1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пораѓање со провокација

Дискусија во 'Бременост' започната од ribce, 3 март 2010.

  1. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    Господ да ве чува и тебе и бебчето, со лесно да си поминиш. :hug:
     
    На BezglasnaBukva му/ѝ се допаѓа ова.
  2. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Јас се породив со провокација, ама во државно, без епидурал, без епизиотомија. Само 2 сантима бев отворена, а се породив по 3 часа откако ми ја ставија. Ептен убаво си поминав.
    Со среќа нека ти е
     
    На tina2018, lovely91 и BezglasnaBukva им се допаѓа ова.
  3. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Во која недела се породи со провокација самоиницијативно ?
    Јас ке се пораѓам во Санте секако имам и епидурална вклучено, еве утре сум на преглед ке ме виде докторката дали сум отворена а еднаш ми предложи да ме породи со индукција нели,ако сакам јас.Јас мислев дека само тие што имаат индикација за провокација и даваат.
    Јас вчера имав цел ден болки во грбот, на двапати ме фатија менстриални болки во стомакот со нагон за голема нужда.Стегања на стомакот колку сакаш.
    Ја контактирав докторката ми рече дојди да те видам дали си отворена бидејќи со тие болки се спрема организмот и матката за пораѓај.Ако не си отворена ќе те вратам.
    А далееку сум од болницата саат ипол возење и можеби ќе ми предложи пак и утре со провокација да ме породат ако има знаци дека пораѓајот почнува ама многу ми е страв, имам слушанато дека пораѓајот повеќе боли со провокација да почнат болките отколку природно да почнат.
    Со првото ми ставаа провокација и се породив после 38 часа :(:(
     
    На IRBBB и mssuniquee им се допаѓа ова.
  4. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    40+1 бев. Појдов на преглед, 1цм отворена. Можеби уште истиот ден ќе се породев, можи уште една недела ќе терав, ама го прашав докторот дали можи со провокација, ми даде зелено светло. 10ч примив провокација, 14:30 се породив.
     
    На tina2018 и H&J им се допаѓа ова.
  5. H&J

    H&J Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Mene moze nema da mi dozvolat 37 +6 sum
    Ama imam slabi bolki moze pa pocnuva procesot.Gospod znae samo.Utre sum na pregled ke ms proveri doktorkata dali sum otvorena :(
     
    На tina2018 и IRBBB им се допаѓа ова.
  6. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    Господ нека ве чува и леснотија да ти дава!
     
  7. Ma1ma

    Ma1ma Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2020
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Здраво,некоја што се породила скоро во Ремедика со провокација да сподели како поминала.Инаку кај Ефремовски сум и во среда треба да одам.
    Ви благодарам.
     
  8. Galena-beauty

    Galena-beauty Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2021
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    мамички вака едно прашање, нова сум на форумот, до сега само тајно читавме денес сме 39 недела докторката ни рече утре да одиме на преглед па ако сакам да одиме на породување со провокација. Инаку ми е прв пораѓај и обично ми велеа дека одиме и до термин, ама веќе од 36 сум отворена веќе 2цм и со постелка постара за 3 недели… Не знам што да правиме се плашам за бебушка дали ако чекам природно и смета постелката.. инаку болки никакви немаме
     
  9. dipsidipsidipsi

    dipsidipsidipsi Популарен член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Не е ништо страшно и вака и така јас мислам болките се тие, јас се породив со провокација во рок од 3-4 часа откако ми пуштија системче. Со лесно:hug:
     
    На S.o.F.i и tina2018 им се допаѓа ова.
  10. Herrra

    Herrra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    273
    Пол:
    Женски
    Ваши ставови на оваа тема. Нешто докторот ми спомнува за провокација, ама јас како јас се изначитав разни работи дека детето не би било спремно , би се исплашило, можело да се качи погоре, да ја искака водата па ако се напило инфекција можело да добие... потоа зголемена опасност од тоа да се заплетка во папочната врвка. Јас сум 39+3 ама најверојатно дека имам 36 години , вишок килажа и притисокот ми е на граница. Друго се беше во ред до сега. Вчера бев на контрола ме проверија комплет за случајно да немам прееклампсија... затоа што секогаш кога одам на контрола притисокот е висок до душе на граница ама дека сум паничарка , а потоа ми се нормализира. Ми закажаа за 2 дена и стварно сум на мисли.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Trpkovska

    Trpkovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    1.578
    Пол:
    Женски
    Eve licno, jas se porodiv so provokacija, nadminav termin, 41+1.Deteto mi e fala bogu, zivo, zdravo, pravo. Mene iskreno me bolese mnogu i onaka bolka ne trpam. Bev otvorena 1 prst. Zavisi do koj stepen trpis bolka. So lesno do kraj.
     
    На tina2018 и Herrra им се допаѓа ова.
  12. Li-Li

    Li-Li Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    Мене ми пукна водењак. Ми ставија провокации бидејќи немав болки ме чекаа 12 саати и за тие 12 саати бев само 2 цм отворена. Завршив со царски.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Iliana88

    Iliana88 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2021
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Se porodiv so provokacija nadminat termin 40+5, visok.kg kolku sakas, bebe 4 kila pritisok koj sto go nemav cela bremenost(skolska bremenost)pred poragaj 160 so 110 isto panicarka, ne bev ni cm otvorena vo 14 mi ja stavija vo 19.20 se porodiv.
     
    На Bellaa1234, tina2018 и Herrra им се допаѓа ова.
  14. Herrra

    Herrra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    273
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за оваа позитивна приказна :f:
     
    На Iliana88 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.675
    Пол:
    Женски
    Јас примив провокација на 2 прста, бев 40+ и бебе се искака од стрес, но не знаеме дали е од провокација или што беше толку многу надносена (се напи и вдиша од тоа, но со терапија не дојде до инфекција и за 5 дена бевме домче). Кога истече кафена вода, за 2мин во сала бев на итен царски. Но морам да напоменам дека и имав високо пукнат водењак кој ми течеше 36ч... педијатрите беа многу нервозни зошто толку многу со пукнат водењак ме оставиле и дека можно е тоа да е причината за заматената вода.. Каде ќе се пораѓаш? Што и да биде, докторите си знаат во секоја ситуација како да постапат. Јас првото исто 40+8 го родив природно, 4400, 56цм...Така да што и да биде, да бидете добри е најбитно :l:
     
    На Herrra и tina2018 им се допаѓа ова.
  16. Herrra

    Herrra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    273
    Пол:
    Женски
    Не сум во Македонија, во Германија ќе се пораѓам, па ќе дадам се од себе да се опуштам и да им верувам на докторите. Денес повторно бев на контрола плодовата вода е на долна граница па и тоа ми направи паника па ваљда нормално е да е на крај така , изгледа ќе мора провокација дека нема абер . Денес купив и од тој чајот од лист од малина ама сумњам ништо природно да помогне .
     
    На tina2018 и mariz им се допаѓа ова.
  17. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    @Herrra ne se plasi, jas rodiv so provokacija vo Germanija,bev 41+5, prvo dva pati mi stavija vaginalen gel, na kraj zavrsiv so provokacija vo infuzijata.:hug:
     
    На Herrra му/ѝ се допаѓа ова.
  18. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    @Herrra и јас сум породена со провокација, бебе се искака откако се роди.
    Верувај им на докторите, сѐ ќе биде во ред. Со лесно мајка!
     
    На tina2018 и Herrra им се допаѓа ова.
  19. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.965
    Допаѓања:
    14.003
    И јас се пораѓав во Германија. Бев со провокации но си побарав епидурал. Лесно поминав. Да не беше епидуралот мислам дека многу посилни болки ќе имав. Со провокацијата напоните ми беа многу силни и почести за разлика од тие што беа со природни напони, како струен удар да ме удираше. Од многу силни напони распукав многу. Затоа од искуство ти препорачувам да си побараш епидурал. За мене беше мноогу од помош.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Candyyy

    Candyyy Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Za kolku vreme se porodi otkako primi provokacija, dali stavi i epidural i kolku cini provokacijata?
    Blagodaram