1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пораѓај на несекојдневно место

Дискусија во 'Бременост' започната од Cinderfakinrella, 12 јули 2017.

  1. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Темава е следна: Дали сте доживеале или пак знаете некоја приказна каде што породувањето се случило на некое несекојдневно место (кола, дома, авион...)

    Поттикната за темава бев уште вчера, која гледав една емисија на TLC и приказните беа токму за ваквите породувања.

    Нејсе, најневеројатен момент ми беше оваа: http://www.huffingtonpost.co.uk/2014/02/27/new-york-birth-street_n_4864210.html

    Ако мислите дека е досадна, глупава, без потреба или пак можеби дупла: КЛУЧ!
     
    На cresa-jagoda, gjoker4e, LadyC и 2 други им се допаѓа ова.
  2. ena*sweety

    ena*sweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2016
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    1.561
    Пол:
    Женски
    Јас сум родена во кола впат кон болница.. Во 6 часот мајка ми станала со мали болки не така страшни и кајј 7 часот и пукнал водењакот и право в кола кон болницаа. А блиску сме до болница 10 мин.. Во 8 часот сум се родила.. Ептен лесен пораѓај.. Докторите доле ми сечеле папочна.. Се надевам и јас лесно ке поминам
     
    На V.odolija, cresa-jagoda, snegulkata и 8 други им се допаѓа ова.
  3. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.999
    Пол:
    Женски
    Искрено немам слушнато за ваков случај кај нас, нормално по интернет имам сретнувано вести за породувања на несекојдневни места во други земји како на пример во авион, во автомобили... Баш неодамна гледав дури и клип во кој една жена некаде во Америка се породи во кола на пат кон болница.
     
    На cresa-jagoda, CameliaMiller, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Стрина ми се породи во кола со братучед ми, на пат кон болница.
    Пред 15-16 години на 31 декември напладне.
    Инаку 3 то дете. Се спремала за во болница бидејќи имала болки, но сакала колку може дома да ги истрпи болките, не очекувала дека ќе се породи толку брзо.
    До болница имаја 30 минути пат.
    Одела со мажот и и свекрва и.
    А свекрва и пред излегување од дома зела ќебе, претчувствувала дека можеби ќе се случи нешто.
    И на сред пат ја породила, а мажот и возел не застанал, и така бебето го завиткала во ќебето.
    Имала брз и лесен пораѓај.
     
    На cresa-jagoda, Meckicja, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
  5. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Во Гостивар кај што живат моите во кругот на зградите се породила 24 годишна мајка со второ детенце во влезот од зградата :)Бебето живо и здраво сега има 4или 5 год.
    Додека се истуширала мајката бебето почнало да излегува. Во истиот влез живеела мед.сестра која била акушерка и ја породила на скалите. Папочната врвка ја подврзала со врвки од патики/кондури, со бебето во раце, во ќебе завиткано правец во болница :) ако не ја породела на скали немало да преживи бебето,ќе се замотало во папочната.
     
    Последна измена: 13 јули 2017
    На HappyS, Espadrila, cresa-jagoda и 12 други им се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    Еден мој вујко е роден во кола. Таму одредиле дека полот е женско и место да продолжат во болница си се вратиле дома. Дома увиделе дека детето е машко. :| :rofl: Прво дете бил.
     
    На Espadrila, cresa-jagoda, Meckicja и 10 други им се допаѓа ова.
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Ами онаа шо се породи на граничен премин во тоалет бе??? Во македонија ова на граничен премин Табановце. Ама го фрли во кантата за ѓубре ;( за да продолжи на апсолвенско патување. Сестра ми беше во таа група ама ниту еден автобус не насетил дека нешто се случува. Дознале дури во Прага поради компликации заради кој водичите морале да ја носат во болница.:puke:
     
    На cresa-jagoda, biGirl, sj *O* и 4 други им се допаѓа ова.
  8. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    За неверување е но скоро слушнав дека мајка се породила дома во Скопје. На моја пријателка, пријатели се. Што е уште повеќе за неверување е дека женава не знаела дека е бремена :?: Ок ја знам и јас, по крупничка си е жената, но сепак приказнава мене ми беше неверлива.
    Викнале брза помош одкако се породила(сама), го земала детето на раце и отишла кај мт-и и му рекла имаме бебе (facepalm) леле и кога пишувам ме фака смеа и неверуванје. Но ете тврдат дека така се десило. Стварно има бебе женава, ја видов :nod: А пред да се породи скоро 2 недели се видела со моја пријателка и вика ништо не и спомнала. А пријателкава моја не ја ни приметила дека е бремена. Само лицето и било малку “поинакво“. Што ќе речете на ова? :sweat:
     
    На НаталиЛили, cresa-jagoda, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
  9. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Навистина многу чудно како никој не ја приметил дека е трудна ,како толку брзо се породила во вц ?
    зар немало крв на нејзе?
    Го снема цел тој случај да не знаеш што се случи,што е со девојчето?
    Иначе многу жално за детето ;(
     
    На cresa-jagoda, sj *O*, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
  10. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Вo притвoр е :@
    Кaкoбе не знaелa aми си клoцкa тo милoтo внaтре aјде вo пoчетoкoт мрдaњетo нa бебетo мoже дa гo смешaш сo гaсoви oд цревaтa aмa еве сегa пр вo oвaa неделa (23 тa неделa сум :inlove:) oсеќaм декa ме УДИРА и е сoсем рaзличнo oд гaсoви. Кaкo втoрo a нaјвaжнo циклусoт бе? Нoрмaлнo е дa те скoкни еден месец сите некoгaш не скoкнaлo или ќе не скoкне aмa 9 месеци дa не дoбиеш бе? :o Јaс сaкaм дa знaм штo и се вртелo нa тaa женa вo глaвaтa?:fubar: Или сум јaс психoтичнa пa би реaгирaлa веднaш зa циклусoт.. Не знaм нaвистинa ептен ми е чуднo :wasntme::^)
     
    На cresa-jagoda, snegulkata, sj *O* и 5 други им се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Татко ми е роден дома, ама во странство. Дедо ми го пратиле на терен и баба ми отишла со него. Престојувале кај роднини. Во тој момент биле сами. Кога баба ми добила болки дедо ми отишол да вика бабица. Во близина немало болница. Додека да стигне бабицата, баба ми се породила. :D
     
    На cresa-jagoda, CameliaMiller, LadyC и 3 други им се допаѓа ова.
  12. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    На дедо ми сестра сама била на нива, си работела жената кога добила болки. Си отишла дома, но куќа на село со една собичка а на маж и другар бил дојден на гости и и било срам да каже. Па влегла во подрум и таму сама се породила. И тоа со прво дете.
    Кога ни раскажуваше кожата ми се ежеше. Секоја чест колку биле храбри на времето.
     
    На НаталиЛили, cresa-jagoda, snegulkata и 9 други им се допаѓа ова.
  13. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.735
    Допаѓања:
    39.860
    Пол:
    Женски
    Ако е истиот случај што и мене ми го кажуваа, жената имала циклус секој месец и била многу крупна. Наводно и со првото до 5 месец не знаела бидејќи си добивала редовно. Гледано од моја перспектива и мене ми е за неверување, ама изгледа не сите си го анализираат организмот:?:
     
    На chocolade, cresa-jagoda, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
  14. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Можно е да не знаела. Мојата кумашинка до 5 месец не знаела дека е бремена. Крупна жена, а од секогаш имала не редовен циклус. И случајно решила да оди на преглед и кога и кажале жената ќе се онесвестела таму.
     
    На cresa-jagoda, CameliaMiller, LadyC и 2 други им се допаѓа ова.
  15. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Моите стално ми велеа дека сум била родена в кајче, после неколку години уствари дознав дека така ми велеле оти никогаш не затворав врата:lol:
     
    На elenaklasik, La.loca, НаталиЛили и 16 други им се допаѓа ова.
  16. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Баба ми, на мајка ми мајка, со двете деца се има породено сама, во плевна.
    За тоа време било и најнормално, луѓе од планинско село, немале други услови, на тоа биле навикнати.
    Сепак секоја чест за храброста и издржливоста на тогашните жени :bow:
     
    На La.loca, cresa-jagoda, sj *O* и 7 други им се допаѓа ова.
  17. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    пријателка моја си отиде на гинеколог на редовна контрола
    гинекологот и соопшти дека е бремена некаде околу 22 н уствари она веке 6месец
    ни поправена ни осетила нешто а и редовен циклус си имаше кој и онака и беше ептен оскуден
    свеста и се заврте на крај заврши неубаво ептен
     
    На chocolade, cresa-jagoda, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Слично и дедо ми е роден. Прабаба ми си работела во нива и одеднаш ја фатиле болки. Но таа си помислила дека и се оди во веце и си се скрила во грмушки. За среќа породувањето и било лесно и без компликации.
     
    На cresa-jagoda, CameliaMiller и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    Јас кога се породив (пред 6 години) истата година се породи моја блиска пријателка дома со петтото дете :) и пукнал водењакот и додека се спремале да излезат за накај болница бебево почнало да излегува. :D
     
    На cresa-jagoda, CameliaMiller, victoria и 2 други им се допаѓа ова.
  20. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Пред 12 години сестра ми се породи со внук ми во битолската државна болница.Бевме појдени на посета и наеднаш цел персонал се растрча од сестри,доктори,болничари...жената в лифт се породила.
    Друго тетка ми со братучед ми прва бременост,тетин ми битола теренски работник а таа кичево.Викенд тетин ми дојден кич ја фатиле болки ама не кичево немало кадар сакаала жената за битола да оди.В кола татко ми вози тетин ми и тетка ми на задно седиште пред битола почнала да вика застанете раѓам,тетин ми и викал не сакаше кичево болница,сега овде среде ниви ќе раѓаш???
    Татко ми вика туку почна плаче нешто,се врти тетин ми го зема малиот во раце,го завиткал во блузата што ја носел.Стигнале ги качиле горе на гинекологија го пратиле тетин ми по книшката во кола им била,затрчан излегол,со трчање се враќал арно ама не видел дека стаклената надвотрешна врата де затворила со трчање и во стаклото бамммм.Тетка ми со малиот на гинекологија а,тетин ми на хирургија на шиење.И ден денес има лузна на лице и рака.
     
    На koritsaki, cresa-jagoda, buba4e89 и 7 други им се допаѓа ова.