1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помислувам на самоубиство

Дискусија во 'Канта' започната од musicismylife, 27 мај 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Свесна си дека те користат и пак прдолжуваш со нив? Добро ти 22 јас 28 и сама сум и што сега ?? Да одам да се убијам? Работа е со тебе дека очекуваш премногу, туку стави си една линија и не се покажувај толку лабилна, посвети се на други работи, не се оптеретувај со некој што воопшто не ти оддава прво почит па потоа внимание. Работа е ќе се закачиме за еден и крај мора да е тој. Стојко мој ако не сака он, ќе го врзам со јаже на врат и ќе го оставам на столче да вегетира ама мој е. Ај седни малку размисли и не мисли само на мажи, љубов на сила не доаѓа, социјализирај се повеќе, дружи се, таму меѓу таа толпа луѓе мора да има некој што еден ден вистинки ќе ти привлече внимание. И срам е да кажеш дека за маж ќе се убиваш. 22 имаш, каде ти е ставот за живот ало? Активирај се на други области а останатото остави малку на спонтаност, и не се понижувај и не покажувај слабост дека некој таков може да те мота! Нема ќе се сакаш себе и почни да се цениш себе!!
     
  2. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Што се не ќе прочитам... Па добро бе, мене арно ли ми е у животов? На било кој овде се ли му е подредено? Луѓе биле на работ на животот па пак се бореле да останат живи, на конец се држеле, низ што се не поминале оваа ќе се убива оти немала саглам дечко. Па најверојатно такви си ги бираш... 22 години еј :fubar: Простете посилно е од мене, неможам да останам рамнодушна на вакви глупости |(
     
    На shiningstar му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    :D :D Многу филмови гледаш
    А да пробаш со женски?
    Па нели го сакаше, како со друго момче?
    Па што те спречува? :rofl:
    Освен ако не сакаш да пробаш со уште 5-6 момчиња па да најдеш боља варијанта и да си го живееш животот.

    А сега оди бутни ја главата во кофа со ладна вода и дојди пак. И пушти ја песничкава
    http://www.youtube.com/watch?v=mBLLIftWqfQ
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  4. musicismylife

    musicismylife Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Sparks голема е приказната и е многу болна,до пред некој период се држев и не се замарав многу.Но еве како изминува времето мене ми е се потешко.

    Ке ја кажам баш да видам дали ке имаш друго мислење.

    Поминував со него долг период.Ме засака(наводно)и јас него.Решивме да пробаме,му дадов мала шанса да ми докаже дека ме сака но не ја искористи паметно.Му простив,пак му дадов друга шанса и пак не ја искористи.На некој начин бев убедена дека ме тестира,aма не беше така.Ми велеше дека ке ме сака само ако го дозволам тоа.
    Решив да му дадам последна шанса.Идеше се супер се додека еден ден не се разбудив и му пишав душичке јас се разбудив и тој ми одговори само ладно.Видов дека ја аднал мојата најголема непријателка.Онаа која ми ги уништи односите со најблиските,онаа која ме доведе до болница ударајки ме со автомобил онаа која ја сврти другарка ми од забавиште против мене.
    Не му реков ништо само продолжив да се правам луда.Се додека не му реков човеку јас те сакам,не знам зошто така се однесуваш со мене а тој ништо,и ми рече зборевме за таа тема,се е исто,тоа мегу нас нема да се повтори.
    Му реков сега дека ке одам на пат и тој ке се ослободам од тебе.
    Се смеев на тоа и му реков знам дека не го мислиш тоа но ако го мислиш еве ке исчезнам за момент.
    Иако се обидов да разговарам со него како што доликува тој не сака.

    Абеја,кога би била на мое место ке видиш како е да си во моја кожа зошто воопшто не е смешна и наивна мојата ситуација.
    Го сакам но пробав со друг за да го заборавам.Нели и тоа може да се проба?Ме спречува помислата на моите само тоа.А не ти посакувам да се чуствуваш како мене зошто воопшто не е лесно.

    И премногу ме нападнавте,барам само љубов,а не 5-6 години лаги лаги лаги
     
  5. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Mене некој да ми вика вака, ако не му ги отсечам јајцата, Марија да не се викам.

    А, и ќе го баталам.
    Копук одвратен.
     
    На musicismylife му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Морам да признаам, многу трогателна приказна, се расплакав дури NOT! |(
     
    На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
  7. musicismylife

    musicismylife Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Ви побарав само совет вие ме нападнавте.Воопшто не е лесно некој да те користи цело време и да те лаже а секогаш последен дознаваш.
    Ставете се на мое место и размислите како ви би било постојано да сте сингл и кога најдеш некој кој го сакаш ве отргне од себе а пред тоа ве искористил на најлош можен начин?
     
  8. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Барај некоја светла точка во твојот живот и стреми се кон тоа. Посветувај внимание на тоа. Било да се другарки, било да е некое хоби или било што.
    Ако си финансиски стабилна, оди негде некој ден издувај си ја главата, или што би рекла моја драга личност, вентилите запушени ослободи ги.
    Смири се, и мораш да знаеш дека не е се така црно.
    Не смееш да бидеш толку лабилна личност.
    Се е океј, си пробала ова она. Кога тогаш ќе ја најдеш личноста за тебе.
    Ти рекол ќе се ослободам од тебе ?? Си требала да му речеш, ок не ни мораш да чекаш чао готово е.
    Не да дозволуваш да те толчи.

    А не знам од која причина ја аднал девојката,а и дали има некој контакт со неа, па таа или било кој да го рчнале нешто, меѓутоа мислам дека како и да е не вреди да се замараш а не па да помислуваш на самоубиство.

    Тој е оној кој губи во ситуацијава. А на светот има и многу полоши, поболни и посурови работи од една пропадната врска.

    Врати си ја самодовербата, продолжи со животот, и најважно од се научи да го цениш животот - скапоцен е секој момент. Трагично е кога некој вака сака да се самоубие за глупост, а некој во истиот момент се бори за животот.

    Размисли, и се најдобро.
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.749
    Допаѓања:
    65.200
    Пол:
    Женски
    Значи, не секој го носи исто товарот. Ако на вас не ви е трогателно, на девојчето му е тешко. Ако имате да дадете совет, дадете, а за исмејување и сл., не е тука местово.

    Животот иде понатаму, времето е лекот. Клише е, ама нема друго. Дечково не вреди за твоите нерви, а уште помалку за ваквите твои размисли. Се надевам дека ќе сфатиш колку поубави работи има во животот, млада си, се е пред тебе. И има потешки работи во животот, нервите ќе ти требаат ;)
     
    На AmandaS, Dgirlll, julie77 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Па душо бе, те користи затова што ти си му дозволила. Толку е просто и едноставно. Не ја барај вината во другите, побарај ја во себе, затоа што дефинитивно е до тебе, а не до некој друг, велиш постојано ти се случува. е јебига сега, и мене ми е срање можда ама ни на крај памет не сум помислила да се убивам .
     
  11. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Размисли само колку луѓе со многу потешки проблеми се борат за живот, а ти помислуваш на самоубиство заради дечко? Незнам, мене тоа не ми е логично. Размисли, животот е убав носи радости, носи и тага, носи и проблеми со кои мораме да се соочиме. Научи да се радуваш на малите нешта, дотерај се, излегувај, дружи се, посвети им повеќе време на пријателите, купи си нешто... Ако навистина сакаш да се извлечеш од оваа криза, ќе успееш. На крајот на краиштата, не е болка за умирање. Сите имаме љубовни проблеми.
    Не е ни прв ни последен. Сите имаме такви периоди во животот, но мораш да бидеш силна затоа што е само минлива фаза. Верувај дека ќе ја најдеш среќата, ке ја најдеш вистинската љубов, сродната душа, некој што ќе те сака и почитува. Се во свое време!
     
  12. musicismylife

    musicismylife Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Не е во мене грешката,сигурна сум,давам љубов,а само ме користат.Бев строга,ако само се искажам сум крива ама очигледно не разбира тој.

    Време е да си играм по свое ми е гајле што ке прави.

    Малку ми олеснавте со советите да дојдам до правилна одлука.
     
  13. SanjaKirchner

    SanjaKirchner Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    760
    Оооооо ке се самоубивате и после шо... ке отидете горе кај свети петар ке ви удри по една оти сте биле глупи и па истото ке го живеете.
    децаа да ве јаде баба меца... шала на страна, ама немојте да дозволувате мали грижи како на пример : поради дечко, мама дома ме скарала, другарка ми не ми е веке другарка, или у школото кец ми ставија ке се убијам.... за такви ситници не вреде ни да се нервираш.
    Ама и поголеми да се, живото не е посеан со рози, секаде ке најдеш трња! Живото ти е борба, ама еден ти е ! Ако сега го одземеш , никогаш нема да знаеш дали во иднина ке го запознаеш ТАЈ што ке ти го освое срцето, никогаш нема да ги видеш твојте деца, никогаш нема да се осетеш мајка, сакана, среќна, стара, смешна, и.т.н
    Се е момент на слабост, поарно удри си две три воспитни коа се осекаш слабо па да ти дојде паметот.
    Ама млади па и самоубиство ...... а нашите родители шо да кажат?! Шо се минале низ се , и со нас и за нас... на нив нели и е било тешко па се издржале... со деца, свекрви, пари, ......па се тука за нас да бидеме срекни....
    Живеј го живото додека можеш и колку што можеш, има деца болни од леукемија, рак, сида, ПЛАКАТ да се на наше место, да го имат тоа шо ние го имаме ... а вие/ние помислуваме од ГЛУПА причина јажето на врат и ај со здравје.....
    НЕ...не е тоа решение.... решение е да седнеш и да размислеш...зашо..како...
    ај доста пишува оти ке се изнервирам... еден другар се самоуби само затоа шо немаа неговите дома пари,, а сменили нешто НЕ! само не стави сите у тага и нервирање......
    Што и да направеш, пред да го направеш РАЗМИСЛИ 2пати....
     
  14. badem4e

    badem4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    што се нема да прочита човек..добро до некаде те разбирам ама ти дефинитивно изгледа не си осетила поголема патња во животот и не ти посакувам да осетиш е тогаш ке кажеш каков дечко какви глупости..ке се убивала за што????да гниеш 5 метра под земја а тој да си го тера животот да не мислиш ке те жали???и што си направила???големо ништо..да ти раскажам јас низ што сум поминала 3 години со идиот дури ни тука не се осмелувам да пишам можеби некогаш ке се решам да го споделам тоа со вас..и пак еве ме жива здрава стојам цврсто на нозе убаво ми е и без него..не пробав на ниту еден можен начин да му вратам откако се разделивме првата недела не излегов од дома си ги средив мислите самата си кажав стоп доста е!!!помина еден период и ете ти го тркалото се врти...не му дадов никаква шанса а ме бара и ден денес :) и сега горда сум на себе што во ниту еден момент не покажав слабост издржав машки :D така да девојче не очекувај премногу во животот си пишала сакаш некој да те сака епа тоа не иде така се што сакаш да го добиеш одма ако така ги добиваме работите животот ке ни цветаше дај си шанса искористи го секој момент понатаму со годините те очекуваат поголеми проблеми не можеш на секој да реагираш вака..работите во животот си доагаат спонтано еден ден и ти ке си ја најдеш среката.. ;)
     
  15. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Срцка главата горе не вреди за оваа будала да се замараш он губи не ти! Свати го ова како премрежје во животот помисли колку може да биде подобро!
     
  16. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Сум помислувала и јас заради љубов да се самоубијам но сфатив дека не вреди ;)
     
  17. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Jas se izvinuvam nemam kirilca na fakultetskive kompjuteri ama sakam da kazam KAKO BI VI DOSHLA I BI VE RASHAMARALA SITE! Vrska si nemate sto e teskotija, da ne si so deteto e mnogu pobolno odkolku nekoj si mocko sto si igra so vashi custva pa ke se ubivate za nego! Breeej barvo, mislam deka go zalsuzuva toa, i posle ke vika uuuu ovaa se ubi za mene me sakashe ku.ov moj! Aj priberete se malku, ja do sega trebashe 100 pati da se frlam od most. Sami ke ostanale! Kako ne! Se si doaga vo zivotov ama bez da go siluvash toa! Prizemno malku i postavate si celi vo zivotov i napred!

    P.s i nebarajte nekoj da vi rece te razbiram, ah znam kako ti e, ne se grizi, toa se zborovi a ti si taa sto najmnogu mozesh da si pomognesh, i ne ocekuvaj nekoj da te sozaluva bedno e toa, tuku pomogni si sama prvo drug ke ti pomogne samo so moralna podrska a na delo samo ti.. ljubovi doagaat i odat..

    I KOJ E POVREDEN OD SAMATA SEBE OSVEN AKO NEMASH DETE? NIKOJ! Ceni se i podrazmisli nareden pat zosto sakash da se ubiesh i dali vredi!! I dosta od sapunici ako navistina mislish deka imahs problem so stabilnost i takvi misli bi te sovetuvala da odish da porazgovarash so strucno lice, na moi prijateli im pomogna, taka da razmisli na cekori so koi ke si pomognesh, a ne da ispolnuvash tugi kejfovi.
     
    На malechkata, crazylady, julie77 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Токму тоа ти е грешката.Што безрезервно си му покажала дека го сакаш,и нему му се дигнале акциите.Пробај малку да бидеш недостижна за него,ако треба избриши го од фб па тој нека се прашува зашто и каде си.Остави го,ама навистина,не да покажеш слабост после првото негово барање по телефон.И многу си млада за да кажеш дека никој не те сака искрено.И јас имав врски,и долги и пократки,сум патела,сум преболувала... а кој не е?Имаш многу вредни работи во моментов освен да молиш некого да те сака,верувај,еден ден ќе сфатиш дека сме биле во право.Излегувај со другарките,дај му шанса на друг,па и не мора дечко да имаш,уживај малку дозволи си време за себе.Вистински проблем е не дај Боже сериозен проблем со здравјето,друго се се решава.

    Дај прифати ги сите добронамерни совети,оти повеќето ти зборуваат од искуство.Престани да се самосожалуваш, прошетај по темите и почни да ни пишуваш какви креми користиш,кои ти се омилени чевли,фустани....Животот е убав или не,зависи од каков агол го гледаш.
     
  19. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    Можеби треба да измениш нешто и кај себе. Штом си имала врски значи физичка привлечност постоела, па веројатно во однесувањето е проблемот.Повеќето машки се такви, колку и да ти е убаво ако им искажеш емоции веќе не си интересна и го бараат следниот предизвик. И од обично мување може да излезе нешто цврсто ако знаеш како. на пр. маж ми што се разведувам кога почнавме да се муваме ми рече ти не можеш да ми бидеш девојка( пошто слушнал нешто за мене) јас се заинатив и си реков е ќе видиш ти што можам да ти бидам. Се мувавме, ич не го замарав и типот навикнат да му искажуваат љубов и да ги откачува од мене слушаше само -убаво ми е со тебе. Не си дозволив да му кажам дека го сакам и тоа почна да го копка и така се однесував додека не ме засака. Не сум за пример пошто јас се заебав, испадна насилен, луд, ама сакам да кажам и јас бев како тебе. Значи ако го привлечеш некој и за мување, дај му до знаење дека ти е убаво со него но и без него,не му придавај премногу значење, со правилен однос мислам дека може да стане и нешто повеќе. ;)
     
  20. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Читам и не ми се верува. Девојка од 22 години со вакво размислување. Девојче какошто ти кажаа и погоре ТИ прво не си се сакаш самата себе (чим помислуваш на самоубиство) па чекаш другите да те сакаат????
    Дај те молам погледни го Сонцето, облечи си фустанче и сандалки и оди на прошетка. Уживај во животот. Сеуште си премногу млада, а за љубовта, таа ќе дојде кога најмалку ќе ја очекуваш. верувај тоа од искуство ти го кажувам :)
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.