1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилни болки

Дискусија во 'Бременост' започната од kallias, 11 јануари 2013.

  1. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    зашто епидурал се става додека се отвараш, а јас првично не сакав анестезија, се отворив многу брзо и немаше време за епидурал и ми ставија спинална, не е како за царски поинаква е , си ги осекав нозете само се намалија болките за време на контракциите и после и за шиењето делуваше истата анестезија.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Elenche87

    Elenche87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.722
    Ноќеска во 1.30 ч ме разбуди од сон страшна менструална болка како да ме сече нешто доле и од позади половината,стомакот ми се стврдна како камен станав одма ама неможев да направам ни еден чекор се виткав од болка,ова траеше околу една минута.После тоа ме пушти си легнав пак но после 30мин пак истото и така на секој пола саат цела ноќ до сабајле..Инаку сум 38+5 е сега незнам дали овие се тие болки вистински или лажни утре секако имам закажано преглед ама ми е страв вечерва да не станат почести инаку се неиздржливи како да ме влече нешто надоле,како нагон за во вц а уствари кога ќе попушти ми поминува сe и така мирна сум едно пола саат после пак исто.Вие поискусните што мислите да одам да ме зирнат или да си чекам до утре?Мн ми е страв дека со првото дете неосетив никакви болки
     
  3. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    17.203
    По описот мене ми изгледаат на вистински болки. Посебно затоа што ти се јавуваат во редовни интервали од пола саат. На твое место би одела да ме ѕирнат. Не губиш ништо.
     
    На eli25, karibian и Elenche87 им се допаѓа ова.
  4. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Мене по описот ми личи на контракции на вистински породилни болки ,јас би те советувала да си појдеш денеска да те видат да не чекаш до утре .
     
    На Elenche87 и joy1 им се допаѓа ова.
  5. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Me interesira dali samata gradba na teloto na zenata ima vrska kako ke se porodi? Imam slusnato na primer deka zenite so prirodno posiroki kolkovi polesno se poragjaat, ima li vrska toa, od iskustvo?
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    јас немам широки колкови,ситна сум прилично а се породивз за час и пол.

    првото бебе беше скоро 3400
    второто 2950
     
    На Capricorn Taurus, eli25, Seduction и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Martina1993

    Martina1993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    77
    Девојки осејкам кај маткава како некој со игла да ме боцка ова болка породилна е зошто јас требит секој момент да се породам 20ти ми е краен рок
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.691
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Може да се контракции лажни (припрема на матката) но и вистински, цело време те држи болката или доаѓа повремено? Ако е повремено земи мери на колку минути те заболува, ако е на ист интервал може да се вистински контракции :)
     
  9. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Може ли некоја да ми објасни кога ставаат спинал а кога епидурал?
     
  10. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Епидурaлнa aнaлгезијa се стaвa зa нaмaлувaње нa бoлкa a спинaлнaтa е aнестезијa и блoкирa се oд пoлoвинaтa нaдoлу. Спинaлнa е зa цaрски рез a епидурaлнa aнaлгезијa зa прирoднo пoрoдувaње без бoлки. Сo спинaлнaтa aнестезијa немa никaквo чуствo и не мoже дa се мрдaaт нoзете, дoдекa сo епидурaлнaтa не чуствувaш сaмo бoлкa a мoжеш дa ги oсетиш нoзете и дa се движиш. Спинaлнaтa се стaвa еднaш пред oперaцијa, дoдекa епидурaлнaтa се дoзирa oд време нa време преку мaлечкo цевче кoе стoи вo рбетoт. Се нaдевaм oбјaснив кo шo требa и ме сфaти:D
     
    На Melinda85 и eli.karameli им се допаѓа ова.
  11. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Баш го слушав овој анестезиологот од Плодност, мислам дека ти го имаше постирано видеото, он вика дека епидурална анестезија ја блокира мускулатурата, а епидурална аналгезија не, односно жената не само што ги чувствува нозете туку и може да оди, додека спиналната, иако најчесто се користи за царски, колку што прочитав овде на форумот, некои ја примаат и за природно породување (некоја послаба варијанта) најчесто кога е веќе доцна за епидурална.
    Така што епидуралната е иссклучиво за природно, а спинналната може да се користи и за двата начини на породување. ;)
     
    На fana и kukla21 им се допаѓа ова.
  12. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Слaбa верзијa нa спинaлнa ми е непoзнaтo нештo зa мене, не ми е јaснo :D
     
    На Goca92 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    И јас не знаев, овде прочитав дека неколку ја примале спиналната за природно породување, инаку мислев дека за царски само се дава.
     
    На Kaetana, kukla21 и fana им се допаѓа ова.
  14. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    За царски било спинална анестезија а за природно спинална аналгезија. Различни биле овие два поими. Така знам :):)
     
    На RedRevolution му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Лајт спинал може да се користи за природно породување. Аналгезија како поим значи само обезболување, а анестезија е целосна блокада на чувството на делот кој се оперира или пак индуцирано губење на свеста.
    Со аналгезија фактички не се чувствува само болката, а се друго се осеќа, за разлика од анестезијата.
    Затоа има повеќе степени на анестезија, т.е повеќе степени на седација, плитка, средна, длабока анестезија, најпросто кажано.
     
    На Lolipop23, joy1, karibian и 2 други им се допаѓа ова.
  16. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Edno glupavo prasanje ama me faka panika ... 36ta nedela sum prvo dete ... vasi iskustva koga i kako pocnuvaat bolkite na sto da reagiram na koja bolka se odi na lekar ....
     
  17. TheGetmaki

    TheGetmaki Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Дајте сеа детали како почнува све :) ве молам ... мене веќе две утра ме будат како менструални болки , кои траат по половина час и после прекинуваат. 37 недела и кусур сум
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    Мене ме болеше кичмата, добивав грчеви, менструални болки...бо прилично појаки од дотогашните во бременоста.
    Предходно поминуваа со лежење, одмор, магнезиум...но кај овие што и да правиш џабе е. Дишев длабоко и чекав да поминат.
    Се следи ритамот на часовник.
    На пример, првен се секои 15 миниту и траат по 15 секунди.
    После неколку часа се секои 10 минути но овој пат за нијанса појаки.
    Потоа се секои 5 минути и се уште појаки.
    После веќе се на некоја минута.
    Значи постои рамномерност во интервалите импаралелно се зголемува интензитетот на болката.

    Кај мене почнуваше со еден јак удар доле, како да ми удрило клоца детето и истекување на поголемо количество вода. Ај од око да речам 2 чаши. Но ова е индивидуално, не мора.
    Ноќта пред пораѓај чуствував чудно влечење доле, како да се местеше главчето. Си легнував фит а после неколку часа од сон ме будеа менатруалните болки.
     
    На crazylady, Asja, Delgadina и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Џиџи91

    Џиџи91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    И јас сум пред термин се разбудв рано утрово ме болеше мешето малку како слаби менструални болки нешто слично и како за по wc а бебчето мислам дека беше на средината кај папокот како топче нашилено полека станам наместе се и прекине болката после некое време пак само кога лежам така седната во полулежачака пзиција нема ништо.А болки во половината немам.утре сум на преглед незнам дали да чекам
     
  20. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.255
    Пол:
    Женски
    Тоа можеби е од бебето, се грчи стомакот како вид контракција. Или пак се тие болки. Следи на часовникот ако не е се на блиску болките чекај си утре преглед
     
    На crazylady, WildMk и Џиџи91 им се допаѓа ова.