1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Порано враќање на работа

Дискусија во 'Бебе' започната од maja1083, 27 декември 2009.

 1. maja1083

  maja1083 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  4
  Imam 5 mesecna kerka i mnogu golem problem sto nemozam da ja ostavam na nikogo da ja cuva bidejki od sto e privrzana za mene koga me nema duri i polovina cas taa odi do stepen na nekontrolirano placenje koe doveduva do liptenje, piskanje i osven jas nikoj nemoze da ja smiri.Bi ve zamolila da mi dadete sovet kako poleka da ja ucam bez mene zasto mislam deka psihicki me opteretuva toa sto moram da ja ostavam, me doveduva do ludilo i neprestan plac i bolka vo mene.
   
 2. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  224
  i moeto sega ke polni 6 meseci i istiot slucaj,nikoj nemoze da go zaspie,ako pocne da place nikoj nemoze osven jas da go smiri,,,,,,,,,,,,malecki se uste ,sega vo nas gledaat kako zastitnici,sigurnost ,zatoa i taka reagiraat,,,,,,,,,,,jas ne bi se vratila porano na rab pred da napolni 1.5 god ,zosto uste e malecko, ednas e tolkavo,a kolku brzo rastat posle da mi bide zal sto sum go ostavila tolku rano,pa ednas se bebinja,,,,,,,,,,,,,,,
   
 3. marina30

  marina30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  48
  i jas go imav istiot problem so mojata kerka koga bese bebe nikade nemozev da izlezam ako me nema 15 min haos vo kuka vristi place i se plasev bidejki morav da pojdam na rabota.Ja ostaviv na 7 ipol meseci znaci morav i neznam prviot den na rab 100 pati se javiv doma da vidam dali place no kako da znaese neznam dali deka me nema koga ke se razbudi i od ednas se smiri si sedese so baba i i nemase nikakvi problemi.A do togas ni vo prodavnica nesmeev da izlezam.
   
 4. maja1083

  maja1083 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  4
  Fala vi na odgovorite, me smirivte barem malku od ona sto me ceka uste ednas fala vi najmnogu.
   
 5. bubale23

  bubale23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3
  Јас се вратив на работа кога малата имаше 8 и пол месеци и нормално тешко ни беше на двете, но нњекако ја замамувавме и излегував или најчесто уште спиеше и се шмугнував некако, ама сега има 14 месеци и разбира кога треба да си одам и рика вика по мене мама :( Исто проблем е од кога почнав на работа ништо живо не сака да јаде, само да ја гушкаат и како положба за доење да и даваат млеко. И редовно кога ќе си дојдам дома скока од радост, ме вика и плаче и редовно бара цице и прво силно ме каса и после се гали! Душа моја мила!

  Да и јас исто, но тешко е со работните места, на договори на дело, под притисок и закана дали ќе се вратиш. Од друга страна колку помало го оставиш полесно за прилагодување на сите зошто колку поголемо е повеќе разбира и повеќе е приврзано со мајката.
   
 6. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  390
  Не најдов нигде тема, а оваа ми изгледа најсоодветна. Мамички со искуство, ве молам да ми кажете дали и кога ги пративте вашите бебенца во јасли/градинка. Јас треба да одам на работа по 8 и пол месеци и сакам да ја оставам буцка моја во градинка, на неколку часа дур да се врати некој од моите од работа да ја земе дома. Не сакам жена да плаќам непозната, градинка ми е најдобра варијанта затоа што ќе биде опкружена со дечиња.
  Кажете ми дали има некоја од вас искуство со ова и дали има граница од која возраст ги примаат бебенцата во јасли/ градинка?
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.885
  Допаѓања:
  198.223
  Пол:
  Женски
  Имаш соодветна тема за ова во категоријата дете, dete/decata-i-gradinkite-t408/
  мислам дека таму може да прашаш, а и мислам дека имаат пишувано мајки кои децата ги запишале во градинка уште во јасли :)
   
  На Delgadina му/ѝ се допаѓа ова.
 8. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  695
  Допаѓања:
  156
  Истиот случај на приврзаност е и кај мене дури и кога ја легнувам ако не ја погалам во сонот почнува да плаче ,кога излегувам чекампрво да заспие јас сум на пола породилно , ама може да испадне да морам на 6м да ја оставам со баба и дедо. Уплав ме фаќа уште од сега и тоа од мн нешта (јадењето редот можното разглаување ако не јаде псхичкиот ефект и тоа обострано)не само од тоа дали ќе плаче
   
 9. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  390
  Благодарности. Не ми текна да видам во таа тема :lol:
   
 10. ivakoc

  ivakoc Нов член

  Се зачлени на:
  19 мај 2017
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Имам бебе 9 месеци и барам жена која ке го чува.. доколку имате некоја за препорака пишете :)