1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за д-р Евица Бојаџиева

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од RainBow, 10 октомври 2014.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.685
  Допаѓања:
  64.982
  Пол:
  Женски
  M-р, д-р Евица Бојаџиева, 34 години е мајка на две малолетни деца и боледува од еден од најретките и најагресивни карциноми на црниот дроб Cholangiocarcinoma. Сите напори за евентуален оперативен третман во специјализираните центри во Словенија, Германија и Италија беа неуспешни поради инвазивноста на болеста. Единствен третман беше само хемотерапија која Евица ја прима веќе две години и кон која во последните месеци се јави резистенција и прогресија на болеста.
  Единствена болница која го прифати нејзиното понатамошно лекување е RENKANG HOSPITAL, во DONG GUAN Кина. Третманот кој го нудат е одобрен од FDA од 1970г и успешно се користи до денес. Се работи за комбинирана терапија која вклучува SPDT (SONO-PHOTODYNAMIC ТHERAPY), Ozon therapy, Interventional therapy ( MMC, THP, and P53 ) и традиционална хербална кинеска терапија.
  Цената на целокупниот третман кој овозможува продолжување на животниот век и подобар квалитет на живот изнесува 120000$.
  Се молат сите хумани луѓе во рамките на своите можности да донираат преку мобилните оператори ( цената изнесува 100 ден од повик) или на жиро сметка. Доколку некој не е во можност да донира доволно е да ја сподели страницата со своите пријатели.

  Телефонски број за донации од ONE е 075 143-200

  Телефонски број за донации од T-Mobile 070 143-108

  Телефонски број за донации од VIP 077 143-702

  Жиро сметка за донации од Македонија:300081000001453
  Комерцијална банка АД Скопје
  Дознака: Eвица Бојаџиева-хуманитарна сметка

  Жиро сметка за донации од странство:
  BENEFICIARY:
  Name and Surname: Evica Bojadzieva
  Address: Sutjeska 48/1 SHTIP мкд
  Acc.no: 0230701152013
  IBAN: MK07300307011520182

  BENEFICIARY’s BANK:
  Komercijalna banka AD Skopje
  Ul. Orce Nikolov br.3, 1000 Skopje, Macedonia
  BIC/SWIFT CODE: KOBSMK2XSTB

  https://www.facebook.com/pages/%D0%9F%D ... 0048542696

  ДА И ПОМОГНЕМЕ НА ЕВИЦА ДА СЕ ОСТВАРИ ПРВО КАКО МАЈКА , А ПОТОА НА СЕКОЕ ДРУГО ПОЛЕ
  БЛАГОДАРИМЕ

  Иницијатор: fairy88
   
 2. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  10.038
  Донирав, се надевам дека ќе успее да се извлече.

  Кој може нека помага, лишување од каква било ситница е прашање, а би значело премногу!
   
  На stefi23m му/ѝ се допаѓа ова.
 3. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.324
  Допаѓања:
  51.669
  Пол:
  Женски
  ДА И ПОМОГНЕМЕ НА ЕВИЦА ДА СЕ ОСТВАРИ ПРВО КАКО МАЈКА , А ПОТОА НА СЕКОЕ ДРУГО ПОЛЕ :up:
   
 4. Edie.S

  Edie.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2012
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  395
  Пол:
  Женски
  А овие 18 денари за ДДВ, што ни ги зимаат операторите од секоја донација, ќе ги донираат или како?
   
 5. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.410
  Пол:
  Женски
  Донирано, а за овие 18% се нервирам ќе пукнам, државичкава ги зема наместо да ги остави таму каде што треба.
   
 6. cinderella.red

  cinderella.red Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2012
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  И јас донирав.
  Прекрасна жена, таква природна убавина, смиреност, интелигенција. И се восхитувах одека ја слушав. Сепак во неа црвот работел :(
  Бев на едно нејзино предавање за здрава исхрана пред две години и кога видов дека боледува се потресов. Каков е суров животот.
   
 7. Lunaria

  Lunaria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  1.087
  Пол:
  Женски
  По подмолно од вакви работи, нема. И посакувам се да се среди и да биде во најдобар ред, никогаш не се знае,голема верба, упорност и желба за живот прават чуда. Донирав, и повторно ќе донирам. Тие дечиња треба да пораснат со својата мајка,a таа треба да дочека внучиња. Само храбро!!!
   
 8. fairy88

  fairy88 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  7.394
  Нажалост денеска наутро почина Др.Евица Бојаџиева, Бог да ја прости ;(
   
 9. Sfera

  Sfera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2014
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  2.416
  Знам дека ќе си помислите дека зборовите ми се во контекст на она "дека за починатите само убави зборови се кажуваат", но од мојот контакт со неа можам да кажам дека д-р Евица Бојаџиева навистина беше пред се' прекрасен човек, мајка, сопруга, доктор, жена која Господ ја дарувал како со надворешна, така и внатрешна убавина.
  Бог да ја прости ;(
   
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.734
  Допаѓања:
  102.239
  Пол:
  Женски
  Само што прочитав...многу ми е жал :( нека почива во мир! :(
   
 11. mackica1

  mackica1 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  1.721
  Пол:
  Женски
  Многу се нервирам што се активираат темиве кога ќе се случи трагедија :@
   
 12. ArmaniCode

  ArmaniCode Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2015
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  1.162
  Пол:
  Женски
  A ne razbiram zosto se nerviras? Lugeto ednostavno sakaat da izrazat socuvstvo l da kazat nekoj ubav zbor za nea.

  Ja poznavav licno, srce mi placese uste od koga doznav za bolesta vo 2013 pa do den denes koga ja pogrebaa. Se molev za nea celi dve godini, donirav nekolku pati na razlicni nacini I web strani, no ne mora seto toa da bide izlozeno na forum. Mi bese vo mislite sekojdnevno, kako I nejziniot soprug I nejzinite decinja.
  Bog neka ja prosti, bese prekrasna licnost, kako nadvoresno, taka I vo dusa. Ke prodolzam da se molam za nejzinite najbliski da go pronajdat mirot vo dusa I da bidat silni za nivnite prekrasni decinja;(
   
 13. mackica1

  mackica1 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  1.721
  Пол:
  Женски
  Kaко не разбираш? Нормално дека сакам да изразам сочуство ама нели подобро ќе беше темата да беше поактивна додека беше жива докторката отколку сега...и за другите исто така...
   
 14. ArmaniCode

  ArmaniCode Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2015
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  1.162
  Пол:
  Женски
  Da, no za zal premnogu boli da se zboruva za toa sekoj den. Jas veruvam deka mnogu luge mislea na nea I doniraa no ne pisuvaa kolku samo da ima deka ete donirale.
  Bespolezno e da se zboruva sega za toa. Taa e sega na podobro mesto, kade sto nema poveke bolesti I bolki.
  Vecna I slava!
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. fairy88

  fairy88 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  7.394
  Како што знам докторката не почина поради несобрани средства за помош, туку од болеста, толку и бил векот.И мајка ми почина на 15 Март пред еден месец од рак на јајниците и ние се боревме дури и разменувавме мислења со мажот и на Евица во врска со капките од оригано екстракт, ама од оваа опака болест нема спас.На др.Евица и се овозможи да оди во Кина и колку што знам првиот циклус од лекувања бил завршен се вратила во Македонија за да оди потоа пак да отиде, ама и откажал црниот дроб.Сретства имаше за лекување, ама до толку е било пишано.Многу ми е криво поради тоа што беше млада и полна со живот, а остави и две дечиња без мајка.
  Во врска со донираното јас донирав, а не пишав во темата дека сум донирала.Верувам дека и могу други го направиле истото.
   
 16. mackica1

  mackica1 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  1.721
  Пол:
  Женски
  ^ Ne mislev samo za ovoj slucaj tuku voopsto za site, kaj nekoi sredstvata se presudni...