1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за малата Ева и за нејзиното срценце

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од deko2009, 2 јуни 2012.

  1. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Жално и многу лошо...не очекував вакво нешто :( :( :( ,вчера се интересирав како и некои од Вас до каде е работата, ако можам повеќе да се ангажирам околу собирање на помош...пишав порака на фејсбук страната за Ева. Денес после ова што излезе , страната веќе ја нема т.е. избришана е.
     
  2. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    http://plusinfo.mk/vest/54197/Falsifika ... o-policija

    Телевизија 24 вести објави дека според неофицијални сознанија за малата Ева досега се собрале 20 илјади евра. Oвие пари, според сознанијата на телевизијата не биле потребни бидејќи биле веќе уплатени. Денеска случајот е пријавен во полиција, во јавното обвинителство и во министерството за труд и социјала.
     
  3. zarah

    zarah Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2012
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    1.557
    Пол:
    Женски
    Изопаченост и бездушност на максимално ниво. Не ми се верува што читам, не ми се верува до каде е способен да отиде човек со своите манипулации.
    На овие би им ги одземала парите и би ги дала на некој што навистина боледува и има потреба од нив, а богами би им го земала и детето. Не сакам и не сакам да поверувам дека има вакви бездушни луѓе кои би ја искористиле сопствената ќерка, уште полошо - што би ја искористиле болеста на невино четиримесечно бебенце за свои потреби.
    Пишува по форуми, отвара сметки за некои како нас душебрижници да се секираат и сочувствуваат за состојбата на детето... После одеднаш излегува дека Министерството донирало, а парите биле за лекување што е тек после една година како што сфатив. Вакви луѓе не заслужуваат да бидат родители.
     
    На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Често се дешава ова затоа јас не сум толку хуманитарна баш поради вавки случаи. Ајде да видиш некој што проси ќе му дадеш паричка ама вака не се знае каде ти одат парите. :shake:
     
  5. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    НЕДАЈБОЖЕ на секој од нас може да му се случи да нема доволно пари за итно лекување, да му виси животот на конец затоа што не може да плати и да чека спас од хуман гест на широка маса на луѓе.
    После вакви скандалозни постапки врз грбот на едно невино бебе, ако некој навистина зависи од донации, како некој би сакал да му помогне кога поради вакви случаи ќе мисли дека станува збор за злоупотреба!?!?! :(
    Целосно би го поддржала и собирањето на средства за понатамошно лекување на Ева, но да беше сето тоа отворено и искрено кажано, а не вака со лажење и фалсификување на документи.
     
  6. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.984
    Пол:
    Женски
    По не знам кој пат се шокирам од човечка алчност или што и да е.И се чувстувам изиграно.Не е за 100 денари за некој ебан принцип е :!:
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Човечката алчност нема граници, жал ми е само за малечката, дај Боже да биде добра!
     
  8. marina22mk

    marina22mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    51
    Не ми е јасно како можат да го користат своето дете за вакви работи.... Срамота!
     
  9. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Жално за Ева што има такви родители :x А дали знаете дали е оперирана? Каде се сега deko2009 и VayaConDios ( што се сомневам дека е една иста личност ) да демантираат?
     
  10. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Си поиграа што си поиграа, едино ми е жал за детето со вакви родители.
    Друго што и да кажам ќе биде излишно.. Се' е и кажано, и видено веќе...
     
  11. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Да, била оперирана и трошоците биле подмирени.
    http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=95637
    http://24vesti.com.mk/preku-malata-i-bo ... halat-pari

    И ова не ми се верува, дајбоже да не е така :(
    Таткото на Ева досега се нема појавено во јавноста, ниту пак во скопската клиника.
     
  12. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    http://grid.mk/read/news/69530940/81389 ... falsifikat

    Доколку сето ова е лага, и покрај толку деца што секоја минута можат да го изгубат животот човеков си собира пари за свои цели, едно ќе речам, како не се плаши од Господ не ми е јасно!
     
  13. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
  14. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Како бре не се појавил на клиника , боже господе па сам ли си го оставил таму детето...
    http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... PSPUtooNA#!

    јас сум за да му се земат парите и да се дадат на некој што се навистина потребни..
     
  15. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.303
    Пол:
    Женски
    За гревотка малата ЕВА ;( ,да има такви родители е полошо и самата болест.
    Како ли живеат вакви луѓе,без совест ,без срам,објавува пред цела јавност дека треба уште пари,а го користи сопственото дете :tmi:
     
  16. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Страшно.. баш прееска читав за ова. Како не им е срам за материјални цели да ја користат болеста на сопственото дете! Психопати..
     
  17. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Значи денеска лугето немаат никааков осет и за да спечалат пари одат до таа мера каде не бираат начини и средства.По вакви стории нормално е да се губи хуманоста меѓу лугето.Не е за парите што се донираат ама никој не сака да биде изигран или да го направат будала.Е после поради вакви несовесни родители некое дете кое вистински ќе му треба помош може да настрада поради тоа што лугето ќе се прашуваат дали тие пари се вистински потребни или е уште еден валкан трик за брза заработка :x
     
  18. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Tреба да се испита и дали тие и се вистински родители? :^) Jас не верувам дека постојат такви родители :shake: :shake: :shake: господ да ги казни.
     
  19. luncika

    luncika Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    171
    Не можам да верувам на што се спремни луѓево денес ! :x
    Не можам никого да осудувам преку интернет, но ова навистина не е убаво, постојат уште многу мали дечиња што се борат за живот, а ние овде ги осудуваме овие родители ? Додека посветуваме внимание на ваква измама, нечиј живот згаснува. Затоа погледнете околу себе и помогнете на некому кому му е потребна вашата помош и поддршка.
     
  20. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    http://press24.mk/story/donacii/istraga ... ravduvanje
    Не ми се верува што изјавиле :

    Во меѓувреме родителите излегоа со ново оправдување. За Вести24 велат дека страницата на Фејсбук за барање помош им била хакирана па не знаат кој во нивно име барал пари за операцијата.