Пораѓање со провокација

Дискусија во 'Бременост' започната од ribce, 3 март 2010.

 1. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  729
  се породив 42гн по природен пат
  пошто бебето немаше абер од излегување ме примија во петок во 15 часот ми ставија инекција во бутот некоја за припрема на матката подобро да реагира на провокацијата ( докторот ми рече сама да си ја купам инекцијата) утредента во 06 ми ставија провокација во вид на инфузија и внатре имаше други работи ставено до 8,15 немав контракции а од 8,15 почна а во 12,10 се породив значи прилично брзо и добро за 4 часа почна и заврши
   
 2. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Моето пораѓање започна со пукање на водењакот, но 3ч по тоа немав болки, па така примив една, па уште една , па и трета провокација. Болките се зачестија и засилија, но не се отварав, па си завршив на царски.
   
 3. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.561
  А јас мислев дека секоја жена раѓа со провокација :)
   
 4. xfactor55

  xfactor55 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  14
  ве молам доколку има некоја поискусна на оваа тема,,ми треба совет...теминот ми е на 01.12....плодот е добар,плодова вода има доволно...но матичниот ми закажа за во болница на 20.11...доколку има услови да се породам со повокација...откако размислив сфатив дека нема потреба,,,но тогаш бил тој гинеколог на смена што ги пуштаат пациентките кај него,па за тогаш закажаа....а јас би сакала кога ќе ми дојде за ѓпораѓање тогаш да одам,,а да дојде тој гинеколог да ме пораѓа...многу сум збунета...ама по тоа што сум слушнала за индуцирано породување не би прифатила пораѓање на ваков начин,,само доколку има потреба...
   
 5. sabatini

  sabatini Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  428
  Пол:
  Женски
  Ako se si e vo red togas nemas nikakva pricina da se poragas so provokacija t.e da odis bas koga tvojot doktor e na smena pa da te porodi....
  Jas sum porodena so provokacija no smo zatoa sto mi bese puknat vodenjakot a jas kontrakcii nemav....
  Isto kako edna feminka pogore i moeto pocna i zavrsi mnogu brzo....Neznam dali e pobolno so provokacija ili spontano da ti pocnat bolkite bidejki mi e prvo....Ama so provokacija bolkite se golemi...Ne da te plasam ama bolka kako bolka i kaj sekogo razlicno...
  Moj sovet cekaj si dodeka da si posaka bebusot da si izleze ...Najdbro si znae koga samo bebeto...
  :* :* :*
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.287
  Допаѓања:
  4.049
  Mi stavija hormonski cep(provokacija istovremeno za otvaranje na matkata i za dobivanje bolki kako tampon ) vo sabotata vo 12 h i bese vo mene 24 casa. Vo nedela sabajle me fatija bolkite okolu 4-5, go izvadiv cepot vo 12h a veke vo 14:45 se porodiv.
   
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.700
  Допаѓања:
  22.511
  Пол:
  Женски
  Јас се породив со провокација, бидејќи не можев да се отворам. Примив две провокации во вид на инекција. Дури после втората провокација успеав да се отворам, околу саат и пол - два откако ја примив. Болките со провокација се многу јаки.
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.944
  Пол:
  Женски
  Јас бев 8-9 прста отворена, но немав болки за пораѓај, ми дадоа провокација и за 15/20мин. добив БОЛКИИИИ
   
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.700
  Допаѓања:
  22.511
  Пол:
  Женски
  И овој пат се породив со провокација. За разлика од првиот пат кога примив инекции, сега ми ставија инфузија и два пати ми ја зголемуваа провокацијата.
   
 10. janickaskopje

  janickaskopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2013
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  263
  таа провокација кај сите различно делува како што читам кај некој зс 2,3,4 часа а кај другарка ми 10 часа неможела да се отвори и три провокации и ставиле
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. minne992

  minne992 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  5.361
  Пол:
  Женски
  Јас се порајгав со провокација и болките се страшни, последните3 часа имав болки на секоја пола мин мислев дека никогаш нема да излези од мене, да видиме на второво како ке биди
   
 12. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.248
  Допаѓања:
  26.442
  Пол:
  Женски
  За колку време почнуваат болките од нула ( без болки ) со провокација?

  Тоа иде наеднаш или постепено?
   
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.011
  Допаѓања:
  63.983
  Пол:
  Женски
  Мене за 5-10мин ми проделува, директ со болки на 4,5м, па за пола саат на 1мин дојдоа.
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 14. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.410
  Допаѓања:
  230.793
  Слично како Мариз. Бебе испадна околу 6-7 часа после провокацијата мислам.
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 15. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.410
  Допаѓања:
  230.793
  Контракциите со провокација мене ми беа поболни, но се ако е ок и примиш епидурал, нема да видиш мака. Само напоните ќе ги осеќаш. Најважно е што нема да бидеш сама и буквално цело време некој таму за тебе, макар и за добар збор и држење за рака(ок, ова и сопругот). Чуството на сигурност и дека си во добри раце е и како важно во тие моменти.
   
  На Kaetana и FreeMind им се допаѓа ова.
 16. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.489
  Допаѓања:
  46.859
  Зависно од жената.
  Мене ми ставија провокација а пред тоа многу малку бев отворена, болки ич, ама после провокација за бргу време почнаа болките, водењакот ми пукна и после само се интензивираа. Ама јас за мнооогу брзо време се породив, они не очекувале дека така бргу ќе се отворам, вероватно затоа болките беа страшни. Дали саат време фати или малку повеќе од провокација до пороѓај.
  На мојата цимерка што и ја ставија во исто време како мене, провокација скоро и да не делуваше, имаше болки ама не се породи тој ден, туку наредниот, а и беше второ дете.

  А со другото не ни знаев дека сум отворена 8 цм. Ете до толку не осетив ништо.
   
  На Kaetana и FreeMind им се допаѓа ова.
 17. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.577
  Допаѓања:
  96.699
  Изгледа индивидуално е. Јас за 2 часа бев во родилна сала.
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.011
  Допаѓања:
  63.983
  Пол:
  Женски
  Јас бев примена со прст ипол два отворена, три часа провокации болки и стигнав на 3 прсти, тогаш пукна и водењакот, но поради многу мекониум и пад на тонови на 20, со трчање во сала отидовме. А со првото природно одеше се, исто по 3ч болки на 4-1мин пукна водењакот на три прсти отворена, се породив по 6ч, вкупно се за 9ч. Мислам да одеше се како што треба и вториот пат, исто ке поминев, дека исто одеше отварањето... а болките да, појаки ми беа со провокации.
   
  На Kaetana и FreeMind им се допаѓа ова.
 19. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.243
  Допаѓања:
  10.339
  Пол:
  Женски
  Прво добив чеп за омекнување на грлото, после неколку часа провокации. Бев примена со 1.0 см без болки ама со надминат термин. Постепено почнаа болки ама издржливи. Цел ден ништо не бидна. А контракциите ги имав цело време. Следниот ден сабајлето пак добив провокации. Веќе имав појаки болки на 2 минути со траење 1 минута. Џабе - 1.5 см. На крај решија царски заради незрело грло на матка а и бебето не реагираше најфино на контракциите.

  Муабетот ми е, скроз е индивидуално.
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 20. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  1.130
  Допаѓања:
  22.693
  Пол:
  Женски
  I jas se porodiv so provokacija,9 prsta se otvoriv .. 40+5 bev mozev uste da cekam no doktorot odluci da me poragja poradi golem plod. Za vtoro sama ke si cekam bolki deka neznam dali od provokacijata bolkite bea neizdrzlivi :worried: Srekja imav brz poragjaj:)