1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пораѓај на несекојдневно место

Дискусија во 'Бременост' започната од Cinderfakinrella, 12 јули 2017.

 1. Cinderfakinrella

  Cinderfakinrella Популарен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2016
  Пораки:
  956
  Допаѓања:
  7.422
  Пол:
  Женски
  Темава е следна: Дали сте доживеале или пак знаете некоја приказна каде што породувањето се случило на некое несекојдневно место (кола, дома, авион...)

  Поттикната за темава бев уште вчера, која гледав една емисија на TLC и приказните беа токму за ваквите породувања.

  Нејсе, најневеројатен момент ми беше оваа: http://www.huffingtonpost.co.uk/2014/02/27/new-york-birth-street_n_4864210.html

  Ако мислите дека е досадна, глупава, без потреба или пак можеби дупла: КЛУЧ!
   
  На cresa-jagoda, gjoker4e, LadyC и 2 други им се допаѓа ова.
 2. ena*sweety

  ena*sweety Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2016
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  1.561
  Пол:
  Женски
  Јас сум родена во кола впат кон болница.. Во 6 часот мајка ми станала со мали болки не така страшни и кајј 7 часот и пукнал водењакот и право в кола кон болницаа. А блиску сме до болница 10 мин.. Во 8 часот сум се родила.. Ептен лесен пораѓај.. Докторите доле ми сечеле папочна.. Се надевам и јас лесно ке поминам
   
  На V.odolija, cresa-jagoda, snegulkata и 8 други им се допаѓа ова.
 3. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.749
  Допаѓања:
  26.001
  Пол:
  Женски
  Искрено немам слушнато за ваков случај кај нас, нормално по интернет имам сретнувано вести за породувања на несекојдневни места во други земји како на пример во авион, во автомобили... Баш неодамна гледав дури и клип во кој една жена некаде во Америка се породи во кола на пат кон болница.
   
  На cresa-jagoda, CameliaMiller, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.980
  Допаѓања:
  66.213
  Стрина ми се породи во кола со братучед ми, на пат кон болница.
  Пред 15-16 години на 31 декември напладне.
  Инаку 3 то дете. Се спремала за во болница бидејќи имала болки, но сакала колку може дома да ги истрпи болките, не очекувала дека ќе се породи толку брзо.
  До болница имаја 30 минути пат.
  Одела со мажот и и свекрва и.
  А свекрва и пред излегување од дома зела ќебе, претчувствувала дека можеби ќе се случи нешто.
  И на сред пат ја породила, а мажот и возел не застанал, и така бебето го завиткала во ќебето.
  Имала брз и лесен пораѓај.
   
  На cresa-jagoda, Meckicja, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
 5. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.452
  Во Гостивар кај што живат моите во кругот на зградите се породила 24 годишна мајка со второ детенце во влезот од зградата :)Бебето живо и здраво сега има 4или 5 год.
  Додека се истуширала мајката бебето почнало да излегува. Во истиот влез живеела мед.сестра која била акушерка и ја породила на скалите. Папочната врвка ја подврзала со врвки од патики/кондури, со бебето во раце, во ќебе завиткано правец во болница :) ако не ја породела на скали немало да преживи бебето,ќе се замотало во папочната.
   
  Последна измена: 13 јули 2017
  На HappyS, Espadrila, cresa-jagoda и 12 други им се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.350
  Допаѓања:
  131.123
  Пол:
  Женски
  Еден мој вујко е роден во кола. Таму одредиле дека полот е женско и место да продолжат во болница си се вратиле дома. Дома увиделе дека детето е машко. :| :rofl: Прво дете бил.
   
  На Espadrila, cresa-jagoda, Meckicja и 10 други им се допаѓа ова.
 7. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  9.023
  Допаѓања:
  59.267
  Пол:
  Женски
  Ами онаа шо се породи на граничен премин во тоалет бе??? Во македонија ова на граничен премин Табановце. Ама го фрли во кантата за ѓубре ;( за да продолжи на апсолвенско патување. Сестра ми беше во таа група ама ниту еден автобус не насетил дека нешто се случува. Дознале дури во Прага поради компликации заради кој водичите морале да ја носат во болница.:puke:
   
  На cresa-jagoda, biGirl, sj *O* и 4 други им се допаѓа ова.
 8. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.211
  Допаѓања:
  6.872
  Пол:
  Женски
  За неверување е но скоро слушнав дека мајка се породила дома во Скопје. На моја пријателка, пријатели се. Што е уште повеќе за неверување е дека женава не знаела дека е бремена :?: Ок ја знам и јас, по крупничка си е жената, но сепак приказнава мене ми беше неверлива.
  Викнале брза помош одкако се породила(сама), го земала детето на раце и отишла кај мт-и и му рекла имаме бебе (facepalm) леле и кога пишувам ме фака смеа и неверуванје. Но ете тврдат дека така се десило. Стварно има бебе женава, ја видов :nod: А пред да се породи скоро 2 недели се видела со моја пријателка и вика ништо не и спомнала. А пријателкава моја не ја ни приметила дека е бремена. Само лицето и било малку “поинакво“. Што ќе речете на ова? :sweat:
   
  На НаталиЛили, cresa-jagoda, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
 9. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.326
  Допаѓања:
  5.388
  Пол:
  Женски
  Навистина многу чудно како никој не ја приметил дека е трудна ,како толку брзо се породила во вц ?
  зар немало крв на нејзе?
  Го снема цел тој случај да не знаеш што се случи,што е со девојчето?
  Иначе многу жално за детето ;(
   
  На cresa-jagoda, sj *O*, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
 10. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  9.023
  Допаѓања:
  59.267
  Пол:
  Женски
  Вo притвoр е :@
  Кaкoбе не знaелa aми си клoцкa тo милoтo внaтре aјде вo пoчетoкoт мрдaњетo нa бебетo мoже дa гo смешaш сo гaсoви oд цревaтa aмa еве сегa пр вo oвaa неделa (23 тa неделa сум :inlove:) oсеќaм декa ме УДИРА и е сoсем рaзличнo oд гaсoви. Кaкo втoрo a нaјвaжнo циклусoт бе? Нoрмaлнo е дa те скoкни еден месец сите некoгaш не скoкнaлo или ќе не скoкне aмa 9 месеци дa не дoбиеш бе? :o Јaс сaкaм дa знaм штo и се вртелo нa тaa женa вo глaвaтa?:fubar: Или сум јaс психoтичнa пa би реaгирaлa веднaш зa циклусoт.. Не знaм нaвистинa ептен ми е чуднo :wasntme::^)
   
  На cresa-jagoda, snegulkata, sj *O* и 5 други им се допаѓа ова.
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.336
  Пол:
  Женски
  Татко ми е роден дома, ама во странство. Дедо ми го пратиле на терен и баба ми отишла со него. Престојувале кај роднини. Во тој момент биле сами. Кога баба ми добила болки дедо ми отишол да вика бабица. Во близина немало болница. Додека да стигне бабицата, баба ми се породила. :D
   
  На cresa-jagoda, CameliaMiller, LadyC и 3 други им се допаѓа ова.
 12. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  10.754
  Пол:
  Женски
  На дедо ми сестра сама била на нива, си работела жената кога добила болки. Си отишла дома, но куќа на село со една собичка а на маж и другар бил дојден на гости и и било срам да каже. Па влегла во подрум и таму сама се породила. И тоа со прво дете.
  Кога ни раскажуваше кожата ми се ежеше. Секоја чест колку биле храбри на времето.
   
  На НаталиЛили, cresa-jagoda, snegulkata и 9 други им се допаѓа ова.
 13. Ano

  Ano Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  5.598
  Допаѓања:
  32.613
  Пол:
  Женски
  Ако е истиот случај што и мене ми го кажуваа, жената имала циклус секој месец и била многу крупна. Наводно и со првото до 5 месец не знаела бидејќи си добивала редовно. Гледано од моја перспектива и мене ми е за неверување, ама изгледа не сите си го анализираат организмот:?:
   
  На chocolade, cresa-jagoda, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
 14. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  10.754
  Пол:
  Женски
  Можно е да не знаела. Мојата кумашинка до 5 месец не знаела дека е бремена. Крупна жена, а од секогаш имала не редовен циклус. И случајно решила да оди на преглед и кога и кажале жената ќе се онесвестела таму.
   
  На cresa-jagoda, CameliaMiller, LadyC и 2 други им се допаѓа ова.
 15. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  4.489
  Допаѓања:
  33.685
  Пол:
  Женски
  Моите стално ми велеа дека сум била родена в кајче, после неколку години уствари дознав дека така ми велеле оти никогаш не затворав врата:lol:
   
  На La.loca, НаталиЛили, IronLady и 15 други им се допаѓа ова.
 16. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.266
  Допаѓања:
  16.546
  Пол:
  Женски
  Баба ми, на мајка ми мајка, со двете деца се има породено сама, во плевна.
  За тоа време било и најнормално, луѓе од планинско село, немале други услови, на тоа биле навикнати.
  Сепак секоја чест за храброста и издржливоста на тогашните жени :bow:
   
  На La.loca, cresa-jagoda, sj *O* и 7 други им се допаѓа ова.
 17. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  8.485
  Допаѓања:
  84.814
  пријателка моја си отиде на гинеколог на редовна контрола
  гинекологот и соопшти дека е бремена некаде околу 22 н уствари она веке 6месец
  ни поправена ни осетила нешто а и редовен циклус си имаше кој и онака и беше ептен оскуден
  свеста и се заврте на крај заврши неубаво ептен
   
  На chocolade, cresa-jagoda, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  8.509
  Пол:
  Женски
  Слично и дедо ми е роден. Прабаба ми си работела во нива и одеднаш ја фатиле болки. Но таа си помислила дека и се оди во веце и си се скрила во грмушки. За среќа породувањето и било лесно и без компликации.
   
  На cresa-jagoda, CameliaMiller и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
 19. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.166
  Допаѓања:
  86.133
  Пол:
  Женски
  Јас кога се породив (пред 6 години) истата година се породи моја блиска пријателка дома со петтото дете :) и пукнал водењакот и додека се спремале да излезат за накај болница бебево почнало да излегува. :D
   
  На cresa-jagoda, CameliaMiller, victoria и 2 други им се допаѓа ова.
 20. tincemajmunce

  tincemajmunce Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 февруари 2014
  Пораки:
  2.168
  Допаѓања:
  25.763
  Пол:
  Женски
  Пред 12 години сестра ми се породи со внук ми во битолската државна болница.Бевме појдени на посета и наеднаш цел персонал се растрча од сестри,доктори,болничари...жената в лифт се породила.
  Друго тетка ми со братучед ми прва бременост,тетин ми битола теренски работник а таа кичево.Викенд тетин ми дојден кич ја фатиле болки ама не кичево немало кадар сакаала жената за битола да оди.В кола татко ми вози тетин ми и тетка ми на задно седиште пред битола почнала да вика застанете раѓам,тетин ми и викал не сакаше кичево болница,сега овде среде ниви ќе раѓаш???
  Татко ми вика туку почна плаче нешто,се врти тетин ми го зема малиот во раце,го завиткал во блузата што ја носел.Стигнале ги качиле горе на гинекологија го пратиле тетин ми по книшката во кола им била,затрчан излегол,со трчање се враќал арно ама не видел дека стаклената надвотрешна врата де затворила со трчање и во стаклото бамммм.Тетка ми со малиот на гинекологија а,тетин ми на хирургија на шиење.И ден денес има лузна на лице и рака.
   
  На koritsaki, cresa-jagoda, buba4e89 и 7 други им се допаѓа ова.