1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пораѓање со провокација

Дискусија во 'Бременост' започната од ribce, 3 март 2010.

  1. Goca92

    Goca92 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Zdravo ako moze da mi kazete vase mislenje dali e podobro da se porodam so carski ili so indukcija, veke ja pocnav 41 nedela i na gak sakaat da me poragjaat so indukcija pa sega prasanjeto mi e da probam taka ili da si baram vrski za carski..
     
  2. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Мое мислење со индукција. Јас така одев, само нагло се засилија контракциите и побарав епидурал. А после епидуралот толку брзо се породив што да знаев немаше да го барам. Еден два саати после пораѓај можеш да си станеш, да одиш до тоалет, да раздвижиш нозе, да си гушнеш убаво бебе.. Со царски мислам дека е малку потешко. Што и да одлучиш, со среќа! Ќе си се гушкате наскоро.
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Goca92

    Goca92 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Vo drzavna nz dali ce mi dadat epiduralna
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Не.
     
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    Нема подобро од природно можеби брзо ќе се отвориш АЛИ никој не знае за тоа може да имаш болки и да не се отвприш и на царски да завршиш. Ако сакаш побарај си врски за царски али оди природно ако не бива за брзо време да не се мачиш да те држат со саати и да чекаш чисто како опција да го имаш царскиот :)
     
  6. Goca92

    Goca92 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Deneska me primija na patoloska ama bidejki imam problem so ocite potocno strabizam im kazav i rekoa da ne se rizikua pa jzgleda carski ce bide.. Dali od prilika znaete kolku treba da lezam na patoloska pred da me napravat carski?
     
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Те правеа царски, се породи?
     
  8. Goca92

    Goca92 Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Me pregleda tuka vo bolnica oftalmolog i rece deka nema potreba od carski i se porodiv normalno
     
    На ddevojce, Brpbrp, rainbowmama и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.511
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој каква провокација се користи во Мк? Што има во составот на инфузијата окситоцин ли?
     
  10. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    да окситоцин .....
    Оваа година почнале и со индуцирање пораѓај со фоли балонче ( катетар ) на ГАК го добив и презадоволна сум од целиот процес многу по безболно , природно и многу брзо се отворив за разлика од со индукцијата претходно два пати ......

    повели спецификација на инфузијата
     

    Прикачени фајлови:

    На BabyD0ll, thelittle17 и Ava.84 им се допаѓа ова.
  11. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам, и јас имам искуство со фоли катетар, ме отвори пола цм колку да се почне процесот. Беше непријатно ама ништо страшно.
     
    На sandra.gj и Ava.84 им се допаѓа ова.
  12. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    уху мене за 40 минути ме отвори од 4 прста скоро до 9 прсти и тоа многуууу слаби болки осекав ама плус и чепче ми ставија мене
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Wow, супер! Може дека си била отворена. Мене од нула ми го ставија. Значи се оќарив и со катетар и со инфузија :rofl:
     
    На Ava.84 и naturallmess им се допаѓа ова.
  14. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    последниот саат ми ставија и мене инфузија болките беа многу слаби и контракциите исто, морало да ги појачаат за да се породам , а отворена 10 прсти , плус трето бебе , битно е не те истоштуваат толку болките отколку само да си на индукција ....
     
    На rainbowmama и Ava.84 им се допаѓа ова.
  15. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    Ова за таа провокација со балонче збориш? И дали беше со поминат термин?
     
  16. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    да за за таа провокација , не бев со поминат термин бев отворена цела бременост и со скратено грло на матка , 37+1 отидов на контрола и додека ме прегледуваше и пукна водењакот на докторката , веќе бев 4 прсти отворена ....
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Tacka36

    Tacka36 Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2020
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Jas sum 38 ma nedela,poradi pokacen krven pritisok bebeto mn slabo kacuva na kilaza,doktrokata sto me vodi na Gak mi rece deka nema potreba veke da go macime i deka narednata nedela saka da me porodi so indukacija,dali ima nekoja sto ja porodilie taka porano??bidejki sum slusala deka e mn boen procesot i malku me faka panika
     
    На martty06 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. martty06

    martty06 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.724
    Пол:
    Женски
    Не сум многу компетентна да коментирам, но јас сум 38+4 и докторот цело време ми наговара за индукција, јас сакам спонтано кога ќе дојде време доколку е се во ред, иначе докторот сакаше да ме закажи за утре да се породам со индукција, но сфатив дека нема потреба и го сменав докторот. Во случај да е ситуацијата да морам би прифатила ама ако нема причина не би ја поштовала неговата желба. Мое мислење е ти да си одлучиш како ти би сакала, освен ако е навистина индицирано во твојот случај, да е подобро да не се чека. Со лесно се надевам ќе ја донесеш одлуката што е во најголема корист за тебе и бебчето. :):l:
     
    На Tacka36 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    Таман ти е неделата али со видок притисок и природно што знам.Обично со висок притисок ги породуваат царски.Нека кажат по искусните што прошле вака :)
     
    На Tacka36 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Зависи колку ти е висок.
    Последниот месец бев со терапија за притисокот.
    На пораѓај ме примија со (највисок до тогаш) 110/160, башка што имав над 120кг.

    Бабицата предложи царски, не се согласив, а и докторот го делеше моето мислење.
    Отидов со пукнат водењак и 2 прста отворена, се породив после скоро 15 часа.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.