1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помислувам на самоубиство

Дискусија во 'Канта' започната од musicismylife, 27 мај 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Ова приказна ме потсети на едно момче кое го познавав.Си го одзеде животот за една девојка која ја запознал виртуелно.И кога се запознале таа го одбила за врска а тој бидејки му било тешко не можел да го издржи притисокот и попуштил.Се самоубил.
    Јас до некаде те разбирам бидејки не е фино некоја личност која ја сакаш да те гази а ти да му нудиш љубов, ама да се самоубиеш бре?Не.
    Ни Бред Пит не е вреден да се самоубиеш за него а не пак обичен смртник.
    Од такви момчиња ко него ми е преку глава.Љубов е океј си се заљубила се е пролазно.Ама почни да ја играш неговата игра.Ти рекол ке се ослободам од тебе?Добро,изигравај и ти фраерка и не му допупштај да те има кога и да му текне.
    Имај свое јас,врати си ја самодовербата.Излегувај,работи нешто кое ке те измори и нема да мислиш на него.

    Ах машки бееееее.
     
  2. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    и ако ти каже некој дека те сака ти не го зимај тоа здраво за готово , они тоа и онака го кажуваат, знам сеа скоро се заебав со еден таков играч, иако не му кажав такви глупости му дадов до знаење дека ми значи и ете сеа го нема. Се е една голема игра (според мене)
     
  3. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    ^

    Toa e лошото не тераат да се заљубиме во нив и кога треба да се одговори на чуствата тие бегаат
     
  4. musicismylife

    musicismylife Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Дознав му зборувала непријателката глупости за мене сосема друга приказна за моето минато а тој паднал на таа приказна.Му барав шанса да му раскажам,се му кажав,ми рече одмарај една недела па ке видам дали ке те додадам за пријател го прифатив тоа.Нема да му пречам.Ме боли тоа што истата девојка ми расипа со некој кој ми значи.Дали да се приврзувам кон договорот или да му објаснам за последен пат? :^)
     
  5. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    Па после ова што го рекол, и да те додаде за пријателка не треба да го прифатиш. Многу се уфилмал типов. Мислам дека треба да го ставиш на игнор, да почнеш да го живееш животот без него, па кога за некое време ќе те види среќно заљубена со некој друг сигурна сум дека ќе му падне криво.
    А додека трчаш по него , ќе те врти како сака. Не го дозволувај тоа, никогаш не треба да молиш за љубов, особено не некој кој не те цени воопшто.
     
    На malechkata, zhap4e и Diamond им се допаѓа ова.
  6. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Немој да му објасниш ништо, немој да му зборуваш, немој да го бараш, едноставно исчезни бе, нема место за него во твојот живот. Имаш книги? Читај! Имаш филмови и музика? Уживај! Убаво е времето? Шетај! Имаш другарки? Дружи се! Има симпатични момчиња? Флертувај!
    Има толку многу начини да направиш да се осеќаш убаво, а ти за еден дечко си се фатила како слеп за стап и не пушташ...
    Те молам, како да читав за некој Бог, а не за најобична риба во морето!
     
    На GeorGinnA, malechkata, SanjaKirchner и 6 други им се допаѓа ова.
  7. musicismylife

    musicismylife Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Во ред е,ке го направам тоа,што сака нека прави.Само ми е криво што истото девојче ми направи исти проблеми а тој потпадна.Сакам само да ме побара а тогаш да му вратам како што доликува.

    Фала на советите.:*
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Баш тоашто му верувал на тоа девојче треба тебе да ти каже нешто. Немал доверба во тебе, па поверувал на друга. Размисли малку. Нема тука иднина и послушај го советот на Најтвокер ;)
     
  9. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Читам и неможам да поверувам на ова што го читам.Добри девојче ти имаш родители??Дечкото ти е поважен од родителите????Си помислила како би им било нив ако ти се самоубиеш???
    Јас имав еден братучед,твој врсник (или 1,2 постар не ми текина) претерано интелегентен со факултет и све завршено уште да почни на работа.Не му била возвратена љубовта од таа што ја сакал и што направи....... се самоуби пред 5-6 месец негде беше то.А што реши со тоа??НИШТО...Ги уништи родителите,братму,најблиските...се уништи самиот и пак ништо не постигна со тоа....
     
  10. musicismylife

    musicismylife Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Не е воопшто лесно да осетиш на своја кожа како е,секогаш во афект сме помислувале на нешто,не е фер кога знам дека не го излажав,требаше јас да бидам таа која го остави кога се запознавме(причината за тоа не е битна)туку се поставив фер кон него,во ред е ке продолжам понатаму
     
  11. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Вака неможам да ги читам сите мислења,но ќе ти кажам само дека тоа е најуглупавиот чекор кој можеш да го превземаш !!! Да се убиеш :^) Па животот е прекрасеен ! Нормално неможе во животот се да ни биде обоено со розови боички,има менување на колоритот ! Што добиваш со тоа што ќе извршиш самоубиство-НИШТО ! ама баш ништо !!!
    За еден помочко ќе се убивааш ??? Па да благодарам ќе ти каже тој !!!
    Ејј имаш 22 години,животот е пред тебе, УЖИВАААЈ !!! Твојот живото не се сведува само наднего ;)
     
  12. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.082
    Гледам дека веќе си се одвратила од таа ГЛУПАВА одлука да се убиеш за некој!! Фала богу се освести!
    Никој не е вреден повеќе од самата себе, животот уште многу пати ќе те постави на искушенија! Вака ќе размислуваш? Само кукавиците бегаат од проблемот!
    Не е ни прв ни последен, дечково не те заслужува, а она ќе си го одземала животот!
    додуша јас во тебе го глеам проблемот, ти не си решена да го заборавиш него, затоа и претходната врска од 5 месеци не ти успеала. Епа мила моја додека ти си ја акаш главата заради него он не се замара!
    Ајде малце позитивно размислувај, иде лето, а тоа си има свои предности знаеш нели ;)
     
  13. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    Aх бре девојко ТИ ВРЕДИШ ОНОЛКУ КОЛКУ ШТО САМАТА СИ СЕ ЦЕНИШ!!!А по муабетов ниту 5 пари шо викаат старите.Што би правела ти да беше на мое место сама со мало дете во друга држава без никаква помош од никој???Уствари ти немаше да се најдеш во таа ситуација ке си седеше со мажот и ќе си трпеше затоа што не се цениш доволно.Разбери го само ова ТИ ВРЕДИШ МНОГУ ПОВЕКЕ ОД НЕГО,ИМАШ ЧУВСТВА ОДНЕСУВАЊЕ И МОРАЛИ НА ЧОВЕК А ТОЈ НА СВИЊА И ВРЕДИШ МНОГУ ПОВЕЌЕ ОД НЕГО ИЛИ БИЛО КОЈ МАЖ!ПОЧНИ ДА МИСЛИШ ДЕКА ВРЕДИШ МНОГУ ПОВЕЌЕ ОД МАЖИТЕ ДА ВИДИШ КАКО КЕ ТИ СЕ СМЕНИ СЕ ОКОЛУ ТЕБЕ!И ЕДНОСТАВНО НЕ СИ ИМАЈ НИКАКВА РАБОТА СО КЛОШАРИ.Пред да се впуштиш во врска размисли со мозокот прво каков човек е тој а после тоа барај чувства кон него ако ги задоволува твоите ВИСОКИ критериуми за маж.Само вака ке успееш.
     
  14. Bibko

    Bibko Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    41
    Животот е пред тебе какво самоубиство, ќе ти биде смешна оваа твоја глупава помисла, еден ден!
    Обиди се да се цениш повеќе и почесто излегувај дружи се запознавај нови луѓе и ќе сватиш колку е убав животот
     
  15. musicismylife

    musicismylife Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Незнам која е таа моја грешка кога и покрај се имаше од мене толку љубов која никоја не би му дала толку.Имав разбирање за него исто и тој за мене,додека не се појави таа девојка и не уништи се,јас сум му додевала нему со тоа што го прашав дали има нешто да ми каже.Немам јас многу време да го молам па затоа го прашав.А тоа кога тој постојано ми пишуваше не го смета :!:
    Му кажала сосема друга приказна нему за мојот бивш,а јас имам сведоци дека ја зборувам вистината и дека сум во право.9768534956 мои пријатели знаеја колку се мачам јас со бившиот а таа му кажала сосема друга приказна која нема допирни точки со тоа што всушност се случило.Ми даде шанса да се искажам,се искажав.
    Во ред знам дека згрешив што не му ја кажав целата вистина нему зошто не сакав да се отварам толку.
    Ме повреди,не го очекував тоа од него.Дури мислев да отидам кај него и да му кажам се во очи да видам колку е јак во живо а колку преку тастатура.
    Му побарав пријателство а тој рече одмори една недела па ке видиме.Знам опции кои може да ги направи.По една недела да ми рече која беше ти..
    Само нека помине недела па и две,нека му олади главата па тогаш ке ги повлечам конците.Доста се заебавав.Дозволував некоја да си игра со мојот живот додека таа плачеше и се жалеше колку и било тешко,а кога види дека некому му е розево после толку мака расипува.Тоа само на мене не го сторила.
    Не сакам таа по втор пат да си ги лечи фрустрациите од мене а на крај се чуди зошто никој не ја сака и зошто сите ја заебаваат.2-3 години си лечи фрустрациите со мене.И следен пат така ке ми направи.
     
  16. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    вака, не знам дали си слушнала за воулонтаризмот, ама еве ќе ти објаснам што е, тоа тврдење а филозофот шопенхауер кој смет адека волјата е таа која го двужи светот. и единствен начин да се прекини волјата е самоубиство. ОД ОВА ТВРДЕЊЕ, ШТОМ БАРАШ РЕШЕНИЕ ВО УБИСТВО, ЗНАЧИ СЕ ШРЕ ИАШ ВОЛЈА ВО СЕБЕ ЗА НЕШТО, ПА ЗОШТО КОГА СЕ УШТЕ ИМАШ ВОЛЈА ДА СЕ УБИЕШ?? НАВИСТИНА САМОУБИСТВОТО Е ГЛУПОСТ И ТОА НАЈГОЛЕМА. ПА ИМА ЛУЃЕ ШТО ГЛАДУВАТ ШТО НЕМААТ ДОМ, НЕМААТ КАДЕ ДА СПИЈАТ НЕМААТ НИШТО ПА ПАК НЕ ПОСЕГНАЛЕ ПО САМОУБИСТВО!! ТИ НАЈАДЕНА, НАПИЕНА, НАСПАНА, СИ ТЕ ОВЦИ НА БРОЈ ЌЕ СЕ САМОУБИВАЛА, СРАМ ДА ТИ Е!! НИШТО НА СВЕТОТ НЕ ВРЕДИ ЗА ЧОВЕК ДА СИ ГО ОДЗЕМИ ЖИВОТОТ!! ТРЕБА ДА СИ СРЕЌНА ШТО ВООПШТОС И СЕ РОДИЛА!! ЖИВОТОТ НОСИ МНОГУ ПРОБЛЕМИ, МНОГУ ПРЕДИЗВИЦИ И БОЛКА, АМА НИШТО НЕ ТИ ДАВА ЗА ПРАВО ДА СИ ГО ОДЗЕМИШ ЖИВОТОТ!!
     
  17. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Јас само на разбирам со кого имаш проблем, со бившиот-сегашен дечко, со таа другарка -не другарка која ја споменуваш или со самата себе?
    Кому си му лута, кого го обвинуваш и кој по ѓаволите те навел да помислиш на самоубиство?
    Не сакам да сум лоша, ама да сум сега до тебе би ти опалила некое шамарче и да се освестиш за кого би ги завиткала твоите родители во црнина...
    Ако сакаш нешто да направиш да им се одмаздиш, тогаш елиминирај ги од твојот живот, избриши ги од секаде, заборави дека постојат...
     
    На Phyramide и ph.orhideja им се допаѓа ова.
  18. musicismylife

    musicismylife Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Срекна сум ама не сум затоа што девојка на која ништо не сум сторила да си лечи фрустрациите од мене.Зошто ако ме фатат лудите,ке ја испратам кај не треба ама само заради него си траам.Не и дадов никаков повод да лаже.Само два разговора сме имале и вака да ми наштетува.Заслужив воопшто ваков третман?Има ли таа грижа на совест?како може да спиие мирно знаејки дека расипала многу работи.
    Епа да си тера и понатаму по свое таа да остане со него а јас пак сама НЕМА!!!!!!!

    лолита значи вака.
    Имав еден дечко која му беше пријателка нему,таа беше сама сите бегаа од нејзе а тој не и обракаше внимание.Наскоро вмеша прсти мегу мене и бившиот.Ми расипа со него за да се запознаам со сегашниов.Оп помина една година од кога сум со него таа почна да го замара и да му зборува како јас сум го лажела,и му кажа некоја приказна за мене и бившиот дечко на овој сегашниов.А јас имам друга верзија која сите околу мене ја знаат.СИТЕ.

    Koга му ја кажав ми рече дека сум била агресивна,па како не?се борам пак да не ми уништи некоја со која едвај збор сме си размениле.
     
  19. ChickaBomb

    ChickaBomb Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Зошто премногу се преоптоваруваш со него ,со некоја си девојка таму и со нешто што било во минатото ,девојко има многу причини човек да живее и да биде среќен а ти се оптоваруваш со најбаналната работа -си била оставена од дечко -голема работа ..Јас игубив многу блиска личност во цутот на незината малдост од тешка болест но таа до крај не дозволи болеста да и го убие жарот во неа ,сакаше да живее и се бореше но животот и ја одзеде таа можност ,а ти овдека ни збориш ме остави ќе му се одмаздам ,сакам да пати,ќе умрам па да жали што изгубил ...Тоа не е поентата ..не треба воопшто да се замараш со тоа остави ги тие работи на страна ...Почни да живееш ,за конечно да бидеш среќна, треба се да оставиш зад себе и да почнеш од ново,секогаш ќе дојде некое ново момче ,секој се посреќил некаде постои и твојата сродна душа само потруди се да ја најдеш ,,најголемото задоволство се добива откако ќе го срушиш она што те правело несреќна ..И да му се сневиди дали само тој е маж на оваа планета ,какви дечки има си седнала се жалиш за некој што не вреди за твоето време ..дај олабави ,оди изнашетај се .....Подобар лек за заборав нема ..Никој не те тера самата си се туркаш кон бездна ,ај запри стависи прст на чело и процени ја целата ситуација нема што тука друго да се каже ...
     
  20. musicismylife

    musicismylife Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Во ниту еден момент не помислив да му се одмаздам но сакам да ја сфати грешката која ја сторил зошто никој а ни тој не е безгрешен.Никој а ни тој не е совршен.Нека ме помоли малку да виде дека не е така како што му кажале.На истата грешка паднав.Тоа за самоубиство во афект го реков.Ми рече дека имал чуства за мене но дека ке сме останеле пријатели но ја загубил довербата во мене а дали така ке биде ке видам по една недела а ако видам дека успеала да го оцрни пред мене тогаш ке настапам на сцена.Иста тортура од неа имам долго време.Грешка сторив во ред,бев нападна борејки се за да го спасам она што останало.Не му кажав се зошто имав срам да kaжам што се случило.Тоа е минато не знам зошто се наврака на тоа кога и онака не го сакам бившиот.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.