1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за несреќна женичка

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од irrelevant, 25 јуни 2021.

  1. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.459
    Допаѓања:
    27.202
    Пол:
    Женски
    @irrelevant види контактирај со Проект Среќа и со Свети Спас. Поупатени се во помош на луѓе што се во тешка состојба.
    Најбитно е со ЕВН да се разбереш и да има можност жената да ја добива пензијата од мажот. Ако синот е прогласен за работоспособен тогаш не му следува туѓа нега и слично. Иако ако може да работи може и работа да му најдат. Има стимулации за компании кои вработуваат лица со посебни потреби.
    Има и програма за Асистирано живеење (Лични асистенти) на МТСП со кои деинституционализираат дури и лица што биле долго време во институции. Така што има програми само треба некој што ги знае да ти помогне

    Инаку давање пари и храна од време на време не им помага. Нив им требаат стабилни приходи за да може да живеат, не да се потпираат на туѓа милостина.
     
    На eliesaab, cresa-jagoda, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.964
    Пол:
    Женски
    Те разбирам целосно.
    За тоа немам поднесено па не можам ништо со сигурност да кажам. Да се јавиш на телефон во центарот да прашаш?
    Претешко е по тој пат да оди еве млада личност како тебе, а замисли пак стара, стара не може ништо да заврши.
    Не е едноставно, многу време треба да одвоиш за да се заврши се.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски

    Никој не останал непогребан...си имаат "систем" погребалниве..
     
    На irrelevant му/ѝ се допаѓа ова.
  4. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.062
    Допаѓања:
    18.028
    Пол:
    Женски
    @irrelevant За струјата треба жената да оди лично, предпоставувам е на име на сопругот ќе однесе умреница и потврда дека нема моментални примања. Ќе даде молба за да и направат на рати ќе плаќа сметка плус камата за приклучок ќе плати нешто ситно. Не знам дали има опција кога ќе ја прими пензијата да направи на траен налог да и одбиваат од ратата. За еднократна помош да земе треба да нема ништо на нејзино име мислам даваат околу 5000 како што имам чуено. Сега најпрво да се види за пензијата и за парите кој и следуваат за трошоците од погребот. Има многу трчање за жал ама така е во државава.
     
    На irrelevant му/ѝ се допаѓа ова.
  5. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Тие пари ги земала
     
    На irrelevant и VDT2906 им се допаѓа ова.
  6. Гладиоли

    Гладиоли Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    585
    Не ,даваат и само за починат член на семејството ,погоре ставив линк читни го ...
     
  7. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Од тогаш поминаа месеци, ваљда има и тоа рок за поднесување, сигурно е поминат. Не верувам дека сега ќе оствари, а посебно и кога зела пари за трошоци за погреб, за што даваат не знам точно пред тоа не ја знаев...
     
  8. Гладиоли

    Гладиоли Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    585
    Е не се сеќавам дали имало рок ... 2017 беше ова. Прашај во цср.
     
  9. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.964
    Пол:
    Женски
    @irrelevant Дали успеа сметките за струја да ги прикачиш? Ако може да пишеш тука или во лп како оди тоа да пробам и јас треба.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  10. 999

    999 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    i i dadoa penzija na zenata ili uste ne sredila?