1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за ученици и студенти

Дискусија во 'Образование' започната од Avril.09, 19 октомври 2011.

  1. LadyH

    LadyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    85
    ајде кажете ми некои така интересни реченици да ги вметнам кои ја опишуваат "Книга " како тема ;)
     
  2. K4813

    K4813 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    9
    Дали некој може да ми помогне со задачиве (математика за II)???
    1.Даден е триаголник ABC,конструирај квадрат PQMN чии темиња лежат на страните на триаголникот
    2.Конструирај триаголник АВС со дадени:збир на страните а и b (a+b),аголот бета и аголот гама
    3.Конструирај триаголник АВС ако се дадени страните b,c и тежишната линија ta
    4.Конструирај паралелограм ако ни се познати страната а, дијагоналата d1=AC и висината hb
    и последно како да поделиш кружница на 6 еднакви дела?
     
  3. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Ми треба семинарска за стратегијата на било која компанија ако има некој ?
     
  4. LadyH

    LadyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    85
    мислев дека ќе можам сама ама ај помош више 3 саати пишувам состави и ми остана уште темите поврзани со книгата "Александар Македонски" од Жан Расин нешто поврзано со љубовта, силата, моќта и славата во делото. ЗА УТРЕ ми е :doh:
     
  5. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Сакам да поништам еден испит од февруарска сесија имам 7, сакам да полагам во априлска за повисока оценка, асистентот ме прати кај тој од студентски прашања и тој ми "објасни" дека постапката била да се поднесе барање и административна такса.
    Какво е тоа барање?
    Што би напишала во него?
     
  6. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Правопис

    Дали ќе може некоја девојка да ми објасни за формирање акцентска целост со полнозначните зборови (именки, придавки, заменки, броеви, глаголи)? :?:

    Денес ги учевме, но професорката повеќе внимание обрати кон објаснување на формирање акцентска целост со енклитики и проклитики. Утре имам тест, а ова со полнозначниве зборови воопшто не го сфаќам.

    Ако може и да дадете некој пример, би ми помогнале премногу! :)
     
  7. Jewel

    Jewel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    144
    Јас кога поништував однесов на студентски прашања молба (кратка и јасна дека го молиш деканатот да ти ја поништат оценката за да можеш повторно да полагаш за повисок просек бла бла) и уплатница од претходно уплатени 500-600 ден мислам (ама ова зависи од факултетот, не секаде е иста тарифата за поништување, некаде можеби и не се ни плаќа). Се чека само неколку дена за да ти ја одобрат молбата и ти ставаат печат во индекс.
     
  8. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Ми треба некој креативен :)

    Имам проект ( на хамер ) за КОЧО РАЦИН и го напишав насловот. Ама некако ми е многу празен странично. Дајте идеја што да поднацртам од страна :)
     
  9. ana.ubavkata

    ana.ubavkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    59
    Општи прашања

    Стави слика/и од Кочо Рацин,напиши нешто за него...шо знам?
     
    На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Општи прашања

    Можеш Раца да ја нацрташ :D Куќата во Велес или слична стара куќа можеш,некои делови од таму,стари слики или украси,и 'демек' насловот на некоја негова книга на пример Бели мугри и некоја книга нацртaj :$
     
    На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ivonaaa97

    ivonaaa97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    ako moze nekoj da smisli voveden del za Sveti Kliment -neumoren ucitel, nadaren pisatel i stolb na pravoslavnata crkva ? :) fala mnogu
     
  12. jasnichkaa

    jasnichkaa Активен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Moze nekoj da mi pomogne vo vrska so Ulogata i znacenjeto na Kliment i Naum Ohridski za makedonskata knizevnost i kultura ? :) fala odnapred :*
     
  13. Pala4inka

    Pala4inka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    9
    Семинарска Органска хемија - САЛИЦИЛНА КИСЕЛИНА

    Девојки ми треба помош, пишувам семинарска на тема "Салицилна киселина"... ми треба материјал од органска хемија за ароматични хидроксикарбоксилни киселини како вовед и сцалицилна киселина!!!
    Ве молам пратете ми линк доколку знаете некоја страна од каде можам да најдам информации или напишете ми текст од книга ( ако е од книга напишете автор, издание и од која година е, за да ја напишам во користена литература).
    Ако го направите тоа за мене многу ќе ми помогнете. Однапред благодарам за оние кои ќе одделат малку од нивното драгоцено време и ќе помогнат! :)
     
  14. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Девојки за прием за на еден Универзитет бараат да се напише есеј до 600 збора. Е сега дали тој треба да биде како состав по мак.јазик на одредена тема или академски есеј поткрепен со литература и рефернци?
    Е сега бидејќи е краток есеј претпоставувам дека треба да е како состав. Вие што мислите?
     
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Најдобро самата да помислиш :wasntme:
     
  16. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Славица-Убавица, ако стварно немаш одговор на моето прашање тогаш немој воопшто да се трудиш и да го трошиш твоето скапоцено време на мене. Сепак фала за одговорот. Колку за информација, прашав кај што требаше да прашам и добив соодветен одговор. На форумов очигледно нема друго што да се прави, освен да се оди контра на секое мислење што е поставено. Жалосно во секој случај....особено за 30 годишна женка како тебе :lol: :tmi:
     
  17. business.girl

    business.girl Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ми треба помош,од училиште ми дадоа да пишувам за есеј за "каков бизнис сакам да отворам"...Ви се молам ако има некој есеј за "каков бизнис сакам да отворам" или некаква идеја,најкасно до вечер да напише...ви благодарам однапред :)
     
  18. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Па на пример, размисли што недостасува во твоето место, што знам еве на пример салон за венчаници, училиште за странски јазици, продавница за кафе и слично. Напиши што те привлекува од таа област, како мислиш да го развиеш бизнисот, да ја зголемиш вработеноста во твоето место ;)
     
  19. vale.96

    vale.96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    10
    ВЕ МОЛАМ кој знае некоја од следниве хемиски задачи нека напише решение тука или во лп:

    1. Кога во кислород целосно ќе изгорат 5g алуминиум во прав со околината се разменува топлина чија вредност изнесува -82,4 кЈ.
    Напиши ја термохемиската равенка.

    2. колку топлина ќе се ослободи ако согориме магнезиумова лента чија маса е 500мг?

    3. Колкава ќе биде вредноста на ослободената топлина ако во кислород изгори сулфур чија маса е 16г? За колку притоа ќе се измени досегот на реакцијата запишана како: S(s)+O(g)=SO2(g)

    4.Знаејќи ги двете термохемиски реакции:
    C(s) + O2(g)=CO2(g) deltaRH1=-393.5 kJ/mol
    CO(g) + 1/2 O2(g)= Co2(g) deltaRH2=-283.0 kJ/mol
    Обидисе да ја напишеш термохемиската равенка чиј стехиометриски дел е:
    C(s) + 1/2 O2(g)=CO(g) deltaRH=?

    5. a)Ca(s)+ 1/2 O2(g)= CaO(s) DrH=-659kJ/mol
    b)Ca(s)+ C(s)+ 3/2O2(g)=CaCO3(s) DrH=-1207 kJ/mol
    c)C(s)+O2(g)=CO2 DrH=-393kJ/mol
    да се изведи термохемиската равенка за пиролиза качциум карбонат.

    ми требаат за тест ве молам на кој му оди хемија задачи нека се потруди да реши барем некоја :)
     
  20. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    значи имам три теми за во четврток под итно ми требаат составчиња за секоја посебно,немора мн долги, опфатено најважното и тоа... -Судбината на јазикот е и судбина на народот -Природните убавини на нашата татковина -Впечатоца од гледан филм (кој било не е важно) ВЕ МОЛАМ НАЈБРЗО ШТО МОЖЕТЕ (пратете ми на лп)