1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пораѓање со провокација

Дискусија во 'Бременост' започната од ribce, 3 март 2010.

  1. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    Провокација со вагиналета ми ставија околу 10, во 14:30ч се породив. Ми ставија и епидурал, во договор со гинекологот и анестезиологот покасно, кога веќе почнаа силните болки за да не се забави процесот на отворање. Покасно и окситоцин венски ми дадоа.
    Не ми наплатија за провокацијата.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Candyyy

    Candyyy Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Se izvinuvam uste ova samo, privatno bese ili drzavno?
    Deka jas privatno ke sum vo plodnost pa da znam sto da ocekuvam

    Ti blagodaram mnoguu
     
  3. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    Приватно, нема државно во плодност.
     
    На tina2018 и Candyyy им се допаѓа ова.
  4. RumShtangla

    RumShtangla Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.421
    Пол:
    Женски
    Јас бев со провокации па завршив царски на ГАК
    Прва провокација во 09h (вагиналета)
    Втора провокација во 15h (вагиналета)
    Пукнат водењак во 20:30 вечерта - се отворив само 2 прста
    Сабајлето после визита на преглед 4/5 прста отворена
    Истиот ден венски провокација околу 11h.
    Епидурална во 12 и нешто - отворена 6/7 прста
    За да на крај завршам со спинал на царски и мали се роди во 13.35h.
    Болки невидени.
    Господ да ве чува сите и со лесно да ви е.
     
    На Kbr, LiquidLuna и tina2018 им се допаѓа ова.
  5. dafe993

    dafe993 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    12.721
    Пол:
    Женски
    Не би сакала повторно да поминам низ пораѓај со провокации..Со првото дете отидов на преглед во 8 сабајле, па ајде минат термин ќе пуштиме провокации..Ајде клизма..провокации венски, не знам точно колку ми пуштија, на пола саат цтг.. до наредниот ден до 12 часот само 2 прста отворена, па ајде царски..
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    Има и вакви и такви искуства секој е приказна сам за себе
    Ја со провокација се на се 6 саати со болки 4
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kika993

    kika993 Активен член

    Се зачлени на:
    6 август 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Dali nekoja od vas se ima porodeno so provokacija so tableta? Mene mi dadoa tableta koja treba da ja ispijam vo 5 sabajle pa me interesira kakva e postapkata..
     
  8. RumShtangla

    RumShtangla Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.421
    Пол:
    Женски
    4h da pominat i treba da pochnat bolki eventualno ako ne reagira pa ushte edna .. Zavisi, ima razni provokacii, vaginaletite za 4h dobivas bolki
     
    На Kbr и kika993 им се допаѓа ова.
  9. kika993

    kika993 Активен член

    Се зачлени на:
    6 август 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu na odgovorot, dobiv bolki kaj 8 casot denes pa doktorot mi stavi uste edna provokacija vaginalno, potoa postepeno se zgolemuvase bolkata i dobiv epiduralna, se porodiv duri vo 1 : 30 casot i bese prelesno, sega Jovana ja drzam v race rodena 3,870 kg.. pozzz
     
    На *Milicka*, Kbr, tina2018 и 4 други им се допаѓа ова.
  10. BezglasnaBukva

    BezglasnaBukva Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2015
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Жива и здрава да е Јована :inlove:
     
  11. twoB

    twoB Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    61
    Провокации се ставаат само за отварање на грлото на матката или и за да се спушти бебето надолу?
    Јас сум 39+0 недела и грлото на матката ми е веќе отворено 2-3цм меѓутоа бебчето е високо поставено. Докторката ми препорача провокации иако имам уште една недела до крајниот термин.
    Не ми е јасно дали со провокациите може да се отвори уште повеќе грлото на матката ама бебето да си остане високо па пак да треба да се оди со царски? Или со провокациите ќе си се спушти и бебето? :^)
     
  12. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.613
    Допаѓања:
    1.558
    Јас на пораѓај бев со 10цм отворена а бебе високо, незнам што се ми ставија но не се спушташе на крај се спушти на бокс ме изврте акушерката во некоја позиција и ми дојдоа напони. Ова беше 41 недела.
     
    На *Milicka* и twoB им се допаѓа ова.
  13. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Браво, јас бев царски на 20.01 на ГАК. Честито ќерка!
     
  14. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.965
    Допаѓања:
    14.003
    Моето беше спуштено но и со 41 недели полни немаше абер за излегување, затоа добив провокација, за да почне процесот. Но секој случај е различен, кај некои знам дека поради бавно отварање ставаат а за да се спушти бебето не знам. Инаку со провокација контракциите се посилни и почести.
     
    На twoB му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Мене ми ставија провокација откако ми ставија епидурална зашто почна да се забавува процесот на отварање. После тоа на бокс уште една доза зошто долго време ме вртеа лево-десно дека главчето на бебе нешто не било добро наместено за да искача на право, а јас немав напони. Е сега претпоставувам и дека не беше спуштено доволно зашто немав напони. Докторката ми се качи на стомак за да го турне. Инаку беше спуштено ниско последните 2 дена пред пораѓај, барем така на прегледите ми кажуваа, пред тоа високо беше.
     
    На twoB му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Од провокацијата имаш многу чести напони и контракции па најверојатно со тоа се спушта бебето, логично ми е да делува и на тоа.

    Мене ми ставија провокација затоа што јас бев 10см отворена, бебето спуштено, а јас многу слаби контракции имав, е од кога ми ја пуштија провокацијата тогаш почна јакото. :lol:
     
    На twoB му/ѝ се допаѓа ова.
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.848
    Пол:
    Женски
    И јас сум со провокација, од 8 утрото почнавме, во 8.45 го родив син ми :inlove:
    Искрено да ме праша човек сега не ја знам целата постапка, ниту тогаш после два дена да ме прашаа немаше да знам, знам само дека клизма, во рака ми ставија она, кога се движев цевки влечев (facepalm)
    Кога кажувам како којзнае колку страшно да е, а воопшто не беше. Цело време на телефон висев и со маж ми во соба се муабетев. Поминав прелесно, се надевам и нареден пораѓај таков ќе ми биде и без помалку паники :l:
     
    На Kbr му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    4.128
    јас бев исто како тебе, 39 та недела, отворена три прсти, без никакви болки, ни контракции ни лажни, ни вистински, бебе беше спуштено и наместено, закажавме пораѓај со провокации, кога ми ја ставија провокации ја одма се отворив 10 прти, ама бебето се качи скроз горе, па почна да се збори за итен царски, сепак чекавме некои 6-7 саати ме вртеа од една положба во друга, ме местеа ме стискаа на крај се породив природно, не знам ни јас како. сакав да кажам никој не знае таму што ќе се случи, слушај доктор и со лесно!
     
    На *Milicka*, stsmua05 и Kbr им се допаѓа ова.
  19. RinaKa

    RinaKa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Секое искуство е различно. Јас двете ги родив со провокации. За првото во 40+ недела вагиналета ставена во 08.00 часот, со епидурал, многу бавно се отворав, па се породив во 17.00 часот. За второто во 38+ недела исто провокација ставена во 08.00 часот, не зедов епидурал бидејќи мислев дека за второ ќе поминам полесно, пак бавно се отворав и се породив во 15.00 часот. Болките беа пресилни од 13.30-15.00.
     
  20. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Колку ти беше притисокот во текот на бременоста? И покрај висок притисок те тераја на природно? Мене со терапија ми е под контрола па ми викаат за царски