1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Попусти и промоции на книги

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од levely, 13 декември 2012.

 1. levely

  levely Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  912
  Допаѓања:
  900
  Не сретнав ваква тема, а мислам дека на сите љубители на книги на форумов ни е потребна за да се информираме кога и каде има попусти и промоции на нашите омилени книги :)

  Секоја година особено овој период- за новогодишните празници по сите страни и книжарници има големи попусти на книги.Еве некои што ги сретнав јас .

  http://www.kupikniga.mk/BookStoresCatBo ... x?BKSQS=23 Издавачката куќа сакам книги соработува со оваа страна од која може да се нарачуваат книги онлајн со истите цени од нивниот каталог.

  http://kultura.com.mk/DiscountProducts.aspx Овде ми се чини дека ги сретнав нај големите попусти но не ми влезе во око некој наслов што знам :?:

  Јас од страната купи книга си ги нарачав книгите ,,Го сакам Хливуд'' (знам дека е една од старите но со неа ја комплетирам трилогијата Го сакам.....Инаку сега испадните се од печат и Го сакам Лондон и Го сакам Вегас но нив ќе ги купам кога ќе ди дочитам овие 3.
  Другата книга што ја нарачав е ,,Џени има страшно лоша недела '' а оваа книга е нешто плус на трилогијата односто петологијата на Го сакам....

  ако темава е дупла или не поттикнува дискусија, нека оди во канта
   
  На francais му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.471
  ^Баш сега ќе пишев за Култура.
  Јас ти ја препорачувам Никаде без ќерка ми.
  Вистинита и многу потресителна приказна.
  Можеби ти е позната, има и филм. Многу е емотивна, меѓутоа читај ја доколку те фасцинира или не ти пречи да читаш за муслиманскиот свет. Дејствието се случува во Иран, но ти ветувам ќе научиш многу за таа култура. :)

  Исто така и Пирамида од Том Мартин.
  Нешто во стилот на Ден Браун, но мене ми е каде-каде поинтересна.
  Мојата омилена. Исполнета е со многу интересни информации. Не се опишува колку е интересна.

  Заробени сништа од Марина Немат.
  Исто така вистинит случај, како и Никаде без ќерка ми.
  Има многу информации кои не можат, а да не ти го скршат срцето.
  Дејствие исто така Иран. Навраќање во минатото кога Иран била модерна држава. Станува збор за руско-иранско (така нешто) семејство и падот на власта, па воведувањето на исламски режим.

  Матица нешто се збуниле, страната никако да си ја оправат. :D
  http://www.matica.com.mk/
  Уште е лето, да!

  Јас Ѓурѓа ги следам и редовно подаруваат книги на читатели. :)
   
 3. levely

  levely Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  912
  Допаѓања:
  900
  И други ми ја препорачале Никаде без ќерка ми и с емислев дали да ја нарачам, сега да ми стигнат овие 2те и таа е следната :lol:
  Матица.....Со книга на плажа бе 8) :rofl: :rofl: :rofl:
   
 4. francais

  francais Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.278
  Незнаев каде да прашам, попустот на Култура гледам уште трае, ама незнам до кога... Во Космо има книги од Култура нели? Би требало исто и таму да се на попуст? Да не одам да се ругам, да прашувам...
  Благодарам однапред :)
   
 5. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.014
  Пол:
  Женски
  По повод Новогодишните празници ќе следуваат попусти низ книжарниците. Еве некои кои веќе се започнати.

  НОВОГОДИШЕН КНИЖЕВЕН ОГНОМЕТ во Или-Или. Почнува од 15.12.2012 и трае до 15.01.2013. Има навистина добар избор на книги на попуст од 20-70%.

  - *Златен оков - Џанг Ајлинг - 100 ден. (р.ц. 170 ден) -41%
  - *Бања - Жан-Филип Тусен - 100 ден. (р.ц. 190 ден) -47%
  - *Болестите на модерното време - Чарлс Тејлор - 100 ден. (р.ц. 250 ден.) -60%
  - Бела ноќ на љубовта - Г. Х. Груѓински - 100 ден. (р.ц. 200 ден) -50%
  - Книгата на таткото - Урс Видмер - 100ден. (р.ц. 330 ден) -70%
  - Дневник - Геза Чат - 100ден. (р.ц. 200 ден) -50%
  - Ехо од бранови - Владимир Мартиновски - 100ден. (р.ц. 200 ден) -50%
  - Холограм - Сања Вуковиќ - 100 ден. (р.ц. 150 ден) -33%
  - Белиот чад - Оливера Николова - 100ден. (р.ц. 350 ден) -71%
  - Жули или разврат - Марсел Моро - 100ден. (р.ц. 250 ден) -60%
  - Стравот на голманот од пенал - Петер Хандке - 100ден. (р.ц. 200 ден) -50%
  - Животот и времињата на Мајкл К. - Џон М. Куци - 100 ден. (р.ц. 300 ден) -67%
  - Неодреден предел - Петер Штам - 100ден. (р.ц.300ден) -67%
  - Последниот свет - Кристоф Рансмаер - 100ден. (р.ц. 350 ден) -71%
  - Од брегот на реката Ганг - Светлана Камџијаш - 100ден. (р.ц. 300 ден) -66%

  - *Куќа за средби - Ален Роб-Грије - 150 ден. (р.ц. 300 ден) - 50%
  - *Крајот на еден семеен роман - Петер Надаш - 150 ден. (р.ц. 270 ден) -44%
  - Читачот - Бернхард Шлинк - 150 ден. (редовна цена 199 ден) -25%
  - Чиста анархија - Вуди Ален - 150 ден. (р.ц. 200 ден) -25%
  - Единаесет жени - Снежана Младеновска Анѓелков - 150 ден. (р.ц. 150 ден) -0%
  - Помеѓу - Ирена Јорданова - 150 ден. (р.ц. 250 ден) -40%
  - Катализатор 33 - Ирена Јорданова - 150 ден. (р.ц. 200 ден) -25%
  - Бог и бетон - Ричард Мило - 150 ден. (р.ц. 250 ден) -40%
  - Крај-пат - Игор Анѓелков - 150 ден. (250 ден) -40%
  - Катедрала - Рејмонд Карвер - 150ден. (р.ц. 340 ден) -56%
  - Сто дена - Лукас Берфус - 150 ден. (р.ц. 330 ден) -54%
  - Слава - Даниел Келман - 150 ден. (р.ц. 300 ден) -50%
  - Филозофија на виното - Бела Хамваш - 150ден. (р.ц. 230 ден) -35%

  - *Резервен живот - Лидија Димковска - 200 ден. (р.ц. 350 ден) -43%
  - *Гордиевата врвка - Бернхард Шлинк - 200 ден. (р.ц. 250 ден) -20%
  - Летни лаги - Бернхард Шлинк - 200 ден. (р.ц. 390 ден) -49%
  - Викенд - Бернхард Шлинк - 200ден. (р.ц. 370 ден) -46%
  - *Во трагата на бродот - Пер Петешон - 200 ден. (р.ц. 350 ден) -43%
  - *Берлински тополи - Ане Б. Рагде - 200 ден. (р.ц. 350 ден) - 43%

  - Мерење на светот - Даниел Келман - 200ден. (р.ц. 300 ден) -33%
  - Собирач на автограми - Зејди Смит - 200 ден. (р.ц. 500 ден) -60%
  - Гол живот - Луиџи Пирандело - 200ден. (р.ц. 390 ден) -49%
  - Вадисрце - Борис Вијан - 200ден. (р.ц. 350 ден) -43%
  - Ќе ви плукам на гробовите - Борис Вијан - 200ден. (р.ц. 330 ден) -39%
  - Пената на деновите - Борис Вијан - 200ден. (р.ц. 390 ден) -49%
  - Есен во Пекинг - Борис Вијан - 200ден. (р.ц. 390 ден) -49%
  - Улица - Бији Банделе - 200ден. (р.ц. 390 ден) -49%
  - Срце толку бело - Хавиер Маријас - 200 ден. (р.ц. 420 ден) -52%
  - Ја проколнувам реката на времето - Пер Петешон - 200 ден. (р.ц. 350 ден) -43%
  - Комунистот Монте Кристо - Ноеми Сечи - 200ден. (р.ц. 480 ден) -58%
  - Лебарка - Рави Хаж - 200 ден. (р.ц. 390 ден) -49%
  - Илуминации - Валтер Бенјамин - 200ден. (р.ц. 390 ден) -49%
  - Сликарски правци на 20 век - Лазар Трифуновиќ - 200ден. (р.ц. 400 ден) -50%

  - *Алчност - Елфриде Јелинек - 300 ден. (р.ц. 500 ден) -40%
  - *Институт за регулирање на времето - Ахмед Хамди Танпинар - 300 ден. (р.ц. 480 ден) -38%
  - Жената на францускиот поручник - Џон Фаулс - 300 ден. (р.ц. 500 ден) - 40%
  - Ѓубре - Ирвин Велш - 300 ден. (р.ц. 500 ден) -40%
  - Колекционер - Џон Фаулс - 300 ден. (р.ц. 450 ден) -33%
  - Свеста на Ѕено - Итало Звево - 300ден. (р.ц. 550ден) -45%
  - Без догма - Хенрик Сјенкјевич - 300 ден. (р.ц. 500 ден) -40%

  - *Нешто да ти кажам - Ханиф Курејши - 400 ден. (р.ц. 500 ден) -20%

  - Волшебникот - Џон Фаулс - 500 ден. (р.ц. 690 ден) -27%
  - Истанбул беше сказна - Марио Леви - 500 ден. (р.ц. 690 ден) -27%

  Исто и во Мaгор од денес има некои попусти:
  http://www.sk.com.mk/default.asp?ItemID=AE3CEB06A57973499FB0893DE4BCF19B
   
 6. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  541
  Знаете ли дали има попуст во Матица?
   
 7. levely

  levely Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  912
  Допаѓања:
  900
  Да да има и во матица попуст има и награди некои, во првиот пост пишува повеќе за наградите а за попустите отвори на страната на матица на фацебоок има таму информации, ако сакаш отвори и на нивната веб страна можеби има нешто напишано но не верувам , бидејќи минатата недела имаа уште летна еуфорија :lol:
   
 8. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.014
  Пол:
  Женски
 9. marta.99

  marta.99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  Известувања за нови колекции, попусти, распродажби, промоции

  [​IMG] за љубителите на книги :)
   
  На pamelche, Artemission, AnaKarenina и 3 други им се допаѓа ова.
 10. Agatha

  Agatha Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  1.103
  Известувања за нови колекции, попусти, распродажби, промоции

  Од кога почнува попустот во Матица и за сите ли книги сеоднесува?
   
 11. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.989
  Пол:
  Женски
  Известувања за нови колекции, попусти, распродажби, промоции

  Од кога до кога важи ова?
  На нивниот сајт не можам ништо да најдам, освен некаков каталог :?:
   
 12. Inna5

  Inna5 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  624
  Известувања за нови колекции, попусти, распродажби, промоции

  од 20.03 (денес) ,а до кога незнам.
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 13. marta.99

  marta.99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  Известувања за нови колекции, попусти, распродажби, промоции

  Од 20 ти почна а колку што видов на страната нивна одбрани категории се *** архитектура, историја, филозофија, лексикографија, право и политика, уметност и фотографија, проза, поезија, етнологија, археологија, истражувања, мемоари...***
   
 14. Nefertitii

  Nefertitii Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  239
  За одредени книги само ,повеќето се од наши автори ,но сепак има избор
  .Оној кој цени книга ке се израдува .
  Во секој случај браво за Матица ,ми ја збогати домашната библиотека .
   
 15. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.902
  Пол:
  Женски
 16. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
 17. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.858
  Допаѓања:
  15.369
  Пол:
  Женски
  Во Три ГТЦ има попуст и саемот во Веро центар е почнат.
   
 18. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Има некој попуст во Струмица по книжариве?Нешто видов дека во Градската библиотека има, ама изгледа поминало :tmi: Мислев во Култура да нема нешто?
   
 19. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.858
  Допаѓања:
  15.369
  Пол:
  Женски
  Побрзајте уште два дена трае попустот во Култура.
   
 20. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  3.217
  Допаѓања:
  59.032
  Пол:
  Женски
  За сите љубители на книги во Матица од денес почнаа попустите :D На нивната страна може да го разгледате каталогот. :)