Помош за бебето Лука

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од agios, 14 октомври 2016.

 1. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.917
  Допаѓања:
  13.892
  Пол:
  Женски
  Се сложувам, во право си. Самата држава треба да води грижа и надзор за ментално заостанатите луге, да процени дали можат да функционираат самостоjно и да ги едуцира како и дали да планираат семеjство и да се заштитат од несакана бременост. Ако се работи за психички болни, да се процени дали се опасни за себе или околината, да се контролираат дали земаат редовно терапиja и функционираат нормално и одговорно. Сепак не треба и не смеат да бидат препуштени сами на себе
   
  На Cinderfakinrella, lovely97 и crimson им се допаѓа ова.
 2. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.889
  Допаѓања:
  97.386
  Пол:
  Женски
  Државата не ни функционира ко прво асално за да водат грижа.
  Штетата е направена по цена на бебево.
  Се криеле од социјални служби, криеле документи,таа сакала да го остави малото во болница.
  И на крај не исплука нас со дадовме пари и помош бидејќи немаат веќе, освен памперси.
  Бебе не се развива од памперси, само на кого да кажеш.
   
  На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lovely97

  lovely97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2016
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  9.074
  Пол:
  Женски
 4. fairy88

  fairy88 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  1.363
  Допаѓања:
  6.302
  Колку и да е сурово мислам дека некои луѓе едноставно не треба да бидат родители.Уште кога молеа првиот пат за помош ми личеше на глума.Тие не бараат помош за да ѓи побутне во животот туку се паразити на кои не им се работи,а детето го користат како инстумент да изнудат сожалување од луѓето и да им дадат повеќе помош.
  Не се психички стабилни се гледа од однесувањето нивно.Погоре видов муабет дека секој заслужувал дете.Не, не треба секој да има дете.

  Ќе кажам само пример мм работеше еден период во Словенија во село каде живеат само луѓе со посебни потреби.Им ставале редовно инекции за да не остане некоја бремена.
  Понечовечки е да се роди дете и да се мачи со таквите родители,отколку да не се роди воопшто...
   
  Последна измена: 29 декември 2016
  На Cinderfakinrella, koritsaki, *Amethyst* и 3 други им се допаѓа ова.
 5. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.971
  Пол:
  Женски
  FB_IMG_1483114102280.jpg FB_IMG_1483114091798.jpg FB_IMG_1483114086022.jpg

  Нив не има треба помош за Лука!

  Нив им треба помош од психијатрија за да се излечат.

  Јас бев една од тие што ги пријавив кога го кажаа бројот кај треба да се јавиме.

  Покрај сета помош што ја имаа бебето го доведоа до 1500 грама , зошто ? Зошто?
  За поблицитет и за жалење за да искористат они андитедепресиви.

  Кажав на тој пост ќе кажам , кажав и на социјалната служба , дека ако им се одземе тоа бебе сакам да поднесам документи за посвојување .

  Но сега е тежок случај , треба мвр да ги следи , треба со психијатри да разговараат па ако они одлучат тогаш социјалното го зима.
  Тоа го добив како одговор од нив.
   
  На Ицолгудбејбе, душленце, koritsaki и 16 други им се допаѓа ова.
 6. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.877
  :bow::bow::bow::bow:
   
  На Cinderfakinrella и bokace им се допаѓа ова.
 7. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.877
  Има ли новости како е бебево?
   
 8. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.729
  Допаѓања:
  12.082
  Пол:
  Женски
  На неговиот профил таткото си се тетовира Лука и Биле во срце, инаку донации бараа пред неколку месеци.
  Бебето си е супер си напредува после операцијата се поправи поголемо главче од мајката има :)
   
  На buba4e89, Cinderfakinrella и Offspring им се допаѓа ова.
 9. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.877
  Видов, и стомакот во офсајд го пуштил.
  Ај нека е, битно детето е добро, се убуцило право.
   
  На buba4e89, Cinderfakinrella и ocicka2014 им се допаѓа ова.
 10. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  587
  Допаѓања:
  5.521
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.889
  Допаѓања:
  97.386
  Пол:
  Женски
  Јас вчера го споделив по групите, но за кратко време го тргнале од фб со образложение дека е вознемирувачко видео. Среќа, го прикачиле на јутуб, а дечкото што снимал е малолетен.

  Јас сум запрестена, ова е уште поголем доказ дека институциите спијат! Детево се брани, знае што го чека значи постојано е малтретирано без причина. Исто и вчера доби шамар затоа што се качило на клупата што според мене е безвезе за тоа да се тепа дете.

  При разговор со една пријателка на фб, пред некое време заклучив дека Лука го разболуваат за пари. Билјана се активираше во една од групите на фб барајќи донации, млеко и пелени, после бараа креветче. На крај мажот и пишуваше од кај неа на профил, фалејќи се како тие зимале 19.000 денари месечно и сега за Лука ќе зимале помош. Збореа како Боки ги излажал, им го зел станот, педер бил вака така а тој им даде и повеќе од потребното.
  После се дигна фама дека подареното млеко и пелени го препродавале, потоа мене ми пишуваше во инбокс и ми праќаше слики како идат и јадат по кафани.
  Е ова беше врвот.
  Ова ако не е доволен доказ дека двајцата не треба да имаат деца во рацете не знам што е тогаш.
  Овие треба да се затворат во некоја установа соодветна за нив, повеќе би рекла дека се за во установа за ментално здравје, а децава да се посвојат.
  Толку злоба немам видено во некој човек спрема дете, не го сакаат. Нејзе мува не ја лази, си го гледа второто дете, мизерија, и цело време по болници.

  Македонија и институциите ги поздравувам, ако после ова видео уште мирно спијат, алал им вера.
   
  На Feminka192, GirlRose и nightingale им се допаѓа ова.
 12. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  5.934
  Пол:
  Женски
 13. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.009
  Допаѓања:
  4.050
  Пол:
  Женски
  Кога читам вакви работи имам панични напади ужассссс.. Да го разболуваш детето за пари да зимаш. Тај гад од татко одма во лудачка кошула