Форумџика на годината 2020

Помош за малата Ева и за нејзиното срценце

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од deko2009, 2 јуни 2012.

 1. Micheleljubov

  Micheleljubov Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  2.938
  И јас донирав.. Пишете како е душичево.
  И кажете убави новости.. :(
   
 2. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  837
  Најдов линк од фб на друг форум (се извинувам ако не е дозволено да го постирам, избришете го) каде што се тврди дека документот во кој се бараат 25000 евра од болницата е фалсификат. Наводно е напишан на лош бугарски како да е преведен на google translate, конфузии околи адресата на болницата и потпишаната докторка.
  Не се разбирам доволно за да можам да проценам дали е вистина тоа што го викаат, само пренесувам информација. Дајбоже да се само шпекулации :(
  Не сакам да верувам дека некој сака да направи злоупотреба, oва не е играчка и се надевам дека не е така како што пишуваат.
   
 3. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  837
 4. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.990
  Сега сакав да објавам линк ... Можно ли е ова?? :worried: :(
   
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.956
  Пол:
  Женски
  да не ти се верува до каде одат луѓето денес.... :fubar:
   
 6. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.371
  само што го прочитав ова и јас сакав да го споделам, зарем е можно вакво нешто? не ми се верува , до каде одат луѓево
   
 7. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.731
  Пол:
  Женски
  Чекајте бе луѓе ,можеби стварно е некое недоразбирање или некој новинар направил глупост. Јас лично не можам да верувам дека некои родители би лажеле за болест на своето дете :x
   
 8. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.459
  Допаѓања:
  3.107
  Можеби тие воопшто не се родители, можеби детето воопшто не е болно. Измамниците токму сметаат најповеќе на луѓето кои не можат да поверуваат оти некој би лажел за такво нешто.

  Веста ја пренесе и плусинфо:

  http://www.plusinfo.mk/vest/54156/2...ranjeto-za-donacii-za-lekuvanje-na-malata-Eva

  цитирам:
  - крај на цитат.
   
 9. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.371
  само се надевам дека ке се уклучи некој и ке пише дека сето ова е измислено и дека детенцето е навистина болно...во спротивно не знам што повеќе да мислам за луѓево и не ми е јасно зошто некој би измислил вакво нешто ??? какви се тие родители што би измислиле дека нивното дете е болно , не не е можно ова бре сигурно е некоја лага...
   
  На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.070
  Подобро да е измислена болеста отколку да е вистина, нашите лажно изнудени 100 ден не се ништо во споредба со болеста на девојчето ако е вистина...
   
  На rossonerka, DELFIN-15, Sara123 и 6 други им се допаѓа ова.
 11. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  904
  Допаѓања:
  521
  Пол:
  Женски
  Јас сум мајка на 3месечно бебенце кое Првиот ден од неговиот живот беше пратено со брза помош во Ск. со дијагноза тромбоцитопенија(слепување на крвните клетки -еритроцитите). Јас знам што преживеав тие неколку денови додека да и се среди состојбата. И кога го видов постот за малата Ева сочувствував со родителите, донирав од сите телефони дома по неколку пати, плачев кога и да видев слика од неа или информација за неа...Се молев за тоа непознато бебе и неговите родители...
  И сега читам дека родителот сака да профитира на сметка на болеста на неговото 4месечно бебе. Па какви се луѓе постојат, секој не е за родител. Единствено убаво во цела оваа измама е тоа што Ева не е во толку критична ситуација како што тврдеа.
  И фала му на Бога ако ова е измама од несовесниот татко,ако малата Ева е добра и не и се броени деновите, а чувството дека сум измамена и сум излегла будала пред себе си ке го проголтам во себе, само малото нека биде добро.
   
  На heart.stealer, girl1985, antonina и 8 други им се допаѓа ова.
 12. owl-ribbon

  owl-ribbon Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  674
  Донирав и јас , ако е стварно ова што прават така срам да им е , само на девојчето нека му биде подобро :)
   
 13. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.371
  Точно така се надевам дека барем детенцето е во ред , не е ништо виновно тоа што неговите родители решиле да измислуваат и да профитираат од него, а ако детенцево е навистина болно се надевам дека нема да се остави да згасне уште еден живот... и дека ке се помогне
   
 14. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  не сакам да верувам дека некој би измислил таква приказна

  http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?m ... ntId=95637

  Само што слушнав на Канал 5 дека биле фалсификувани документите и дека доколку во Бугарија недостасувале пари, детето немало да биде пуштено од болница а не дека воопшто не го оперирале. Според нив, Ева е во Македонија уште од 10ти август.

  освен тоа, како што пишува, операцијата чинела 25,000 евра од кои 20,000 ги платил фондот, а останатите семејството. Мислам дека од донациите семејството собра многу многу повеќе пари од тие 5,000. Во таков случај очекувам парите кои ги добиле вишок, да ги вратат и да се донираат за други луѓе на кои им се потребни.
   
 15. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.210
  Допаѓања:
  86.655
  Можеби сум сега гневна што некој си поигрува со своето дете и го користи за сопствени цели, па и јас ќе направам нешто не коректно.
  Ја проследувам комуникацијата помеѓу мене и таткото на девојчето.
  Сега одкако го објавивте линкот ја читам повторно и повторно пораката добиена од деко2009. Дали сум премногу бесна или погрешно и од друг аспект ги толкувам напишаните зборови незнам, но најпрвин пишува - дека во СК клиника предвидуваат две операции, потоа дека зависи од докторите од БГ колку ќе бидат, како ќе решат, а потоа дека треба операцијата да се изврши итно и во секое време.... како веќе да решиле БГ доктори...?
  И уште нешто- има ли топлина во поракава?
  И да е кученце кое е повредено би додала некоја придавка мојот палавко, на пример.... а не само малата Ева, небаре за име и презиме се работи.
  Знам дека звучи грдо и лошо се што напишав и ветувам дека ако треба ќе да му се извинам на деко2009, но искрено посакувам да е оваа вест точна.
  Но невин е се додека не се докаже спротивното.
   
 16. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.371
  јас ништо не сватив, оперирано е девојчево или не ?
  ако фондот дал 20.000 евра зошто тогаш воопшто се собираа пари , мене стварно ништо не ми е јасно...
  се надевам само дека со детето е се во ред.
   
 17. lovely-girl

  lovely-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  649
  Пол:
  Женски
  Ако на ваков начин решиле да се поиграат со малото детенце, нека им е страм, па какви се овие луѓе бре ... болни или што :fubar: немаат ни трошка страм ни почит .... нека е здраво девојчето. А ако паметниот татко лажел за парите... нека го затворат да му дојди умот .... :@
   
 18. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  1.161
  Се згрозив од ова што го прочитав, што се не оди по оваа земја. Срамота!
   
 19. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.707
  http://plusinfo.mk/vest/54197/Falsifika ... o-policija

  Ни на крај памет не ми беше дека може вакво нешто да се измисли. И за вакви работи ли да се лаже бе? :fubar: Ако е вистина, срамота и греота е. Ужас...
  Ќе кажам само, девојчето нека биде здраво!
   
 20. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.543
  Човек повеќе во ништо неможе да верува и кога некој вистински ќе боледува и ќе се бори за живот ќе бидеш сќептичен и нема да донираш :x Зар може да постојат такви родители? Зар е возможно да печалат на сметка на нивното невино бебенце? Има кој да и суди...