1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за очајни домаќинки

Дискусија во 'Дом' започната од blond, 27 јануари 2011.

  1. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.087
    Допаѓања:
    15.998
    Пол:
    Женски
    Дома ставија нови парна, а цевките не се вградени во зидот туку надвор од зидот и така низ цела соба. Врз цевките се ставени бели кутии или како се викат незнам за да не се гледат цевките. Е сега, проблемот е шо врз кутиите ми се појавува мувла низ сите соби. Чистев неколку пати со специјално средство и за неколку дена пак се појавува. Денес пак исчистив и ги пуштив парната да видам , може ќе се исуши. Имала ли некоја такво искуство? Шо да прајме, да ги ваѓаме кутиите или да чекам да се исуши АКО се исуши??
     
  2. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.665
    Допаѓања:
    4.235
    Имам плишани играчки меѓу кои 2 големи мечки, ќе ги ставам во машина на рачно перење (ми стоеја во гаража) ама дали може да ги ставам и во сушара на некој послаб програм или да не си играм? :?:
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.497
    Допаѓања:
    34.252
    Пол:
    Женски
    Не си ја барај бељата. :D Ќе се соберат од топлината.

    Што направи? Мувлата нас ни се појавуваше и на ѕидот. Јас ставав средство и сушев со фен. Немаше некој ефект. После една недела пак проблем.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.087
    Допаѓања:
    15.998
    Пол:
    Женски
    Сега за сега нема, али и не ми беа многу пуштени парната, сеа пак фати жешко, ќе ме полуде ова време. Ама пак ќе се појаве, мислам дека внатре во кутиите е полно со мувла.
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.497
    Допаѓања:
    34.252
    Пол:
    Женски
    Ние немаме парно во Мк. Кај нас проблем правеше панелот за греење. Само во спална имавме мувла.
     
  6. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.444
    Допаѓања:
    3.739
    Пол:
    Женски
    Жени хелп.
    Се исфрбале на маж ми панталоните. Крем се има флеки сега од плаво.
    Како да ги извадам ?
     
  7. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.813
    Допаѓања:
    17.777
    Dr. Beckmann средство за елиминирање несакани бои. upload_2023-10-13_17-32-41.png
     
    На doll.a му/ѝ се допаѓа ова.
  8. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.444
    Допаѓања:
    3.739
    Пол:
    Женски
    Може ли да ги ставам во леген или мора во машина ?
     
  9. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.813
    Допаѓања:
    17.777
    Не знам за во леѓен. Стави ја во машина, пушти и после 10-15мин истури го средствово и додади вода во преградата. Пола од средствово ќе ти заврши работа ако се само панталоните.
     
    На doll.a му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kloki

    kloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2013
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    140
    Јас си имам уништено дуксерс со ова средство..Од портокалова стана бело портокалова. Пробај прво на некој дел од панталоните каде нема да се познава.
     
    На doll.a му/ѝ се допаѓа ова.
  11. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    1.182
    Пол:
    Женски
    како најубаво да ги избришам прозорите, со кое средство? неколку имам сменето џабе, ко ќе сврти сонцето цели се замачкани и се нервирам. кажете нај ефикасен начин
     
    На *malenavolena*87 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Slow18184

    Slow18184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2015
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    928
    Пол:
    Женски
    Со парочистач.
     
  13. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.320
    Допаѓања:
    4.075
    Пол:
    Женски
    Jaс ставам една капка оцет во водата, и топ се прозорите. Сретства џабе користев сите заникаде-тие за прозори.

    Сакав да прашам со што чистите стакло од туш кабина? Како да не се познаваат капките, што да ставам? Не можам да го гледам така, секој ден го бришам.
     
  14. Meddy

    Meddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2021
    Пораки:
    626
    Допаѓања:
    466
    Primeri od parocistac dali moze od koj ste zadovolni? Ceni iskustva ve molam
     
  15. Slow18184

    Slow18184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2015
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    928
    Пол:
    Женски
    Имаш многу избор.Јас користам еден од Лидл земен одамна околу 50 евра. Буквално за се го користам. Подови, купатило, прозори, рерна.
     
  16. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Имам птоблрм со плотната за готвење фали сте имале таков проблем какво тенџере да ставам ми остава како гребнатинки и не се чисти, само го ставам и тргнувам не го гребам никако незнам што да правам ве молам за помош.
     
  17. Bibi_Bibi

    Bibi_Bibi Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2023
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво незнам дали е прашањето за овде, но ако може некој што имал слично искуство да ми помогне.
    Пред еден месец приметивме дека дома ни има влезено глушец, ајде да не биде одма отров пробавме со лепак, ама без успех после земавме стапица по 2 дена се фати едно, таман мислевме дека нема веќе дека е само тоа откако направивме дезинфекција после еден ден пак имаше траги од измет веќе решивме дека ќе мора да земеме отров. Од саботата ставивме отров и еве секој ден јаде незнаеме дали е еден или повеќе. Незнаеме од каде и како е влезено проверивме никаде нема дупка ни од надворешната ни од внатрешната страна. Веќе незнаеме што да превземеме ако може некој што имал ваков проблем да ни помогне да ни каже како се спасил. Се сомневаме дека била женка и дека тука се има размножено, ама премногу вешто се крие и никако неможеме да и влеземе во траг. Би ви била благодарна за било каков совет.
     
  18. Ne znam koj

    Ne znam koj Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2023
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Zeni
    Dali nekoj ima cisteno so sungeri-za vrati,za kujna ili kupatilo
     
  19. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    5.851
    Со кој тип на џогер (или било што друго) најлесно се одржуваат подовите за често/секојдневно чистење? Под услов и после лесно да се одржува/чисти џогерот. Не ми се допаѓаат џогери со реси затоа што би заглавувале влакна и сл, па после треба и тоа да го чистиш... Дали парочистачите се добри, лесни за употреба? Ако да, кој би препорачале?
     
  20. Meddy

    Meddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2021
    Пораки:
    626
    Допаѓања:
    466
    I jas sakam info za parocistaci nekoj ako moze da spodeli cena firma