1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пори

Дискусија во 'Лице' започната од Kkrriissttiinnaa, 13 април 2011.

  1. ❄️Snowflake ❄️

    ❄️Snowflake ❄️ Активен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2023
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Девојки здраво
    Чаре за затворени пори има ли
    Сува кожа исто така
    Thanks
     
  2. ❄️Snowflake ❄️

    ❄️Snowflake ❄️ Активен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2023
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Девојки здраво
    Вчера првпат бев на класичен третман на лице(со надеж дека ке ми кажат зошто лицето ми се поти од речиси секаква крема пудра spf)Ми рече само дека ми се затворени порите на лицето,и ми предложи каква крема да купам. Имал ли некој слична ситуација, и чаре ке ве молам.Еве ја кремата што ми ја предложи 20231127_115605.jpg
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Нема никаква поврзана точка состојбата на порите со тоа што ти кога ќе ставиш продукт тебе лицето ти лачи повеќе себум….стварно не ми е јасно што пробала да ти каже тука ама океј.
    Може да е случај кај тебе да ти е дехидрирана кожата и ти кога ќе ставиш било која крема или спф тебе кожатс ти работи најмногу во тој момент бидејќи собира се што може за да остане хидрирана. Не знам што користиш ама немаш доволно јаки состојки за да ти помогнат да не ти се случува ова. Исто после третмани многу е битно со што и како ќе го третираш лицето, многу е битна хидратацијата и да се одржува бидејќи они таму длабински ти исчистиле и сега кожата е чиста ама нема вода во нејзе за таа да функционира нормално. Искрено кремава што ти ја препорачала е супер ама намената и е за брчки , хидратација и зајакнување на бариера.
    Јас би рекла кај тебе дека треба крема што има ниацинамид внатре за да може кога ти ќе ставиш нешто на лице он да регулира и да не ти го прави лицето мрсно и се тоа. :)
     
  4. ❄️Snowflake ❄️

    ❄️Snowflake ❄️ Активен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2023
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Може препорака за добар дерматолог ,по можност во Аеродром
    Благодарам
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. www123

    www123 Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2023
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    mene mi treba golema pomos, katastrofa mi e kozata na liceto, dosega samo nivea obicna stavav, pred nedela dena si kupiv afrodita hydra b5 i sensilis vazelin so neven nesto no nikakva razlika ne primetuvam, mi lici ko da imam 50 god a imam 23 se mi se poznavaat porite, duri kako linii da imam, moze bori se ne znam, a pudra koga stavam kako vesterka sum se se poznava
    i drug problem imam ine saka da se vpie kremata vo kozata kako da kazam mi pravi kako sloj nad kozata, scistam lice ubavo stavam krema i po nekolku minuti da pominam po liceto so prstite paga ili ako trlam so prstite ova kremata izleguva kako da kazam kako koga trlas po nesto necisto i izleguva, taka nesto kako piling koga pravis
    a da izgleda imam mrsna koza no ja cuvstvuvam suva kako da me optega
    ako znaete sto da zemam i sto da pravam kazuvajte vakva mi e kozata od blisku se slikav ,ne se akni, nemam,toa porite se
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 28 декември 2023
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.210
    Пол:
    Женски
    @www123 најверојатно не ти одговараат производите што ги користиш, чистачот кој го користиш ти ја суши кожата и ја чувствуваш затегната, а кремата ти е може масна и не ти одговара на типот на кожата...

    Порите ко пори нема производ со кој што ќе можеш да ги намалиш, скриеш, доволно е чисти да ги одржуваш.

    Јас за таа возраст би ти препорачала пена за лице можеш оваа да ја земеш

    https://www.bellina.mk/p/1394/hydra...na-za-chistenje-na-litse-150-ml?categories=95

    Серум доколку сакаш, со вит Ц

    https://www.bellina.mk/p/688/actives-serum-so-vitamin-ts-5-30-ml?categories=84

    Крема за ден и ноќ

    https://www.bellina.mk/p/991/bereza...sna-kozha-sklona-kon-akni-50-ml?categories=68

    https://www.bellina.mk/p/973/oblepikha-c-berrica-vitamin-ts-lesen-krem-fluid-50-ml?categories=102

    https://www.zegin.com.mk/mk/dr-hauschka-dneven-krem-od-melisa-30-ml

    Значи сите овие производи можеш и навечер да ги користиш (освен вит ц)

    Маска можеш да земеш

    https://www.bellina.mk/p/1452/berez...e-na-pori-za-mrsna-kozha-100-ml?categories=56

    https://www.bellina.mk/p/1222/pure-beauty-3in1-chistach-piling-i-maska-za-litse-125-ml

    Ова 3во1 на лавера е и чистач и маска и пилинг, има 3 намени исто е супер за масна кожа :)
     
  7. Marymay

    Marymay Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2023
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    240
    Вазелинот никако на лице, толку е тежок и не и дозволува на кожата да дише.
     
    На Biodevojka и koritsaki им се допаѓа ова.
  8. www123

    www123 Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2023
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    pa citav po net dobar bil pa si kupiv , edna nedela go koristam nisto ne primetuvam

    znaci vakva ke si bidam nema sansa da se smalat porite?
    jas kupiv taa protiv bori ja pisuva hydra b5 onaka mi sedi suvo liceto dodeka ne ja istrugam so prstite zs ne se vpiva a i od majka mi probav nekolku pati taa koristi gerovital hijaluron nesto i so taa mi e isto ne saka da se vpie
    ke probam nekoja od tie sto mi predlozi ako ne se vpivaat da si se vratam na niveata
    fala mnogu
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.210
    Пол:
    Женски
    @www123

    Види, порите значи 100% нема да исчезнат, сите имаме пори и не е ништо страшно. Само треба правилно да го негуваш лицето. Иако имаш мрсна кожа пак треба да ја хидрираш кожата.
    Немој да мислиш дека кремите за повозрасна кожа ќе направат чуда.
    Ќе ја тагнам и @Biodevojka нешто ако може да ти предложи плус
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. www123

    www123 Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2023
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    iskreno nemam iskustvo so razni kremi slabo se i sminkam, pudra ne stavam strasna sum, togas uste poloso izgleda
    e sega da izgleda ocekuvam cudo so kremi za povozrasna koza :) si mislev demek moze nesto podobri se, ustvari iskreno pojma nemam
    ama mnogu me nerviraat porite, imam edna drugarka mazna koza ne se ni primetuvaat , moite od kilometar :( , ke moram da se pomiram deka takva ke si bidam
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.210
    Пол:
    Женски

    И за пудрата сакав да кажам, исто зависи која ја користиш, треба да си земеш за твојот тип кожа. По течната пудра мој предлог е да си земеш пудра во прав , прави да не се гледаат ни пори ни ситни брчки, јас имам 34 год и веќе само таква користам зошто со камена се живо се познава :lol: пробај баш :)
     
    На www123 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.321
    Допаѓања:
    7.036
    Пол:
    Женски
    Да се вратиш на производ со силикони и вазелин е најлошо нешто што може да направиш драга

    Се согласувам со Коритсаки. Клуч е правилната нега, еден производ нема да направи чуда.
    Јас би ти препорачала ова:
    За миење земи го ова
    [​IMG]
    како крем ова
    [​IMG]
     
    На www123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. www123

    www123 Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2023
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    kako mislis da se vratam na proizvod so silikon ? jas do pred kratko vreme samo nivea obicna taa vo plavo kutivce koristev ama mi skisna so ovie prosireni pori pa gledam nesto da sredam iako realno ne se razbiram ic od kozmetika , da pominat praznicite ke zemam nekoja za moja vozrast ovaa od afrodita ne mi se vpivaat vo kozata
    a vazelinot stavav noke da ti kazam iskreno i na slikata se gleda nad bemkata imav kako fleka mi ostana otkako mi prsna zejtin malku na liceto i na prstot, e otkako koristam vazelinot mi gi snema i taa na liceto i na na prstot e dali e od vazelinot ne znam.
    ustvari se mislev dali botox , fileri ne znam sto stavaat bi pomognale za porite?
     
  14. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Не може вазелин ниту да исчисти флеќи ниту да помогне со пори. Може да ги наполни со нечистотии и да се случи реакција. Ниту филер ќе ти помогне за пори мора да разберете дека тоа е дел од нашата кожа не може дс ги немаме…

    Мислам дека сме доволно паметни да прочитаме малце повеќе и да видиме што точно помага за пори поточно кои состојки. Немој да брзаш со одлуки носење
    Твое си е ти што ќе си користиш и ќе правиш ја само те советувам од искуство и знаење.
     
    На Biodevojka, koritsaki, www123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. www123

    www123 Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2023
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    znam deka site imame pori tuku moite se prosireni mnogu mi se poznavaat i me nervira stvarno, sakam bar da se namalat ama///
    uf e stom ne moze da se namalat so nisto toa ke e vakva ke sum si, iako ne mi se dopaga :(
    a za vazelinot navistina ne znam otkako go koristam mi ja snema flekata i na obrazot i na prstot ako ne e od nego ne znam sto e tuku taka ne ke ja snema 2 godini veke si gi nosev ova na liceto malo bese ne se bas ni primetuvase no na prstot bese golema skoro pola prst mi bese izgoren, ne znam od sto gi snema , jas samo pretpostavuvam od vazelinot e , so neven e ovoj no realno ne znam
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.321
    Допаѓања:
    7.036
    Пол:
    Женски
    Бела толку убаво ти одговори, што немам што друго да додадам. Коплетно се согласувам.
     
    На koritsaki, Bella2_ и www123 им се допаѓа ова.
  17. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    3.861
    Допаѓања:
    14.991
    Пол:
    Женски
    Ти го прочитав мислењето и да ти кажам исто ми е и на мене, да сликам сега нема да се познава ама во живо катастрофа ми е лицето, цело дупки, баш како на твојата слика. Кожата ми изгледа ко на 50г жена, не е мазна.
    Ако најдиш некое чааре, пиши ми те молам. Јас се иам пробаноо и џабе е.
     
    На Bella2_ и www123 им се допаѓа ова.
  18. www123

    www123 Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2023
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    da bas takvo mi e ko dupki a nemam ni akni nikogas ne sum ni imala pa da reces od niv e, porite se golemi, ako najdam lek sigurno ke ti kazam iako poveke mi pisaa nema sansa :(
    jas seuste navecer stavam vazelin iako velat ne e dobar i zapisuval kozata da disi jas sum sigurna deka od nego mi iscezna edna fleka sto se izgorev od zejtin malku na liceto i na pola prst i liceto mi e pomazno , tuka se porite no kako pomazno da e , sekako po praznicite ke zemam nekoja od preporacanite krem pa ke pisam sto ke bide, taa hydra5 kremata ka dadov na majka mi ne mi odgovara
     
    На Bella2_ и Adidas888 им се допаѓа ова.