1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за малата Ева и за нејзиното срценце

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од deko2009, 2 јуни 2012.

  1. Micheleljubov

    Micheleljubov Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    2.939
    И јас донирав.. Пишете како е душичево.
    И кажете убави новости.. :(
     
  2. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Најдов линк од фб на друг форум (се извинувам ако не е дозволено да го постирам, избришете го) каде што се тврди дека документот во кој се бараат 25000 евра од болницата е фалсификат. Наводно е напишан на лош бугарски како да е преведен на google translate, конфузии околи адресата на болницата и потпишаната докторка.
    Не се разбирам доволно за да можам да проценам дали е вистина тоа што го викаат, само пренесувам информација. Дајбоже да се само шпекулации :(
    Не сакам да верувам дека некој сака да направи злоупотреба, oва не е играчка и се надевам дека не е така како што пишуваат.
     
  3. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
  4. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Сега сакав да објавам линк ... Можно ли е ова?? :worried: :(
     
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    да не ти се верува до каде одат луѓето денес.... :fubar:
     
  6. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    само што го прочитав ова и јас сакав да го споделам, зарем е можно вакво нешто? не ми се верува , до каде одат луѓево
     
  7. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Чекајте бе луѓе ,можеби стварно е некое недоразбирање или некој новинар направил глупост. Јас лично не можам да верувам дека некои родители би лажеле за болест на своето дете :x
     
  8. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Можеби тие воопшто не се родители, можеби детето воопшто не е болно. Измамниците токму сметаат најповеќе на луѓето кои не можат да поверуваат оти некој би лажел за такво нешто.

    Веста ја пренесе и плусинфо:

    http://www.plusinfo.mk/vest/54156/2...ranjeto-za-donacii-za-lekuvanje-na-malata-Eva

    цитирам:
    - крај на цитат.
     
  9. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    само се надевам дека ке се уклучи некој и ке пише дека сето ова е измислено и дека детенцето е навистина болно...во спротивно не знам што повеќе да мислам за луѓево и не ми е јасно зошто некој би измислил вакво нешто ??? какви се тие родители што би измислиле дека нивното дете е болно , не не е можно ова бре сигурно е некоја лага...
     
    На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Подобро да е измислена болеста отколку да е вистина, нашите лажно изнудени 100 ден не се ништо во споредба со болеста на девојчето ако е вистина...
     
    На rossonerka, DELFIN-15, Sara123 и 6 други им се допаѓа ова.
  11. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Јас сум мајка на 3месечно бебенце кое Првиот ден од неговиот живот беше пратено со брза помош во Ск. со дијагноза тромбоцитопенија(слепување на крвните клетки -еритроцитите). Јас знам што преживеав тие неколку денови додека да и се среди состојбата. И кога го видов постот за малата Ева сочувствував со родителите, донирав од сите телефони дома по неколку пати, плачев кога и да видев слика од неа или информација за неа...Се молев за тоа непознато бебе и неговите родители...
    И сега читам дека родителот сака да профитира на сметка на болеста на неговото 4месечно бебе. Па какви се луѓе постојат, секој не е за родител. Единствено убаво во цела оваа измама е тоа што Ева не е во толку критична ситуација како што тврдеа.
    И фала му на Бога ако ова е измама од несовесниот татко,ако малата Ева е добра и не и се броени деновите, а чувството дека сум измамена и сум излегла будала пред себе си ке го проголтам во себе, само малото нека биде добро.
     
    На heart.stealer, girl1985, antonina и 8 други им се допаѓа ова.
  12. owl-ribbon

    owl-ribbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    678
    Донирав и јас , ако е стварно ова што прават така срам да им е , само на девојчето нека му биде подобро :)
     
  13. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Точно така се надевам дека барем детенцето е во ред , не е ништо виновно тоа што неговите родители решиле да измислуваат и да профитираат од него, а ако детенцево е навистина болно се надевам дека нема да се остави да згасне уште еден живот... и дека ке се помогне
     
  14. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    не сакам да верувам дека некој би измислил таква приказна

    http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?m ... ntId=95637

    Само што слушнав на Канал 5 дека биле фалсификувани документите и дека доколку во Бугарија недостасувале пари, детето немало да биде пуштено од болница а не дека воопшто не го оперирале. Според нив, Ева е во Македонија уште од 10ти август.

    освен тоа, како што пишува, операцијата чинела 25,000 евра од кои 20,000 ги платил фондот, а останатите семејството. Мислам дека од донациите семејството собра многу многу повеќе пари од тие 5,000. Во таков случај очекувам парите кои ги добиле вишок, да ги вратат и да се донираат за други луѓе на кои им се потребни.
     
  15. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Можеби сум сега гневна што некој си поигрува со своето дете и го користи за сопствени цели, па и јас ќе направам нешто не коректно.
    Ја проследувам комуникацијата помеѓу мене и таткото на девојчето.
    Сега одкако го објавивте линкот ја читам повторно и повторно пораката добиена од деко2009. Дали сум премногу бесна или погрешно и од друг аспект ги толкувам напишаните зборови незнам, но најпрвин пишува - дека во СК клиника предвидуваат две операции, потоа дека зависи од докторите од БГ колку ќе бидат, како ќе решат, а потоа дека треба операцијата да се изврши итно и во секое време.... како веќе да решиле БГ доктори...?
    И уште нешто- има ли топлина во поракава?
    И да е кученце кое е повредено би додала некоја придавка мојот палавко, на пример.... а не само малата Ева, небаре за име и презиме се работи.
    Знам дека звучи грдо и лошо се што напишав и ветувам дека ако треба ќе да му се извинам на деко2009, но искрено посакувам да е оваа вест точна.
    Но невин е се додека не се докаже спротивното.
     
  16. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    јас ништо не сватив, оперирано е девојчево или не ?
    ако фондот дал 20.000 евра зошто тогаш воопшто се собираа пари , мене стварно ништо не ми е јасно...
    се надевам само дека со детето е се во ред.
     
  17. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    Ако на ваков начин решиле да се поиграат со малото детенце, нека им е страм, па какви се овие луѓе бре ... болни или што :fubar: немаат ни трошка страм ни почит .... нека е здраво девојчето. А ако паметниот татко лажел за парите... нека го затворат да му дојди умот .... :@
     
  18. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Се згрозив од ова што го прочитав, што се не оди по оваа земја. Срамота!
     
  19. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    http://plusinfo.mk/vest/54197/Falsifika ... o-policija

    Ни на крај памет не ми беше дека може вакво нешто да се измисли. И за вакви работи ли да се лаже бе? :fubar: Ако е вистина, срамота и греота е. Ужас...
    Ќе кажам само, девојчето нека биде здраво!
     
  20. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Човек повеќе во ништо неможе да верува и кога некој вистински ќе боледува и ќе се бори за живот ќе бидеш сќептичен и нема да донираш :x Зар може да постојат такви родители? Зар е возможно да печалат на сметка на нивното невино бебенце? Има кој да и суди...