1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поминување граница само со лична карта

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Angelopus, 25 јули 2019.

 1. Angelopus

  Angelopus Активен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Машки
  Здраво
  Планираме со дечко ми да одиме за Острог и ни кажаа може само со лична карта ама јас имам 17год и ми рекоа можело ако му дадам полномоштво на дечко ми бидејќи тој е 19год,но рекоа и да прашаме во полиција ние прашавме,но тие нез.Инаку се работе за границите кај Албанија,Косово и Црна гора.Па сакам да ве прашам дали некои знае дали ќе можам да поминам без да ми прават проблеми само со лична карта и со полномоштво или ќе мора со пасош.
   
  На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  19.780
  Допаѓања:
  187.218
  Пол:
  Женски
  Со лична карта може да се помине таму да. Е сега за полномошното не знам стварно, да не беше само за до 14г лица, сепак најдобро е во МВР да прашаш, па и макар преку телефон, па да ти објаснат, не може да не знаат, тоа им е работа, таму се издава полномошно.
   
 3. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  14.036
  Допаѓања:
  82.243
  Пол:
  Женски
  За што би му дала полномошно на дечко ти? Да те носи? После 16г имаш лк и одговараш за неа, иако си полнолетна со 18. Можеби твоите родители да треба да даваат полномошно, ама чим имаш личен документ не треба ништо такво. Прашај кај нас во мвр, но мислам дека не ти треба ништо такво. А ти полномошно не можеш да му дадеш на дечко ти туку треба твоите родители.
   
 4. Angelopus

  Angelopus Активен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Машки
  Не за такво полмоштво во полиција јас мислев за полномоштво што ми рекоа во агенцијата они го давале само да патувам со него.Јас бев во полицијата и ме пратија дека прават лични карти и таму прашав и тие рекоа дека може да се помине со лична карта,а за малолетен рекоа дека не биле сигурни
   
 5. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.003
  Допаѓања:
  3.897
  Повеќе сум за поминување граница со пасош. Лична карта за во шенген-зона (повеќето членки на ЕУ, без Хрватска, Ирска, Британија, Бугарија и Романија) но дури и тогаш поубаво ми е со пасош.
   
  На stetoskop и Al3xandra им се допаѓа ова.
 6. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.928
  Wot?:o
   
 7. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  9.742
  Пол:
  Машки
  Не можеш ти да му дадеш полномоштво на дечко ти. Тоа треба да го направат твоите родители и тоа не треба да се направи на нотар, туку мора директно во полиција да одите. Многумина одат на нотар и нотариве за пари го прават тоа, ама на граница може да не те пуштат бидејќи на самото полномоштво од позади пишува дека не се признава од нотар :)

  На овој начин државата ги штити малолетниците од заведување, киднапирање, проституција и сл.
   
 8. Strong.44

  Strong.44 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2014
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Женски
  Чекај малку, зошто од дечкоти? Полномоштво се вади од родител.
   
 9. Angelopus

  Angelopus Активен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Машки
  И јас нз така кажаа во агенцијата.Ќе си вадам пасош неможело вчера кога закажував за лк ги прашав кажаа не може
   
 10. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  16.198
  Допаѓања:
  242.260
  Не ти треба полномошно над 14 години, можеш сама да патуваш.
  Сестра ми има 15 и од 14 сама патува, баш вчера леташе еве.
  Само со пасош она, не знам дали е исто со лични карти.
   
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  25.765
  Допаѓања:
  170.669
  Пол:
  Женски
  Не е.
  Читав по групите, треба полномошно од двајцата родители плус патна исправа,е сега исто е и за лична карта.
   
 12. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  16.198
  Допаѓања:
  242.260
  Како мислиш не е?

  Сестра ми самостојно без полномошно, со пасош, патува од полни 14 години.
  Знам, оти проверено ни е.
   
 13. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  25.765
  Допаѓања:
  170.669
  Пол:
  Женски
  Ама пасош.
  Ја зборам за лична карта.
   
 14. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  16.198
  Допаѓања:
  242.260
  Да, добро.
  За со лк не знам како е.
   
 15. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.291
  Допаѓања:
  169.375
  Пол:
  Женски
  Личната карта е поеднакво призната како пасошот за патна исправа во оние земји кои дозволуваат влез/излез со лична карта наместо пасош.
  Полномошно не ти треба над 14 години. А во случај кога треба, родителите го даваат а не малолетникот
  Во шенген зона не можеш да патуваш со лична карта!
  За Ирска и Британија дури и виза ти треба, не само пасош.
   
  На cresa-jagoda и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 16. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.960
  Допаѓања:
  6.356
  Пол:
  Женски
  Јас имам одено за Острог со лична карта неправат уопште проблем поарно со лична карта за там отколку пасош.
   
  На Angelopus му/ѝ се допаѓа ова.
 17. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.003
  Допаѓања:
  3.897
  Можеш, токму тоа е идејата на шенгенот. Л.К. само треба да ти биде од ЕУ или ЕЕА.
  Ирска и Британија воошто и не се шенген. ВИза не ти треба ако имаш ЕУ пасош (хрватски, грчки, бугарски, шведски...)
   
 18. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.291
  Допаѓања:
  169.375
  Пол:
  Женски
  Што се правиш на тошо еве не знам.. или само колку да се пише нешто. Или пак заборави дека ова е република (северна) македонија а не некоја еу земја..
  Девојчето никаде не пиша дека има ЕВРОПСКИ пасош..
  За погоре споменатите земји со македонска лична карта може да преминеш без проблем..
  Гореспоменатите земји дозволуваат влез со лична карта само на државјани на земји со кои имаат билатерален договор ... не на сите!
  Извини европјанке што ние мизеруваме во Македонија па не сме како тебе да шетаме само со лична карта по европа. Ај остај лична карта, туку на нас сиротите и виза ни треба за некои земји:rofl:
   
  На Bubce38, cresa-jagoda, Angelopus и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.003
  Допаѓања:
  3.897
  Насловот на темата е: Поминување на граница со лична карта. Јас го коментирам налсовот не воведот.
   
 20. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.291
  Допаѓања:
  169.375
  Пол:
  Женски
  Џабе го коментираш насловот кога членката има КОНКРЕТНО прашање напишано баш во воведот. А кога веќе пишуваш на македонски форум логично е прашањето да се однесува на македонски државјанин кој има македонски пасош..Не си и од помош..само нешто да се пише :)