1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за очајни домаќинки

Дискусија во 'Дом' започната од blond, 27 јануари 2011.

 1. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.719
  Еве и јас како и повеќето од овде си имам потешкотии со повеќе работи во домаќинството.
  Пералната ми е проблем, затоа и не ја фаќам (да е жива и здрава свекрва ми :lol: ).

  Темата е наменета за барање помош во користењето на апаратите во домаќинството.

  Еве ја да си питам, имам еден блендер кој има сечила само на долниот дел ете ваков е
  [​IMG]
  (само без додатокот) и не ми ги сецка работите доволно. Само тие што ги ставам во долниот дел ги сецка, а останатите остануваат цели. Кога пробам да го растресам малку, ми се гаси ако горниот дел го извртам за милиметар.
  Епа ај хелп како да ми е корисен ???
   
 2. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.815
  Хм, Блонд, како ти се гаси?! :^) Јас имам онаков Вакси сецко џоа „раката на тато“, и исто не сецка се ама си го протресувам и помага.

  Пробај да протресеш со вертикално тресење, и така мислиш ќе ти се изгаси? Ама објаснив, се надевам разбра како :lol: Или пак сецкај дел по дел, не знам. Стави прво малку, па пак малку итн.
  Или смени го блендерот! :D
   
 3. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.719
  ^ А може поклон да дадеш на поклон ? :lol:
  Епа навистина ми го утнале другарките блендерот, јас ем им објаснив каков сакам, на крај пак си купиле по нивно :D Најдобро ќе е да го подарам :)
   
 4. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.815
  Е не можеш! Не е убаво :) Плус расипан, не чини ;)

  Абе земи сецкај со рака, уствари за бебето ќе треба да правиш кашички а? Сега ми текна, ништо нов да си земеш, што друго да ти кажам :)

  И јас имам едно прашање до домаќинки. Пуштав корења на еден цвет во чаша, и нормално од водата фатило бигор на страните. Се обидов со оцет да го измијам ама не оди. Да не знаете друго чаре за бигор? Не сакам да ја фрлам чашава.
   
  На gavolica4 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  пробај со arf , портокаловиот, со гранули е.
   
 6. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.256
  Допаѓања:
  89.845
  Пол:
  Женски
  За бигор, намачкај со лимон, остави да постои, па со сол исчисти го. Или пак наполни ја чашата со оцет, до таму кај што е со бигор и остави некое време, па измиј ја.
   
 7. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.719
  Сеа свекрва ми ми кажа да се изврие чашата и со вим потоа да се иструга. Или пак со прашок за перење (ова важи и за светнување тави и тенџериња).
   
  На NORA17 и stilas7 им се допаѓа ова.
 8. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.815
  Ви благодарам домаќинки! :* Ете, човекот учи додека е жив!

  Веднаш дома ќе ја средам и таа работа!
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.165
  Допаѓања:
  199.928
  Пол:
  Женски
  А бе бигорот најлесно се вади со Pulirapid, ама бидејќи се работи за чаша која секојдневно ја користиш (само како сега ќе ја користиш откако цвеќе си чувала во неа? :^) - јас не би), поарно немој со ова средство. Ама за кади, мијалници и се' што фаќа бигор - закон е! :)
   
  На skenco, Ana.Jones, gavolica4 и 3 други им се допаѓа ова.
 10. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.815
  Анат? Викаш не а? Па не знам, јас сакам да си ја исчистам, колку да е чиста а плус убава е чашата...смотаница ја во најубавата го тутнав цвеќето да пушти коренчиња.
  Ама само вода имав во чашата и тие листовите.
  На гостите кога ќе дојдат нема да им ја давам токму таа чаша :lol:
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.165
  Допаѓања:
  199.928
  Пол:
  Женски
  Па ако е убавa, исчисти ја и користи ја како украс, на крајот на краиштата... јас знам од чаши така со песокче, со каменчиња и свеќички украси да си направам... што ќе купувам вазнички, кога и чашите добро ми служат за таа намена :) :) :)
   
  На GeorGinnA, lolyta777, sesilija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.785
  Допаѓања:
  253.953
  Пол:
  Женски
  Ај јас да прашам со што ги бришете PVC прозорите, не мислам на стаклото туку на пластичната рамка, јас последно ги избришав со вода и она сретство за прозори растворено но незнам колку е тоа паметно. И кога сме кај бришењето а дрвените врати со вода и.... :^)
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.165
  Допаѓања:
  199.928
  Пол:
  Женски
  ПВЦ прозорите свекрва ми ги брише со некоја смеса од ракија и оцет, ужасно мириса, ама ги чисти ептен. А јас дома кај моите ги бришев со обичен детергент растворен во вода.
  Што се однесува до вратите, ако се лакирани, може со влажна крпа, ама мене повеќе ми се допаѓа ефектот на оние политурите за мебел, ако знаеш на кои мислам (Чисто, Пронто и слични, само што Пронто многу грдо ми мириса).
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.052
  А јас да прашам...како сте задоволни од ПВЦ прозорци и врати?
   
 15. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.785
  Допаѓања:
  253.953
  Пол:
  Женски
  Фала Ана јас имам за под бришење емсал се вика и се раствара во вода и супер мириса па му ја мислев со тоа да ги избришам. А тоа за прозорите не ми фаќа памет :^) оваа мојава измислица со сретството за прозори растворено во вода поарма ми се чини сега за сега :)

  Јас сум супер задоволна иако ПВЦ ми е само балконската врата и прозорците а останатите врати по дома меѓу собите ми се обични дрвени, поубаво ми изгледа така.
  Сега на пазарот има толку различни понудувачи цени и квалитет така да мојов одговор може и ништо да не ти значи.
   
 16. Sanji4ka21

  Sanji4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  88
  Јас пак сакам да ве прашам домакинки како сте задоволни од емсал за подови.Се мислам подолго време дали да го земам за ламинатот да го чистам,па ако може да ми каже некоја што го има користено како е задоволна од него.
   
 17. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.785
  Допаѓања:
  253.953
  Пол:
  Женски
  ^мене ми се допаѓа убаво мириса фино чисти (јас го имам оној што се раствара во вода,ми се чини дека има и едни што се како политура онака директно што се нанесуваат) а и долго трае.
   
 18. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.719
  ^ Емсал што се раствара во вода и јас го имав користено (додека бев кај моите) и сум презадоволна од него. Речиси секоја вечер се чистеше подот и немаше никакви оштетувања од користењето, а за сјајот на ламинатот и паркетот бев презадоволна.
   
 19. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.815
  Одлични се Џулс, барем јас сум многу задоволна и многу едноставно и брзо се мијат. Кај мене работа врши магична крпа и обична вода а потоа некое средство за миење прозорци. Малку да сија нели ;)
  Од кога ги имам прозорциве мерак ми е да ги мијам, најсериозно.
   
 20. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.451
  На црна блузичка ми капна пудрааааа ;( ....кажувајте лекот ве молаааааааааам...... :(