанец што значи не е најнова инвенција расава и е чувана со традиција.:)
     
    На SnowDOG му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Quuen

    Quuen Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    465
    Допаѓања:
    2.603
    Пол:
    Женски
    Оваа раса на кучиња неможеш да ја најдеш во Македонија ниту во Србија оваа може да се најде во Шпанија Америка Англија ама сигорно за едно кученце нема да одиш до таму а и скапи се
     
  12. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Побарај по огласнициве, еден куп померанци има за 250 евра. Во Србија 1000 ги има, некои од одгледувачи некои од фарми за кучиња. Следам Српски форум за кучиња, тема со 30 страни има за померанци.
     
  13. Quuen

    Quuen Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    465
    Допаѓања:
    2.603
    Пол:
    Женски
    @Papilon.Papi јас колку што сум слушнала нешто нешто сум побарала на интернет и ова го знам но ти благодарам што ми кажа и ти навистина незнаев ако нешто кажав лошо извинете :)
     
  14. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Во Русија може да се најдат со врвен квалитет и шампионско потекло. Член сум на група на фб за продавање кучиња ширум светот и најмногу од Русија ги огласуваат Померанците. И навистина се гледа квалитетот, на сликите кутрињата се покажани во став и сликнат им е предгриз и задгриз. Овие кучиња се помалце од 1500 евра, најмалце се 400 евра. Од Америка 50 евра да ми го даваат нема да го земам. Не верувам на Американци, многу ги модифицираат расите, пример има линија Лабрадори англиски и амерички. Или пак Англиски булдог и американски булдог (добро, тука веќе се работи за 2 различни раси и според здравјето америчкиот е поздрав). Кусо кажано Русите имаат најдобри примероци.
     
  15. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.169
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Колку е цена за едно машко куче померанец?