Помош за малата Ева и за нејзиното срценце

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од deko2009, 2 јуни 2012.

 1. tessi

  tessi Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  504
  Не ми се верува што прочитав :x Добро,дали луѓево денеска бираат средства како да стигнат до пари?Ова е болно да лажеш за нешто вакво и на тој начин да профитираш.Ако стварно се докаже дека родителите лажеле,решението за нив е само бесилка( штета што не постои како казна кај нас),а Ева подитно да им се одземе.Вакви '' луѓе'' не заслужуваат да се наречат родители :x
   
 2. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  837
  Toгаш и акаунтов ако е на таткото на Ева, како што веројатно мислевме сите е хакиран или воопшто не се работи за таткото? :^) И ако некој друг барал пари, а парите оделе на нивна сметка тогаш не ја сфаќам поентата некој да хакира ако нема лична корист.
  Ова е напишано само пред 5 дена
   
 3. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
 4. VayaConDios

  VayaConDios Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  99

  |( Да демантирам? Се читаш ли ти што пишуваш? Јас не сум ниту мајка ниту татко ниту сродство со малата Ева за која дознав преку медиуми исто како и сите вие но ме боли затоа што страда недолжно створение. Можеби ти не си страдала доволно па затоа не можеш да ја почуствуваш маката на нејзините родители а затоа не можеш ниту да лобираш во име на некого. Да не се сватиме погрешно, не го поддржувам фалсификувањето, мислиш дека ова е единствената борба што Ева ќе ја води во животот? мислиш дека ќе заврши тука голготата на тоа бебе? Мислиш ли дека е подобро да кренеме раце од донирање заради овој испад од нејзините родители? (ако они воопшто и го направиле тоа не е докажано) Прочитав за фалсикуваните документи и навистина ми е жал ако е така, но како што спомна некоја членка погоре, подобро и да е така, отколку навистина да беше потребно да се оперира бебенцето. Во случај да не можеш да ги преболиш парите кои можеби си ги донирала, јас не сум одговорна, покажи малку хуманост, не си осиромашила за тие денари. |( А ако не си донирала па и не ме чуди |( Тоа не значи дека треба да кренеме раце од Ева и да не и помагаме, постојат многу разни начини на кои може да и се помогне, не мора тоа да се жиро сметките, кој сака, ќе пронајде начин. Борбата на тоа бебенце не е завршена.И не е едно бебенце од тој вид кој страда, ниту само еден човек. Не се срамам да кажам дека ќе наоѓам и понатаму начин да и помагам на Ева.
   
 5. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  15.783
  Пол:
  Женски
  Се заебавате ова или?
  Не бев баш по нет деновиве, па ги читам неколкуве страни и... :x
  Мислим, дај бре, секој би сакал на готово, ама на сметка на мало бебе што за неколку дена со невиното фациче и болеста, ќе заработи повеќе отколку јас за една година?
  Па, срам би ми било од детето.

  Иако доказиве укажуваат спротивно, не сакам да носам пребрзи заклучоци и се надевам ќе излезе дека било недоразбирање, оти во спротивно, би им го одземала тоа душиче на “родителите“ и би ги стерилизирала на лице место, да не се размножуваат повеќе.
  Ама, како тоа бре јас ќе дозволам за животот на мое дете друг да води страница и евиденција, па згора на тоа да се ваѓам дека ме хакнале и барале во мое име, а јас не сум ни знаела?
  Па, кај сум гледала?
   
  На SOVRSENSTVO му/ѝ се допаѓа ова.
 6. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.032
  Допаѓања:
  54.097
  Пол:
  Женски
  Сите овие треба да учат од родителите на Ирена од Валандово, девојката која почетокот на годинава почина ненадејно во Америка. Скршени од болка за загубата на чедото собраа доволно средства за да ја донесат во Валандово и да ја погребаат, но не заврши се таму, со оглед на тоа што собраа значително многу средства на нивната сметка секој еден цент кој остана го дадоа во друга хумана акција, за лекување на болен човек. Секоја чест, нивното чедо успеа и на небото да спаси можеби еден човечки живот, а тие, тие беа доволно скршени од болка и да заборават на овие пари, но напротив, направија хумано дело и сега нивното место во рајот е обезбедено. Се надевам само дека вистината за оваа случка ќе излезе на виделина, се надевам дека ќе оди дотаму далеку што родителите ќе одговараат за кривично дело, а за малата Ева, само најискрени желби да излезе од оваа борба како победник, да биде здраво и весело детенце.
   
  На anabel-a, Micheleljubov, imelda и 6 други им се допаѓа ова.
 7. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.346
  Допаѓања:
  18.377
  Пол:
  Женски
  Eте зошто јас сум против донирања „на слепо“, особено преку мобилни или трансакциони сметки на луѓе за кои не знаеш ништо повеќе од нешо пласирано во некој медиум. Можеби ќе ме нарече некој себична, но сакам да помогнам, а не некој при здрав памет да ме праи будала...па уше и некои од коментарите на вестите, кои, претпоставувам од кого се...:@ коса ми се крева на главата. Да печалиш од маката на сопственото дете...ужас...некои луѓе не да не заслужуваат да бидат родители...

  За донација сум, тоа да... во секој случај, но лично да ги дадам и да гледам каде одат.

  Откако случајот дојде до полиција, на родителите им текнало да речат дека е фалсификат документот и дека тоа не е нивен профил...ццц јеа рајт.

  Дај Боже девојченцево да е добро и еден ден да прочита на интернет што направиле нејзините “родители“ за да не живее во заблуда...
   
  На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. silvice

  silvice Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  23
  не ме чуди ,лугето се спремни на се за да дојдат до лесно зараработени пари.пред 20 год во фирмата каде сто работеше мајками се случило исто таков настан.за жената се работеа денови, и собираа доброволен прилог од прилика по 4 германски марки од секој вработен,кога ке ги помножиш со 2000 вработени сумата не е мала.подоцна се открило дека била извршена само рутинска операција на детето што го покрил фондот,а таа се офајди со стан и автомобил :!: после толку години ние дониравме само за кире јовановски детето кое за жал почина неодамна.со вакви подлости и алчности и на тие што и се потребни финансиски средства лугето ке поразмислат дали да донираат .навистина ми е жал за овие несовесни родители ;(
   
 9. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.346
  Допаѓања:
  18.377
  Пол:
  Женски
  ^^ море мене ми е жал за децата на такви несовесни родители...
   
 10. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.402
  Пол:
  Женски
  Малце си избегала со коментариве. Никој не вели дека можеби нема да требаат пари за Ева. Сепак овде родителите на Ева изиграле бесчуствително, и на болеста на своето дете заработуваат пари, кои во овој момент им се поотребни некому многу повеќе зошто веќе на Ева и е направена интервенцијата и е стабилизирана состојбата. Не велам дека Ева во иднина нема да има проблеми. повеќето овде донирале и НЕ не се осиромашиле, јас имам организирано и хуманитарни случувања, и донирам редовоно, туку повеќето се чувствуваат изиграно, да еве на пример те пари можеа да одат за Ивана Павлосвка која почина, или за многуте дечиња на кои им треба транспалтација, додека Еве е стабилна. Со ова самите изгубија. Со тоа што нивното дете доколку има потреба од повторна помош *зборам хипотетички* повеќето ќе ја знаат оваа приказна и нема да донираат. Се работи за совест, тука можеби излегла и алчноста малку во предвид. Тоа што ти толку ги оправдуваш е повеќе од очигледно дека си во блиска врска со нив, но како и да е човечноста е голема зошто си ја видела нивната пожртвуваност и болка, меѓутоа има и други родители со иста болка, надеж и потреба како мајка и на Ева и деца со многу покомплицирана состојба. Погледни малку од пореланата страна. Нема потреба од пукање ега..

  Секој донира заради свој душевен мир и мисли дека можеби некому помогнал.. пред се.. а потоа идат наредните работи..
   
  На imelda и SOVRSENSTVO им се допаѓа ова.
 11. Hkikica

  Hkikica Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  671
  Жално е да се случуваат вакви настани .. и онака многу луѓе со недоверба гледаат на ваквите акции , сега уште помалку ...и греота е има многу лица на кои им е потребна помошта ..
  Затоа многу луѓе не се одлучуваат да побараат помош туку се зајмуваат ...сепак во вакви случаи станува збор за голема сума , неможе човек да го поднесе тој товар ..но кога веќе се бара помош барем да се биде искрен .
   
 12. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.543
  Никаде не напишав дека нема да и бидат потребни пари за понатамошно лекување, но не на овој начин преку лаги и криминал! Ти дали си свесна со оваа лага колку голем сомнеж се створи кај луѓето за сите хуманитарни случувања? Да донирав за Ева неколку пати и ако е потребно пак ќе донирам, но ќе донирам за неа, а не за нејзините родители ( ако тие луѓе може да се наречат така ) Ти тврдиш дека не е докажано за направениот криминал, а како тоа сите интернет портали и сите телевизии ја емитуваат изјавата на докторката го тврдат спротивното?
  http://www.time.mk/read/83830e268f/0959 ... index.html

  Не јас донирав и на некој начин помогнав, и линкот го објавив на мојот Фб малку разгледај низ темава!
  Жално за тоа мало, невино сонценце :x
   
 13. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.758
  1 - Поради вакви случки и ние малку луѓе кои сакаме да помогнеме се сомневаме во се и секој. :fubar:

  Поради некои вакви лажговци, ќе страдаат невини луѓе, на кои навистина им е потребна помош.

  2 - Еве го постот од ВајаКонДиос за Ивана, кога ние и одававме последна почит на нашата другарка, копга сите бевме во шок и жалевме!


  И зошто упорно се пишува `МАЛАТА` Ева..., да малечка е, и посакувам многу здравје, ама овде се ми е толку сомнително.

  А, ВајаКонДиос уште толку ме разочара и зачуди со трите смајлиља кои се превртуваат од смеење, а работава не е за смеење. :x
   
 14. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.346
  Допаѓања:
  18.377
  Пол:
  Женски
 15. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.681
  Допаѓања:
  59.045
  Искрено, гледав некои лајкаа на фејсбук, се ширеше, актуелно беше... Ама родителиве ако сакале да лапнат толку пари наеднаш, без навреда, ама многу глупаво постапиле, проѕирно и лито. Како прво, ниеден родител што има болно дете не седи по форуми, фејсбуци, обично некој поблизок роднина/пријател ги брка сите тие работи со хуманитарните донации. Како второ, сликата со напишаниот текст од Бугарија е смешна, барем да му плателе на некој илјадарка нека ја направи како што треба, а не како од Пеинт извадена. :D

  А најмногу ме извади од такт пораката што Сањаева ја постирала со татичко на МАЛАТА Ева, затоа што знам колку се има потресено и којзнае колку пати има донирано, а некој во ЛИЦЕ ја лажел. Срам нека му е.

  Малата Ева та Малата Ева... абе треба малку и речит да си веќе кога ќе крадеш, знај и како се лаже мајка му стара. |(
   
  На sanjaeva, Divinebutterfly, Elenuskaa и 10 други им се допаѓа ова.
 16. VayaConDios

  VayaConDios Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  99
  Нема друго објаснување за фалсификатот освен дека се плашат родителите за својата егзистенција но не го оправдува нивниот потег сепак, сега среќни ли сте? |( Ургирајте кај владата да ги поткрепи ваквите случаи ако сте толку загрижени :) Од лично искуство, доволно голем товар е самата грижа за болен човек, да не мислите дека фондот покрива трошоци и за омилената кашичка на бебенцетоКонечно се надевам дека парите ќе се префрлат на сметка на некој друг болен човек а дека вие нема да се откажете од донирање на ваков традиционален начин, по телефонски линии, понекогаш само на тој начин можеме да допреме до оние кои се геогравски подалеку од нас а на кои им е потребна помош
   
 17. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.371
  Имам близок кој работи на детска клиника побарав да ми каже што се случува и она ми го кажа истото што го изјави и директорката на клиниката, девојчето е оперирано и платил фондот 20.000евра а 5.000евра платило семејството и следната операција ке биде кога ке наполни една година и тогаш ке плати фондот .. и затоа не ми е јасно зошто луѓево барале пари, зошто измислиле дека девојчето не е оперирано и дека е вратено кога било оперирано.. не верувам дека е ова некоја лага од клиниките затоа што каква корист би имале они да лажат, а родителите би имале и тоа голема , фино лепо сите парички во џеб и готово.. Како и да е се надевам дека детенцето ке биде во ред и најискрено се надевам дека ке се разреши целиот случај и доколку се докаже дека се виновни родителите да им се одземат парите и да се дадат на некој што му се навистина потребни ...
  Во меѓувреме најубаво ке биде темава да се заклучи..
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 18. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.032
  Допаѓања:
  54.097
  Пол:
  Женски
  Секој има право на избор, може некој верува во приказните на таткото, може некој не верува, јас искрено не верувам, поготово после сета оваа драма родителите да не се појават на тв, ќе си речеш нејсе, нејќат да ја користат несреќата за да се експонираат, но мене некој да ми каже дека лажам за болеста на сопственото дете, ма очи ќе му ископам бре за да докажам. Реално, сите пари кои се употребени за лечење на малата нека се алал, оние останатите кои дополнително ги собираат, нека им се арам. А дете ко дете, злато малечко, не е тоа криво што има вакв родители, но нејзиниот случај после ова со сигурност ќе биде запаметен, еден ден сиротка ќе се срамува од нејзините родители, затоа што ова што тие го направија е за срамење. Не донирам, не давам ни на циганчиња на улица што просат, не ми дава срцето да го отворам новчаникот кога гледам мајка која го тепа своето новороденче бидејќи плачело, која му сипа сок од пластично шише директно во уста за да не плаче, а сирото, душата му се стресе од газираното и ладно сокче....Сум рекла, не давам бидејќи и јас сум била на работ и сум немала за леб, како на пример денес кога од дома излегов со 12 денари а денот требаше да го поминам на работа, но тоа не сум го искорстила за да побарам од некого милостина, туку како памет како идниот месец попаметно да поминам со парите. Да не се оддалечувам од темата, на која патем непотребно и даваме популарност, зошто воопшто да дозволуваме да се шири повеќе дискусија, едноставно правдата ќе се покаже на виделина, татко и нема да остане неказнет, а тоа е доволно, само вистинска штета е што за година дена малата Ева повторно ќе има потреба од операција, не знам кој тогаш ќе помогне, кој тогаш ќе се осмели да донира, или тогаш можеби ќе и го променат името во лош фалсификат од болница. Секоја чест на таткото, и на мајката доколку е вмешана во оваа брканица, а за малецкото сонце, господ нека ја поживее и еден ден да порасне во голема девојка.
   
  На anabel-a, Bozica1980, thinkerbell и 8 други им се допаѓа ова.
 19. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.170
  Допаѓања:
  54.454
  Д-р Софијанова: Шлаканица за сите што ја спасуваа Ева

  Полицијата го истражува случајот за можен фалсификат на медицинската документација за лекување на четиримесечната Ева Илиевска од Куманово, со која, преку Фејсбук, се собираа пари за нејзиното лекување. Од Министерството за внатрешни работи кусо изјавија дека случајот е пријавен кај нив и оти се постапува по него.

  Проф. д-р Аспазија Софијанова, директор на Клиниката за детски болести во Скопје, вели дека завчера во МВР и во Министерството за труд и социјална политика го пријавила случајот за можен фалсификат на медицинската документација од Клиниката за детски болести и детска кардиологија во Бугарија и оти денес ќе побара и јавниот обвинител да се вклучи во истрагата. Таа објасни дека за можниот фалсификат на потписот на нејзината колешка од Бугарија - директорката на Клиниката за детски болести и детска кардиологија Маргарита Цонзарова, дознала викендов од медиумите и од Интернет порталите, кои пишуваа дека родителите на четиримесечната Ева со фалсификуван документи барале донации од граѓаните.
  "Ева од 10 август од Бугарија каде што $ беа извршени четири интервенции, со специјално возило ја префрливме на Детската клиника, и сe уште работиме на нејзино закрепнување. Тоа што јас го видов на Интернет и на Фејсбук - дека на Ева $ е потребна итна операција и оти има уште 10 дена живот - е апсолутно неточно. Детето се роди со мана на аортата и веднаш, со конзилијарно мислење од нашата Клиника, беше префрлена во Бугарија. Фондот за здравство покри 80 отсто од трошоците", вели проф. д-р Софијанова.
  Таа објаснува дека Ева ќе треба да биде подложена на уште две интервенции, но дури по една година. "Не знам кој ја злоупотребува состојбата на Ева, но ова е шлаканица за сите нас што правиме максимални напори за да $ помогнеме, а и натаму ќе $ овозможиме најдобра медицинска нега", вели проф.д-р Софијанова.
  Бранко Аџигогов, портпарол на Фондот за здравствено осигурување, вели дека за четирите интервенции на Ева во Бугарија ФЗОМ веќе платил 25.000 евра. Дејан Илиевски, таткото на четиримесечната Ева, за дел од медиумите викендов изјави дека станува збор за недоразбирање и оти ќе оди во Бугарија за да разјасни за што станува збор. Вчера тој не беше достапен на неговиот мобилен телефон.

  извор Вест
   
 20. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  980
  Ги немам прочитано претходните страни но посакав да искоментирам и да прашам нешто
  Да не собираат тие пари за наредната операција што ке и ја прават наредната година?