1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за очајни домаќинки

Дискусија во 'Дом' започната од blond, 27 јануари 2011.

  1. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Пробај со Циф истриј го и ке ти се исчисти.И јас имам бело лонче во кое варам чај па кога ке ми се офарба го тријам со циф потоа убаво со ладна вода и готово нема ни трага.
     
  2. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    А има решение ако на омиленото тенџере на свекрвица си оставила траги од перките на мискерот ? :lol:
    Има тоа некакво решение ? Јас кај мајка ми кога си бев, на нејзините тенџериња не се правење така, немаше како гребаници. Ама овие на свекрва ми најверојатно се многу нежни :D

    Хелп ! Цело дно е со криви линии од миксерот :lol: кој ќе ја слуша утре :sweat:
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Кој не знае...да ви кажам, има универзално средство АРИС...вади се баш се, а се користи за скоро секакви површини и ткаенини и тоа само со бришење.Кој има потреба од вакво средство да си го набави.
     
    На srcekrsacka и Zaljubena111 им се допаѓа ова.
  4. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    И + ги вади мрсните дамки од алиштата,само напрскајте ја дамката почекајте 10 мин и исперете рачно или машински и мрсната дамка ке ја нема.
     
    На srcekrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Блонд или ќе и купиш ново тенџере или ќе се правиш :wasntme:
    :D
     
  6. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    :wasntme: ми одговара повеќе :D
     
    На srcekrsacka, stilas7 и baby.90 им се допаѓа ова.
  7. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Јас го имам и супер вади мрсно.
    Јас најчесто го користам за шпоретот после пржење целиот ми е испрскан со масло, е тогаш капнувам од Арис и пребришувам само.
     
  8. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Од тој Арис сега немаше да бидам мегу вас, домаќинката зема го напрскува цело купатило со затворени прозорец и врата и наеданш кога почнав да повраќам ууу колку јако нешто било тоа јас не верував за среќа мало е купатилото па лесно стигнав до вратата, ама па како чисти немам зборови значи универзал е за секој проблем решение :up:
     
  9. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Блонд, друг пат кога користиш миксер, не мешај во тенџере туку во пластичен сад ;)

    Така нема да имаш никакви проблеми :)
     
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Па општо познато е дека не се меша со миксер во тенџере,туку ова за инает на свекрвата,признај. :D
     
  11. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Штом е за инает на свекрвата, ОПРАВДАНО :D :D :D :D :D
    Нон стоп фарбам тенџериња со чај од Брусница, се вади одма со Вим ;) како што ме научи мајка ми :) намената му е баш за тоа, да вади мрснотии од тенџериња, боја итн.
    А за да зовриеш вода со прашок во офарбано тенџере нема гајле после тоа, само учте еднаш стави да зоврие чиста вода во него ;)
     
  12. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Е па кој ти е крив кога не читаш дека има предупредување...Плус ние дома повеќе го користиме за шпорет,масни површини...И не чекам многу долго време.Користиме гумени ракавици кога чистиме.Јас не почувствував некој јак или лош мирис, искрено.
     
  13. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    И јас сум ептеен задоволна од Арис Де Грас (одмрснувач)
    Чисти ама буквално се - најупорни дамки (од восок, мрснотии, ама баш се) и може да се користи на секакви површини. И не мириса лошо :|
    Арис и се е можно :D
     
  14. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Не е за инает ! Кај мајка ми кога мискав во тенџере понекогаш, не остануваа никакви траги. Затоа и тука се опуштив.
    Пстттттттттт, уште ништо не ми е рекла :lol:
     
  15. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Е па да ви кажам дека има решени!!!
    Со многу вим и со рапавата страна од сунѓерот, 95% од трагите се исчистија! :bow:
     
  16. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    Јас искусната перачка, синоќа ставив две кошули, виолетова, мојата најомилена и црна, нашибав ариел ко божем сам ќе пере ако ставам повеќе, шибнав врела вода, оставив да си стојат така.....ги исправ после со ладна вода и ги ставив да се сушат...и што ќе видам...црната кошула на неколку места (повеќе) точки обелени, како жолтеникави, изгорено бре...а на љиљаковата по мишка само, малку обледено, како испотено стои... :worried: е многу се нервирав и плачев...многу ;( ;( некое чаре има или.... ;(
     
  17. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Пробај уште еднаш одделно да ги испереш со топла, накај млака вода. Остави ги да киснат во легенче со ариел и сода бикарбона.
    Мене ми се појавуваа флеки на светли блузи ако ги перам со било која друга блуза што има сликичка на неа. Мајка ми ми имаше кажано за сода бикарбона дека вади флеки. Па пробај.
    Само не сум сигурна дали е тоа исклучиво за бели алишта :?:
     
  18. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Најсигурно е на хемиско да прашаш што може да направат.
    Јас една бела кошула ја изгорев со пегла(а беше малку водена кошулата :lol: ) и на хемиско ко нова ја направија ;)
     
  19. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Незнам каков Ариел користиш, ако е оној прашкаст прво си требала да го раствориш во топла вода па после да ги покиснеш алиштата. Тој е јак прашок и има силно дејство за избелување. За тоа лек незнам (ако е изгорено е изгорено и нема назад), али би ти препорачала да си користиш посебен прашок за колор алишта или оној ВУЛАЈТ што е за да ја одржувА бојата на алиштата (добар е го користам). А тоа што ти останало под мишките како флека на кошулата мислам дека ти е од стик. И јас така си имам уништено некои маички додека да погодам кој стик не остава траги ни после перење.
     
  20. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    Фала ви на сите...јас дознав дека требало да го растворам првин, ама касно :worried: ќе пробам како што ми кажавте, или на хемиско...а инаку не верувам дека тоа под мишка ми е од антиперспирант, затоа што е само на едната страна, а нормално на двете ставам :lol: и до сега на ништо, а и на оваа кошула не ми се случило...мада до сега мајка ми ми пере... :worried: за срамота...ама тоа е...горе доле за се ме бива ама за перење...јок :worried: