1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пори

Дискусија во 'Лице' започната од Kkrriissttiinnaa, 13 април 2011.

  1. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    На Albertos, LaraSolare, softy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Инаку, да ми преложите нешто за намалување на порите барем кога сум шминкана?
    17 години имам а огромни се!
     
  3. didi1982

    didi1982 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    4.115
    Би сакала да препорачам една маска на Лореал, сината Tonerde Absolue, би требало да ја има во ДМ.

    Составена е од три типа на глина, секоја од нив со посебна намена. Главната е дека ги намалува порите и црнките. Моето искуство е и дека ја балансира и измазнува кожата (како реклама му дојде, иако е само позитивно исксутво).

    L‘ORÉAL-PARiS-Tonerde-Absolue-Anti-unreinheiten-Maske.png
     
    На IamSexyAndIKnowIt, ludamaja10, sorbet и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Мацо колку чини богатството?
     
    На didi1982 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Околу 500 денари се овие маски во теглички, ги има во ДМ.
    Ама оваа во сина боја ја немам приметено, мислам дека ја немаат донесено сè уште.
    Има зелена, црна (со активен јаглен) и црвено-розова.

    Јас неодамна ја купив црвената, кружеа гласини дека @Doozy станала BFF со оваа маска откако ја купила, па јас бев должна да проверам дали е вистина. :bandit:
     
    На sorbet, didi1982, Ginger^ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира светото стеснување на порите и совршено измазнување на лицето :D
    Само сината ли ја има таа функција или сите ?
     
    На IamSexyAndIKnowIt и didi1982 им се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    И кај црвената го пишува тоа дека ги намалува порите. А јас не би можела да искоментирам подетално, сепак ја имам употребено црвената само еднаш зашто скоро ја купив. Прави одличен пилинг, има нежни гранули.

    Мислам дека исто и зелената би требало да има влијание со порите, зашто сепак е зелена глина а таа е исто така одлична за оние кои имаат проширени пори.
     
    На P.S.love, sorbet, didi1982 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970

    Гласините се точни. :D Зелената е како глинена маска, црвената чисти + осветлува, црната е стандард јаглен-маска.

    Плус на Лаш, маск оф магнаминти е добра за пори и чистење на лице, потврџујем и потпишујем.

    И @Ginger^ каде си девојкоооооооо :D
     
    На eli25, P.S.love, sorbet и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Ево мениии:D

    Значи ова.

    download.jpg
     
    На IamSexyAndIKnowIt, koritsaki, Doozy и 2 други им се допаѓа ова.
  10. didi1982

    didi1982 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    4.115
    Другите маски од Лореал ги немам пробано, за црната пишува дека е детокс, црвено кафеата како пилинг повеќе, сината како најатрактивна ми се виде, понова мислам е и има навистина ефект. Најмногу разлика гледам, на пример после миење, кожата е мека, чиста и не се суши туку баш како хидрирана е. За разлика од обичната зелена маска на Виталиа, прво лицето суво дури шкрипи, па кога ќе се измасти како немиено за неколку часа после употреба на маската.

    Овој производ, тоникот на Алверде со лимета и јаболко (овде го прочитав низ темите), како и кремот Effaclar duo (и него го пронајдов од вашите споделени искуства, само ја препорачувам верзијата со фактор 30), мислам дека се навистина добра формула, за чисто лице со намалени пори.

    Едно негативно review за следниов прозвод, скап а нема врска. Ако не е за овде преместете го мислењето слободно.

    northern-soap.png
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    @didi1982 Не знам како си ја приготвувала зелената глина на Виталија, но јас забележав огромна разлика кога почнав да ја растварам со масло и мед, па ете моја мала сугестија ако некогаш посакаш да смениш. :)
    Само зелена глина со вода беше ужасно и за мојата кожа. Резултатот беше презатегната кожа, дехидрирана во некои зони.

    Потоа почнав да ја мешам со кокосово масло (како најекономична варијанта), мед и по желба некогаш додавам есенцијални масла.
    Лицето потоа е неверојатно меко и мазно, а за пилинг ефект сум додавала и кокосово брашно (понежно е од шеќерот кој обично го употребуваат за ексфолијација на кожата).
    Ми го регулира претераното мастење на кожата и порите не се толку очигледни, но за постојан ефект треба редовна употреба, а јас во последно време забушавам ептен многу, немам нанесено со месеци.

    Ја имам и Mask of magnaminty, но исто - не ја користам редовно во последно време. Мислам дека повеќе ми одговараше во летниот период.
     
    На the.vampire.girl и didi1982 им се допаѓа ова.
  12. didi1982

    didi1982 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    4.115
    @Mishela браво за идејава, значи :bow:! Отсекогаш сум ја растварала со вода и после тоа, како што кажав лицето никакво. Ќе ја испробам наскоро, ако не и вечерва :). Фала ти многу.
    Треба да сме редовни со негата, кога посветувам повеќе внимание, лицето стакло, а кога поради x други причини само онака го третирам, ради реда, си има реперкусии. Впрочем како и со се`, и телото и душата бараат соодветна нега :D.
     
    На Sexybaby86 и Mishela им се допаѓа ова.
  13. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Не знам дали во лето пориве повеќе се шират или што е работава :o никогаш до сега не сум приметила, но еве 2-3 недели наназад премногу ми се раширија порите околу носот, бев во пмс мислев дека е од тоа но не, еве сеуште се многу лоши :( ќе може ли некоја да сподели нешто што помага? ;(;(
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Природен процес во лето е ширење на порите за топлината да излегува т.е. телото само се регулира за да не прегрее.

    Пиј многу вода, прави маски од зелена глина како што напиша Мишела и здравје кога ќе залади пак ќе ти се врати лицето во нормала. Верувам дека немаш проблематична кожа па затоа не ја оптеретувај со затегнувачки маски и чуда.
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Па немам проблематична кожа, само мрсна Т зона ;( ама страшно ме нервираат пориве дури и како мрсно, со сјај ми делуваат и се нервирам :sweat:
     
  16. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Нешто што добро ги чисти порите од лицето на ова топло време? Сеедно дали пилинг, маска, гел... :)
     
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.689
    Пол:
    Женски

    [​IMG]
    [​IMG]
    Ако бараш добар пилинг , овие два ти ги препорачувам ( за масна кожа се :) )
     
    На IamSexyAndIKnowIt и Avery им се допаѓа ова.
  18. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Дечки дај кажете за проширени пори нешто ниацинамидот не помага за тоа,дали некој ја има користено кремата од биодерма pore refiner дали помага,или некој третман?
     
    На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Порано воопшто не ми се приметуваа порите околу носот и на образите но во последно време ептен се видливи и зголемени. При тоа имам доста суво лице, така што не знам која би била причината за вака да се зголемени. Чаре некое?
     
  20. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Девојки имам многу отворени пори на лицето и по некоја акна. Дали е подобро да земам упут за кожно или да одам на козметичар?