1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилни болки

Дискусија во 'Бременост' започната од kallias, 11 јануари 2013.

  1. StrongKris

    StrongKris Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    122
    Почнаа од полноќ и ги имам цел ден се појавуваат и после ги нема некое време, ама не се во точно време на пр. На 1ч. Прва бременост ми е и ме фаќа страв дали ќе ги препознаам тие вистинските.
     
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Вистинските вистински болат :)

    Гледај на саат, ако се на правилен интервал пополека спремај се.
     
    На StrongKris, thelittle17 и Jana06 им се допаѓа ова.
  3. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Ќе ги препознаеш сигурно, степенот на болка кај секоја е различен ама како зачестуваат се повеќе болат. Ќе ги препознаеш по интервалот. Пример, доаѓаат на пола саат и траат неколку секунди, не те боли цел саат.
     
    На StrongKris и thelittle17 им се допаѓа ова.
  4. StrongKris

    StrongKris Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    122
    Фала на советите ,ќе си чекаме вистински болки.крајов најтежок
     
    На Емина1 и Jana06 им се допаѓа ова.
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    И мене последниот месец ми беше најтежок и најдолг. Веќе 37ма се молев секој ден да пукне водењакот (мислев така филмски ќе се породам :D). Торбата уште во 36та спремна, дома испрано, испеглано, исчистено, па и карантинот беше тогаш (во мај се породив) абе збеснав од досада дома, деновите не поминуваа. Само чекав време за цтг да дојде да излезам од дома зашто никаде не идев на друго место. И беба си чекаше терминот да му дојде да се роди на време :emo:
    Најмногу ме нервираше што не можев да се издепилирам како човек, нокти да исечам, ниедна позиција за спиење не ми беше убава, почнав да хрчам и се гушев на спиење зашто ме притискаше веќе на градите, па спиев полуседната. Хаос :sweat:
     
  6. StrongKris

    StrongKris Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    122
    Денес бев на термин со надеж дека ќе рече имаш контракции или отворена си ама не абер нема таа уште вика може и после термин да биде .... Иначе истиот проблем како и ти маки,се правам одвај ни спиење ни ништо. Мене и киселина ме уништија сега на крајов тешко, тешко
     
    На Избришан профил 156253, Fatalnata, thelittle17 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Sara.Be

    Sara.Be Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Се породив на 13ти август, а терминот ми беше до 20. Здраво, право, 2900kg. Си одам сабајлето на преглед и др ми вика отворена си 3cm, ќе видиме како ќе биди оди си дома. А јас спремна со торбицата, не можев појќе да чекам. Ни спијав раат ни ништо. И ок си одам дома и кон ручек почна да ме боли матката ама како менструална болка. Ѕвонам кај др ми вика дојди, одам на цтг нема ништо. Ми го пукна водењакот. Е од ко ми го пукна за 1h и 15 мин се отворив, се роди, ама попот го видов во бело хах. Многу болеа контракциите, мислам дека ќе се фрлев од спрат. Потоа на бокс само давав физички напон, а мозокот ми беше исклучен. Осетив ко ми го извадија бебето, ми олесна тогаш. После пак болка за плацентата, како уште едно да раѓаш. И уште еднаш се освестив ко ме сечеја долу и после си го видов бебушот и се розево ми стана :inlove:
     
    На gothchick, Избришан профил 156253, Bebulleee и 2 други им се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.753
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Си ја утнала темата, во породилни приказни си требала да пишеш :D Честитки патем, живо и здраво нека е :)
     
  9. Се препознав во твојов текст. Еве сега влегов да читам нешто...си викам да не препознаам нешто некоја болка, некоја контракција... ниш немам. (fingers)
    Торбата спремна од почетокот септември, другите работи што викаш наредени, испрани,наместени уште од август.
    Последниов месец позиција за спиење да најдеш е комплициран процес, сечњње нокти исто...со крем за тело да се намачкаш и тоа :wasntme:

    Се мислев ќе подрани недела- две, ништо! Чека последен термин :D
    досадно....

    само се надевам со лесно да помине се со господ здравје, па кога и да е сега тоа ...

    Па и сите само ме прашуваат :Кога, ааха кога? Уште не? (тоа па дополнителен притисок) :doh:
     
    На Milen4etooooo и Sofi***¥ им се допаѓа ова.
  10. sun995

    sun995 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2017
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    1.140
    Пол:
    Женски
    Samo smireno ke bide
     
    На Избришан профил 156253 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Marii12.

    Marii12. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2021
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
    Mamii 39ta nedela sum, do vcera bese se super od denes pocnav da imam menstrualni bolki ama ne konstantno celo vreme, obicno se pojavuvaat koga ke stanam od sedenje, lezenje i pominuvaat brzo
    Kicmata uzasno me boli i iskreno edvaj cekam da se porodam, maka mi e veke
    Mozno e da e ova znak za poragjaj?
     
  12. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.227
    Допаѓања:
    15.455
    Пол:
    Женски
    Можно е ама без паники :) Мене кичмата мислам ми се откачи во 38ма недела, се породив 39+4 :?: Смачено ми беше од животот веќе :rofl:
     
    На Marii12. му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Marii12.

    Marii12. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2021
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
    Lelee i mene mislam toa najgolema maka mi e
    Ne znam sto da pravam izdrzlivo e, ama mnogu pocesto se javuvaat za razlika od sabajle i kratko traat
     
  14. Mamacita00

    Mamacita00 Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2022
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки :*
    Не знаев каде да пишам па ајде овде, 36 недела сум од денес а пред три дена имав болки како менструални болки и бидејќи треба да раѓам царски ја контактирав др која што треба да ме пораѓа и ми рече одма да одам да ме види. Бев, ме прегледа и ми рече дека не сум отворена но дека ми е скратено грлото и пак да одам следната недела да ме види. Е сега, од вчера немам такви болки но имам страшни страшни болки во горниот дел од стомакот, некаде кај желудникот под градите. Болките ми се константни само интензитетот им се намалува/покачува особено кога бебуш мрда. Не можам да лежам на грб а легнам уште повеќе ме заболува. На страна кога лежам але-вале не ме боли толку ама пак чувствувам некоја си тапа болка. Читав повеќе сајтови и форуми и никаде не најдов да пишува дека некоја трудница имала болки во горниот дел од стомакот.. не знам што да правам ме фаќа паника, секакви мисли ми доаѓаат, а др ми рече барем до 38 да издржам дека не било баш препорачливо пред 38 да се раѓа оти бебето можело да има некои проблеми со дишењето, со одржувањето на телесната температура и слично.
    Ве молам некоја да ми пише некое искуство/мислење/препорака оти стварно не знам што да мислам и што да правам :worried::worried::worried::worried:
     
  15. Mamacita00

    Mamacita00 Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2022
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    а исто и не напоменав дека мн ме болат и половините и се повеќе на десната страна ме боли и стомакот а и половините
     
  16. see.emily.play

    see.emily.play Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    2.464
    Јас имав болки цел 9ти месец под десното ребро, на ехо ме виде, бепчето со стапалата беше кај жолчката, па од тоа ми беа болките. Беше посебно гадно кога ќе се возбудеше и ме маваше хахаха. Тука е и црниот дроб ако памтам добро. Па веројатно бепчето ти е така наместено па таму те притиска. Не можев ич да лежам на десна страна, многу ме болеше. Желудникот исто катастрофа :)
    Најдобро е да си одиш на преглед, ама дотогаш не плаши се, најверојатно бебето те притиска и затоа те боли.
     
    На Mamacita00 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Нека не те плаши. Познавам породени во 34 и 36 недела, здрави и прави бебушки.
    Секако дека од 37 недела се рачуна за безбеден период кога може бебето да се роди, но има мноогу предвремено родени бебиња и тоа помали од 30 недела кои успеале.
    Болките ти се затоа што бебето нема доволно место, притиска на органите и тоа е сосема нормално. Одмарај, лежи, биди позитивна и се ќе биде во ред.
     
    На Mamacita00 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Вие што сте имале вагинален преглед со рака ви течело крв? И колку време?
    Денес имав за прв пат таков преглед и после неколку часа од прегледот имав крв ми рекоа дека од прегледот со рака е. Но и сега по многу малку ми потекува па да прашам дали е нормално.
     
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    До фатот е мислам. Сите четири бремености, редовно, од кај половина бременост некаде мислам, ме проверуваат со рака. Никогаш сум немала нелагодност или крварење.
    Ако биле погруби можеби.
     
  20. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Па доста болно беше, и јас стегната од болка.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.