1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породилни болки

Дискусија во 'Бременост' започната од kallias, 11 јануари 2013.

  1. xfactor55

    xfactor55 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    Породилни приказни

    ух,не знам можно е,,,имам јас до термин уште 3 дена..ама од болки ни Б нема,,од контракции ни К...едвај чекам да ме фатат па да се помини на редот...вака само се измачувам самата...дај боже да ме фатат вечерва па утре таман да завршам,,ама не фајќаат хехех
     
  2. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Породилни приказни

    Не се секирај мен еме породија со индукција на 16 ден над термин така да имаш време сеуште ти узивај
     
  3. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    Породилни приказни

    а вие што сте породени после термин, имавте нешто контракции на цтг или не?
    и дали сте приметиле да Ви испадне чепот?

    поздрав.
     
  4. xfactor55

    xfactor55 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    Породилни приказни


    и уште едно прашање да се надоврзам...дали им анекоја породена неколку дена пред термин со индукција???...не знам што да правам утре..ако ми речи гин да ме породи со индукција
     
  5. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Породилни приказни

    Јас сум 14 дена после термин потодена.тоа е најмногу што чекаат ако одиш на гак и со врски ке чекаш до тие де недели. Инаку не, немав контракции ни отворена 2 прста. Така ме примија. После почна се
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Породилни приказни

    јас сум породена после терминот (за черками) цтг ги покажуваше контракците а водењакот не ми беше пукнат :) тије ми го пукнаа таму . а за ова чеп јас такво не приметив ни кај едното ни кај другото детенце
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Јас последнава недела речиси секој ден имав барам еднаш една јака болка, ама многу јака. Понекогаш како да ме сече доле нешто, понекогаш како многу силни ментруални болки. Еднаш од спиење се разбудив и викам е ова дефинитивно е контракција затоа што беше силна, наликуваше на менструална ама некако поинаку беше.
    А од вчера наваму имам болки цел ден. Како слаби менструлани болки се, не трајат долго и не се редовни.
    Ама има неколку пати кога било толку болно што си викам готово ми дојде денот.
    Е денес болките се малце почести,малце посилни. Се шетавме со мм и беше онака како од филмовите, се замрзав во место и викнав баш како што викаат тие на филмовите Смешно, ама спонтана беше реакцијта.:lol: мм вика се израдувал мислел дошло време за во болница :inlove:
    Болките сепак се како менстурални болки, и ги имам ретко и во кичмата, и понекогаш како да шетаат горе доле по рбетот.
    Стомакот исто ми се стврднува кога ќе ги осетам болките,а можам ептен јасно да познаам дека малата бутка надолу.
    Јас ќе чекам колку што е можно подолго, додека осетам дека се редовни болките и траат подолги временски. Ама сакам да знам ми дошло времето ли лажни се овие болки.
    Иначе матичната не ми работи денес за да отидам кај неа да ме види, и немам упут.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Мамички мене ова ми се случува некаде од 17 часот половината ме сече како со нож (ме болела до сега ама сега е некако поразлично), ме сече и стомакот, еве до сега по еднаш на саат време, значи до сега 3 пати. Не е јако, ама пак боли и чувствувам дека сега последниот пат е појак од првиот. Можно ли е да ми дошло времето за пораѓање?
     
  9. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Па време ти е :lol:
    А може и лажни да се,вистинските ќе ги препознаеш ете нешто слично како capvating и стануваат се појаки и почести
     
  10. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Сакаш да кажеш и мене ми дошло време?
    Ууу, од твоја уста до Божји уши.
    Јас си ги имам ама па да не си давам лажна надежнадева си викам лажни се.
    Ама оддвај чекам. Веќе почнав да се будам со надеж дека тој ден ќе се породам.
    Од утре 37,ама дека е недела еве може да почека до понеделник :lol:
     
  11. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Болките се зачестија на отприлика 20-30 минути и траат по 5-6минути. Сега е како некое грчење во стомакот и кога ги имам стомакот ми е камен тврд.Не се многу јаки, појаки се од претходно незнам што да правам дали да почнам да се спремам за во болница, или да почекам можеби ќе поминат. :worried:
     
  12. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    спремај се полека јас мислам дека време ти е :) кога че се зачестат на 10 мин. време ти је за на болница :)
     
    На SimonaTino и Beautiful-Princess им се допаѓа ова.
  13. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    ај со среќа нека ти е. контакции :clap:
    како што ти кажа жалосна, спреми се, торба, туширање, среди се доле по потреба и кога ќе дојдат на 10мин тргни си во болница.
    Со лесно нека ти е Принцес, само неколку часови те делат од средба со малот :inlove:
     
    На SimonaTino и Beautiful-Princess им се допаѓа ова.
  14. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Ајде без паники,спремај си се
    Ќе се гушкате кај и да е :*
     
  15. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    So lesno neka ti e,samo smirena bidi i bez panika.
    Jas mislam deka ne treba da cekas podobro da si se spremis i da odis vo bolnica,prvorotka si i za tebe se e novo i nepoznato.
    Najdobro e da otides vo bolnica uste vecerva da te vidat.

    Ajde cekame ubavi vesti :*
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    јас пак со мое фамозно прашање ... дали може да имаш болки без да ти пукне водењак ? :^)
     
  17. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    јас ти пишав пред некоја ден дека имав болки 6 сати а водењакот не ми беше пукнат :) таму ми го пукнаа во болница и се породив после 15 мин
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Да, да. Ако ти се на 10тина минути спреми се за во болница иако не ти е пукнат водењакот.
    Се случува и да ти го пукнат таму за време на преглед
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    еххххххх блазесиви вије што треба да си се олесните оправдани ви се болките :) а што да кажам јас 2 недели нон стоп што ме боли стомак кичма вагината долу :( косата че ми попадни од секирациа и плачејне ;( па никако да поминат овије 9 недели се тука и тука габе ги бројам
     
  20. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079


    ќе видиш дека се ке биде во ред :) не се секирај :)
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.