1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за несреќна женичка

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од irrelevant, 25 јуни 2021.

  1. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    18.388
    Пол:
    Женски
    Не дека сме радознли ( добро и тоа де) ама треба да се каже за да и други членки не наседнат на неа. Не треба вас да ви е срам, сте направиле добрина треба на нејзе да и е срам што бара, а има. Зошто на некој кој навистина му треба нема да добие заради такви бесрамни и алчни.
     
    На noteforself, eliesaab, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.242
    Пол:
    Женски
    Каква е таа социјална еднократна парична помош? И да заборавив дека туѓа нега е и над 26 години, пред комисија со молење или врски би се стигнало до туѓа нега.
     
  3. Гладиоли

    Гладиоли Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    585
    https://www.mtsp.gov.mk/uslugi-ns_article-ednokratna-paricna-pomosh-ili-pomosh-vo-natura.nspx

    Еве овде пишува се


    За туѓа нега не мора да значи ,знам жена без никакви врски што не беше баш за тоа зема ,е сега на обновата наредна година и укинаа.
    Жена со 300 болести ја одбија :(
    На трепка ли не знам :wasntme::@
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.242
    Пол:
    Женски
    Точно. Јас имам завршено за туѓа нега за особа без да ја види некој, наместо особата јас бев на комисија. Требаше да платам за барањето само околу 2000 денари, тоа беше единствено што ме нервираше, не се малку 2000 ама ајде.
     
  5. Гладиоли

    Гладиоли Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    585
    Ненормални ,после ние криви пропаѓала државата ,сме се отселувале....
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  6. 999

    999 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    za tuga nega ne se odi na nikakva komisija, da ne e nesto drugo?
    tuku samo eden specijalist pise nekoja dijagnoza, maticen popolnuva nekoj dokumet i tolku
    a komisija ide kaj licnosta doma na lice mesto da vidi samo prviot pat
    i sekoja godina povtorno se podnesuva
    bez vrski tesko da zeme tuga nega
    na moja drugarka, majka i zema so godini a nisto ne i
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.242
    Пол:
    Женски
    Дома нема никој дојдено. Требаше да чекам посебен ден кога се собираат тројца (комисија) за да кажат дали ќе следува или не, да проценат всушност.
     
    На Гладиоли му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Гладиоли

    Гладиоли Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    585
    Ама ова во Скопје ,од други градови ги тераат до Скопје да одат за конзилијарно мислење. Што реално луѓето кои се за туѓа нега не можат да го направат ,многу се безобразни !

    Уште памтам кога им стигнаа решенија за покачување од 50 најдолу пишуваше да се јават во цср и закренати сите идат ,одвај одејќи.
    Греота.
     
    На Dust и gjoker4e им се допаѓа ова.
  9. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Зошто донирате пари преку трансакциска бе дечки?

    Ако видите семејство кое нема доволно приходи помогнете им во живо, купете им тоа што треба, сметки платете им и готово. Бидејќи тоа е сешто можете. Колку - толку да им го разубавите животот, а другото е лично нивна борба.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  10. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.747
    Пол:
    Женски
    А зошто не ги кажете членките на модераторите?

    Сепак и тука да ги пишете, само допринесувате и други да не се зафркнат.
     
    На noteforself, cresa-jagoda, Indiegurl и 3 други им се допаѓа ова.
  11. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.636
    Допаѓања:
    152.347
    1.Изтрчкај и да ја наследе пензијата од дедото.Години над 53 или 52 ваљда има

    2.За тие 30.000 распрашај се дали и следуваат

    3.Изконтактирај го Отец Оливер од црквата Свет Спас за да им доставуваат секој месец пакет со храна и средства за хигиена

    Јас у еден случај толку многу психички наебав шо не ке ми текне уште еднаш ,остај трчканици време пари ,психички се упропастив за да ни добар ден не ми речат послето
    Уште еднаш нееее
     
    На Cka, eliesaab, JoyJoy и 2 други им се допаѓа ова.
  12. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Само да прашам, еден месец скоро исклучена е струјата, како може сметка да и доаѓа од 1400 скоро?
    Кога ја потрошила таа сума кога струјата е исклучена?
     
  13. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.242
    Пол:
    Женски
    Ако и стигнало паушал за претходниот месец. Па кога израмниле останале 1400 денари. Така имам читано на форумов, дека понекогаш ако стигне голема сметка значи не мереле струјомер и сметката е паушал, па нареден месец ќе стигне сметка со порамнување. Не знам дали е 100% точно ќе ме исправи некој ако грешам.
    Друго што може да е, е казната која треба да ја плати за да ја вклучат струјата повторно.
    Трето, да плаќа сметки на друго домаќинство.

    За сметките поради кои и ја исклучиле струјата може да отиде и долгот да го направи на рати ама мора на време да ги плаќа наредните сметки. Ама барем ќе и ја вклучат струјата.
     
  14. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Мислиш со третото да ја краде некој? Не верувам.
    Јас пробав на раб и отворив профил на евн со фактурите со број на сметка, се снајдов некако, од 7 и пол и гледам сметка последна има скоро 1400, а струјата исклучена.
    Ако оди во евн за на рати мора ваљда барем една до две да плати сметки, или само договор и да и ја пуштат? Приклучок 1000 и нешто гарант и плус една две сметки да се платат па да се направи договор останато на рати, ваљда логично така е, во секој случај пари треба. Не знам како да ги контактирам оние што објавуваат сметки за сиромашни семејства за да им плати некој што сака, пишав маил, оставив моб ама не ми вратиле. Да им ги пратам сметките.
     
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.242
    Пол:
    Женски
    Да ја краде мислев да ама сепак како крајна опција тоа.
    Не би требало да треба да плати нешто, не знам со сигурност треба да прашам, за приклучок мора да плати и после како идат нови сметки мора да ги плаќа, ако не пак ќе и ја исклучат се додека не плати рата, новите сметки и приклучок.
    За ова другото почекај, знаеш спори се, дури чудно е и што така функционира онлајн.
    И не заборавај еднократната социјална помош, за ако западнале во долгови поради смрт во семејството.

    Нели има некој што врши вакви ствари во Мк, вработен на кој му е платено за ова? Германија има како организации и одиш кај нив и тие се ти завршуваат па да не има случајно и Мк да знае некој?
    Баш на тие што им треба помош не можат сами да се снајдат и останува само да тонат, ако не се најде некој како тебе еве на пример па да им помогне, па за џабе државата помага со ова со она кога човекот на кој му треба помош обично нема пристап до тие информации, не се запознаен со тоа.
     
    На irrelevant му/ѝ се допаѓа ова.
  16. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Ајде ќе пробам и тука да ги ставам, па ако има опција да се плати нешто според бројот на фактурата, ако сака некој нешто да и плати, јас ќе го платам приклучокот. Директ ако може да и се плати сметката, без праќање, препраќање пари на сметки.

    Улицата ја сокрив зошто не знам какви луѓе постојат, пишав нема сопруг, сама со баш не способен син и не знам да не носам на душа свашта може да се случи. Доколку треба за плаќање нахнадни податоци пп.
    Untitled.png
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  17. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    За погребот тогаш си зеде таа пари, едната половина ја плати, другата ја изгуби во новчаник, па акциите беа за тоа, тие пари да и се вратат што ги дала за да ги земе после парите топтан. Не и испратија одма, како што кажува, јас не знам за тоа сигурно, сите заштеди и позајмици ги дала за погреб и трошоци, па парите по скоро еден месец. А замисли што ако некој нема можност да плати одма, кај ќе го носи починатиот...
    Не знам, ништо не функционира во државава, сите нервозни, напнати, секаде гужви, па ако сакаш да прашаш само како да си вперил пиштол во нив и се уморив искрено од понашања и безвезен банана систем и затоа вака решив онлајн да пробам.
     
    На Гладиоли му/ѝ се допаѓа ова.
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.242
    Пол:
    Женски
    Ама ова е друго социјалната еднократната помош.
    Јас кога одев по овие врати некој ми рече дека пред избори е и секаде ќе ми одобрат и стварно без врски се завршив, е сега не знам дали стварно дека пред избори и дали има избори сега Мк.
    За еднократнава социјална помош се оди во центарот за социјална работа во твојот град и ќе ти кажат што треба да приложиш.
     
    На Гладиоли и irrelevant им се допаѓа ова.
  19. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.636
    Допаѓања:
    152.347
    приговор до евн
    види врте ли саатот
    да не е некој на диво приклучен
     
    На cresa-jagoda и irrelevant им се допаѓа ова.
  20. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Да, барање до центарот, со објаснување зошто, ама мислиш дека за неплатени сметки ќе и дадат? Не е тоа само за оние погодени од елементарни непогоди, некои такви ептен што им е потребно? Ќе пишеме барање, ама ако не е сигурно рака на срце ич не ми се оди по институции, си го мразам животот кога ќе излезам од таму.