Помлад брат

Дискусија во 'Дете' започната од MalataNena, 14 септември 2011.

 1. MalataNena

  MalataNena Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  180
  Здраво девојки...имам еден проблем што малку ме збунува..моите родители се на 4 месечен пат па затоа ми го оставија мојот 9 годишен брат на чување...се е во ред иако ние баш и не се сложуваме...еднаш случајно влегов во неговата соба за да му оставам нешто додека тој беше во тоалет...тогаш се сетив дека треба да проверам нешто на имеил...и седнав на неговиот компјутер...кога го отворив прозорчето на интернет видов порно сајт на кој тој бил...искрено се засрамив...тој има само 9 години...незнам како да постапам како сестра..знам дека нема да ме слуша бидејќи не сум му мајка..некој совет што да правам пред моите да се вратат? :@ :?: :!:
   
 2. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Па најверојатно збореле во друштво за порничи и секс и сакал да види, или па некој другар му пратил линк, не е ништо страшно. Искрено не знам кога почнуваат машките со самозадоволување, мислам малце постари од братчето твое, ама многу се напредни генерацииве така да ништо не е чудно. Иако не сте блиски јас на твое место би седнала со него да поразговарам за девојчиња, за секс. Сигурно не му е згодно другарите да ги прашува за тоа, ќе го исмеваат. Пробај да се зближиш со него, ако не сака да те слуша остави го, пробај друг пат пак, ама зближи се со него сепак ти е помало братченце
   
  На MalataNena му/ѝ се допаѓа ова.
 3. wish

  wish Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2011
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  232
  го сакам ептен
   
 4. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.289
  Допаѓања:
  7.237
  Пол:
  Женски
  Имам 16 годишен (помлад) брат .. Често се караме, би можела да кажам и тепаме, но сепак го сакам најмногу и се би направила за него! :)
   
 5. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.377
  Допаѓања:
  134.787
  Пол:
  Женски
  Јас имам 5 годишен(помлад)брат.Само се тепаме цела су мситепана од него но добро се сложуваме и цел овој месец го чувам му пуштам цртани и чао пријатно :) Инаку не користи компјутер и не сака за разлика од неговите врсници :x
   
 6. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  48
  јас имам 6 години помлад брат и секогаш добро сме се согласувале,нормално додека беше помал немавме некој незнам каков муабет но сега години уназад е веке супер,он има 23 години и со девојка му заедно го шетаат син ми,и имаме одлична комуникација ;)
   
 7. macka5

  macka5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2014
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  306
  Се си е ок со брат ми и фала му на господ што го имам, ама имам проблем со него ,т.е со моите родители околку брат ми. Буквално се што ќе посака му дозволуваат. Еве сеа најново е славењето роденден во вулкан. Значи мене ни еден роденден не ми го направија како што требше. Во прво во кафич го правев , абе на прваче што иде во кафич да му го правиш роденденот...... Ама ај во второ и трето го правев во пицерија со 3 деца. Секое дете би посакало да го прави роденденот со сите другарчиња а не три ... Ајде тоа е најбанална работа со роденденов. Друга работа , цел живот ги премолев да ме запишат на танц , они не на ракомет ќе одиш. Брат ми исто изрази таква желба за на танц , ама во истиот момент го запишаа. После за драма. Ги премолев да одам на драма , не . Животот на актерите не бил убав. Брат ми исто посака на драма , одма ајде на драма. После друго нешто. Дојде време за запишување во средно. Ги премолев во орце да одам , не орце не било за мене , вакаво било такво било и ме запишаа во карев, ама кој ме прашува дали ми е убаво.Е сеа фали да го запишат во орце и крај да биде...Еве друго нешто има подобар телефон од мене. Мојов цело време се исклучува , ама нема врска битно брат ми да е задоволен. Ради него не отидов на последната екскурзија во 8мо. Цел клас отиде , само јас не...Зашто? епа страв им било да го пуштат брат ми кога ке оделе они на екс. , а па ако мене ме пуштеле , ќе се налутел. Феминки , можеби не е нешто озбилно, ама секој ден сум нервозна поради овие работи. Дајте некој совет , било што, многу ќе ви бидам благодарна.
   
 8. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  6.222
  Пол:
  Женски
  Имам проблем со брат ми, поточно тој има проблем со училиштето.
  Сега е второ одделение, но уште од градинка, кога има некој проблем со училиште, кога не може нешто да научи, или не му е јасно, плаче. Не сака да разговара со никого, ниту да праша дали некој може да му го објасни тоа што не му е јасно.
  Се обидувам постојано да го прашувам што не му е јасно, заедно го пишуваме домашното, но немам доволно сила секој ден да работам со него. Значи, и јас сум ученик, имам домашно и тестови речиси секој ден. Сакам да му објаснам дека може да праша, но не знам како.
  Му велам :" Даде, ако нешто не ти е јасно, крени рака и прашај ја учителката. Ако не може да те види, викни по неа. Дома ако не знаеш нешто, не чекај, прашувај.", но тој повеќе обрнува внимание на плачењето. Што да правам, како да му помогнам? :(
   
 9. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.801
  Допаѓања:
  80.453
  Пол:
  Женски
  треба да и го посочите проблемот на наставничката,а таа kako педагог да му помогне да се ослободи.братчето сигурно е срамежливо и повлечено и затоа така реагира.
   
 10. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.974
  Пол:
  Женски

  Може некој го искарал некогаш кога не знаел нешто па сега така реагира. Разговор ќе помогне и родителите каде се? Не можеш ти да работиш цело време со него оти си имаш за учење. Помагај кога можеш.
   
 11. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.939
  Допаѓања:
  6.222
  Пол:
  Женски
  Обично не е срамежлив воопшто, кажува секогаш што мисли. Само за учењето се потресува многу и никој не може да го смири.


  Мајка ми се обидува, но тој воопшто не прифаќа да разговара со неа, додека татко ми постојано работи и ретко е дома...


  И денес се случи истото, кога за малку ќе се изгубевме во еден град, сами ние двајцата. Му велам да не се плаши, дека татко ни ќе дојде веднаш, но не ме слушна. Почна да се тресе и да плаче. Го гушкав, го прашував дали сака да седнеме, дали сака да разговара, го прашував за што размислува, но не разговара. Само вели дека не може тоа и си плаче...
   
 12. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.974
  Пол:
  Женски
  Исплашен е многу од нешто, нека поразговара со школскиот психолог или ти како најблиска почесто и со мирно потпрашај го.
   
 13. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.738
  имам помал брат, има 26 години
  студент е на еден од државниве факултети
  веке неколку години е во депресија
  бев кај него на факс да дознаам која година е ,каков му е успехот-не даваат информации само на родителите или на него
  се испекле неколку пати па се освестиле :!:
  кога излегов од таму бев :envy: