Помош за бебето Лука

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од agios, 14 октомври 2016.

 1. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.882
  дајте линк од тие групи ?
   
 2. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.051
  Допаѓања:
  71.937
  Пол:
  Женски
  Од тел сум не можам да копирам ама барај женски домаќински муабети на фб.
   
  На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
 3. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.435
  Допаѓања:
  71.787
  Пол:
  Женски
  [​IMG]


  Женски домаќински муабети се вика групата таму пишуваат
   
  На Cinderfakinrella и Offspring им се допаѓа ова.
 4. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.679
  Допаѓања:
  74.152
  Пол:
  Женски
  Ова е брука права (facepalm) ги видов сликите и косата ми се крена.
  Детето во болнички кревет, со инфузии, болно лежи, таа застанала над него се слика, и на фб си остава (facepalm)

  Боки за жал не ги знаел што ѓубриња се овие.
  Ајде сега им платил и нема смисла да ги избрка од станот сред зима, ама од година за партал и нека се гонат.
  Овие ти се неизживеани личности, од некое село симнати.
  Прв пат гледаат компјутер, прв пат приклучиле интернет и мислат дека буквално секој чекор да го сликаат.

  Ти им даваш прст, тие цела рака ти ја земаат...неблагодарни, себични лигуши.
  Греота за бебето, додека реагираат надлежните, овие кутрите крајот ќе му го најдат.
  (facepalm)
   
  На Cinderfakinrella, *Amethyst*, fairy88 и 7 други им се допаѓа ова.
 5. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  1.820
  Допаѓања:
  47.311
  Пол:
  Женски
  Не секој заслужува да биде родител. Може ќе бидам сурова ама на овие под итно би им го зела бебето. Кога ги видов првпат на телевизија сочуствував со нив и бев потечена од плачење. Сега кога ги гледам како се одвиваат работите сфаќам дека не треба секого да жалиш. Жалосно што детето го користам за да извлечат пари од народот. Греота за детето ако преживее да расте покрај вакви прости, неписмени, ненормални родители. Се надевам дека во нашава државичка се уште постојат закони па ќе им го одземат детето.
   
  На Tanjamm, Victorian и JollyGirl им се допаѓа ова.
 6. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.927
  Допаѓања:
  13.925
  Пол:
  Женски
  Читав сега... луѓе немојте, греота е, навистина. Со која душа осудувате болни луѓе? И психичките болести се болест како и секоја друга... Ако не друго, инстинктот ги терал да го хранат, значи од вродена мана детето ја повраќало храната и не напредувало, не дека не се грижат за него. Еве, се оперирало детето, ќе закрепне. Конечно се активирало социјалното во Штип и патронажната служба, и сега ќе вршат надзор. Ако видат нешто не е во ред, ќе си делуваат.
  Зарем не заслужуваат деца болните и сиромашните...?
   
  Последна измена: 27 декември 2016
 7. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.051
  Допаѓања:
  71.937
  Пол:
  Женски
  Ако овој случај ј заврши со позитивен исход во корист на детето јас се колнам дека повторно длабоко ќе верувам во институциите во мк.

  И да... психички болни и нестабилни луѓе не би требало да имаат деца кои потоа само ќе страдаат...
  Ако грешам нека е мој гревот..
   
  На *Amethyst*, fairy88, referentka и 7 други им се допаѓа ова.
 8. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.927
  Допаѓања:
  13.925
  Пол:
  Женски
  Извини, ама фашистички ти е ставот. Што предлагаш, стерилизација за ментално заостанати и душевно болни? (facepalm)
   
 9. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.679
  Допаѓања:
  74.152
  Пол:
  Женски
  Eте да речеме дека секој заслужува дете, ама ај види погоре што пишала МАЈКАТА...Зар ја личи млада мајка на болно дете, така да се изразува?
  На непознати луѓе на фб им пишува курви...се е*ете за пари...така заработувате (facepalm)

  Наместо да си го гледа детето, да бараат работа за мажот, да се снајдат некако, таа застанала и подолу од гомно сама си се прави.

  И да сака некој да им помогне, едноставно нема да им помогне.
  Зар за вакви личности некој би донирал пари?
  :fubar:
   
  На *Amethyst*, fairy88, lovely97 и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Jason123

  Jason123 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  3.162


  Во формулари за посвојување деца јасно е напишано дека луѓе со душевно растројство не се соодветни и нема да се земаат предвид.
  Зашто да бидат исклучок биолошки родители со иста дијагноза кога според закон се непогодни.
   
  На Cka, fairy88, nena2010 и 3 други им се допаѓа ова.
 11. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.927
  Допаѓања:
  13.925
  Пол:
  Женски
  Дочитав јас до крај, таткото тоа го пишувал откако хиените максимално го испровоцираа. Значи болеста е таква, нема контрола едноставно, не можеме да го судиме како секој здрав човек. Го испровоцираа тотално затоа што никој не се потруди да сфати што се случува туку веднаш ниско нападнаа.
   
  На JollyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.051
  Допаѓања:
  71.937
  Пол:
  Женски
  Затоа и нејќев да пишам претходно... Нека ми е фашистички ставот...
  имам комшии со психичко растројство што во две години склепаа две деца а о којзнае уште колку ќе природат.... Ги тегнат по улици нонстоп, ги тепаат и им се дерат, ни миени, ни триени нит салам најадени.... Што ќе им пружат тие на тие деца?!

  Тоа што ти го нарекуваш фашистички став јас го нарекувам право на пристоен живот... Кое секое дете го заслужува... Најлесно е да го донесеш на свет... После е маката...
   
  На Alianna, Glasna, AthenaAsamiya и 13 други им се допаѓа ова.
 13. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.927
  Допаѓања:
  13.925
  Пол:
  Женски
  Така е.... ама пак ќе речам, криви се социјалните служби што не реагираат, и едноставно не може да ги ставаме сите ментално заостанати и душевно болни во ист кош.
   
 14. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.679
  Допаѓања:
  74.152
  Пол:
  Женски
  Епа најдобро е да им го земат некој период детето, додека се средат тие психички, па после нека прават што ќе прават :)
   
  На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
 15. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  1.051
  Допаѓања:
  71.937
  Пол:
  Женски
  Тогаш мило ми е што делиме исто мислење:)

  Овие родители не се способни да одгледуваат дете... И не смеат да им го остават ако воопшто некој води грижа за децата во државава
   
  На *Amethyst*, Offspring, LollySky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.435
  Допаѓања:
  71.787
  Пол:
  Женски
  Освен тоа што се болни во тоа мозоците , место да побараат помош за себеси да одат да се лечат , тие вреѓаат на велико по фб. Ги нарекуваат ку*** сите тие што им помагаа толку време. Кај се институцииве во оваа земја , таа првото дете го забатали па друго ќе гледа а недај Боже да направат па некое друго. Такви психичко болни луѓе несмеат да имаат деца па колкав голем грев нека е..
   
  На WORRIED.BT му/ѝ се допаѓа ова.
 17. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.399
  Допаѓања:
  48.554
  Пол:
  Женски
  Не е сурово да се осуди ваквото однесување на родители.
  Сурово е да се остави дете да расте во такво семејство.

  Што е тоа, пукнала прст во уста на болното бебе, да ти се згади.
   
  На Tanjamm, JollyGirl, 1.9.9.2 и 3 други им се допаѓа ова.
 18. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.731
  Допаѓања:
  42.743
  Не е едноставно да се каже дека некој не треба да биде родител верувајте. Сепак, кога психичкото здравје е во прашање, кога човек не е способен сам за себе да се грижи, имањето дете е навистина непотребно. Секако има различни психички проблеми кои се лекуваат и посакувам секој да успее во истото, но за тоа е потребно многу време и најбитното многу трпение, што бебе може само да одмогне во ситуацијата, а ретко да помогне.
  Мене стерилизација ми е многу груб збор во даденава ситуација, најбитното е да им се помогне на овие луѓе, да се насочат во одреден правец, да се едуцираат.
   
  На 1.9.9.2, crimson, LollySky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  16.287
  Допаѓања:
  100.209
  Пол:
  Женски
  Работата е што било кое бебе ако се раѓа со некој проблем им се посочува на родители им се објаснува за понатамошна грижа. Тие воопшто не се грижеле за него и дошло до таква ситуација, било родено 3кг а дошло во болница со 1ипол кила.
  До кога ќе жмаете???
  Таткото се изјасни дека сака пари проблемот е што и двајцата се умоболни и двајцата немаат човечност во нив.
  На еден портал прочитав дека се изјаснила докторката од болницата и таа бара да апелираат социјалните служби да им се одземе детето за да се спаси. На профилот нејзин стои слика како се сликала до бебево во кревет насмеана а тоа изнемоштено душичка,срце ми се крши кога го гледам такво. Детето е коски и кожа, виновна е она што не знае да се грижи а знае да седи на нет и да се расправа со 20.000 мајки на земјава.
  По коментарите може да се забележи дека се работи за агресивна и нестабилна личност!
   
  На CameliaMiller, Glasna, *Amethyst* и 5 други им се допаѓа ова.
 20. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  2.314
  Допаѓања:
  62.931
  На нормална мајка, со болно дете, фејсбук и сликање ќе и биде на крај памет. Тоа време што таа го троши да вреѓа и да се докажува, да го трошеше за бебето, не ќе дојдеше до оваа ситуација. Тешко на детето со родители готовани.
   
  На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.