1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пори

Дискусија во 'Лице' започната од Kkrriissttiinnaa, 13 април 2011.

 1. Kkrriissttiinnaa

  Kkrriissttiinnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Како се справувате со многу видливи пори? Имам проблем со порите, многу ми се познаваат..помош?
   
 2. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  Pori :worried:

  фино, закажи си третман на козметичар да ти го исчисти лицето, да ти каже која крема и лосион да ги користиш, и решен проблем :)
   
 3. Kkrriissttiinnaa

  Kkrriissttiinnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Чисто ми е лицето, само има многу отворени пори.Одев на козметичар пред тоа, но повеќе ми се исфрлаше лицето...
   
 4. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.632
  Допаѓања:
  80.764
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  колку толку, помага :)
   
  На ZoeRaivotar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gypsy

  Gypsy Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Решение за отворени пори??

  Дајте некој совет за Еуцерин кој да го купам?
  Имам лице без мозолчиња ама порите ми се мн отворени
  Не мора да е Еуцерин некој друг дане има некое слично искуство?
   
 6. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.687
  Допаѓања:
  252.246
  Пол:
  Женски
  Имам и јас проблем со особено видливи пори на и околу носот. Немам некоја проблематична кожа освен што е сува но тоа го решавам со Дове крем, но за пориве не сум паметна што да направам :^)
   
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.632
  Допаѓања:
  80.764
  Пол:
  Женски
  И јас имам тука-таму по некоја поричка, посебно во пределот околу носот. Тоа ми е секако резултат од мојата масна кожа. |(
  Ме интересира дали можат некако да се намалат? Тоа чудото за миење лице наменето за намалување на порите што сум го постирала погоре не чини - пишете му икс. :D
  Немав некои уау ефекти, не беше ни приближно толку добро како што мислев.
  Во потрага сум по крема, лосион, било што за да ги намалам порите.
  Не се којзнае колку забележителни, ама ми паднаа в око утрово и ќе си кукам сега. Леле, невозможна сум. :D
   
  На Feminka22 и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 8. supergirl22

  supergirl22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2011
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  11
  И јас имам пори, не се многу видливи ама сепак сакам да сторам нешто ама незнам што ....????
   
 9. Vesna.Spi

  Vesna.Spi Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2012
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  126
  Пол:
  Женски
  Пробајте со ова:
  100 ml дестилирана вода
  1 портокал
  гранчиња од рузмарин.

  Водата да зоврие, се става излупена кора од портокал и рузмаринот, покријте и оставете да отстои половина саат. Исцедете преку газа или слично, и се чува во стаклено шише.

  Со тоников двапати на ден, наутро и навечер се чисти лицето, потрошете го за неколку дена да не стои, се расипува, затоа и толку мала количина се подготвува, нели нема ништо вештачко...е сега треба 2-3 месеци редовна употреба, делува.
   
 10. anu6kaa

  anu6kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  429
  Пол:
  Женски
  Флеки и дупчиња од акни на лицето

  некој лек за проширените пори? :) некој со такво искуство?
   
 11. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  4.997
  Допаѓања:
  96.213
  Пол:
  Женски
  Имав пишано низ темите за креми за лице и претходно, еве и пак ќе пишам. Најдобро нешто што ми помогнало во намалување на порите (мрсна кожа имам, секако :^) ) е само ноќната крема на Виши Нормадерм линијата. Значи само ноќна крема користев, ни дневна крема, ни тоник, ни ништо друго и имав феноменален ефект. Можам да замислам каков ефект ќе има ако се користи цела линија. Еве линк од кремата, инаку чини околу 1200 денари во Зегин (колку што ме држи сеќавање).

  http://www.vichyusa.com/images/product/packshot/100033_l.jpg

  Наменета е против неправилности, проширени пори и нееднаква кожа. Го изедначува тенот и видливо ги намалува порите, така пишува на амбалажата и навистина е така, проверено од прва рака :D Треба да се користи некои 3 недели континуирано пред да се забележи некаков ефект, ама и те како ги смалува порите, ги прави речиси незабележливи.

  Е сега, јас само еднаш ја имам користено, откако ја потрошив не бев при пари да ја купам пак и лицево си се врати на старо, ама тоа е. Ако се користи упорно и континуирано, феноменална е :) Инаку една туба трае добри 5 месеци, така да се исплати инвестицијата.
   
  На Lul41, Jova4e и FotoLina3 им се допаѓа ова.
 12. single.lady

  single.lady Активен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  проширени пори

  Вака на лицето имам ситни дупчиња дали тоа се проширени пори или лузни од акни и како можам да ги отстранам?
   
 13. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  2.858
  Допаѓања:
  9.810
  Пол:
  Женски
  Како до чисто лице?

  За проширени пори на лицето се користи тоник за лице Може и маска да си ставаш од белки од јајце и 1 чаша сок од портокал ;)
   
 14. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  1.585
  Допаѓања:
  2.816
  Пол:
  Женски

  Значи по 3 недели се појавуват резултатите или? :)
   
 15. Marinelce92

  Marinelce92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2012
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  16
  Како до чисто лице?

  Како се справувате со отворените пори? незнам дали е за во ова тема комеентарот :?:
   
 16. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
  Мислам дека крема треба да се става за да се затворат, но најубаво отиди кај дерматолог, он нека ти препорача која, или на козметичар :?:
   
 17. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  Дали некој нешто корист за минимизирање на порите?
   
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.632
  Допаѓања:
  80.764
  Пол:
  Женски
  Јас го имам серумот во средина на Клиник, можам да ти кажам дека сум презадоволна. Mислам дека со редовна употреба би имало забележителни ефекти, јас го користам кратко и не толку редовно, но се приметува од авион дека ги „смирува“ порите, не ги затнува, но ги минимизира и не лачат себум во толку голема количина.
  Сигурно го има во Космо, но не знам колку чини. Јас го купив околу 30 долари. :)
  [​IMG]
   
  На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  3.297
  Допаѓања:
  6.951
  Пол:
  Женски
  Здраво проширени пори имаме сите кој помалку кој повеќе видливи и би сакала да ти дадам неколку совети како да ги минимизираш и да спречиш да се појават нови.
  Како прво нешто креми и пудри за лице без силикони и без нафтени деривати. Верувај ми овие состојки се број 1 причина за порите на лицето затоа што ја запушуваат кожата и таа неможе да дише, ги собира сите маснотии кои не излегуваат правилно надвор и доаѓа до формирање и на митесери.
  Втора работа обавезно користење на тоник за лице. Одбери некој добар со природни екстракти најдобро органски (барем знаеш дека е 100% чист), тоникот е многу важен чекор во негата на кожата затоа што ги затвара порите.
  Трето, никогаш ама никогаш не легнувај со шминка на лицето. Навечер пред спиење секогаш обавезно да се чисти шминката без разлика на тоа колку сме уморни.
  Четврто користи барем еднаш неделно маска од зелена глина која ја чисти кожата и ги затвора порите. Помешај една лажица зелена глина со лажица зелен чај и лажица мед. Одлично ја чисти кожата а притоа и ја негува благодарение на медот. (важно: не ја земај зелената глина со метална лажица затоа што реагира во контакт со метал, користи пластична или дрвена).
  Пробај полека да следиш барем дел од овие совети и ќе видиш подобрување.
  Поздрав
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. AmericanGirl05

  AmericanGirl05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2015
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Ова мислам ќе ти помогне.Го има во dm.Мене лично ми помогна и ми е супер за кожата.Пробај и ти.:)
   

  Прикачени фајлови: