1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за ученици и студенти

Дискусија во 'Образование' започната од Avril.09, 19 октомври 2011.

  1. Hristinaaa8

    Hristinaaa8 Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дали некој некој ја има препраскажано лектирата ''20.000 милји под морето'', ако некој ја има прераскажано нека ми слика или нека ми напише овде.
     
  2. natasa-natka

    natasa-natka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2014
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој како се пресметува антилогаритам? Пример: - antilog 0,1? :)
     
  3. Hristinaaa8

    Hristinaaa8 Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    received_m_mid_1478115005303_47609b5b63_0.jpeg received_m_mid_1478115005303_47609b5b63_0.jpeg received_m_mid_1478115006312_7fc4e73b95_0.jpeg received_m_mid_1478115005303_47609b5b63_0.jpeg received_m_mid_1478115006312_7fc4e73b95_0.jpeg dali nekok moze da gi odgovori prasanjata? Itno mi e. Fala odnapred
     
  4. ana ana ana

    ana ana ana Нов член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Дали ке можи да ми ја прераскажите девојчето со две имиња?
     
    На Jasnabasna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. The Drifter

    The Drifter Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Еве за кого му требаат вакви писмени:

    Везилката опкружена со црвената и црна боја - вистинска приказна за едно бурно време
    Македонија можеби е единствена земја во светот која поминала низ најтешки периоди и во тешки услови се борела за својата слобода и мир. Историјата на македонскиот народ е опеана и опишана во многу песни.
    Така во песната "Везилка" поетот ја прашува везилката како да напише проста македонска песна за маките и страдањата на македонскиот народ низ вековите. Везилкаата и самата била сведок на се она низ што поминал македонскиот народ и му дава совет да провлече два конца од срцето. Едниот црн, а другиот црвен исто како и конците со коишто таа везе на ленено платно. Црниот конец ја симболизира тагата, темнината, стравот и смртта на илјадници македонски чеда. Додека пак црвениот означува повик за револуција за борба за бунт. Му помага да напише песна чии зборови ќе допрат до сечие срце и ќе предизвика чувство на бунт и револт. А, од тоа зависи и судбината на народот.
    Поетот ја храбри дека се ближи слободата штом ќе се појави синилото на небото и синиот конец на дебелото платно. Но, везилката е упорна да ја доврши песната и му помага зборувајќи му за своите спомени. Му укажува на фактот дека клучот е во двете бои црвена и црната. Тие две бои се инспирација за опишување на македонското ропство и македонската храброст за продолжување напред во животот.
    Орото - растреперен поглед кон минатото
    Македонија можеби е единствената земја во светот која поминала низ најтешки периоди и која се борела во тешки животни услови да ја добие својата слобода.
    Историјата на македонскиот народ е опишана и опеана во многу песни. Една од нив е и песната "Тешкото"
    од Блаже Конески. Преку неа на симболичен начин се прикажани страдањата и измачувањата на македонскиот народ низ вековите. Ударот на тапанот и пискотот на зурлите побудуваат потресно чувство на жал и болка за нешто изгубено низ вековите. На почетокот орото го започнуваат старците, а на нив им се придружуваат младите. Тие се храбри и издржливи како соколи и ќе ја продолжат борбата за слобода што ја започнале нивните предци. На тој начин се споредува орото со судбината на македонскиот народ. На почетокот старците орото го играат со побрз чекор и орото се раширува повеќе. Значи народот трпел со векови крвава болка и робија клета. Но, наеднаш македонскиот народ добил исконска сила и повел бунтовничко оро, го прекинал синџирот на ропство и се изборил за слобода и мир.
    И денеска по многу векови штом се слушнат тапаните и зурлите извираа бура од емоции од кои навираат солзи во очите.

    Љубов во срцето мое
    Љубов колку убаво звучи овој збор. Овој збор составен од пет букви е мал, но има многу големо значење. Љубовта е двигател на се во животот. Таа е највозвишеното чувство во срцето на секој човек. Без љубов животот нема смисла.
    Љубовта е движечка сила која не признава граници. Се она за кое вреди да се живее, диши, да се радува,... Најсебичното чувство кое ни дозволува да бидеме многу себични. Дар од Бога, светост. Нешто што ме исполнува максимално позитивно, кога ми трепери срцето. Кога зборовите не можат да излезат од уста, кога погледот кажува се, кога ме обликува топлина...
    Едноставно за мене љубовта е најподвижната сила која ме води во животот. Понекогаш ми нанесува болки, но тоа се слатки болки...
     
  6. natasa-natka

    natasa-natka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2014
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Здраво дали некој се разбира повеќе во решавање задачи доколку би можел да ми помогне, за утре ми е ? Благодарам однапред.
     
  7. Nise <3

    Nise <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    30
    Луѓе хелп, ја имате ли Островот со скриеното богатство прераскажана, немора да ми ја пиштете може и да ја сликате ве молам ми треба за на крајов од месецот
     
  8. Hristinaaa8

    Hristinaaa8 Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ja ima li nekoj preraskazano Spomenka?
     
  9. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.572
    Допаѓања:
    63.984
    Пол:
    Женски
    Најубава книга од детството ми е Споменка. Седни прочитај мислите сами ќе ти се нижат.
     
    На Hristinaaa8 и YoungandBeautiful им се допаѓа ова.
  10. Hristinaaa8

    Hristinaaa8 Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Неможам да ја најдам во ниедна бибилијотека. А ми е за во понеделник. Ве молам некок ако ја има нека ми ја прати или нека каже. Ве молам, хитно е
     
  11. Hristinaaa8

    Hristinaaa8 Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    А ако на некој му треба некоја лектира, прераскажана од 1-9 одд нека ми се обрати, ги имам сите, освен Споменка. Сеуште можеби има добри луѓе кои што не се себични и ќе ми ја сликаат прераскажано споменка.
     
  12. Viktor1231

    Viktor1231 Нов член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Dali nekoj moze da mi kaze dokazna reakcija za folna kiselina ( B9 ) fala odnapred
     
  13. Yellow456

    Yellow456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Дали граматички е исправна реченицава" Ако се зборнеше за тоа, тој веднаш го прекинуваше разговорот."?
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    Граматички е исправна, ама зборнеше го нема во Македонскиот литературен јазик. Би било:
    Ако се зборуваше за тоа, тој веднаш го прекинуваше разговорот. :)
     
    На Yellow456 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    Ја има некој раскажано лектирата; Том Соер? Ми треба за отприлика 10 дена. Ќе сака некој да ми ја прати у порака?

    Ја имаш Том Соер?
     
    Последна измена од модератор: 22 јануари 2019
  16. larrachi

    larrachi Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Ти треба сеуште?
     
  17. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    Да! Те молам ако сакаш испрати ми слики во порака..
     
  18. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    Значи ве молам итно ми треба лелтирата том соер прераскажана. Ве молам која ја има нека ми се обрати итно ми треба за во понеделник ми е ..хелп :(
     
  19. Ивона Трајковска

    Ивона Трајковска Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Dali mozes da mi ja preraskazes devojceto so dve iminja??
     
  20. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    Јас можеби ја имам ако ја чувам тетратката по лектири пошто мн време помина.. Ако ти треба пиши ми во порака. Може ќе ја најдам
     
    На Ladygugche и Kjutche им се допаѓа ова.