1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пораѓање со провокација

Дискусија во 'Бременост' започната од ribce, 3 март 2010.

  1. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    се породив 42гн по природен пат
    пошто бебето немаше абер од излегување ме примија во петок во 15 часот ми ставија инекција во бутот некоја за припрема на матката подобро да реагира на провокацијата ( докторот ми рече сама да си ја купам инекцијата) утредента во 06 ми ставија провокација во вид на инфузија и внатре имаше други работи ставено до 8,15 немав контракции а од 8,15 почна а во 12,10 се породив значи прилично брзо и добро за 4 часа почна и заврши
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Моето пораѓање започна со пукање на водењакот, но 3ч по тоа немав болки, па така примив една, па уште една , па и трета провокација. Болките се зачестија и засилија, но не се отварав, па си завршив на царски.
     
  3. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    А јас мислев дека секоја жена раѓа со провокација :)
     
  4. xfactor55

    xfactor55 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    ве молам доколку има некоја поискусна на оваа тема,,ми треба совет...теминот ми е на 01.12....плодот е добар,плодова вода има доволно...но матичниот ми закажа за во болница на 20.11...доколку има услови да се породам со повокација...откако размислив сфатив дека нема потреба,,,но тогаш бил тој гинеколог на смена што ги пуштаат пациентките кај него,па за тогаш закажаа....а јас би сакала кога ќе ми дојде за ѓпораѓање тогаш да одам,,а да дојде тој гинеколог да ме пораѓа...многу сум збунета...ама по тоа што сум слушнала за индуцирано породување не би прифатила пораѓање на ваков начин,,само доколку има потреба...
     
  5. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Ako se si e vo red togas nemas nikakva pricina da se poragas so provokacija t.e da odis bas koga tvojot doktor e na smena pa da te porodi....
    Jas sum porodena so provokacija no smo zatoa sto mi bese puknat vodenjakot a jas kontrakcii nemav....
    Isto kako edna feminka pogore i moeto pocna i zavrsi mnogu brzo....Neznam dali e pobolno so provokacija ili spontano da ti pocnat bolkite bidejki mi e prvo....Ama so provokacija bolkite se golemi...Ne da te plasam ama bolka kako bolka i kaj sekogo razlicno...
    Moj sovet cekaj si dodeka da si posaka bebusot da si izleze ...Najdbro si znae koga samo bebeto...
    :* :* :*
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Mi stavija hormonski cep(provokacija istovremeno za otvaranje na matkata i za dobivanje bolki kako tampon ) vo sabotata vo 12 h i bese vo mene 24 casa. Vo nedela sabajle me fatija bolkite okolu 4-5, go izvadiv cepot vo 12h a veke vo 14:45 se porodiv.
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.541
    Пол:
    Женски
    Јас се породив со провокација, бидејќи не можев да се отворам. Примив две провокации во вид на инекција. Дури после втората провокација успеав да се отворам, околу саат и пол - два откако ја примив. Болките со провокација се многу јаки.
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Јас бев 8-9 прста отворена, но немав болки за пораѓај, ми дадоа провокација и за 15/20мин. добив БОЛКИИИИ
     
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.541
    Пол:
    Женски
    И овој пат се породив со провокација. За разлика од првиот пат кога примив инекции, сега ми ставија инфузија и два пати ми ја зголемуваа провокацијата.
     
    На Babycool му/ѝ се допаѓа ова.
  10. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    таа провокација кај сите различно делува како што читам кај некој зс 2,3,4 часа а кај другарка ми 10 часа неможела да се отвори и три провокации и ставиле
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.134
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Јас се порајгав со провокација и болките се страшни, последните3 часа имав болки на секоја пола мин мислев дека никогаш нема да излези од мене, да видиме на второво како ке биди
     
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    За колку време почнуваат болките од нула ( без болки ) со провокација?

    Тоа иде наеднаш или постепено?
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.710
    Допаѓања:
    72.607
    Пол:
    Женски
    Мене за 5-10мин ми проделува, директ со болки на 4,5м, па за пола саат на 1мин дојдоа.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.990
    Допаѓања:
    279.165
    Слично како Мариз. Бебе испадна околу 6-7 часа после провокацијата мислам.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.990
    Допаѓања:
    279.165
    Контракциите со провокација мене ми беа поболни, но се ако е ок и примиш епидурал, нема да видиш мака. Само напоните ќе ги осеќаш. Најважно е што нема да бидеш сама и буквално цело време некој таму за тебе, макар и за добар збор и држење за рака(ок, ова и сопругот). Чуството на сигурност и дека си во добри раце е и како важно во тие моменти.
     
    На *Milicka*, BabyD0ll, Kaetana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Зависно од жената.
    Мене ми ставија провокација а пред тоа многу малку бев отворена, болки ич, ама после провокација за бргу време почнаа болките, водењакот ми пукна и после само се интензивираа. Ама јас за мнооогу брзо време се породив, они не очекувале дека така бргу ќе се отворам, вероватно затоа болките беа страшни. Дали саат време фати или малку повеќе од провокација до пороѓај.
    На мојата цимерка што и ја ставија во исто време како мене, провокација скоро и да не делуваше, имаше болки ама не се породи тој ден, туку наредниот, а и беше второ дете.

    А со другото не ни знаев дека сум отворена 8 цм. Ете до толку не осетив ништо.
     
    На Kaetana и FreeMind им се допаѓа ова.
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Изгледа индивидуално е. Јас за 2 часа бев во родилна сала.
     
    На *Milicka* и FreeMind им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.710
    Допаѓања:
    72.607
    Пол:
    Женски
    Јас бев примена со прст ипол два отворена, три часа провокации болки и стигнав на 3 прсти, тогаш пукна и водењакот, но поради многу мекониум и пад на тонови на 20, со трчање во сала отидовме. А со првото природно одеше се, исто по 3ч болки на 4-1мин пукна водењакот на три прсти отворена, се породив по 6ч, вкупно се за 9ч. Мислам да одеше се како што треба и вториот пат, исто ке поминев, дека исто одеше отварањето... а болките да, појаки ми беа со провокации.
     
    На Kaetana и FreeMind им се допаѓа ова.
  19. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Прво добив чеп за омекнување на грлото, после неколку часа провокации. Бев примена со 1.0 см без болки ама со надминат термин. Постепено почнаа болки ама издржливи. Цел ден ништо не бидна. А контракциите ги имав цело време. Следниот ден сабајлето пак добив провокации. Веќе имав појаки болки на 2 минути со траење 1 минута. Џабе - 1.5 см. На крај решија царски заради незрело грло на матка а и бебето не реагираше најфино на контракциите.

    Муабетот ми е, скроз е индивидуално.
     
    На ivance.., BabyD0ll и FreeMind им се допаѓа ова.
  20. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.674
    Допаѓања:
    52.084
    Пол:
    Женски
    I jas se porodiv so provokacija,9 prsta se otvoriv .. 40+5 bev mozev uste da cekam no doktorot odluci da me poragja poradi golem plod. Za vtoro sama ke si cekam bolki deka neznam dali od provokacijata bolkite bea neizdrzlivi :worried: Srekja imav brz poragjaj:)