Помош за малата Ева и за нејзиното срценце

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од deko2009, 2 јуни 2012.

 1. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  837
  Жално и многу лошо...не очекував вакво нешто :( :( :( ,вчера се интересирав како и некои од Вас до каде е работата, ако можам повеќе да се ангажирам околу собирање на помош...пишав порака на фејсбук страната за Ева. Денес после ова што излезе , страната веќе ја нема т.е. избришана е.
   
 2. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  http://plusinfo.mk/vest/54197/Falsifika ... o-policija

  Телевизија 24 вести објави дека според неофицијални сознанија за малата Ева досега се собрале 20 илјади евра. Oвие пари, според сознанијата на телевизијата не биле потребни бидејќи биле веќе уплатени. Денеска случајот е пријавен во полиција, во јавното обвинителство и во министерството за труд и социјала.
   
 3. zarah

  zarah Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2012
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  1.557
  Пол:
  Женски
  Изопаченост и бездушност на максимално ниво. Не ми се верува што читам, не ми се верува до каде е способен да отиде човек со своите манипулации.
  На овие би им ги одземала парите и би ги дала на некој што навистина боледува и има потреба од нив, а богами би им го земала и детето. Не сакам и не сакам да поверувам дека има вакви бездушни луѓе кои би ја искористиле сопствената ќерка, уште полошо - што би ја искористиле болеста на невино четиримесечно бебенце за свои потреби.
  Пишува по форуми, отвара сметки за некои како нас душебрижници да се секираат и сочувствуваат за состојбата на детето... После одеднаш излегува дека Министерството донирало, а парите биле за лекување што е тек после една година како што сфатив. Вакви луѓе не заслужуваат да бидат родители.
   
  На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  1.420
  Пол:
  Женски
  Често се дешава ова затоа јас не сум толку хуманитарна баш поради вавки случаи. Ајде да видиш некој што проси ќе му дадеш паричка ама вака не се знае каде ти одат парите. :shake:
   
 5. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  837
  НЕДАЈБОЖЕ на секој од нас може да му се случи да нема доволно пари за итно лекување, да му виси животот на конец затоа што не може да плати и да чека спас од хуман гест на широка маса на луѓе.
  После вакви скандалозни постапки врз грбот на едно невино бебе, ако некој навистина зависи од донации, како некој би сакал да му помогне кога поради вакви случаи ќе мисли дека станува збор за злоупотреба!?!?! :(
  Целосно би го поддржала и собирањето на средства за понатамошно лекување на Ева, но да беше сето тоа отворено и искрено кажано, а не вака со лажење и фалсификување на документи.
   
 6. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.563
  Допаѓања:
  78.199
  Пол:
  Женски
  По не знам кој пат се шокирам од човечка алчност или што и да е.И се чувстувам изиграно.Не е за 100 денари за некој ебан принцип е :!:
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.534
  Допаѓања:
  142.017
  Пол:
  Женски
  Човечката алчност нема граници, жал ми е само за малечката, дај Боже да биде добра!
   
 8. marina22mk

  marina22mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  48
  Не ми е јасно како можат да го користат своето дете за вакви работи.... Срамота!
   
 9. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.543
  Жално за Ева што има такви родители :x А дали знаете дали е оперирана? Каде се сега deko2009 и VayaConDios ( што се сомневам дека е една иста личност ) да демантираат?
   
 10. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.491
  Си поиграа што си поиграа, едино ми е жал за детето со вакви родители.
  Друго што и да кажам ќе биде излишно.. Се' е и кажано, и видено веќе...
   
 11. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  837
  Да, била оперирана и трошоците биле подмирени.
  http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=95637
  http://24vesti.com.mk/preku-malata-i-bo ... halat-pari

  И ова не ми се верува, дајбоже да не е така :(
  Таткото на Ева досега се нема појавено во јавноста, ниту пак во скопската клиника.
   
 12. Miss.Ricci

  Miss.Ricci Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  5.741
  Пол:
  Женски
  http://grid.mk/read/news/69530940/81389 ... falsifikat

  Доколку сето ова е лага, и покрај толку деца што секоја минута можат да го изгубат животот човеков си собира пари за свои цели, едно ќе речам, како не се плаши од Господ не ми е јасно!
   
 13. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
 14. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.371
  Како бре не се појавил на клиника , боже господе па сам ли си го оставил таму детето...
  http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... PSPUtooNA#!

  јас сум за да му се земат парите и да се дадат на некој што се навистина потребни..
   
 15. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.640
  Допаѓања:
  3.618
  Пол:
  Женски
  За гревотка малата ЕВА ;( ,да има такви родители е полошо и самата болест.
  Како ли живеат вакви луѓе,без совест ,без срам,објавува пред цела јавност дека треба уште пари,а го користи сопственото дете :tmi:
   
 16. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  573
  Страшно.. баш прееска читав за ова. Како не им е срам за материјални цели да ја користат болеста на сопственото дете! Психопати..
   
 17. fairy88

  fairy88 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  6.761
  Значи денеска лугето немаат никааков осет и за да спечалат пари одат до таа мера каде не бираат начини и средства.По вакви стории нормално е да се губи хуманоста меѓу лугето.Не е за парите што се донираат ама никој не сака да биде изигран или да го направат будала.Е после поради вакви несовесни родители некое дете кое вистински ќе му треба помош може да настрада поради тоа што лугето ќе се прашуваат дали тие пари се вистински потребни или е уште еден валкан трик за брза заработка :x
   
 18. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.202
  Допаѓања:
  41.193
  Tреба да се испита и дали тие и се вистински родители? :^) Jас не верувам дека постојат такви родители :shake: :shake: :shake: господ да ги казни.
   
 19. luncika

  luncika Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  170
  Не можам да верувам на што се спремни луѓево денес ! :x
  Не можам никого да осудувам преку интернет, но ова навистина не е убаво, постојат уште многу мали дечиња што се борат за живот, а ние овде ги осудуваме овие родители ? Додека посветуваме внимание на ваква измама, нечиј живот згаснува. Затоа погледнете околу себе и помогнете на некому кому му е потребна вашата помош и поддршка.
   
 20. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.543
  http://press24.mk/story/donacii/istraga ... ravduvanje
  Не ми се верува што изјавиле :

  Во меѓувреме родителите излегоа со ново оправдување. За Вести24 велат дека страницата на Фејсбук за барање помош им била хакирана па не знаат кој во нивно име барал пари за операцијата.