1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помислувам на самоубиство

Дискусија во 'Канта' започната од musicismylife, 27 мај 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Според ова што го пишуваш, тој те повредил, и верувал на некоја трета личност пред тебе, а ти сакаш пак да бидете пријатели???? Драга, бегај далеку и подалеку од него и сите слични на него. Ти си личност која заслужува почит и доверба, а не некоје чергиче од кое сите нозе си бришат.
    Имаш 22 години, цел живот пред тебе и убедена сум дека ќе доживееш работи кои нема да можат да се споредат со оваа љубов.
    Еден човек, било машко или женско не одредува која си ти, каква си и што правиш во животот тоа го правиш ти.
     
  2. musicismylife

    musicismylife Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Сакам зошто не сакам да и биде кеиф на таа кучката.Ама кога веке така мисли што сака нека прави.Нема да го молам,не е икона
     
  3. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Во тој случај нема што ти да се самоубиваш, убиј ја неа и крај на твоите маки... :rofl: се зезам :rofl:
    А бе девојче, коку такви личности ќе ги има понатаму во животот кои ќе се трудат да ти прават спрепки на секој чекор не си свесна. Почекај па кога ќе тргнеш на работа (не знам сега дали работиш), па во брак, во друштво...ќе видиш змиулчиња од сите страни...ако на секое паѓаш во депресија треба од лудница да не излезеш. Ќе се научиш и сама со тек на време како да се справуваш во такви ситуации али до тогаш размислувај паметно и без глупости...
     
  4. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    А зошто дополнително му правиш толтура на мозокот???? Не вреди...Знаеш, не го заслужуваш затоа завршило така. Ќе најдеш некој кој ќе ја заслужи таа љубов.
     
  5. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    мјузик ме потсекаш на мене,многу мразам кога некој се меша во некоја врска :( издржи таа недела знам дека си силна не се давај толку лесно,не се давај,истрпи после се ке биде добро.Не се мачи вака :doh: 22 години си,свати го ова како некој тест како да бидеш посилна.Го сакаш од чуства не се бега..Нека го,нека олади не го барај не го моли не се понижувај толку,не е вреден.Ти си повеке вредна,како кажа некој ти имаш чуства тој не,тој губи не ти.Не се однесувај така
     
  6. Happygirl13

    Happygirl13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    60
    Срамота!..Мајка ми е самохрана мајка со две деца.Немаме нешто многу пари но не дека сме сиромашни..но ситуацијата и не ни е баш лесна но никогаш не сум помислила на самоубиство ниту мајка ми!А ти само заради еден дечко сакаш да си го одземеш животот?!..Вака да пишува девојче на моја возраст ај ќе сватам пубертерт незнае шо збори,ама ти имаш 22 години дај освести се.Животот е пред тебе ке најдеш некој што ке те сака и што ке го сакаш!
     
  7. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Девојче, а да не мешаш ти ПМС со депресија? :^)
    Твојата изјава, според мојот вкус е премногу апсурдна.
    Следиш само една религија- љубовта и покажуваш слабост и одбирање на „полесниот пат“? :^)
    Секој сакал понекогаш да си го одземе животот, ама многу малку будали се убиваат.
    Не си мачка и немаш 9 животи, а ако мислиш дека дечкото го заслужува тоа, тогаш избери си локација и време, само немој да се фрлаш во Вардар, попрво ќе закачиш некоја вагинална инфекција, отколку да се удавиш-плитко е! :!:
    Судри се си ѕидот на реалноста, малку ќе те боли, ама барем можда ќе се освестиш што правиш и што зборуваш. |(
     
  8. musicismylife

    musicismylife Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Ми поминаа мене женските проблеми пред недела дена. ;)
    Сега да преминам на главното.Она кое ме мачи.Значи имавме убави моменти,имавме разбирање,љубов,смеење.За да тој се измени кон мене кога ја запозна таа девојка која ја знае само недела дена.На топик на фејсбук напишав ке одам на одмор,наскоро едвај чекам,поздрав до сите ве сакам.Тој ми коментира на статусот и сега се фалиш?јас му пишав на чат викам не не се фалам само реков дека ке заминам на краток одмор за да не се чудите кај сум ко претходниот пат.Тој веднаш почна со тоа прави што сакаш.Му реков океј ако имаш проблем ке се повлечам.Видов дека пишува со мојата непријателка на фб топици и го прашав еј се знаеш со нејзе баш фино поздрави ја имам да зборувам со нејзе нешто.И тој почна да ме прашува од кај ја знам?јас му кажав преку бившиот.И тој почна да ја прашува нејзе,и му кажала некоја друга приказна за нас мене и бившиот.Ме нападна.Му реков дај да ти објаснам.Ми даде денес шанса да се искажам.Му кажав се што имав за да останеме на чисто.Ми рече сум била агресивна и здодевна.Му реков добро ке го исполнам барањето на една недела да не ти додевам.И тој рече па ке видиме дали ке те додадам за пријател.

    Сите грешиме,не сме совршени.Мака ми е што истата таа девојка успева да ми расипе.А тој потпадна на тоа.Океј нема да го барам.Ке го исполнам барањето.Но кога ке помине извесен период ке му кажам се што се случило па тогаш нека одлучи.Зошто да бев ко него одамна ке го баталев.
     
  9. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    zivotot e eden i ne dozvoluvaj da ti bide beden, zaradi nekoj si koj ne te zasluzuva, ima i drugi ribi vo moreto :!:
    смеј се , радувај се на младоста, оти нема реприза, а што е твое ке си дојде :$
     
  10. claudi00

    claudi00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Животот е еден и единствен.. сите имаме прооблеми .. на никој не му е совршено.. но сепак мислам дека што и да е во животот ке пребродам но нема да дозволам да си го одземам.. затоа не размислувај и ти така .. како што викаат за се има решениее поззз :*
     
  11. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    никогаш да не сте наумиле на такво нешто !!! девојка која добро ја познавав, се самоуби во фебруар месец годинава... НЕНОРМАЛИЗАМ ! стварно ееј.. сите знаеа дека таа и не е нешто во ред со нервите, многу беше потресена, 2 пати силувана и све тоа, ама на кого му дојде на памет дека ќе се убие и тоа за дечкото кој ја оставил поради друга .... будала работа, последен да е на светов, да ми речат нема друго машко нема да го направам тоа, не па што има толку машки за со лопата да ги риниш.....

    НИКОГАШ НЕ НИ ПОМИСЛУВАЈТЕ ДА НАПРАВИТЕ ТАКВО НЕШТО !!!!!!!!!!!
     
    На Pelikuna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Само ќе кажам, не вреди да се помислува на самоубиство,сигурно не вреди.Животот е поважен и подрагоцен од било кого и од било што ;) затоа не вреди :) а најсигурно е дека постои човек кој навистина ќе те сака, почитува и цени како личност :) ако е вистинскиот човек, ќе остане покрај тебе,а ако не е ќе си замине.
     
    На Pelikuna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Не го толерирам самоубиството, а уште по малку па да си го одземам животот заради дечко! |( |(
     
    На Pelikuna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    Животот е најдрагоцен подарок и тоа треба да се искористи..Има луѓе по светов што се со тешки проблеми и маки, па сепак живеат и гураат напред...Ваква изјава не доликува на млада девојка, која допрва треба да живее...Поготово изјава дека ќе си го одземеш животот заради некој дечко? :^) Не можам никао да те разберам и сфатам...Верувам дека многу од нас осетиле како е да се допре дното, но што ќе биде ако сите решиме да си го одземеме животот...Големината на човекот е да собере храброст да се соочи со тешките моменти и ситуации, кои го стигнале, а не да бара излез во самоубиство, а поготово не за дечко, кој ниту твоите солзи не ги заслужува, а камоли да посегнеш по себе...Крени се на нозе, храбро и цврсто застани на земја, докажи му и него и на сите околу тебе дека си храбра и способна да свртиш нова страница во животот :!: Зошто тој не западне во таква бездна и да помисли да се самоубие? :) Чекори храбро напред и позитивни мисли во глава само..Љубовта доаѓа кога најмалку ја очекуваме... :)
     
    На Kika30, claudi00 и Pelikuna им се допаѓа ова.
  15. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Ах и јас имам проблеми со слаби нерви,ама колку толку успевам да се држам.Само не ми е јасно зошто машките се однесуваат така со некоја девојка која ја натеруваат да се заљуби во нив а подоцна до лудило ја носат.Па ке видел дали ке ја адне.Ај бе на што личи тоа???????? :puke:
    Кој е фраерот да му очитам јас лекција?барале искреност и на крај ко пички бегаат со извинение на речникот ама сум многу лута кога некој така се однесува па после девојката на крај ги сносува последиците и пага во депресија. :emo: И ја свакам тагата на мјузик ама да се убива за некој копук кој не вреди ни денар НЕ! љубов е се заљубила има право да биде тажна,не може секој да биде од камен и да е безчуствителен. Не може лесно да се стави крај одеднаж и да се однерсува како ништо да не било,да времето лечи се.Постојат многу полоши губриња од овој.Што да речам за мојов кога ми рече дека не сум достижна за него дека има два факултета?ах каква болка.Ама ставив крај,зошто не ме заслужува.Глупа работа.
     
  16. sarrra

    sarrra Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    7

    Според мене кај тебе проблемот е во тоа што тој ти станал опсесија...ти треба да продолжиш да си живееш, да си излегуваш, да му докажеш дека ти вредиш и дека те изгубил

    А зошто си криела дека си била со друг? Напротив нека те види тој со него па да видиш дали ќе му биде сеедно, но немој да го искористуваш другото момче туку потруди се да се заљубиш во него, немој да се ограничуваш

    ВО ЖИВОТОТ КРАЈ СЕ СТАВА НА РАБОТИ КОИ ШТО ТЕ ПРАВАТ НЕСРЕЌНА (како што е помислата на него), А СЕ ПРАВАТ РАБОТИ КОИ ШТО МОЖАТ ДА ТЕ НАПРАВАТ СРЕЌНА, ВРЕДНА И ЦЕНЕТА (а не да помислуваш на самоубиство со кое што ќе си ги скратиш маките, но воедно ќе си го скратиш и она што доаѓа она што би можело да те направи среќна)
    СЕ ВО ЖИВОТОТ ДОАЃА И ЗАМИНУВА, ЌЕ ГО СФАТИШ ТОА ЕДНА ДЕН И ЌЕ ВИДИШ ДЕКА НЕ ТРЕБАЛО НИ ДА ПОМИСЛИШ НА САМОУБИСТВО ЗАРАДИ НЕГО, А НЕ ПА ЛИ ДА ГО НАПРАВИШ ТОА

    НА ЛУЃЕТО СЕКОЈДНЕВНО ИМ СЕ СЛУЧУВААТ И МНОГУ ПОЛОШИ РАБОТИ ОД ОВА, И ПОВТОРНО СОБИРААТ СИЛИ ДА СЕ ИСПРАВАТ НА НОЗЕ И ДА ПРОДОЛЖАТ ПОНАТАМУ
    ПОТРУДИ СЕ И ТИ! И ЦЕНИ СЕ СЕБЕ И ЖИВОТОТ ШТО ГО ИМАШ БИДЕЈЌИ ОКОЛУ ТЕБЕ ИМА МНОГУ ЛИЦА КОИ ШТО ТЕ САКААТ И БИ ДАЛЕ СЕ ЗА ДА ТЕ ВИДАТ СРЕЌНА
     
  17. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    И јас да пишам нешто ...
    А да престанеш да му се објаснуваш и правдаш?! :^) И да решиш еднаш цврсто дека тој и таа дотичната за тебе веќе се минато?? Ај размисли добро за мојов предлог...
    Џабе ти е вака, тој си тера по негово не му е гајле, а таа очигледно ужива да ти расипува врски... Батали ги не се вредни, ова ќе го сфатиш за некое време и ќе се смееш. Ајде главата оладена и горе и напред без двајца во твојот живот. Тие места ќе ги пополнат сигурно некои други двајца многу повредни од нив.
    И едно знај секогаш кругот се врти ... се ќе им се врати на полош начин. ;)
     
  18. Lilian

    Lilian Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    13
    Нема ама апсолутно никаква причина за самоубиство! Сите сме поминале низ такви љубовни фази и проблеми. Не е тоа толку голема работа. Знај,голем е проблемот онолку колку што ние ќе му дозволиме да биде!
    Велиш,те лаже. Сите те лажат. Зошто дозволуваш? Покажи цврст став,застани здраво на нозе и ќе видиш дека работите ќе се сменат. Сите сме имале разнишана самодоверба и проблеми кои не биле поврзани со љубовта,а сепак не сме го покажувале тоа пред другите. Сме стоеле цврсто и гордо.
    Има многу,многу поголеми и посериозни проблеми во животот.

    Што ако не те сака?! Зошто да паѓаш во очај заради тоа?! Зарем е единствен на планетава?!
    Почни да се занимаваш со нешто,прави нешто што те исполнува,пополни си го времето,мислите исполни ги со нешто друго. Имам впечаток како само да седиш дома и да се јадосуваш за тоа. Со тоа ништо не добиваш,искрено.
    Ако ти сама не превземеш нешто за себе и не се погрижиш за да се чувствуваш подобро,никој не те спасува,ни самоубиство.

    Не вреди,немој ни да помислуваш на тоа. Крени ја главата!

    Машки има милиони. Во животот некогаш ќе го најдеш вистинскиот и ќе се смееш за оваа ситуација!
     
  19. musicismylife

    musicismylife Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    A како би му докажала кога ме избриша од секаде и ми дава ултиматуми да не му додевам некои 7-8 дена?Многу ми недостига неговата подршка,секоја песна ме потсека на него,секое место па дури и речникот кој ми го даде кој ако не ми се јави за тој период ке идам да му го вратам зошто кога и да го гледам ронам солзи.Лани ова време ме чекаше да се вратам од пат,да му покажам сликите а сега кога пак ке патувам го нема да ми каже ајде оди ке закаснеш :( се грижеше за мене,ме бараше секој час,тоа нели е додевање?нели е додевање...jaс сум замарала јас сум лажела,ме убија тие зборови.А знам дека не го мисли тоа.
    Денес го немам барано и не планирам,ама ако го исклучам компјутерот нема да го вклучам повеке.
    Криев дека бев со друг за да не се откаже од мене,не знаев кога може да ми се јави и да разговараме за да бидеме заедно.

    julie77 сакав да му докажам за да не дозволам таа девојка да ми расипе по втор пат кога знам дека сум во право не можев да седам со вкрстени раце и да гледам како ми го одземаат најмилото нешто.Ги проголтав сите негови зборови,ама не можам повеке.Се плашам да не го преболувам како претходниот 2 години,па да се уништам себеси.

    Lilian не ми е мака што не ме сака,мака ми е што не сакаше да ми верува мене,мака ми е што секогаш ги губам личностите кои ми значат.Мака ми е што упати лоши зборови кои еве знам дека не ги мисли.
    Досега некако се држам и ке биде така и понатаму ама ке ми недостига.Ах каков кретен како можев да го засакам :x
     
  20. DivineChaos

    DivineChaos Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    60
    Литар Витач .Помага .
    Или кофа ладна вода ...
    Или шлаканица ... шит нема никој до тебе.

    Додуша омразата и потребата за одмазда даваат неверојатно силен нагон за живеење сем нагонот за корнење џигер, пиење крв и силување со колец.
    Пробај да го замразиш навистина помага ...
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.