1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за очајни домаќинки

Дискусија во 'Дом' започната од blond, 27 јануари 2011.

  1. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Сјај. Прво со салфетка или со рака исчисти ја пудрата, потоа капни сјај и протриј малку со водичка. Ако веднаш не излезе покисни ја блузичката. Некои флки ги чистам со Опал на истиот начин. Позз.
     
  2. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Девојки, ајде малку помош. :(
    Нели имам нов мебел... Кревет и плакар и биро.
    Се убив од луфтирање, целата соба од вчера мириса на салон за мебел. :(
    Сега одам до продавница, што да купам, спреј или миризливи свеќи или што барем малку да се неутрализира миризбата?
    Мислев да го поминам креветот со миризлива водена пареа, ама чистачот ми е расипан. :@
     
  3. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Трендафилке, миризбата сама од себе ќе ја снема, ќе замирисаат на твои :D на собата твоја со време :D ме разбираш де :rofl: а сега ако имаш завеси, бапни ги на перење со дупла доза омекнувач, или пак и тоа и плус истри го тепихот со млака вода и омекнувач, креветот, минимално, колку за да ти се рашири миризбата. И јас лани кога ми ги купија креветите копаше на дрво и штоф, и уште првиот ден шлакнав да ги тријам со четка и омекнувач, барем на тоа убаво ми мирисаа :lol:
     
  4. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Во шише за стакло што е раствори си омекшувач, распрскај го на завесите и на килимот потоа попрскај низ цела соба, зпритоа затвори ги вратата и прозорците ќе видиш мирисот ќе изчезне и ем ќе ти мириса на чисто и свежо
     
  5. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    јас го имам користено емсал добар е за ламинатот и за сите дрвени површини, но јас имам еднен проблем кога ќе го избришам ламинатот потоа се познаваат како бранови бранови и кога ќе се исуши повторно се познава и многу неубаво изгледа не знам што да направам :( дали ламинатот е таков или до мене е :^) . ми рекоа и со сунѓер и со сјај да го поминам пробав и така но неможам цела соба плус ходник и спална па рацете ми паднаа.ако знаете лек кажувајте
     
  6. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    :(
    Завесите ги извадив, имам венецијанер ролетни, а тепих се' уште немам, собата е гола. :D
    Без гајле, случајно ми падна шишенце парфем несакајќи, сега се шири невидено пријатна арома.
    :rofl:
     
    На srcekrsacka и sesilija им се допаѓа ова.
  7. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Значи проблемот е решен ;)
     
  8. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    А да пробаш да го сменеш она со кое го чистиш подот (џогер или крпа) ? И да не оставаш многу да ти е водено ???
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски

    Многу задоволна. Изолацијата е супер, не пробива ветре од никаде. И за чистење се супер лесни. ;)
     
  10. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Исто. :up:
    Скапички се малку, ама даваат супер изолација, што од студ, што од звук.
    Не е сепак дрво, па да менува облик на ладно и топло, па после шиба ветер од секаде.
    Вреди да се инвестира во ПВЦ во секој случај. ;)
     
    На srcekrsacka, julie77, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Презадоволна, супер изолација, екстра брзо чистење...добра инвестиција.
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски

    За да нема такви бранови, јас по двапати го поминувам ламинатот. Прво со влажна крпа натопена во раствор со емсал, убаво исцедена (на џогер), а после со сува крпа со реси што се става на истиот џогер, и супер е.
     
  13. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    со здравје да си ги користиш новите работи.сепак поарно да ти мириса на нов мебел отколку на мувлија. ;)
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Ајде ќе пробам, а ако не излезе во вода и што да ја покиснам???(не ми се смејте) :lol: ....а што е опал???
     
  15. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Енца. 69, не се смеам, Опал е средство за перење , се продава во кутивче кое лици на кутивчето од маската за коса genera ако ја знаеш. Влези си во било кој маркет и побарај од продавачките да ти дадат, има неколку врсти и бои, јас користам со бела боја. Позз.
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    Ајде домаќинки, ми требаат ваши искуства. Вака, сакам да купам од оние ќесите за алишта што се вакумираат со правосмукалка, ама не од Топ Шоп, оти се изгор скапи, а имам слушнато дека не биле баш квалитетни. Имало и на пластичарската улица, и во Веро, Тинекс, Рамстор - поефтини биле, ама дали се добри или издишуваат? Ми треба да складирам некои работи што не ги користам, па да ги вакумирам, да не ми менуваат боја и слично со стоењето. Слушнав и дека имало со различна боја на тие прстените кај што се става цревото, имало плави, црвени и жолти - демек плавите биле поквалитетни. Ај кажете ваши искуства? Ениуан? :wasntme: :wasntme: :wasntme: :wasntme:
     
  17. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Анат, другарка ми кога се селеше тие ќеси многу и помогнаа. Само треба да внимаваш да не ти се дупне некоја, оти отидоа и алиштата и се - т.е. нема да има ефект :)
    Не знам она од кај ги купи, и не ја знам финтата со прстените ама знам дека да не беа тие ќеси, селењето ќе и одеше мноооогу тешко.

    Кога стигна, почнавме да и ги отвараме куферите, што се не излезе од нив, уште вакумиран слон фалеше во тоа „друштво“ таму :D

    Така да практични се и многу место заземаат. Јоргани, алишта, што и да е, супер се сместува во нив и после кога ќе го исцицаш воздухот добиваш згужвана палачинка која можеш без проблем да ја складираш. Јас гласам ЗА ;)
     
  18. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    јас ги користам тие на топ шоп и сум презадоволна,а другарка ми купи од веро (доста поефтини)и искрено не гледам некоја голема разлика во квалитетот .единствено што мораш да внимаваш е добро да ги затвориш со зипот и убаво да го извадиш воздухот.
    П.с. внимавај доколку ставаш работи со патент да го замаскираш затоа што многу лесно може да ја оштети кесата.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на советите, ќе побарам деновиве во маркетите, од Топ Шоп стварно не ми се нарачува, после со реклами на глава ќе ми се качат. А баш ќе внимавам на патентите, убаво е да се знае, јас може и така ќе си ги ставев, без да пазам. А знам дека се многу практични, барем ќе ми се отвори простор, кој е секогаш потребен. Ви благодарам девојки! :* :* :*
     
  20. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Добра идеја ми дадовте и мене со кесиве. Аннатх, ај кога ќе ги купиш, информирај ме за цена.