1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за очајни домаќинки

Дискусија во 'Дом' започната од blond, 27 јануари 2011.

  1. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    2.141
    Домаќинки ве молам ако некоја знае некој трик да сподели.

    Имам комбинирана машина за перење и сушење алишта. Сушарата мнооогу ги тутка работите рацеве ми паднаа од пеглање и пак се како непеглани. Престанав да сушам облека од таа причина сега само постелини сушам пошто немам каде да ги обесам за сушење. Пеглата ми е тефал релативно нова пеглам со пареа ги попрскувам со вода ама пак ништо. Како воопшто не пеглани. Не мора со раб да се после пеглање ама пак како воошто не пеглани и тоа не бива.

    Некое чаре? :^)
     
  2. Hotwife

    Hotwife Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Нема трик за комбинирани, секогаш подобра опција е посебна за сушење. Се жалат сите од комбинираните дека не се добри, освен поскапите кои чинат над 50-60.000 денари :(
     
    На Bubamaricka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.833
    Допаѓања:
    45.686
    Пол:
    Женски
    И време и нерви ми отидоа..така. И правев
    Со мокра крпа
     
    На Hotwife му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Hotwife

    Hotwife Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Знам, бара многу време, ама е единствениот ефикасен начин, а да не се оштетат. Друга опција е со „прашко" да ги проаѓаш еднаш неделно набрзинка за да не се наталожи прашината, ама јас не го практикувам бидејќи ја пафта само прашината и од нив ја распрснуваш по цела соба, што и не е баш чистење :)
     
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.833
    Допаѓања:
    45.686
    Пол:
    Женски
    После со правосмукалка
    И ја мислев со прашко прво да истресам, па со мокра крпа, после бришам прашина од мебел, усисавам и гг
    Ама ладно е сеа толку да отварам прозорци
    А ќе се угушам у спротивно
     
  6. Hotwife

    Hotwife Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Со прашко само ако нема слој. Ако има слој, ќе го направиш тесто и нема да можеш да го исчистиш само со прашко, подобро немој, ќе си отвориш работа.
     
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.833
    Допаѓања:
    45.686
    Пол:
    Женски
    А да ги фрлам низ прозор
     
    На Luminary, x.Daisy.x, Hotwife и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Цобра

    Цобра Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Машки
    Земи на правосмукалката стави го делот што е со четка напред, сврти го венецијанерот да е затворен и помини ги така па после затвори ги обратно свртени за да поминеш од другата страна, па после крпа дури се така затворени
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nala37

    Nala37 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2022
    Пораки:
    861
    Допаѓања:
    1.093
    Пол:
    Женски
    Ја земавме најскапата самсунг пред некоја година, и таа гужва. Јас не ја полнам многу. На пример перам една машина и ја сушам на два пати. Плус ги вадам малку влажни. На овој начин помалку се гужвани. Освен постелнината:D
     
    На Hotwife му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.588
    Пол:
    Женски
    Мислам дека на сите сушари (поновите) има опција да не ги гужба алиштата (јас имам самсунг), барем мене не ми ги гужва, е сега се зависи што сушите некогаш и до материјалот е, мене ретко ако ја преполнам со постелини некоја навлака за перница да биде згужвана ама кога сим ја извадила од пералната како џвакана била, имам навика пред да ја ставам во сушара да ја протресам малку (да ја пуфнам како да ја тресам) и ја ставам во сушара, до сега сум немала проблем со гужвање, ако имате опција за температура да местите, пробајте така пуфнати и на пониска температура да се сушат (сега може повеќе време ќе се сушат ама барем не би требало да ги згужва) и да не се преполнува машината, барем јас кога ја купував така ми објаснија и еве да чукнам во дрво немам проблем со тоа
     
  11. Eli*Eli*Eli

    Eli*Eli*Eli Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2020
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Ајде домаќинки помош...како да извадам чинија заглавена во тенџере?
     
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.833
    Допаѓања:
    45.686
    Пол:
    Женски
    Треси го наопачки тенџерето
    Пробај со вилушка да брцнеш измеѓу
    Стави вода у тенџерето топла да се дигне тањирот
     
  13. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.566
    Допаѓања:
    14.406
    Пол:
    Женски
    Kazuvajte kako da gi iscitam? Od vnatresna strana se isprljani(ova koga bea novi) koj gjavol me terase kere beli da i kupam? Probav samo so vlazna krpa ama nema sansi Screenshot_20220202_103922.jpg
     
  14. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
    so sijaj i krpa meka natopija vo voda pomini gi vnatre ali da ne ima mn voda vnatre vo cizmite i posle so dr krpa samo so voda sapunicata da iskoci i stavi gi da se susat
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Zaha

    Zaha Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2021
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Како да исчистам флеки од колор шампон на лакирани вратички од шкаф?
     
  16. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    2.874
    Пол:
    Женски
    Луѓе ми треба помош со што можам да исчистам кујна, иверка, мат и темна боја?
    Со сѐ што пробав, се познаваат траги. Постои некое решение?
     
  17. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.588
    Пол:
    Женски
    Вака сега, зависи од што имаш флеки, дали на пример нешто испрскано мрснп или само обично чистење, за кујмата мат ми е пола медијапан пола иверка, прво ја усисувам фиоките, шкафчињата и користам средство за дрво од фармаси кое нормално го разредувам со вода во шише со прсклаче, прскам пребришувам со мека крпа и свети цела, се ми вади, ептен ако ми истече нешто или ми испрска нешто мрсно, знам и со меко синѓерче и обичен сјај за тањири ќе пребришам со крпа и тоа е тоа, не користам циф миф за да не ја уништам кујната или пробај со некое понежно средство за дрво, немора да е од фармаси
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.588
    Пол:
    Женски
    Пробај или со магично сингерче и со вода или пак со некое поблаго средство, како на пример, сјај за тањири или циф ама со некое помеко сунгерче, ама мислам дека со магично сунгерче треба да излезе, е сега на едно чистење мислам дека скроз нема да изезле ќе ти треба повеќе пати да исчистиш
     
  19. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    2.874
    Пол:
    Женски
    Не е испрскана од ништо, само од допири има такви флеки. Тие што се средства за дрво, нели се некако мрсни? Како политура на пример?
    Јас чистев со средство за стакло.
    Ај те молам прати ми слика од тоа средството од фармаси, да нарачам да пробам и со тоа. Не ти остануваат флеки воопшто?
     
  20. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.588
    Пол:
    Женски
    Не не ми остава флеки воопшто а и траги не ми остава, ова е за дрвени површини, значи јас го разредувам едно капаче на 3-4 литри вода, некогаш и капаче ипол ставам и таа течност ја префрлам во шише со прклаче и терам, јас од комоди до плакари кујна, ламинат се средувам со ова, на природна база е убаво мириса и е концентрат ќе се заборавиш кога си го купила хахаха
     

    Прикачени фајлови:

    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.