1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за очајни домаќинки

Дискусија во 'Дом' започната од blond, 27 јануари 2011.

  1. Freckles.

    Freckles. Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2020
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.751
    Пробај со сок од лимон ако не успеало со оцетот.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.467
    Допаѓања:
    5.864
    Како ја сортирате облеката за перење, крпите,дплната облека,чаршафи итн.?

    На колку степена и дали спазувате на тоа колку кг. е пералната?

    Кај мене мирисаат додека се исушат ,потоа тешко мирисаат во шкафот, со што да го исчистам?
    Или не сортирам добро облека :?:
     
  3. Kbr

    Kbr Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2020
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    1.588
    Пол:
    Женски
    Секако сортирам, постелина посебно, шарени посебно, бели посебно црни исро така се на различна тем и програма перам, едни со течњн други со тврд трети со капсули, едни на 30-40 други на 60 трети на 90-95 степени. Да мојата е 7 кг и секоја прохрама за различно кила на алишта е и нормално внинавам и на тоа и колку детергент ставам и омекнувач. До сега е се фала богу добро, а алиштата може не ти мирисаат долго ако ставаш послаб омекнувач пробај со ленор златен тој сигирно ќе ти трае и 3 сезони
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.566
    Допаѓања:
    14.405
    Пол:
    Женски
    Како да ја извадам флекава, а да не ја оштетам блузата? 100%памук е...
     

    Прикачени фајлови:

  5. rarepearl

    rarepearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    од што е флеката?
    стави арис за флеки или протриј со сапунот од дм за флеки, нека отстои така
    јас отперувам на рака па ставам сјај за садови и во машина на перење
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.566
    Допаѓања:
    14.405
    Пол:
    Женски
    Mislam od coca cola
     
  7. rarepearl

    rarepearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    ќе излезе со ова што ти кажав погоре, иначе кога немам розов арис ставам и од синиот одмастувач што е за кујни и тоа вади флеки а не оштетува ткаенина
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lizi

    Lizi Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    1.374
    Пол:
    Женски
    Да не има фатено позади плакар мувла, или самата иверка да не попримила вода па да скапело, тоа ми текнува, ако сте во можност да го проверите...
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  9. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.851
    Допаѓања:
    25.181
    Пол:
    Женски
    Пешкири на вриење и постелина ( доколку материјалот трпи вриење ) , кај мене на машината има посебна програма за спортска облека , волна , деликатна облека , памук , свила итн ., па според тоа и сортирам . Единствено што ставам на вриење освен веќе набројаните се долен веш ( со исклучок , на пример црни чорапи и гаќи на 60° , градници перам рачно ) особено бели , но знам и сиви да ставам на вриење , не ми се случило да се уништат до сега фала богу . Во главно тоа е , крпи за чистење перам посебно , строго само крпи за чистење ставам , дури и да не се наполни машината , ја пуштам само со нив .

    Мојата е 50 кг , но ја полнам до половина , бидејќи 50 кг се смета кога алиштата се водени ( кумот ми е мајстор , па вака ми кажа еднаш кога машината ми извади скроз водена облека , буквално вода се цедеше од нив , мислев се расипа , ама само била преполна ) . Користам прашок , најобичен , некогаш Ариел некогаш Бонукс или рандом друг прашок . Омекнувач за облека - Ленор или Орнел , сини ( најубаво ми мирисаат ) :D .
     
    На Kbr и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  10. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.436
    Пол:
    Женски
    Нема ништо, изгледа чисто. И "најинтересното" е шо од 5 прегради да ги речам една под друга, само едната мириса. А нема ништо видливо. :^)
     
  11. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.662
    Допаѓања:
    16.141
    Пол:
    Женски
    Сапунчето од ДМ во сино кутивче за дамки, нема дамка што не ја отстранува и не е скапо.
     
    На simoncelicius, 100nogalka и Hortenzija им се допаѓа ова.
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.851
    Допаѓања:
    25.181
    Пол:
    Женски
    Може да е до иверката . Дали се случило некогаш нешто влажно да стои на неа одредено време , дали ти се истурило нешто на таа полица ? Можеби иверката била водена и замирисала , па затоа мириса така . Кај мене задната страна од шкафот беше уништена поради мувла на ѕидот ( пред да ставиме фасада , тој ѕид секогаш го врнеше дожд и секогаш фаќаше мувла , па иверката на шкафот тотално се уништи после одредено време , што е нормално ) и страшно мирисаше целата соба дури од иверката . Откако ја заменивме ( купи маж ми парчиња иверка , знам не беа прескапи дали 3000 ден го чинеа за целиот шкаф ) не мириса веќе ( а и нема како да се створи мувла и влага повторно , бидејќи фасадата е пластифицирана ) .. А да земеш од оние кутиите за апсорбирање на влага што се , постави ја каде што мириса и види што ќе се случи .. Доколку се испостави дека има влага таму , ќе мора да најдеш од каде доаѓа и трајно решение за тоа ..
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Rosa123

    Rosa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2020
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    26
    Како да ја извадам флеката на капакот од вц шољата како линии има и тоа се направени од средство за плочки (пробано е со арф, оцет, арис, не искача
     

    Прикачени фајлови:

  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.570
    Допаѓања:
    34.942
    Пол:
    Женски
    Топло е 38 степени
    Завчера не го фрливме ѓубрето од кујна и вчера да го фрлиме цела канта со бели црви
    Како е можно??? Температурата ја пишав дека си викам до тоа да не е дека до сега не се случило вакво нешто
    Е сега ми е страв дали ги собрав сите црви или имаат некои некаде избегано
    Што може да направам? За да ги привлечам во едно купче ако отишле некаде? Како да се осигурам дека нема веќе црви??? Не ми се верува што пишувам. Нормално е ова да се случи или не е нормално???
    Опасни ли се по здравје? Со што да дезинфицирам? Нит можеме да згазнеме во кујна нит јадење да направам страв ми е мислам дека се е загадено и ќе се отруеме. ;(
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  15. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.916
    Допаѓања:
    48.050
    Пол:
    Женски
    Офф
    Ништо што ќе направиш, бели црви од ѓубрето се собираат, навреме фрлај го, исчисти ја кујната и тоа е тоа
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.845
    Бели мали црвчина?
    Најздрави се тие ич не се опасни, нема гајле :rofl:
    Шала на страна, провери во храната, овошје,житарки,зачини во кујната, изџогирај подот со доместос и не би требало да има .
     
    На simoncelicius, IRBBB и gjoker4e им се допаѓа ова.
  17. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    7.479
    Пол:
    Женски
    Домаќинки со што да го перам тепихот дома освен прашок и вода? Дали има ефикасно средство за флеки?
     
  18. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.045
    Пол:
    Женски
    Со Арис излегуваат флеките
     
    На KiT му/ѝ се допаѓа ова.
  19. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    7.479
    Пол:
    Женски
    Кој Арис? И прво со него напрскувам да отстои, па после со прашок? Или обратно? :D
     
  20. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    3.253
    Пол:
    Женски
    Жени помош! При готвење во брзање врело тенџере ставив на кујнската плоча и ми остави жолта флека. Пробав да го изрибам со арис ама шанса нема.како изгорено е,со што да пробам да го исчистам?
     

    Прикачени фајлови: