1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пораѓање со провокација

Дискусија во 'Бременост' започната од ribce, 3 март 2010.

  1. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Не сум баш сигурна ама мислам дека мораш да бидеш бар 1 цм отворена за да ти дадат провокации .Не се секирај ако имаш епидурал немаш гајле ,опушти се и не мисли на тоа .Со лесно :hug:
     
    На rainbowmama му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Не мора да си отворена Елче, јас не бев воопшто, ама мораше да одиме со провокација заради презреаната постелка :)@rainbowmama
    Кај мене провокацијата првиот ден беше неуспешна, не се отворив ни сантим, само благи болки добив и на мое инсистирање, решив утредента пак да пробаме. Пробавме, и пак ништо не се случи, освен што добив ненормални болки и мораше на крај епидурал да ме боцнат. Пак не се отворив ни сантим, грлото камен тврдо и затворено.
    На крај на царски завршив, зошто не смееше веќе да се чека. На денот на терминот се породив, точно 40-та полна.
    Мојов случај е малце редок, докторката ми објасни дека кај некои жени едноставно таква е матката, организмот е таков и не доаѓа до отварање на грлото. Заради ваквата историја вторава бременост ќе морам директ на царски, бидејќи ако чекаме за природно, пак истото ќе се случи. Што к’смет ќе бев :D
    Забегав инаку, муабетот ми беше дека не мора да си отворена за да ти дадат провокација. Ако докторот процени дека на тој начин треба да се започне породувањето, јас би го послушала. Зошто да одиш одма на царски ако можеш природно :)
    Една девојка што беше со мене, заедно се качивме во родилни сали и во исто време ни дадоа провокација, она се породи после неколку часа, а не беше првично ни прст отворена.
     
    Последна измена: 8 ноември 2019
    На martty06, BabyD0ll, Kaetana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    @Sexybaby86 Фала ти. Значи баш е индивидуално. До телото, до организмот. Ќе се советувам убаво со докторката следната недела, па да си пробам сепак природно ако даде зелено светло. :hug:
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Јас со првата бременост се породив со провокација бидејќи бев со 10 дена надминат термин. Немав никакви болки нимотворена бев тотално ништо, бебето не сакаше да излегува. Со упат од гинеколог на клиника ме задржаа во саботата прегледи отн и ми ставија еден вагинален чеп тоа е провокацијата кој требаше да го носам 24 часа со мене, беше со врвца и залепен на ногата ( како тампон) цел ден шетав немав ништо дури вечерта после 12 часпт почнав да осеќам болки и така се зголемуваа и постепено се отварав У неделата у 14:45 ја родив ќерка ми. Водата ми била презреана дури зелена. Среќа не се напи ќерка ми па да фати некоја инфекција. Тоа за Германија.
     
    На rainbowmama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Интересно. Вака не звучи премногу страшно, не знам на тебе како ти било. :) Вчера бев на последно ехо - намалена плодова вода, така што утре одам во болница. Не ми кажаа дали ќе биде чеп дали инфузија. И јас сум во странство и очигледно секаде е различно. Се изначитав и се изнагледав видеа и пак не знам што да очекувам. :D Ама најдобро ништо, освен дека наскоро ќе си гушкам беби. :) Фала ти што одвои време. :hug:
     
    На Someday, Sexybaby86 и ddevojce им се допаѓа ова.
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Само позитивно, со душа ќе чекаш да излезе само и само да се ослободиш. После како ништо да не било. Јас некни кога бев на контрола кога ми спомна за водењак, јас реков немам искуство со водењак. Ми рече не мора да имаш хахаха ми ја плесна :rofl: така да дали чеп дали инфузија нека ти е со лесно. Кај ќе се пораѓаш ако смеам да прашам.
     
    На rainbowmama му/ѝ се допаѓа ова.
  7. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Ех, во Кина живеам. :) Не само што не можам да споредам со кај нас или на запад, туку како што гледам по некои пријателки, има разлики од болница до болница, па и во ист град да се. Среќа во мојава болница од пред некоја година дозволуваат придружба при пораѓај па ќе го имам мм за поддршка. Освен ако не се вжешти премногу работата па да го избркам или отерам кај што не треба. :D Се надевам ќе успеам да заспијам вечерва. Ајде како што рече и ти, само позитивно. :hug:
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    152
    Здраво на сите. Би сакала да прашам дали може некој да ги опише болките со провокација?
    Јасно ми е дека се мнооогу интензивни но што точно спаѓа под болки овде?
    -менструални болки, бракстон хикстон стврднувања на стомакот и болка во кичмата?
    Фала ви, поздрав :)
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.203
    Допаѓања:
    23.779
    Пол:
    Женски
    Почнуваат како болки во кичма, и почнуваш да осеќаш напон за буткање.
    Сепак зависи од прагот на толеранција на болка, колку брзо се отвараш и самото тело.
    Поинтензивни, но побрзо иде целиот процес.
     
    На BabyD0ll, Fatalnata и ElenaRbd им се допаѓа ова.
  10. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Ништо од наведеното :D тие болки се породилни болки, неспоредливи со овие.
    Но ништо страшно мила, не му ја мисли ич, ќе дојде и ќе помине, а породувањето никако не е по план, само опушти се и препушти се.
    А, во однос тоа дали ќе биде природен тек или ќе има потреба за провокација, болките се тие.
    Со лесно и само опуштено :hug:
    Рамањето е најлесниот дел од мајчинството, ти тврдам :*
     
    На ivance.., Ava.84 и ElenaRbd им се допаѓа ова.
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Јас се пораѓав со провокација, немам искуство без за да споредам, ама болките се далеку поинтензивни, барем така викаат оние кои се пораѓале со и без провокација. Позитивно е што целиот процес е убрзан, кај мене од провокација до породување поминаа 7-8 часа, што е релативно брзо за прворотка а и за годините (38,5)
    Болките почнаа половина час по провокација, на почетокот не ги чувствував, потоа станаа како менструални, тогаш веќе бев 4 прста отворена. Е последните 3 часа беа многу интензивни и без прекин. Ама, се издржува ;)
     
    На ElenaRbd му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.602
    Пол:
    Женски
    И кај мене се работи за презреана постелка, калцификати и намалена плодова вода. Колку време откако ти ја утврдија оваа состојба се породи?
    Јас сум полни 38 недели, почнувам 39та, и веќе втора недела како следиме состојба на два дена, а од утре секој ден. Бебето се развива убаво до сега и си крева на килажа. Дали кај тебе имаше некој показател како застој на развој на бебето или не?
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Јас не ги издржав, побарав епидурал. Ама во последните две три години воопшто не можам да истрпам болка. Иако, сега пак да треба да поминувам низ истото би стиснала заби малку повеќе, зашто се породив за нецели 4 часа. А ако треба да ја опишам болката, би рекла тоа сѐ што спомна комбинирано, во најлош ден. :D
     
  14. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Здраво..јас се породив со провокација во 41 недела и можам да кажам дека прелесно поминав...болката како болка да јака е и неспоредлива со друга ама кај мене брзо беше за 4 саати се породив..во 6:30 ми ставија провокација во 10:24 се породив..10 мпжам да ги родам ако е вака лесно не се плаши ич се поминува и брзо се заборава..
    Не сум прозвана ама се пронајдов па да ти кажам мое искуство..Кај мене постелката беше 3 степен од 35 недела а бебето си се развиваше како што треба и се породив во 41 недела со провокација оти не сакаше да излези му се заубави кај мама :D
     
    На BabyD0ll, ElenaRbd, tambelina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.602
    Пол:
    Женски
    Е баш ти фала на одговорот :)
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.124
    Допаѓања:
    25.063
    Пол:
    Женски
    И со провокација сум се порајѓала и природно ... далеку потешко и поболно е со провокација отколку природно
     
    На mssuniquee, Ava.84 и ElenaRbd им се допаѓа ова.
  17. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Првата бременост истерав до краен термин, бебето убаво растеше и се развиваше.
    Втората бременост одев со закажан царски на 38+6 бидејќи не можеше веќе да се чека заради постелката.
    Ти секако си во безбедни недели, кога и да биде немаш гајле :)
     
    На Izzy_0504 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    152
    Ви благодарам на сите за одговорот. Имам екстра прашања :)
    1. Провокации се даваат за да се отвориш така,? Ако сум на пример 4цм за да стигнам до 10цм?
    2. Дали контракциите со провокација траат минута две...или цело време траат додека не се отвориш до 10цм?
     
  19. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.485
    Допаѓања:
    7.352
    Пол:
    Женски
    Провокација можеш да добиеш било кога. Епидурал се става на 4 прсти отвор. Пример јас примав индукција (за кога не си отворен) и се отворив до 4 прсти, многу споро и без болки, па ми го пукнаа водењакот со надеж дека ќе испровоцираат побрз отвор и болки и успеа, се отворив до 8 прсти за 3 саати сама и на бокс ми ставија синтоцин провокација. Болките што до тогаш беа на правилни интервали, почнаа шашави да стануваат. Нема да имам болка подолго, па ќе добијам и не знам колку ќе трае. Не траат цело време, прекинуваат ама не знаеш кога. Измачувачки е малку. Ама секое тело е различно и нема ист праг на толеранција на болка и не реагира исто. И не се споредува со ништо таа болка, уникат е. Ама кога ќе излезе бебе толку е, забораваш на сѐ .
     
    На ElenaRbd му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.511
    Пол:
    Женски
    Јас примав провокација бидејќи бев 41 недела и протоците не беа добри веќе, а бебето абер немаше да излезе. Откако добив болки се породив за 4,5-5 часа.Оди брзу .Имаш интервали без болки не може без одмор . Природата е чудо.Мора жената да одмори малку:)Моите болки беа на 1,5мин од 20:45 почнаа не бев отворена во 00ч бев веќе 10 прста.Многу брзо.Пред 12 добив епидурал и ми го забави процесот кога требаше напони да имам немав, па пак ми даваа провокација .Инаку ќе се породев до 00:30 ,а се породов 1:43ч:)