1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за малата Тамара Димовска

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од fighter, 18 ноември 2014.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Ама чуму ќе ни е одговорност? За да покажеме со прст некому, ма нека се гонат никој нека не превзема одговорност, ама не онаа никаквана да излезе на прес и да каже епа девојчето го донесоа на раце, без пулс, во лоша состојба... Што сакаше да каже со тоа дека криви се родителите што го донеле на раце? Ја прочитавте изјавата на мајката? Девојчето се разбудило среде ноќ и рекло дека не сака во болница повеќе, сирото девојче, којзнае колку и било тешко веќе од влечкање по болници, јас знам како е верувајте. Верувам и на мајка и не и треба одговорност, и треба детето. Најголема одговорност ќе биде да се помогне на сите други дечиња, на Јована, на Ана, на Иван, на Јане, на Нина....
     
    На Bojana.20 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Ете го проблемот убаво речено, влечкањето и лошиот административен кадар.....СРАМОТА.
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Сноу, знаеш кога ќе ја прашаме внука ми дали ја боли нешто како вика НЕ, ко да е крај на свет, затоа што и е смачено од одење од клиника на клиника, по мразови, по дождови, смачено и е од боцкање, сирота цели рачиња и се модри од испукани вени веќе, верувам исто и било и на Тамара. Зарем вака треба малите дечиња да се шетаат од клиника на клиника и секогаш да се креваат раменици? Колку пати само родителите сами одат по клиники и си ги бараат резултатите затоа што се изгубила или затоа што никој не ги носи и по месец два. Баш така, лош менаџмент е најголемиот проблем во склоп на нашето здравство, срцето на Тамара не можело повеќе да издржи.
     
    На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    385
    Јавното обвинителство покренало истрага за случајот. Ќе се чешлаат сите инволвирани. И да, сум имал искуство со еден куп доктори. Нивната суета е огромна. Детето не е убиени поради никакви споменици или затоа што премиерот или министерот не одобрувале пари. ФЗОМ одлучува кој ќе се оперира во странство и на кој ќе се одобри, затоа што тоа е тим од доктори, тие вршат проценка на операцијата дали може да се изврши во Македонија или не. Не може министерот да знае за се и сешто во здравството. Затоа и постојат вработени во тие министерства, чинови, функции, а тоа треба дополнително да се утврди кој потфрлил.



    Јас 50 пати сум страдал од доктори, нивната суета, нивниот македонски простотилук и незнаење, а не од Груевски или Тодоров. Има совесни доктори, но има ѓубриња корумпирани, т.е. одлика на македонски менталитет. Ние сме корумпиран народ тоа е факт.
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Затоа и не се става правник за министер за здравство. Исто како што го уништи образованието, го уништува и здравството. Секојдневно го гледам тоа. Сведок сум дека во МЗ и во ФЗОМ се вработени луѓе кои поим немаат од животот, па не да носат важни одлуки. Сигурна сум дека не било до докторите, верувам дека Тамара беше жртва на бирократијата.

    Корумпиран народ сме биле, велиш? А ти чиј припадник си? Или не си дел од оваа напатена нација тука? Поисфрустриран и поискомплексиран човек од тебе не сум сретнала. Не знам каков си во живо, ама ако си како на форумов, би бегала од тебе што подалеку, од твојот негативизам и омраза спрема се што е македонско.
     
    На 1slavjanka, BoaVista, kukla21 и 9 други им се допаѓа ова.
  6. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.389
    Допаѓања:
    34.213
    Пол:
    Женски
    Не ме интересира дали знае се или не знае. Тој е главен на министерството, така? Тој ја сноси одговорноста, никој друг! Негова одговорност се и докторите, и лошата администрација и се. Ама... Македонија е ова, ќе си ги испере фино рачињата момакот и никому ништо. Ах леле...
     
    На mackica1, Annath, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Значи после еден ден молк,минстерот сега демек настапува одлучно...а онаа од фондот вчера тврдеше дека докторите од клиниката не дале приоритет во мислењето...и
    Сите претпоставуваме како ќе се движат работите...Ајде народе,спремајте се,ќе гледате на ударни вести како се апсат доктори некои си и некои си од фондот...,ќе им се поднесат кривични,на нив или на некој таму во фондот...и ДЕМЕК.. ЕВЕ ПРАВДАТА Е ЗАДОВОЛЕНА.

    НЕ Е И НЕМА ДА БИДЕ,ЗОШТО ОВОЈ УНИШТУВАЧОТ НА РЕСОРИ И ТАА ПЛАВАТА ШТЕДЛИВКА ОД ФОНДОТ НАЈПРВО ТВРДЕА ДЕКА ТАМАРА ТРЕБАЛО ДА ГО ЧЕКА ПЕТ ЦЕНТАРОТ ВО МК.

    ДОСТА Е!

    Еве за што говорам..

    http://alsat.mk/News/5036/tamara-nemala-preporaka-za-iten-sluchaj
     
    Последна измена: 10 февруари 2015
  8. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки

    Ако биле два пати одбиени во рок од две и пол години, ако се знае дека дури после медиумските прилози се огласија надлежните и ако се знае дека дете на функционер, политичар, богаташ, или роднина/пријател на наведените - НЕМА да биде одбиено при слична ситуација, тогаш е јасно кој која страна ја застапувате. Ова не е ниту прв ниту последен ваков случај. За некого има, за некого нема?


    Замислете само, еден посебен кризен, специјален, блиц-фонд, како сака нека се вика, со пренаменети пари САМО од панорамското тркало кој ќе има 20 милиони евра. Само за најитни случаи и само за малолетници или само за деца. Било како. И со помош на тој фонд би се спасиле стотици детски животи.

    Е тоа не треба да го пишуваат анонимци на форум, тоа треба да го прават илјадници кои земаат дебели плати по министерства. Ако се морони нека си дадат оставка.


    Што би се изгубило? Само едно посрано, никому непотребно тркало.


    Деца умираат бре, ало централа има некој бе, нормални ли сте сите со изјави за туристи што ќе доаѓале поради панорамско тркало, пластични палми и врби и гипс-картонски бароци еј, се прашувам понекогаш што се случува и до каде се приоритетите искривоколчени во дупкава смрдена.


    За тоа какви карактери продуцира истата веќе ми е мачно и да расправам.


    Ете уште доказ дека се ``нема`` пари. 164 милиони, и тоа само во една банка, а едно единствено лице имало над 50 милиони. Само таму.

    Нека ``градат`` и нека полнат сметки по светот, децата и онака се за некој подобар свет. Свет каде не постојат луѓе кои релативизираат злостори.


    http://www.mkd.mk/makedonija/politi...metki-devetmina-makedonci-isprale-164-milioni
     
    На Dennings, MacenceEna, green.eyes и 5 други им се допаѓа ова.
  9. RedWine

    RedWine Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    61
  10. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Еееееј Софијанова тврди дека не само што прво треба да одобрат лекување во странство туку и СЕ ВРШИ КАЛКУЛИРАЊЕ ЗА НАЈЕФТИНАТА БОЛНИЦА...

    -"Ја одбрале Куба. Но, вели Фондот за здравство калкулирал, се барале опции каде поефтино ќе чини лекувањето.„

    извор: http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=20162

    Абе тоа бронзите кога ги редевте и хонорари кога плаќавте,реклами кога плаќавте...на поефтините ли мислевте?!...
     
    На blackwave, MacenceEna, Hipster и 3 други им се допаѓа ова.
  11. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ne za da pokazeme so prst Angel?tuku da ne dozvolime istite da gi pravat istite greski.
    Ako ne drugo,barem da probame da se poducuvame da bideme svesni za svoite greski.
    Da naucime sto znaci da se prezeme odgovornost,sto e toa snosenje odgovornost voopsto.
    Nekade mora da se zastane.
    Devojceto nema da go vratime,no dokolku nisto ne se prevzeme,ke se prodolzi so vakva neodgovornost.

    Nie ovde diskutirajki poveke odsigurno deka nema da gi obvinime nejzinite roditeli,ama zatoa pak tie tamu uste vo prvata izjava bez reoska sram posocija deka e donesena na race.
    Kade bea koga se nosese poinaku?(ne e prasanjeto za tebe,samo e del od moeto razmisluvanje).

    Da ne velime deka edni barame vinovnici a drugi ne.
    Site do eden ovde posocivme vinovnici,ili gi breanevme istite.
    Duri i ti mila posoci od ona sto imas videno i za zal od ona sto si pominala.

    Se dodeka nema samosvest zaprezemanje odgovornost ke ima vakvi slucaevi.Ako nisto drugo koga nemame relevantni
    izvori za informiranje mozeme samo da si pokazuvame so prst.Se nadevam deka nema da ni se ukine i toa pravo.
     
    На Annath и anina им се допаѓа ова.
  12. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Министри даваат неотповикливи отставки за тоа што возот доцнел 5 минути, а нашиов си седи, и си седи, и си мирува.... Ќе барал отчет.... После свадба тапани џабе се. Кај ли беше човеков досега да види како работаат сите ви таа некоја хиерархија каде тој е на највисоката позиција?
     
    На Annath и mackica1 им се допаѓа ова.
  13. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186

    Многу тажна судбина за семејството. Невработени родители со две деца, едно со посебни потреби друго со деформираност. И ја шуткаат жената од врата во врата. ПУ ЈЗК се срамам со кој го делам воздухот. Мајката се надевала на подобра иднина, ама овие гнидите од институции им ги уништиле сите надежи за живот. А ти петре уште барај да ги слушаш и двете страни.. Еднава очигледно е дека е и слепа и глува и нема. Слепа за граѓани, државјани во своја земја. Во своја земја ти ги одземаат сите надежи. Затоа не треба да се молчи повеќе! Се надевам госпоѓата ќе ја истера правдата. А ние треба да ја подржиме за да не дојде до уште многу вакви случаи!
     
    На fighter и anina им се допаѓа ова.
  14. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Греота за девојчето, навистина, јбг таква влада СМЕ си избрале.
    Пензионерите ради вреќа брашно и 500 ден повисока пензија одлучуваат децата у Гоце Делчев дали ќе имат греење и топла вода или не. Ја бараме вината во друг а сами сме си криви.

    Ја опрајвте Македонија? Не? Ни денес не ја опраивте!? АЈ отидов на кафе.
     
    На blackwave и fighter им се допаѓа ова.
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.072
    Пол:
    Женски
    Нека почива во мир девојчето,навистина ми е многу жал, јака им душа на родителите...;(;(;(
    Веќе е џабе што и да се каже , девојчето си отиде , сега треба на другите што чекаат да се помогне , а во врска со владата и сдсм и некои трети да беа на власт ништо поразлично немаше да биде
     
    На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.718
    Допаѓања:
    150.568
    ^ Како знаеш дека немало да биде нешто поразлично?

    Да ви кажам, во последниве 15 дена не ми се гледа реалноста.
    Од овој момент, до поплавите... депресивно и тажно ми е.
    Молкум донирајте каде можете и колку можете... броеви за донации еден куп.
    Ми доаѓа да испечатам табли со броеви за донации и да ги бесам по спомениците и на влезовите на државните институции...
     
    На MacenceEna, galapce, Mishela и 7 други им се допаѓа ова.
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Знам Angel знам, сум била сведок кога сестра ми вриштела и бегала од болница, кога бел мантил неќела да види....денес е девојка од 17год. која е свесна што ја чека догодина но сеуште владее тоа во неа.
     
    На galapce и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  18. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.686
    Допаѓања:
    98.014
    Пол:
    Женски
    Не сум за тоа дека не треба да се има одговорност.Зарем продавачките не ги казнуваат ако имаат помалку пари во касата,административците за обична печатна грешка казнувани се по 15% 6 месеца,а ваков случај да остане на 0.Не ,нека обвинителството малку се позанимава ,да се пронајде кој затаил во системов.
    Доколку детево е пратено на операција а потоа се случиле компликации,ќе се рече од човечки фактор се е преземо,другото е од страна на бога.А вака,со едно жалам да поминат,не ми се верува.Не знам како мајката се воздржува и како сега за малата Мартина се одобрени средства преку ноќ (да не се разбереме погрешно Мартина и те како заслужува да има здраво детство,дај боже нека се излечат сите болни деца и возрасни) а малата Тамара,што е?Жртва за да се освестат?Јас би ги запалила жими се...
     
    На Dennings, Annath, blackwave и 5 други им се допаѓа ова.
  19. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам со @lunicka . Немањето одговорност (и лична и колективна) е основната, може да се каже и единствената причина заради која се наоѓаме во ваква ситуација, на сите полиња. Тоа не е од сега, тоа од секогаш било така. Само друга тема е тоа :) Точно е дека на родителите нема ништо да им смени, но би требало да смени да не се прават вакви пропусти понатаму. Стварно не сфаќам како може од здравство да се прави бизнис, па за луѓе се работи бре, луѓе кои утре може и би те заокружиле на тоа проклето ливче ако им помогнеш кога најмногу им е потребно.....:doh::swear:
     
    На Annath и galapce им се допаѓа ова.
  20. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Одговорност од крајно неодговорни и неадектавни луѓе не очекувајте.
    Кога кај нас некој презел одговорност и дал оставка? Сте чуле нешто такво во изминативе 10 години па и повеќе?

    Ако не постои одгововорност дајте да ги укинеме и законите, нема што да одоговарам пред законот ако украдам милиони, мене тоа на исто дереџе ми се става.
    Виновникот не може да е само во докторите, туку и во тие експертски комисии, тие тие кои ги донесоа да и кажуваат на жената дали смее да аборитра, дали смее и како смее со неа.
    Апсурдно.
    Да треба да постои комисија, не ја негирам нејзината неоходност, но има ли некој кој ја надгледува работата на таа комисија. Министерот? И пак се вртиме во чаробен круг.

    Прочитав сакале да се лекува во Куба, има право луничка, имаат среќа што таа мајка не почнала да беси и коли.
    Не потрекнувам одмазда и насилство, ама ова неодговорно однесување ни ствара само гнев на повеќето.
    Денес бев до факултет, не може да стигнам до врата, знаете што? Не се лутам иаку не можев да завршам работа, зашто на некој конечно му текна да се крене на нозе против ова лудло. 24 години си играме држава. Четвртина век еј.
    Реков прееска пред телевизор ќе речам и сега колку и бедно и просто да звучи, ПУ!
    Нека почива во мир.
     
    На Annath, BoaVista, MacenceEna и 3 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.