1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пораѓање со провокација

Дискусија во 'Бременост' започната од ribce, 3 март 2010.

  1. ribce

    ribce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    dali nekoj od vas imal takvo iskustvo?mene mi napravija edna vo ponedelnikot,ama neuspesna,i utre pak ke probame,zaradi pominat termin
     
  2. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Јас имав, ама успешна ми беше. И на девојката што беше со мене во соба исто. Ни ставија сабајлето околу 8, таа се породи во 12.30, јас во 2. Не сум слушнала дека може да е неуспешна. А што е проблемот, не се отвараш воопшто, или високо ти е бебето?

    Ако не - царски рез. Имам и такво искуство :D и не е лошо...
     
    На Indi96 и tanja manja им се допаѓа ова.
  3. ribce

    ribce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    abe se otvoriv ama ne dovolno me fatija kontrakcii ama malku,pa demek poarno e prirodno zatoa utre ke probame uste,ako ne bide pa taa togas carski,ama doktorite velat ke bide pa mi ostanuva da se nadevam,ne mi se ceka pojke ama toa e ke se izdrzi uste eden den
     
  4. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Пораѓање со провокација

    Се интересрам каква е таа провокација, што ви прават, не сум информирана ако може некој да ми каже? :)
     
  5. ribce

    ribce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    mene mi napravija so gel go stavaat vo grloto na matkata.ima nekolku razlicni varijanti i so vaginaleta i vo infuzija i neznam uste kakva
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    RIPCE EDEN MOJ SOVET,BATALI PROVOKACII AKO NE SE OTVARAS,BARAJ VRSKI ZA CARSKIIIIIIIIIIIIII
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ribce

    ribce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    rosi si pobarav carski ama me razubeduvaat nemalo potreba se bilo vo red pa sega cekame vikendov na vatat prirodni bolki pa od ponedelnik neznam so ke bide
     
  8. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    мила рипце,они на сите така имвикаат па после трцаат во операциона сала,кази ми кога ти е последен термин,
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ribce

    ribce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    mi pomina na 28 mi bese
     
  10. ribce

    ribce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    ti kako se porodi prirodno ili?
     
    На Hyla му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    NE RIPCE,JAS SE PORODIV CARSKIne se otvoriv ni milimetar,a i plodot bese pogolem pa otidov odma na carski,no drugite sto bea vo soba gi iznamacija ,so provokacii,pa gi vrakaa,pa im vikaat setajte,imajte odnosi abe zivi gluposti,i na kraj kaj mnogu napravija carski,,,,,,,,,,,,,cekaat najverojatno da go ,,pocestis,,nekoj doktor pa za da ti dade zapiska za carski,baraj si vrski ,nekoj doktor,prijatel,neka ti napravat ,ne se maci veke,znam kako ti e,,,,,,,,,,aj ti drzam sreka,i kazi sto napravi,
     
  12. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Јас кога се породив со провокација вечерта ми ставија вагинолета за омекнување на грлото на матката, и сабајлето инфузија во 8 или тала нешто - во 2 се породив. Не бев воопшто отворена, ама докорот мислеше дека не е добро да се чека, па пораѓањето беше по договор :D
     
  13. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Прочитав дека од вас некои се пораѓале со царски рез.... Ќе ве замолам да го споделите искуството.. Болки имате ли, имавте ли, што, како беше...? Една моја многу блиска личност за 1 месец треба да се породи но и констатираа дека мора со царски рез, бидејќи има миоми кои растат, не се премногу пораснати, но доволно, плус зошто се свртени кон отворот и неможе да го извадат бебето по природен пат. А дополнително е тоа што има 40 години (иако мн се пази и немаше никакви други проблеми во бременоста)... Меѓутоа сега и е премногу страв за царскиот рез... И рекле дека можат да и го направат и со локална анестезија(епидурал) и да е свесна а да ја сечат, и со целосна опивка... Ве молам кажете ми искуства... Ви благодарам однапред :D
     
  14. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    И мене ми помина терминот сега ако не се породам до недела во понеделник со провокации, малку се замислив да барам царски кој знае дали ке ми дозволаат или ке мора да пробам со провокација а бебцево е 4100 не е малечко ,ме фака паника .
     
  15. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Нема што да те фаќа паника, како ќе кажат докторите така ќе правиш. Најважно е ти и детето да бидете добро. Сега стресот може само да ти одмогне затоа биди смирена.
     
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    А што се однесува на темава, може да си побараш провокации за да се убрза целата работа, да не раѓаш со саати? Или провокации дозволуваат само по потреба?
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Мислам дека може, ама треба да се договориш со д-р.
    Јас се породив со провокација.
    Имено се породив на 07,07, беше сабота, а четвртокот пред викендот бев на ЦТГ и д-р ми рече дека сум 3 прста отворена и да дојдам во сабота да ме породи.
    Така и беше. Во саботата отидов во 10,30ч тогаш имавме закажано.
    Ме качија во предпородилна сала со 4 прста отворена, ми шибнаа инекција спазмекс (ми ја додадоа во инфузијата). Потоа ми ставија уште една спазмекс за побрзо да се отворам.
    Кога ме однесоа во бокс бев 8 прста отворена, ми дадоа уште една инекција спазмекс и за точно еден саат се породив.
    Значи ме примија во 11ч, а се породив во 14.45 ч, прилично брзо.
     
    На ivance.., BeloMache, Unique.chick и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Е сега малку се збунив пошто ја на сите им кажував дека се породив со провокација, мислам дека тоа беше провокација во вена ми ставија нешто како вкцина :P и бебушот просто излета :lol: значи тоа го направија после неколку неуспешни напони на бокс кога се качив бев 8 прста отворена ,во 2 по полнок отидов во 5 се породив ,првпат слушам за такви вагиналети и слично, си викам да ми ја ставеја порано можеби уште побргу ке се породев :)
     
  19. CudnaZena

    CudnaZena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    12
    Кога ме примија водењакот ми беше пукнат, ми ставија вагиналети за омекнување на грлото на матката, па после провокација во вена, а јас ни б од болки. На цтг кажуваше ненормални контракции а јас чувствував само слаби менструални болки. И не се отварав, бебето беше високо и завршив со царски.
     
  20. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    jas se poragav so provokacija posto bev 41 nedela i 3 dena skoro 42 nakaj sesipol popladneto otidov na ctg i nemase kontrakcii mali sitnica i na vaginalen pregled otvorena 4 prsta i me zadrzaa me kacija vo predporodilna sopa me stavija na ctg i mi stavija provokacija toa e vo vena kako infuzija tolkavo sise pa me proverija posle nekoe vreme 5 prsta a bolkite ne mi pocnaa odprilika nakaj 9 vecer mi ja stavija provokacijata pa me isklucija edno vreme posto vodenjakot ne mi bese puknat pa mi go puknaa pa posle se javija bolkite i toa strasni mn.bolese ali tuka bese EPIDURALNA i se si zavrsi ni b od bolka i taka ja si se porodiv vo 4:40 sabajleto
    so lesno na site
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.